Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 9, 2020

Monday Masters

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Jan Wolf
8 (7/1) 44 (33/11)
75%
550
2 Mario Stahl
6 (5/1) 42 (25/17)
60%
500
3 Andreas Hartmann
BCQ Hamburg
6 (4/2) 49 (26/23)
53%
400
3 Jörg Rother
5 (4/1) 35 (24/11)
69%
400
5 Stelios Fountoulakis
Hall of Fame
4 (3/1) 28 (18/10)
64%
350
5 Dieter Rinkenberg
6 (4/2) 36 (18/18)
50%
350
5 Selahattin Demircik
4 (3/1) 31 (17/14)
55%
350
5 Jonas Calefice
5 (3/2) 30 (16/14)
53%
350
9 Mike Hartmann
BCQ Hamburg
4 (2/2) 28 (16/12)
57%
250
Show more
9 Marko Thümler
4 (2/2) 27 (14/13)
52%
250
9 Andreas Graitz
5 (3/2) 32 (17/15)
53%
250
9 Martin Haase
4 (2/2) 25 (14/11)
56%
250
13 Sascha Ratz
4 (2/2) 22 (10/12)
45%
200
13 Florian Türk
3 (1/2) 20 (8/12)
40%
200
13 Toshiyuki Hatanaka
4 (2/2) 27 (14/13)
52%
200
13 Nika Gurgenidze
BCQ Hamburg
4 (2/2) 22 (11/11)
50%
200
17 Dirk Ahrens
3 (1/2) 20 (10/10)
50%
150
17 Jannik Putsche
3 (1/2) 19 (9/10)
47%
150
17 Jörg Hunger
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
150
17 Milko Heuberger
2 (0/2) 15 (6/9)
40%
150
17 Armin Specht
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
150
17 Ronaldo Sotamba
3 (1/2) 15 (6/9)
40%
150
17 Lennart Bruhn
3 (1/2) 17 (5/12)
29%
150
17 Geronimo Hornung
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
150
25 Spiros Tseronis
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
100
25 Ulrich Reinhold
2 (0/2) 15 (6/9)
40%
100
25 Rainer Lerche
2 (0/2) 9 (0/9)
0%
100
25 Nils Hauschild
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
100
25 Markus Ast
BCQ Hamburg
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
100
25 Ingo Krecklow
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
100
Entry deadline Mar 9, 2020, 7:15 PM (local time)
Starts Mar 9, 2020, 7:00 PM (local time)
Format Double elimination (30 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Rankings BC-Queue Monday Masters
Organizer BCQ Hamburg
Contact Torsten Bonke (bonketorsten@gmail.com)
More info
Wer: offenes Turnier für alle Spielklassen
Wo: BCQ-Hamburg Dammwiesenstraße 25 / 22045 Hamburg
Was: 9 Ball Winnerbreak auf 5 GWS/Verliererrunde 4 GWS, hoher Aufbau, Folie, ohne Kitchen Rule
Wann: an jedem Montag um 19:00 Uhr
Modus: Doppel KO bis zu den letzten 16/8 im Anschluss Einfach KO bis Finale.

Startgeld:
10€ bis zur Spielstärke Oberliga, 15€ ab Oberliga.

Vom Startgeld gehen 3€ in den Jackpot, der Rest wird zu 100% ausgeschüttet.

BC-Queue Hamburg Monday-Masters Finale 2020

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Germany
Jonas Calefice
Walk Over
 
2   
Germany
Florian Türk
Germany
Mike Hartmann
Mon 19:02  Table 1
3   
Germany
Dirk Ahrens
Germany
Lennart Bruhn
Mon 19:02  Table 2
4   
Greece
Stelios Fountoulakis
Germany
Ingo Krecklow
Mon 19:02  Table 3
5   
Germany
Ulrich Reinhold
Germany
Selahattin Demircik
Mon 19:02  Table 4
6   
Germany
Jannik Putsche
Germany
Dieter Rinkenberg
Mon 19:02  Table 5
7   
Germany
Andreas Hartmann
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Mon 19:02  Table 6
8   
Germany
Jan Wolf
R1
Greece
Spiros Tseronis
Mon 19:02  Table 7
9   
Germany
Martin Haase
Germany
Rainer Lerche
Mon 19:02  Table 8
10   
Germany
Geronimo Hornung
Germany
Ronaldo Sotamba
Mon 19:28  Table 5
11   
Germany
Markus Ast
Germany
Armin Specht
Mon 19:41  Table 1
12   
Germany
Mario Stahl
Germany
Sascha Ratz
Mon 19:02  Table 9
13   
Germany
Nils Hauschild
Germany
Andreas Graitz
Mon 19:02  Table 10
14   
Germany
Jörg Rother
Georgia
Nika Gurgenidze
Mon 19:33  Table 8
15   
Germany
Marko Thümler
Germany
Jörg Hunger
Mon 19:33  Table 9
16   
Walk Over
Germany
Milko Heuberger
 

Winner round 1

Race to 5
17   
Germany
Jonas Calefice
Germany
Mike Hartmann
Mon 19:44  Table 7
18   
Germany
Lennart Bruhn
Greece
Stelios Fountoulakis
Mon 20:03  Table 3
19   
Germany
Selahattin Demircik
Germany
Jannik Putsche
Mon 19:52  Table 2
20   
Germany
Andreas Hartmann
Germany
Jan Wolf
Mon 19:54  Table 6
21   
Germany
Martin Haase
Germany
Geronimo Hornung
Mon 20:32  Table 4
22   
Germany
Armin Specht
Germany
Mario Stahl
Mon 20:32  Table 5
23   
Germany
Andreas Graitz
Germany
Jörg Rother
Mon 20:07  Table 10
24   
Germany
Marko Thümler
Germany
Milko Heuberger
Mon 20:04  Table 9

Loser round 1

Race to 4
25   
Walk Over
Germany
Florian Türk
 
26   
Germany
Dirk Ahrens
Germany
Ingo Krecklow
Mon 20:07  Table 8
27   
Germany
Ulrich Reinhold
Germany
Dieter Rinkenberg
Mon 19:54  Table 4
28   
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Greece
Spiros Tseronis
Mon 20:09  Table 7
29   
Germany
Rainer Lerche
Germany
Ronaldo Sotamba
Mon 20:11  Table 5
30   
Germany
Markus Ast
Germany
Sascha Ratz
Mon 20:21  Table 1
31   
Germany
Nils Hauschild
Georgia
Nika Gurgenidze
Mon 20:25  Table 2
32   
Germany
Jörg Hunger
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 4
33   
Germany
Florian Türk
Germany
Milko Heuberger
Mon 20:58  Table 7
34   
Germany
Dirk Ahrens
Germany
Andreas Graitz
Mon 21:06  Table 6
35   
Germany
Dieter Rinkenberg
Germany
Armin Specht
Mon 21:04  Table 5
36   
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Germany
Geronimo Hornung
Mon 21:13  Table 4
37   
Germany
Ronaldo Sotamba
Germany
Jan Wolf
Mon 20:34  Table 3
38   
Germany
Sascha Ratz
Germany
Jannik Putsche
Mon 20:50  Table 1
39   
Georgia
Nika Gurgenidze
Germany
Lennart Bruhn
Mon 21:02  Table 8
40   
Germany
Jörg Hunger
Germany
Jonas Calefice
Mon 20:37  Table 6

Winners qualification

Race to 5
41   
Germany
Mike Hartmann
Greece
Stelios Fountoulakis
Mon 20:58  Table 3
42   
Germany
Selahattin Demircik
Germany
Andreas Hartmann
Mon 21:01  Table 2
43   
Germany
Martin Haase
Germany
Mario Stahl
Mon 21:13  Table 10
44   
Germany
Jörg Rother
Germany
Marko Thümler
Mon 21:07  Table 9

Loser round 3

Race to 4
45   
Germany
Florian Türk
Germany
Andreas Graitz
Mon 22:11  Table 2
46   
Germany
Dieter Rinkenberg
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Mon 22:13  Table 4
47   
Germany
Jan Wolf
Germany
Sascha Ratz
Mon 21:28  Table 1
48   
Georgia
Nika Gurgenidze
Germany
Jonas Calefice
Mon 21:22  Table 8

Losers qualification

Race to 4
49   
Germany
Andreas Graitz
Germany
Andreas Hartmann
Mon 22:57  Table 1
50   
Germany
Dieter Rinkenberg
Germany
Mike Hartmann
Mon 22:56  Table 3
51   
Germany
Jan Wolf
Germany
Marko Thümler
Mon 22:05  Table 3
52   
Germany
Jonas Calefice
Germany
Martin Haase
Mon 21:56  Table 1

Quarter final

Race to 5
53   
Greece
Stelios Fountoulakis
Germany
Andreas Hartmann
Mon 23:53  Table 4
54   
Germany
Selahattin Demircik
Germany
Jan Wolf
Mon 23:53  Table 3
55   
Germany
Mario Stahl
Germany
Jonas Calefice
Mon 23:53  Table 2
56   
Germany
Jörg Rother
Germany
Dieter Rinkenberg
Mon 23:53  Table 1

Semi final

Race to 5
57   
Germany
Andreas Hartmann
Germany
Jan Wolf
Tue 00:41  Table 2
58   
Germany
Mario Stahl
Germany
Jörg Rother
Tue 00:38  Table 1

Final

Race to 3
59   
Germany
Jan Wolf
Germany
Mario Stahl
Tue 01:36  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants