Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 24, 2020

Monday Masters

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Marko Thümler
6 (6/0) 40 (28/12)
70%
550
2 Olaf Köster
TheGamblers
6 (5/1) 47 (27/20)
57%
500
3 Feramuz Ilter
4 (3/1) 27 (18/9)
67%
400
3 Martin Haase
5 (4/1) 38 (24/14)
63%
400
5 Torsten Bonke
BCQ Hamburg
5 (3/2) 34 (19/15)
56%
350
5 Mike Hartmann
BCQ Hamburg
5 (3/2) 32 (18/14)
56%
350
5 Toshiyuki Hatanaka
4 (2/2) 30 (14/16)
47%
350
5 Aicke Mähler
BCQ Hamburg
5 (3/2) 29 (13/16)
45%
350
9 Allen Zulueta
4 (2/2) 27 (14/13)
52%
250
Show more
9 Jörg Rother
5 (3/2) 31 (19/12)
61%
250
9 Manuel Ellmas
4 (2/2) 25 (10/15)
40%
250
9 Milko Heuberger
3 (1/2) 17 (6/11)
35%
250
13 Kai v. Weymarn
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
200
13 Jannik Putsche
4 (2/2) 26 (12/14)
46%
200
13 Torsten Prack
PBV Pinneberg
3 (1/2) 14 (4/10)
29%
200
13 Rainer Lerche
3 (1/2) 20 (10/10)
50%
200
17 Martin Kramer
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
150
17 Dieter Rinkenberg
3 (1/2) 24 (11/13)
46%
150
17 Dirk Ahrens
3 (1/2) 19 (10/9)
53%
150
17 Hansjörg Fally
3 (1/2) 18 (7/11)
39%
150
17 Thomas Wendlik
3 (1/2) 22 (12/10)
55%
150
17 André Stöhr
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
150
17 Jörg Hunger
3 (1/2) 22 (10/12)
45%
150
17 Leon Rosenfeld
2 (0/2) 13 (4/9)
31%
150
25 Marc Sleepwalker
PBV Pinneberg
2 (0/2) 15 (6/9)
40%
100
25 Florian Türk
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
100
Entry deadline Feb 24, 2020, 7:15 PM (local time)
Starts Feb 24, 2020, 7:00 PM (local time)
Format Double elimination (26 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Rankings BC-Queue Monday Masters
Organizer BCQ Hamburg
Contact Torsten Bonke (bonketorsten@gmail.com)
More info
Wer: offenes Turnier für alle Spielklassen
Wo: BCQ-Hamburg Dammwiesenstraße 25 / 22045 Hamburg
Was: 9 Ball Winnerbreak auf 5 GWS/Verliererrunde 4 GWS, hoher Aufbau, Folie, ohne Kitchen Rule
Wann: an jedem Montag um 19:00 Uhr
Modus: Doppel KO bis zu den letzten 16/8 im Anschluss Einfach KO bis Finale.

Startgeld:
10€ bis zur Spielstärke Oberliga, 15€ ab Oberliga.

Vom Startgeld gehen 3€ in den Jackpot, der Rest wird zu 100% ausgeschüttet.

BC-Queue Hamburg Monday-Masters Finale 2020

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Germany
Torsten Prack
Walk Over
 
2   
Philippines
Allen Zulueta
Germany
Mike Hartmann
Mon 19:08  Table 3
3   
Germany
Marc Sleepwalker
Germany
Olaf Köster
Mon 19:08  Table 10
4   
Germany
Jörg Rother
Germany
Jannik Putsche
Mon 19:08  Table 1
5   
Germany
Aicke Mähler
Walk Over
 
6   
Germany
Martin Haase
Germany
Manuel Ellmas
Mon 19:08  Table 4
7   
Germany
Torsten Bonke
Germany
Kai v. Weymarn
Mon 19:08  Table 5
8   
Walk Over
Germany
Martin Kramer
 
9   
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Walk Over
 
10   
Germany
Dieter Rinkenberg
Germany
Rainer Lerche
Mon 19:08  Table 6
11   
Germany
Dirk Ahrens
Germany
André Stöhr
Mon 19:08  Table 7
12   
Walk Over
Turkey
Feramuz Ilter
 
13   
Germany
Marko Thümler
Austria
Hansjörg Fally
Mon 19:09  Table 8
14   
Germany
Thomas Wendlik
Germany
Florian Türk
Mon 19:09  Table 2
15   
Germany
Leon Rosenfeld
Germany
Jörg Hunger
Mon 19:09  Table 9
16   
Walk Over
Germany
Milko Heuberger
 

Winner round 1

Race to 5
17   
Germany
Torsten Prack
Germany
Mike Hartmann
Mon 19:49  Table 3
18   
Germany
Olaf Köster
Germany
Jörg Rother
Mon 20:22  Table 3
19   
Germany
Aicke Mähler
Germany
Martin Haase
Mon 19:33  Table 4
20   
Germany
Torsten Bonke
Germany
Martin Kramer
Mon 19:39  Table 5
21   
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Germany
Dieter Rinkenberg
Mon 20:08  Table 6
22   
Germany
Dirk Ahrens
Turkey
Feramuz Ilter
Mon 19:25  Table 7
23   
Germany
Marko Thümler
Germany
Thomas Wendlik
Mon 19:54  Table 8
24   
Germany
Jörg Hunger
Germany
Milko Heuberger
Mon 20:11  Table 7

Loser round 1

Race to 4
25   
Walk Over
Philippines
Allen Zulueta
 
26   
Germany
Marc Sleepwalker
Germany
Jannik Putsche
Mon 20:22  Table 2
27   
Walk Over
Germany
Manuel Ellmas
 
28   
Germany
Kai v. Weymarn
Walk Over
 
29   
Walk Over
Germany
Rainer Lerche
 
30   
Germany
André Stöhr
Walk Over
 
31   
Austria
Hansjörg Fally
Germany
Florian Türk
Mon 19:53  Table 2
32   
Germany
Leon Rosenfeld
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 4
33   
Philippines
Allen Zulueta
Germany
Jörg Hunger
Mon 21:27  Table 7
34   
Germany
Jannik Putsche
Germany
Thomas Wendlik
Mon 21:15  Table 5
35   
Germany
Manuel Ellmas
Germany
Dirk Ahrens
Mon 20:11  Table 9
36   
Germany
Kai v. Weymarn
Germany
Dieter Rinkenberg
Mon 21:14  Table 4
37   
Germany
Rainer Lerche
Germany
Martin Kramer
Mon 20:23  Table 5
38   
Germany
André Stöhr
Germany
Aicke Mähler
Mon 20:19  Table 10
39   
Austria
Hansjörg Fally
Germany
Jörg Rother
Mon 21:51  Table 9
40   
Germany
Leon Rosenfeld
Germany
Torsten Prack
Mon 20:19  Table 1

Winners qualification

Race to 5
41   
Germany
Mike Hartmann
Germany
Olaf Köster
Mon 21:51  Table 3
42   
Germany
Martin Haase
Germany
Torsten Bonke
Mon 20:54  Table 1
43   
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Turkey
Feramuz Ilter
Mon 21:16  Table 6
44   
Germany
Marko Thümler
Germany
Milko Heuberger
Mon 21:15  Table 2

Loser round 3

Race to 4
45   
Philippines
Allen Zulueta
Germany
Jannik Putsche
Mon 22:07  Table 1
46   
Germany
Manuel Ellmas
Germany
Kai v. Weymarn
Mon 21:53  Table 4
47   
Germany
Rainer Lerche
Germany
Aicke Mähler
Mon 21:28  Table 8
48   
Germany
Jörg Rother
Germany
Torsten Prack
Mon 22:05  Table 2

Losers qualification

Race to 4
49   
Philippines
Allen Zulueta
Germany
Torsten Bonke
Mon 22:42  Table 1
50   
Germany
Manuel Ellmas
Germany
Mike Hartmann
Mon 22:41  Table 4
51   
Germany
Aicke Mähler
Germany
Milko Heuberger
Mon 22:29  Table 3
52   
Germany
Jörg Rother
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Mon 22:33  Table 2

Quarter final

Race to 5
53   
Germany
Olaf Köster
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Mon 23:20  Table 1
54   
Germany
Martin Haase
Germany
Mike Hartmann
Mon 23:20  Table 2
55   
Turkey
Feramuz Ilter
Germany
Torsten Bonke
Mon 23:20  Table 3
56   
Germany
Marko Thümler
Germany
Aicke Mähler
Mon 23:20  Table 4

Semi final

Race to 5
57   
Germany
Olaf Köster
Germany
Martin Haase
Tue 00:25 
58   
Turkey
Feramuz Ilter
Germany
Marko Thümler
Tue 00:25  Table 2

Final

Race to 3
59   
Germany
Olaf Köster
Germany
Marko Thümler
Tue 01:28 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants