Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

July 12 - July 14, 2019

Leicester Double Tier Non-Elite Competition

Worldrules

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Enrico Forgione
6 (6/0) 105 (66/39)
63%
2 Jason Herczeg
6 (5/1) 104 (64/40)
62%
3 Ross Smith
5 (4/1) 86 (54/32)
63%
3 James Willis
5 (4/1) 87 (53/34)
61%
5 David Willimott
6 (4/2) 93 (47/46)
51%
5 Scott Anderson
6 (4/2) 89 (46/43)
52%
5 Craig Benstock
5 (3/2) 85 (41/44)
48%
5 Jamie Mantle
6 (4/2) 82 (47/35)
57%
9 Dharmesh Chouhan
5 (3/2) 70 (36/34)
51%
Show more
9 John Martin
4 (2/2) 61 (27/34)
44%
9 Matt Peel
4 (2/2) 64 (30/34)
47%
9 Mathew Newell
4 (2/2) 64 (36/28)
56%
13 Elliot Combe
4 (2/2) 59 (33/26)
56%
13 Antony Deeth
4 (2/2) 62 (31/31)
50%
13 Vikas Sabharwal
4 (2/2) 66 (32/34)
48%
13 Connor Templeman
4 (2/2) 60 (30/30)
50%
17 Gary Lee
2 (0/2) 20 (1/19)
5%
17 Justin Wynne
3 (1/2) 42 (20/22)
48%
17 Jack Schofield
3 (1/2) 47 (20/27)
43%
17 Michael Wilson
3 (1/2) 48 (22/26)
46%
17 Shane Greenwood
3 (1/2) 44 (24/20)
55%
17 Anthony Tedds
3 (1/2) 47 (18/29)
38%
17 Callum Kendall
3 (1/2) 37 (14/23)
38%
17 Ladis Cuprik
3 (1/2) 51 (25/26)
49%
25 Tom McLean
2 (0/2) 34 (15/19)
44%
25 Adam Philpott
2 (0/2) 31 (12/19)
39%
25 Damian Hadlow
1 (0/1) 17 (6/11)
35%
25 Scott Pryde
2 (0/2) 34 (15/19)
44%
25 Steven Robinson
2 (0/2) 26 (7/19)
27%
25 Jamie Burns
2 (0/2) 33 (14/19)
42%
25 Darren Childs
2 (0/2) 28 (9/19)
32%
25 Jamie Ashton
2 (0/2) 24 (5/19)
21%
Starts Jul 12, 2019, 6:30 PM (local time)
Format Double elimination (32 Participants)
Race to 11
Handicap No handicap
Organizer club 147
Contact Neil Toms (danielletoms@hotmail.co.uk)

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 11
1   
Justin Wynne
England
Callum Kendall
Fri 18:06 
2   
England
Jason Herczeg
England
Steven Robinson
Fri 18:08 
3   
United Kingdom
Shane Greenwood
England
Gary Lee
Fri 18:08 
4   
England
Damian Hadlow
United Kingdom
John Martin
Fri 18:08 
5   
England
Anthony Tedds
England
Ladis Cuprik
Fri 18:08 
6   
England
Jamie Burns
England
Mathew Newell
Fri 18:08 
7   
England
Jamie Ashton
United Kingdom
Ross Smith
Fri 18:09 
8   
United Kingdom
Jamie Mantle
England
David Willimott
Fri 18:09 
9   
United Kingdom
James Willis
England
Adam Philpott
Fri 18:09 
10   
England
Jack Schofield
Michael Wilson
Fri 18:09 
11   
India
Vikas Sabharwal
England
Scott Pryde
Fri 18:09 
12   
United Kingdom
Craig Benstock
United Kingdom
Antony Deeth
Fri 18:10 
13   
Wales
Elliot Combe
England
Connor Templeman
Fri 18:10 
14   
England
Tom McLean
England
Matt Peel
Fri 18:07 
15   
England
Dharmesh Chouhan
United Kingdom
Enrico Forgione
Fri 18:10 
16   
Scotland
Scott Anderson
England
Darren Childs
Fri 18:10 

Winner round 1

Race to 11
17   
Justin Wynne
England
Jason Herczeg
Sat 11:37 
18   
United Kingdom
Shane Greenwood
United Kingdom
John Martin
Sat 11:37 
19   
England
Anthony Tedds
England
Mathew Newell
Sat 11:38 
20   
United Kingdom
Ross Smith
England
David Willimott
Sat 11:43 
21   
United Kingdom
James Willis
England
Jack Schofield
Sat 11:36 
22   
India
Vikas Sabharwal
United Kingdom
Craig Benstock
Sat 12:04 
23   
Wales
Elliot Combe
England
Matt Peel
Sat 12:13 
24   
United Kingdom
Enrico Forgione
Scotland
Scott Anderson
Sat 12:36 

Loser round 1

Race to 8
25   
England
Callum Kendall
England
Steven Robinson
Sat 10:03 
26   
England
Gary Lee
England
Damian Hadlow
Sat 10:00 
27   
England
Ladis Cuprik
England
Jamie Burns
Sat 10:11 
28   
England
Jamie Ashton
United Kingdom
Jamie Mantle
Sat 10:04 
29   
England
Adam Philpott
Michael Wilson
Sat 10:04 
30   
England
Scott Pryde
United Kingdom
Antony Deeth
Sat 10:04 
31   
England
Connor Templeman
England
Tom McLean
Sat 10:04 
32   
England
Dharmesh Chouhan
England
Darren Childs
Sat 10:04 

Loser round 2

Race to 8
33   
England
Callum Kendall
Scotland
Scott Anderson
Sat 13:56 
34   
England
Gary Lee
Wales
Elliot Combe
Sat 14:56 
35   
England
Ladis Cuprik
India
Vikas Sabharwal
Sat 15:25 
36   
United Kingdom
Jamie Mantle
England
Jack Schofield
Sat 14:35 
37   
Michael Wilson
England
David Willimott
Sat 13:31 
38   
United Kingdom
Antony Deeth
England
Anthony Tedds
Sat 13:36 
39   
England
Connor Templeman
United Kingdom
Shane Greenwood
Sat 14:49 
40   
England
Dharmesh Chouhan
Justin Wynne
Sat 13:11 

Winners qualification

Race to 11
41   
England
Jason Herczeg
United Kingdom
John Martin
Sat 14:43 
42   
England
Mathew Newell
United Kingdom
Ross Smith
Sat 14:30 
43   
United Kingdom
James Willis
United Kingdom
Craig Benstock
Sat 15:39 
44   
England
Matt Peel
United Kingdom
Enrico Forgione
Sat 14:51 

Loser round 3

Race to 8
45   
Scotland
Scott Anderson
Wales
Elliot Combe
Sat 15:54 
46   
India
Vikas Sabharwal
United Kingdom
Jamie Mantle
Sat 17:49  Table 2
47   
England
David Willimott
United Kingdom
Antony Deeth
Sat 15:56 
48   
England
Connor Templeman
England
Dharmesh Chouhan
Sat 16:02 

Losers qualification

Race to 8
49   
Scotland
Scott Anderson
England
Mathew Newell
Sat 17:27  Table 1
50   
United Kingdom
Jamie Mantle
United Kingdom
John Martin
Sat 20:12  Table 4
51   
England
David Willimott
England
Matt Peel
Sat 18:09  Table 6
52   
England
Dharmesh Chouhan
United Kingdom
Craig Benstock
Sat 18:00  Table 8

Quarter final

Race to 11
53   
England
Jason Herczeg
England
David Willimott
Sun 09:38  Table 5
54   
United Kingdom
Ross Smith
United Kingdom
Jamie Mantle
Sun 09:38  Table 6
55   
United Kingdom
James Willis
United Kingdom
Craig Benstock
Sun 09:38  Table 7
56   
United Kingdom
Enrico Forgione
Scotland
Scott Anderson
Sun 09:38  Table 8

Semi final

Race to 11
57   
England
Jason Herczeg
United Kingdom
Ross Smith
Sun 12:14  Table 3
58   
United Kingdom
James Willis
United Kingdom
Enrico Forgione
Sun 12:51  Table 5

Final

Race to 11
59   
England
Jason Herczeg
United Kingdom
Enrico Forgione
Sun 15:02  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment