Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 28 - March 1, 2020

NC4 Elite

Snooker

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break
1 Magnus Martinsen Melien
Trondheim Snooker
7 (7/0) 20 (17/3)
85%
25
2 Audun Risan Heimsjø
Trondheim Snooker
7 (6/1) 21 (16/5)
76%
55, 46, 46, 40, 35, 33, 33, 30, 28, 28, 27
3 Kjell Arild Pedersen
Sarpsborg SBK
6 (3/3) 19 (10/9)
53%
33
3 Umar Hayat Ali
Oslo Snooker
5 (4/1) 13 (10/3)
77%
75, 65, 61, 46, 40, 32, 31
5 Atle Sponberg
Oslo Snooker
4 (2/2) 11 (4/7)
36%
5 David Frew
Oslo Snooker
5 (3/2) 13 (6/7)
46%
5 Sondre Sundt
Trondheim Snooker
5 (2/3) 12 (5/7)
42%
27, 27
5 Kåre Valde
Stord Snookerklubb
5 (4/1) 13 (10/3)
77%
26, 25
9 Arnfinn Saue
Stord Snookerklubb
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
Show more
9 Haakon Røstad
Oslo Snooker
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
9 Vegar Hammer Olsen
Østkanten Biljardklubb
4 (2/2) 9 (5/4)
56%
9 Harald Helberg
Stord Snookerklubb
4 (2/2) 11 (5/6)
45%
13 Edwin Ingebrigtsen
Oslo Snooker
4 (2/2) 9 (4/5)
44%
27
13 Roald Pettersen
Trondheim Snooker
4 (1/3) 9 (3/6)
33%
13 Bjørnar Jacobsen
Trondheim Snooker
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
13 Robin Nordbøen
Oslo Snooker
4 (2/2) 9 (4/5)
44%
17 Geir Ellefsen
Trondheim Snooker
4 (0/4) 8 (0/8)
0%
17 Arild Burud
Oslo Snooker
4 (0/4) 9 (1/8)
11%
17 Bjørn Otto Strøm
Oslo Snooker
4 (0/4) 8 (0/8)
0%
Entry deadline Feb 23, 2020, 6:00 PM (local time)
Starts Feb 28, 2020, 5:00 PM (local time)
Format Round robin (20 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Dresscode Kleskode B
Rankings Snooker Elite 2019/2020, Snooker 1. divisjon Øst 2019/2020, Snooker 1. divisjon Midt 2019/2020 and Snooker 1. divisjon Vest 2019/2020
Organizer Oslo Snooker

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Umar Hayat Ali 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 3
2 Atle Sponberg 3 2 0 1 4 4 0 0 0 0 0.5 2
3 Haakon Røstad 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 1
4 Bjørnar Jacobsen 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
5 Erik Dullerud 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Magnus Martinsen Melien 4 4 0 0 8 0 8 0 0 0 1 4
2 David Frew 4 3 0 1 6 4 2 0 0 0 0.6 3
3 Vegar Hammer Olsen 4 2 0 2 5 4 1 0 0 0 0.556 2
4 Roald Pettersen 4 1 0 3 3 6 -3 0 0 0 0.333 1
5 Bjørn Otto Strøm 4 0 0 4 0 8 -8 0 0 0 0 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Audun Risan Heimsjø 4 4 0 0 8 1 7 0 0 0 0.889 4
2 Kjell Arild Pedersen 4 2 0 2 6 4 2 0 0 0 0.6 2
3 Arnfinn Saue 4 2 0 2 5 5 0 0 0 0 0.5 2
4 Robin Nordbøen 4 2 0 2 4 5 -1 0 0 0 0.444 2
5 Geir Ellefsen 4 0 0 4 0 8 -8 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Kåre Valde 4 4 0 0 8 0 8 0 0 0 1 4
2 Sondre Sundt 4 2 0 2 5 4 1 0 0 0 0.556 2
3 Harald Helberg 4 2 0 2 5 6 -1 0 0 0 0.455 2
4 Edwin Ingebrigtsen 4 2 0 2 4 5 -1 0 0 0 0.444 2
5 Arild Burud 4 0 0 4 1 8 -7 0 0 0 0.111 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Erik Dullerud
Haakon Røstad
Sat 09:00 
2-A   
Umar Hayat Ali
Atle Sponberg
Fri 18:59 
3-B   
Roald Pettersen
Vegar Hammer Olsen
Sat 09:42  Table 4
4-B   
Magnus Martinsen Melien
Bjørn Otto Strøm
Sat 09:42  Table 3
5-C   
Audun Risan Heimsjø
Arnfinn Saue
Sat 09:42  Table 1
6-C   
Geir Ellefsen
Kjell Arild Pedersen
Sat 09:42  Table 5
7-D   
Kåre Valde
Arild Burud
Sat 09:42  Table 6
8-D   
Sondre Sundt
Edwin Ingebrigtsen
Sat 09:55 

Round 2

Race to 2
9-A   
Haakon Røstad
Atle Sponberg
Fri 22:06 
10-A   
Erik Dullerud
Bjørnar Jacobsen
Sat 11:30 
11-B   
Vegar Hammer Olsen
Bjørn Otto Strøm
Fri 18:59 
12-B   
Roald Pettersen
David Frew
Sat 12:08 
13-C   
Arnfinn Saue
Kjell Arild Pedersen
Sat 10:52 
14-C   
Audun Risan Heimsjø
Robin Nordbøen
Sat 09:57 
15-D   
Arild Burud
Edwin Ingebrigtsen
Fri 21:30 
16-D   
Kåre Valde
Harald Helberg
Sat 10:55 

Round 3

Race to 2
17-A   
Atle Sponberg
Bjørnar Jacobsen
Sat 10:52 
18-A   
Haakon Røstad
Umar Hayat Ali
Sat 11:59 
19-B   
Bjørn Otto Strøm
David Frew
Sat 10:55 
20-B   
Vegar Hammer Olsen
Magnus Martinsen Melien
Sat 11:16 
21-C   
Kjell Arild Pedersen
Robin Nordbøen
Sat 12:25 
22-C   
Arnfinn Saue
Geir Ellefsen
Sat 12:26 
23-D   
Edwin Ingebrigtsen
Harald Helberg
Sat 12:41 
24-D   
Arild Burud
Sondre Sundt
Sat 10:58 

Round 4

Race to 2
25-A   
Bjørnar Jacobsen
Umar Hayat Ali
Sat 12:40 
26-A   
Atle Sponberg
Erik Dullerud
Sat 15:30 
27-B   
David Frew
Magnus Martinsen Melien
Sat 14:18 
28-B   
Bjørn Otto Strøm
Roald Pettersen
Sat 14:19 
29-C   
Robin Nordbøen
Geir Ellefsen
Sat 14:20 
30-C   
Kjell Arild Pedersen
Audun Risan Heimsjø
Sat 13:50 
31-D   
Harald Helberg
Sondre Sundt
Sat 18:23 
32-D   
Edwin Ingebrigtsen
Kåre Valde
Sat 15:15 

Round 5

Race to 2
33-A   
Umar Hayat Ali
Erik Dullerud
Sat 17:00 
34-A   
Bjørnar Jacobsen
Haakon Røstad
Sat 15:11 
35-B   
Magnus Martinsen Melien
Roald Pettersen
Sat 16:16 
36-B   
David Frew
Vegar Hammer Olsen
Sat 16:16 
37-C   
Geir Ellefsen
Audun Risan Heimsjø
Sat 15:35 
38-C   
Robin Nordbøen
Arnfinn Saue
Sat 16:16 
39-D   
Sondre Sundt
Kåre Valde
Sat 13:08 
40-D   
Harald Helberg
Arild Burud
Sat 14:46 

Quarter final

Race to 3
41   
Umar Hayat Ali
David Frew
Sun 10:20 
42   
Atle Sponberg
Magnus Martinsen Melien
Sun 10:20  Table 2
43   
Audun Risan Heimsjø
Sondre Sundt
Sun 10:20  Table 4
44   
Kjell Arild Pedersen
Kåre Valde
Sun 10:20  Table 3

Semi final

Race to 3
45   
Umar Hayat Ali
Magnus Martinsen Melien
Sun 14:17  Table 4
46   
Audun Risan Heimsjø
Kjell Arild Pedersen
Sun 14:17  Table 1

Final

Race to 3
47   
Magnus Martinsen Melien
Audun Risan Heimsjø
Sun 15:20 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Sponsorer