Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

July 21, 2022

Landsberger Turnierserie 2022 Turnier 10/18

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Peter Weiser
6 (5/1) 38 (22/16)
58%
20
2 Andreas Steinkohl
TSV 1882 Landsberg
6 (4/2) 38 (21/17)
55%
17
3 Felix Kartheininger
5 (4/1) 27 (19/8)
70%
15
4 Thomas Berndl
TSV 1882 Landsberg
5 (3/2) 30 (14/16)
47%
13
5 Dennis Monschein
4 (2/2) 22 (13/9)
59%
11
6 Gerhard Tuffentsammer
4 (2/2) 25 (13/12)
52%
9
7 Maximilian Schreiber
TSV 1882 Landsberg
4 (2/2) 19 (10/9)
53%
7
8 Sascha Mayr
4 (2/2) 21 (9/12)
43%
5
9 Sophie Bachmeir
3 (2/1) 18 (9/9)
50%
4
10 Bernd Stuber
TSV 1882 Landsberg
3 (1/2) 16 (8/8)
50%
3
11 Mika Reitgassl
3 (1/2) 19 (9/10)
47%
2
12 Christian Fromm
TSV 1882 Landsberg
3 (1/2) 17 (8/9)
47%
1
13 Peter Schoderer
3 (1/2) 17 (8/9)
47%
0
14 Dirk Nier
TSV 1882 Landsberg
3 (1/2) 16 (6/10)
38%
0
15 Dieter Würzinger
3 (0/3) 17 (5/12)
29%
0
16 Markus Brenner
3 (0/3) 16 (4/12)
25%
0
Entry deadline Jul 21, 2022, 6:00 PM (local time)
Starts Jul 21, 2022, 6:00 PM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Rankings Landsberger Turnierserie 2022
Organizer TSV 1882 Landsberg
Contact Christian Fromm (fromm.waal@web.de), Thomas Berndl (berndl.thomas@yahoo.de) and Maximilian Schreiber
More info
Maximale Teilnehmerzahl: 16
Startgeld: 5 €

Achtung: Bei nicht rechtzeitig entschuldigtem Nichterscheinen wird der jeweilige Teilnehmer für die nächsten drei Teilnahmen gesperrt. Im Wiederholungsfall wird der Teilnehmer aus der Turnierserie ausgeschlossen.

Josis öffnet um 18:00 Uhr.
Wir losen um 18:15 Uhr aus und starten anschließend mit den ersten Partien!

Offizieller Turnierbeginn und Anwesenheitspflicht: Spätestens 19:00 Uhr

Rangliste ergibt sich aus den besten 14 Teilnahmen!

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Felix Kartheininger 3 3 0 0 12 4 8 0 0 0 0.75 3
2 Peter Weiser 3 2 0 1 10 9 1 0 0 0 0.526 2
3 Mika Reitgassl 3 1 0 2 9 10 -1 0 0 0 0.474 1
4 Markus Brenner 3 0 0 3 4 12 -8 0 0 0 0.25 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Maximilian Schreiber 3 2 0 1 9 5 4 1 0 0 0.643 2
2 Sascha Mayr 3 2 0 1 9 8 1 0 0 0 0.529 2
3 Christian Fromm 3 1 0 2 8 9 -1 0 0 0 0.471 1
4 Dirk Nier 3 1 0 2 6 10 -4 0 0 0 0.375 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Andreas Steinkohl 3 2 0 1 10 8 2 0 0 0 0.556 2
2 Thomas Berndl 3 2 0 1 8 9 -1 0 0 0 0.471 2
3 Bernd Stuber 3 1 0 2 8 8 0 1 0 0 0.5 1
4 Peter Schoderer 3 1 0 2 8 9 -1 0 0 0 0.471 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Dennis Monschein 3 2 0 1 10 5 5 0 0 0 0.667 2
2 Gerhard Tuffentsammer 3 2 0 1 10 8 2 0 0 0 0.556 2
3 Sophie Bachmeir 3 2 0 1 9 9 0 0 0 0 0.5 2
4 Dieter Würzinger 3 0 0 3 5 12 -7 0 0 0 0.294 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Germany
Peter Weiser
Germany
Mika Reitgassl
Thu 20:55  Table 5
2-A   
Germany
Felix Kartheininger
Germany
Markus Brenner
Thu 20:14  Table 4
3-B   
Germany
Dirk Nier
Germany
Sascha Mayr
Thu 20:06  Table 6
4-B   
Germany
Maximilian Schreiber
Germany
Christian Fromm
Thu 20:05  Table 1
5-C   
Germany
Peter Schoderer
Germany
Andreas Steinkohl
Thu 20:55  Table 2
6-C   
Germany
Thomas Berndl
Germany
Bernd Stuber
Thu 20:44  Table 7
7-D   
Germany
Gerhard Tuffentsammer
Germany
Sophie Bachmeir
Thu 18:41  Table 5
8-D   
Germany
Dieter Würzinger
Germany
Dennis Monschein
Thu 19:06  Table 2

Round 2

Race to 4
9-A   
Germany
Peter Weiser
Germany
Markus Brenner
Thu 18:12  Table 1
10-A   
Germany
Mika Reitgassl
Germany
Felix Kartheininger
Thu 18:25  Table 6
11-B   
Germany
Dirk Nier
Germany
Christian Fromm
Thu 18:10  Table 3
12-B   
Germany
Sascha Mayr
Germany
Maximilian Schreiber
Thu 18:41  Table 4
13-C   
Germany
Peter Schoderer
Germany
Bernd Stuber
R1
Thu 18:51  Table 3
14-C   
Germany
Andreas Steinkohl
Germany
Thomas Berndl
Thu 19:17  Table 7
15-D   
Germany
Gerhard Tuffentsammer
Germany
Dennis Monschein
Thu 20:57  Table 1
16-D   
Germany
Sophie Bachmeir
Germany
Dieter Würzinger
Thu 20:57  Table 3

Round 3

Race to 4
17-A   
Germany
Peter Weiser
Germany
Felix Kartheininger
Thu 19:30  Table 4
18-A   
Germany
Markus Brenner
Germany
Mika Reitgassl
Thu 19:27  Table 6
19-B   
Germany
Dirk Nier
Germany
Maximilian Schreiber
R1
Thu 19:27  Table 1
20-B   
Germany
Christian Fromm
Germany
Sascha Mayr
Thu 19:25  Table 3
21-C   
Germany
Peter Schoderer
Germany
Thomas Berndl
Thu 19:45  Table 2
22-C   
Germany
Bernd Stuber
Germany
Andreas Steinkohl
Thu 19:44  Table 7
23-D   
Germany
Gerhard Tuffentsammer
Germany
Dieter Würzinger
Thu 19:58  Table 3
24-D   
Germany
Dennis Monschein
Germany
Sophie Bachmeir
Thu 19:55  Table 5

Quarter final

Race to 4
25   
Germany
Felix Kartheininger
Germany
Sascha Mayr
Thu 22:10  Table 2
26   
Germany
Peter Weiser
Germany
Maximilian Schreiber
Thu 22:10  Table 1
27   
Germany
Andreas Steinkohl
Germany
Gerhard Tuffentsammer
Thu 22:10  Table 4
28   
Germany
Thomas Berndl
Germany
Dennis Monschein
Thu 22:10  Table 3

Semi final

Race to 4
29   
Germany
Felix Kartheininger
Germany
Peter Weiser
Thu 22:47  Table 2
30   
Germany
Andreas Steinkohl
Germany
Thomas Berndl
Thu 23:08  Table 3

Final

Race to 4
31   
Germany
Peter Weiser
Germany
Andreas Steinkohl
Thu 23:43  Table 3

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants