Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 9, 2023

Landsberger Turnierserie 2023 Turnier 1/20

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Germany Stefan Klein
6 (6/0) 25 (18/7)
72%
23
2 Germany Kevin Fromm
6 (4/2) 24 (15/9)
63%
19
3 Germany Maximilian Schreiber
TSV 1882 Landsberg
5 (4/1) 21 (13/8)
62%
16
4 Germany Christian Dingler
5 (4/1) 20 (13/7)
65%
14
5 Germany Thomas Lichtenstern
TSV 1882 Landsberg
4 (3/1) 14 (10/4)
71%
13
6 Germany Andreas Steinkohl
TSV 1882 Landsberg
4 (3/1) 15 (9/6)
60%
12
7 Germany Peter Schoderer
3 (2/1) 12 (7/5)
58%
11
8 Germany Bernd Stuber
TSV 1882 Landsberg
4 (2/2) 16 (9/7)
56%
10
9 Germany Thomas Berndl
TSV 1882 Landsberg
3 (2/1) 14 (8/6)
57%
9
Show more
10 Jamaica Mika Reitgassl
3 (2/1) 15 (8/7)
53%
8
11 Germany Christian Otto
3 (2/1) 11 (6/5)
55%
7
12 Germany Felix Kartheininger
2 (1/1) 8 (5/3)
63%
6
13 Germany Ralf Michael Hellmuth
3 (1/2) 15 (7/8)
47%
5
14 Germany Andreas Nicolescu
3 (1/2) 14 (6/8)
43%
4
15 Germany Rainer Hans
3 (1/2) 11 (4/7)
36%
3
15 Germany Dennis Monschein
3 (1/2) 11 (4/7)
36%
3
17 Germany Dirk Nier
TSV 1882 Landsberg
3 (1/2) 12 (4/8)
33%
1
18 Germany Dieter Würzinger
2 (0/2) 6 (0/6)
0%
0
19 Germany Dominik Moritz
3 (0/3) 14 (5/9)
36%
0
19 Germany Sascha Mayr
3 (0/3) 14 (5/9)
36%
0
21 Germany Gerhard Tuffentsammer
3 (0/3) 12 (3/9)
25%
0
22 Germany Susanne Klassin
3 (0/3) 11 (2/9)
18%
0
22 Germany Sophie Bachmeir
3 (0/3) 11 (2/9)
18%
0
Starts Feb 9, 2023, 6:00 PM (local time)
Entry deadline Feb 9, 2023, 6:00 PM (local time)
Organizer TSV 1882 Landsberg
Contact Christian Fromm (fromm.waal@web.de), Thomas Berndl (berndl.thomas@yahoo.de), Maximilian Schreiber and Dieter Würzinger
Rankings Landsberger Turnierserie 2023
Format Round robin (23 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
More info
Maximale Teilnehmerzahl: 24
Startgeld: 5 €

Achtung: Bei nicht rechtzeitig entschuldigtem Nichterscheinen wird der jeweilige Teilnehmer für die nächsten drei Teilnahmen gesperrt. Im Wiederholungsfall wird der Teilnehmer aus der Turnierserie ausgeschlossen.

Josis öffnet um 18:00 Uhr.
Wir losen um 18:15 Uhr aus und starten anschließend mit den ersten Partien!

Offizieller Turnierbeginn und Anwesenheitspflicht: Spätestens 19:00 Uhr

Rangliste ergibt sich aus den besten 14 Teilnahmen!

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Peter Schoderer 2 2 0 0 6 2 4 0 0 0 0.75 2
2 Felix Kartheininger 2 1 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 1
3 Dieter Würzinger 2 0 0 2 0 6 -6 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Christian Dingler 3 3 0 0 9 4 5 1 0 0 0.692 3
2 Mika Reitgassl 3 2 0 1 8 7 1 0 0 0 0.533 2
3 Andreas Nicolescu 3 1 0 2 6 8 -2 0 0 0 0.429 1
4 Sascha Mayr 3 0 0 3 5 9 -4 0 0 0 0.357 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Stefan Klein 3 3 0 0 9 2 7 0 0 0 0.818 3
2 Kevin Fromm 3 2 0 1 7 4 3 0 0 0 0.636 2
3 Dennis Monschein 3 1 0 2 4 7 -3 0 0 0 0.364 1
4 Sophie Bachmeir 3 0 0 3 2 9 -7 0 0 0 0.182 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Maximilian Schreiber 3 3 0 0 9 4 5 0 0 0 0.692 3
2 Thomas Berndl 3 2 0 1 8 6 2 0 0 0 0.571 2
3 Ralf Michael Hellmuth 3 1 0 2 7 8 -1 0 0 0 0.467 1
4 Gerhard Tuffentsammer 3 0 0 3 3 9 -6 0 0 0 0.25 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Thomas Lichtenstern 3 3 0 0 9 1 8 2 0 0 0.9 3
2 Bernd Stuber 3 2 0 1 7 4 3 0 0 0 0.636 2
3 Dirk Nier 3 1 0 2 4 8 -4 0 0 0 0.333 1
4 Susanne Klassin 3 0 0 3 2 9 -7 0 0 0 0.182 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Andreas Steinkohl 3 3 0 0 9 3 6 0 0 0 0.75 3
2 Christian Otto 3 2 0 1 6 5 1 0 0 0 0.545 2
3 Rainer Hans 3 1 0 2 4 7 -3 0 0 0 0.364 1
4 Dominik Moritz 3 0 0 3 5 9 -4 0 0 0 0.357 0

Schedule

BETA Try the new playing schedule (beta). Try now!
Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Germany
Felix Kartheininger
Germany
Peter Schoderer
Thu 20:18  Table 8
2-B   
Germany
Christian Dingler
R1
Germany
Sascha Mayr
Thu 18:25  Table 2
3-B   
Jamaica
Mika Reitgassl
Germany
Andreas Nicolescu
Thu 18:25  Table 4
4-C   
Germany
Stefan Klein
Germany
Dennis Monschein
Thu 19:12  Table 1
5-C   
Germany
Kevin Fromm
Germany
Sophie Bachmeir
Thu 19:37  Table 5
6-D   
Germany
Maximilian Schreiber
Germany
Thomas Berndl
Thu 18:25  Table 3
7-D   
Germany
Ralf Michael Hellmuth
Germany
Gerhard Tuffentsammer
Thu 18:25  Table 5
8-E   
Germany
Dirk Nier
Germany
Susanne Klassin
Thu 19:48  Table 1
9-E   
Germany
Thomas Lichtenstern
Germany
Bernd Stuber
Thu 20:30 
10-F   
Germany
Dominik Moritz
Germany
Rainer Hans
Thu 18:25  Table 6
11-F   
Germany
Andreas Steinkohl
Germany
Christian Otto
Thu 18:25  Table 7

Round 2

Race to 3
12-A   
Germany
Peter Schoderer
Germany
Dieter Würzinger
Thu 18:48 
13-B   
Germany
Christian Dingler
Germany
Andreas Nicolescu
Thu 19:20  Table 4
14-B   
Germany
Sascha Mayr
Jamaica
Mika Reitgassl
Thu 20:35  Table 2
15-C   
Germany
Stefan Klein
Germany
Sophie Bachmeir
Thu 18:25  Table 8
16-C   
Germany
Dennis Monschein
Germany
Kevin Fromm
Thu 18:45 
17-D   
Germany
Maximilian Schreiber
Germany
Gerhard Tuffentsammer
Thu 19:23  Table 9
18-D   
Germany
Thomas Berndl
Germany
Ralf Michael Hellmuth
Thu 19:23  Table 3
19-E   
Germany
Dirk Nier
Germany
Bernd Stuber
Thu 18:25  Table 1
20-E   
Germany
Susanne Klassin
Germany
Thomas Lichtenstern
Thu 18:36  Table 9
21-F   
Germany
Dominik Moritz
Germany
Christian Otto
Thu 20:12 
22-F   
Germany
Rainer Hans
Germany
Andreas Steinkohl
Thu 19:55  Table 6

Round 3

Race to 3
23-A   
Germany
Dieter Würzinger
Germany
Felix Kartheininger
Thu 19:38  Table 7
24-B   
Germany
Christian Dingler
Jamaica
Mika Reitgassl
Thu 19:34  Table 2
25-B   
Germany
Andreas Nicolescu
Germany
Sascha Mayr
Thu 19:35  Table 4
26-C   
Germany
Stefan Klein
Germany
Kevin Fromm
Thu 20:14  Table 9
27-C   
Germany
Sophie Bachmeir
Germany
Dennis Monschein
Thu 19:09  Table 8
28-D   
Germany
Maximilian Schreiber
Germany
Ralf Michael Hellmuth
Thu 20:22  Table 7
29-D   
Germany
Gerhard Tuffentsammer
Germany
Thomas Berndl
Thu 20:22  Table 3
30-E   
Germany
Dirk Nier
Germany
Thomas Lichtenstern
R2
Thu 19:36  Table 1
31-E   
Germany
Bernd Stuber
Germany
Susanne Klassin
Thu 19:11  Table 9
32-F   
Germany
Dominik Moritz
Germany
Andreas Steinkohl
Thu 19:00  Table 7
33-F   
Germany
Christian Otto
Germany
Rainer Hans
Thu 19:00  Table 6

Quarter final

Race to 3
34   
Germany
Thomas Lichtenstern
Germany
Kevin Fromm
Thu 21:36  Table 1
35   
Germany
Peter Schoderer
Germany
Maximilian Schreiber
  Table 3
36   
Germany
Christian Dingler
Germany
Andreas Steinkohl
Thu 21:35  Table 4
37   
Germany
Bernd Stuber
Germany
Stefan Klein
Thu 21:36  Table 2

Semi final

Race to 3
38   
Germany
Kevin Fromm
Germany
Maximilian Schreiber
Thu 22:30  Table 3
39   
Germany
Christian Dingler
Germany
Stefan Klein
Thu 22:18  Table 2

Final

Race to 3
40   
Germany
Kevin Fromm
Germany
Stefan Klein
Thu 23:01  Table 3

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants