Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 12 - April 14, 2019

NM Veteran

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Henrik Hagen
BEX BK
6 (5/1) 66 (41/25)
62%
100
2 Didrik Vatne
Ask BC
5 (4/1) 51 (34/17)
67%
87
3 Espen M. Andersen
Trondheim BK
4 (3/1) 46 (25/21)
54%
74
3 Tommy Myhre
Grenland BK
7 (5/2) 65 (42/23)
65%
74
5 Askild Sjøeng
BEX BK
3 (2/1) 34 (16/18)
47%
61
5 Jan Helge Kordts
Os Biljard og Snookerklubb
4 (3/1) 40 (24/16)
60%
61
5 Johnny Ellingsen
Svithun BK
4 (2/2) 42 (22/20)
52%
61
5 Jørgen Nilsen
BEX BK
4 (2/2) 49 (24/25)
49%
61
9 Ine Helvik
Svithun BK
3 (1/2) 32 (13/19)
41%
49
Show more
9 Jan Morten Arnesen
Plankebyen BK
4 (2/2) 41 (20/21)
49%
49
9 Rune Espeland
Svithun BK
5 (3/2) 42 (23/19)
55%
49
9 Trond-Michael Borrie Stensrød
Fredrikstad BK
4 (2/2) 42 (21/21)
50%
49
13 Dag-jøran Aralden
Hyllestad IL, BG
2 (0/2) 22 (8/14)
36%
37
13 Paul Townsend
Feios IL-BG
3 (1/2) 28 (11/17)
39%
37
13 Robert Farinetti
BEX BK
3 (1/2) 34 (18/16)
53%
37
13 Kurt Moan
Svithun BK
3 (1/2) 32 (13/19)
41%
37
17 Arne Wiese-Hansen
Fredrikstad BK
3 (1/2) 28 (12/16)
43%
29
17 Kent Hansen
Oslo BK
3 (1/2) 32 (17/15)
53%
29
17 Nils Eintveit
Svithun BK
2 (0/2) 15 (1/14)
7%
29
17 Raymond Kandola
Plankebyen BK
2 (0/2) 21 (7/14)
33%
29
17 Stein Espeland
Svithun BK
2 (0/2) 17 (3/14)
18%
29
17 Tor Einar Bjerke
Svithun BK
2 (0/2) 17 (3/14)
18%
29
Entry deadline Aug 15, 2019, 6:00 PM (local time)
Starts Apr 12, 2019, 5:00 PM (local time)
Format Double elimination (22 Participants)
Handicap No handicap
Dresscode Kleskode B
Rankings Pool veteran 2019
Organizer Svithun BK
Contact Ine Helvik (ine@ine.no, 95229259)

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1   
Arne Wiese-Hansen
Tor Einar Bjerke
Sat 13:18  Table 7
2   
Johnny Ellingsen
Walk Over
 
3   
Tommy Myhre
Raymond Kandola
Sat 14:27  Table 7
4   
Stein Espeland
Kent Hansen
Sat 13:20  Table 3
5   
Kurt Moan
Jan Helge Kordts
Sat 13:48  Table 4
6   
Nils Eintveit
Trond-Michael Borrie Stensrød
Sat 13:20  Table 6
7   
Walk Over
Ine Helvik
 
8   
Rune Espeland
Paul Townsend
Sat 14:14  Table 2

Winner round 1

9   
Didrik Vatne
Arne Wiese-Hansen
Sat 17:33  Table 5
10   
Johnny Ellingsen
Jørgen Nilsen
Sat 14:19  Table 3
11   
Henrik Hagen
Tommy Myhre
Sat 15:41  Table 4
12   
Kent Hansen
Askild Sjøeng
Sat 15:41  Table 3
13   
Jan Morten Arnesen
Jan Helge Kordts
Sat 15:46  Table 5
14   
Trond-Michael Borrie Stensrød
Robert Farinetti
Sat 14:27  Table 6
15   
Dag-jøran Aralden
Ine Helvik
Sat 15:41  Table 2
16   
Rune Espeland
Espen M. Andersen
Sat 17:32  Table 2

Loser round 1

17   
Tor Einar Bjerke
Rune Espeland
Sat 18:20  Table 4
18   
Walk Over
Dag-jøran Aralden
 
19   
Raymond Kandola
Robert Farinetti
Sat 16:42  Table 5
20   
Stein Espeland
Jan Morten Arnesen
Sat 16:46  Table 4
21   
Kurt Moan
Kent Hansen
Sat 17:34  Table 3
22   
Nils Eintveit
Tommy Myhre
Sat 16:44  Table 3
23   
Walk Over
Johnny Ellingsen
 
24   
Paul Townsend
Arne Wiese-Hansen
Sat 18:27  Table 2

Loser round 2

25   
Rune Espeland
Dag-jøran Aralden
Sat 19:07  Table 3
26   
Robert Farinetti
Jan Morten Arnesen
Sat 17:57  Table 1
27   
Kurt Moan
Tommy Myhre
Sat 18:57  Table 5
28   
Johnny Ellingsen
Paul Townsend
Sat 19:22  Table 6

Winners qualification

29   
Didrik Vatne
Jørgen Nilsen
Sat 19:14  Table 4
30   
Henrik Hagen
Askild Sjøeng
Sat 19:14  Table 1
31   
Jan Helge Kordts
Trond-Michael Borrie Stensrød
Sat 19:26  Table 2
32   
Ine Helvik
Espen M. Andersen
Sat 19:48  Table 5

Losers qualification

33   
Rune Espeland
Henrik Hagen
Sun 10:00  Table 3
34   
Jan Morten Arnesen
Jørgen Nilsen
Sun 10:00  Table 5
35   
Tommy Myhre
Ine Helvik
Sun 10:00  Table 2
36   
Johnny Ellingsen
Trond-Michael Borrie Stensrød
Sun 10:00  Table 1

Quarter final

37   
Didrik Vatne
Johnny Ellingsen
Sun 11:15  Table 3
38   
Askild Sjøeng
Tommy Myhre
Sun 11:15  Table 5
39   
Jan Helge Kordts
Henrik Hagen
Sun 11:15  Table 2
40   
Espen M. Andersen
Jørgen Nilsen
Sun 11:15  Table 1

Semi final

41   
Didrik Vatne
Tommy Myhre
Sun 12:36  Table 1
42   
Henrik Hagen
Espen M. Andersen
Sun 12:36  Table 5

Final

43   
Didrik Vatne
Henrik Hagen
Sun 14:12  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Sponsorer