Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 1 - February 3, 2019

NORDIC CHAMPIONSHIP, U19 BOYS

10-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Arseny Sevastyanov
6 (5/1) 71 (41/30)
58%
2 Jere Virtaranta
5 (4/1) 50 (33/17)
66%
3 Wille Viitanen
4 (3/1) 45 (24/21)
53%
3 Ragnar Grönsten
4 (2/2) 39 (20/19)
51%
5 Ole Kristian Rudshavn
Oslo BK
4 (3/1) 47 (25/22)
53%
5 Micke Ström
5 (3/2) 53 (27/26)
51%
7 Emil André Gangfløt
Ask BC
4 (2/2) 43 (22/21)
51%
7 Aatu Suoraniemi
4 (2/2) 41 (19/22)
46%
9 Andreas Steen Bønnelykke
3 (1/2) 35 (18/17)
51%
9 Jeppe Thyde
3 (1/2) 30 (15/15)
50%
9 Karo Långström
3 (1/2) 28 (14/14)
50%
9 jori Narvola
3 (1/2) 29 (14/15)
48%
13 Albert Roman Stensrød
Fredrikstad BK
2 (0/2) 18 (4/14)
22%
13 Eirik Tonning Hatløy
Hyllestad IL, BG
2 (0/2) 20 (6/14)
30%
13 Henrik Hauge Pettersen
Herøy BK
2 (0/2) 18 (4/14)
22%
13 Jonas Kvalsund Hansen
Herøy BK
2 (0/2) 23 (9/14)
39%
Entry deadline Jan 22, 2019, 11:59 PM (local time)
Starts Feb 1, 2019, 6:00 PM (local time)
Format Double elimination (16 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Organizer Nordic Billiard Council
Contact Egil Arne Sørensen and Frode Larsen (frode@biljardforbundet.no, 93208061)
More info
Welcome to the Nordic Championship 10-Ball in Oslo!

General
The Norwegian Billiards Federation, in cooperation with the Nordic Billiard Council and the local host, Oslo Biljardklubb, is responsible for the organizing of the event. A total of 16 boys U19 representing Denmark, Finland, Norway and Sweden will participate.

10-Ball will be played according to the WPA rules, with break box and alternating breaks. In the Men's division a race to 8 will be played, but the organizer reserves the right to shorten the races in the loser's bracket by 1 point, should the time schedule suggest that this will become necessary.

The final schedule as well as the draw will be published in Cuescore immediately following the announcement deadline.8

All tables will be updated live by the players, and the Tournament Director will confirm the scores on a regular basis. It will be possible to follow at least three tables per round via live-stream at any time.

Schedule
Accreditation – Friday 1st February 16:00-17:30
Player Meeting – Friday 1st February 17:30-18:00
Tournament start – Friday 1st February 18:00

Dress Code
Dress code B. Irrespective of category/division, the following rules will apply:

Shirt: Long or short sleeve piquet (polo shirt) – club or National Federation shirt. The shirt must be tucked in (exception Women) and long enough not to allow bare skin to be visible when stretching.

Undershirt or National Sweatshirt /Tracksuit without hoods: Use due to temperature conditions is allowed only with permission of the Tournament Director.

Trousers/Skirt & Belt: Formal dress trousers (or skirt/”pantskirt” for women). The use of a belt is mandatory if the trousers (skirt, “pantskirt”) are prepared for its use (i.e. if belt loops are present).

Shoes & Socks: Use of dress shoes or sports shoes with leather or leather-like top, and socks, is mandatory.

Seeding
According to agreement between the Nordic Countries the seeding is based upon the results from the Championship 2018 and the respective national federations seeding.

As a result of this we have in the Boys U19 the following seeding:

Seeding Boys U19

1 Ragnar Grönsten (SWE)
2 Jere Virtaranta (FIN)
3 Emil André Gangfløt (NOR)
4 Andreas Steen Bønnelykke (DEN)

For further information, please contact the Norwegian Billiards Federation via biljard@biljardforbundet.no.

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Sweden
Ragnar Grönsten
Finland
Karo Långström
Fri 19:42  Table 8
2   
Norway
Ole Kristian Rudshavn
Norway
Eirik Tonning Hatløy
Fri 19:42  Table 9
3   
Finland
jori Narvola
Norway
Albert Roman Stensrød
Fri 19:42  Table 10
4   
Sweden
Wille Viitanen
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Fri 19:42  Table 11
5   
Norway
Emil André Gangfløt
Finland
Micke Ström
Fri 19:42  Table 12
6   
Norway
Jonas Kvalsund Hansen
Finland
Arseny Sevastyanov
Fri 19:42  Table 16
7   
Finland
Aatu Suoraniemi
Denmark
Jeppe Thyde
Fri 19:42  Table 14
8   
Norway
Henrik Hauge Pettersen
Finland
Jere Virtaranta
Fri 19:42  Table 15

Winner round 1

Race to 7
9   
Sweden
Ragnar Grönsten
Norway
Ole Kristian Rudshavn
Sat 09:19  Table 13
10   
Finland
jori Narvola
Sweden
Wille Viitanen
Sat 09:19  Table 14
11   
Finland
Micke Ström
Finland
Arseny Sevastyanov
Sat 09:19  Table 15
12   
Finland
Aatu Suoraniemi
Finland
Jere Virtaranta
Sat 09:19  Table 16

Loser round 1

Race to 7
13   
Finland
Karo Långström
Norway
Eirik Tonning Hatløy
Sat 09:19  Table 1
14   
Norway
Albert Roman Stensrød
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Sat 09:19  Table 2
15   
Norway
Emil André Gangfløt
Norway
Jonas Kvalsund Hansen
Sat 09:19  Table 3
16   
Denmark
Jeppe Thyde
Norway
Henrik Hauge Pettersen
Sat 09:19  Table 4

Loser round 2

Race to 7
17   
Finland
Karo Långström
Finland
Aatu Suoraniemi
Sat 12:29  Table 16
18   
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Finland
Micke Ström
Sat 12:29  Table 11
19   
Norway
Emil André Gangfløt
Finland
jori Narvola
Sat 12:29  Table 13
20   
Denmark
Jeppe Thyde
Norway
Ole Kristian Rudshavn
Sat 12:29  Table 12

Winners qualification

Race to 7
21   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
Wille Viitanen
Sat 15:54  Table 4
22   
Finland
Arseny Sevastyanov
Finland
Jere Virtaranta
Sat 15:54  Table 6

Loser round 3

Race to 7
23   
Finland
Aatu Suoraniemi
Finland
Micke Ström
Sat 16:07  Table 13
24   
Norway
Emil André Gangfløt
Norway
Ole Kristian Rudshavn
Sat 16:07  Table 16

Losers qualification

Race to 7
25   
Finland
Micke Ström
Sweden
Ragnar Grönsten
Sat 18:03  Table 8
26   
Norway
Ole Kristian Rudshavn
Finland
Arseny Sevastyanov
Sat 18:03  Table 7

Semi final

Race to 7
27   
Sweden
Wille Viitanen
Finland
Arseny Sevastyanov
Sun 12:29  Table 10
28   
Finland
Jere Virtaranta
Sweden
Ragnar Grönsten
Sun 12:29  Table 12

Final

Race to 7
29   
Finland
Arseny Sevastyanov
Finland
Jere Virtaranta
Sun 14:55  Table 8