Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 6 - October 7, 2018

LT3 Snooker Stord

Snooker

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break Points
1 Arnfinn Saue
Stord Snookerklubb
6 (6/0) 18 (15/3)
83%
40
2 Håkon Tverderøy
Stord Snookerklubb
7 (6/1) 19 (14/5)
74%
35
3 John christian Vespestad
Stord Snookerklubb
6 (5/1) 19 (12/7)
63%
39, 25 30
3 Douglas McGaw
Stord Snookerklubb
5 (3/2) 16 (8/8)
50%
30
5 Runar Røsand
Stord Snookerklubb
5 (3/2) 12 (6/6)
50%
24
5 Tommy Kvarsvik
Stord Snookerklubb
5 (2/3) 15 (7/8)
47%
24
5 Kåre Valde
Stord Snookerklubb
5 (2/3) 14 (7/7)
50%
27 24
5 Asle Valvatne
Stord Snookerklubb
4 (1/3) 12 (4/8)
33%
24
9 Kåre Åsnes
Stord Snookerklubb
4 (2/2) 11 (6/5)
55%
20
10 Jan Hevrøy
Stord Snookerklubb
4 (1/3) 10 (3/7)
30%
18
10 Tore Vespestad
Stord Snookerklubb
3 (0/3) 8 (2/6)
25%
18
10 Arve Hatlevik
Stord Snookerklubb
4 (1/3) 9 (3/6)
33%
18
13 Toni Stokka
Stord Snookerklubb
4 (0/4) 8 (0/8)
0%
15
13 Inge Kvarven
Stord Snookerklubb
4 (1/3) 9 (3/6)
33%
15
Entry deadline Oct 3, 2018, 5:59 PM (local time)
Starts Oct 6, 2018, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (14 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Rankings Snooker Region Vest 2018 and Snooker 2018
Organizer Stord Snookerklubb
Contact Arnfinn Saue (arnfinn.saue@sklbb.no, 90168032)
More info
KLUBBMEISTERSKAP STORD SNOOKERKLUBB 15 RAUD 2018

Velkommen til klubbmeisterskap 2018 for Stord Snookerklubb (LT3). I tillegg til å vera klubbmeisterskap, tel turneringa på den nasjonale rankinga. Seeding blir gjort etter den nasjonale rankinga.

Kleskode er B (dressko, dressbukse, piquet med klubblogo og sponsormerke). Ein kan og bruka einsfarga skjorte og vest i staden for piquet.

Oppmøte laurdag seinast 09.45.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Håkon Tverderøy 4 4 0 0 8 1 7 0 0 0 0.889 4
2 Runar Røsand 4 3 0 1 6 3 3 0 0 0 0.667 3
3 Kåre Valde 4 2 0 2 5 4 1 0 0 0 0.556 2
4 Arve Hatlevik 4 1 0 3 3 6 -3 0 0 0 0.333 1
5 Toni Stokka 4 0 0 4 0 8 -8 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Arnfinn Saue 3 3 0 0 6 2 4 0 0 0 0.75 3
2 Douglas McGaw 3 2 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 2
3 Asle Valvatne 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1
4 Tore Vespestad 3 0 0 3 2 6 -4 0 0 0 0.25 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 John christian Vespestad 4 4 0 0 8 2 6 0 0 0 0.8 4
2 Tommy Kvarsvik 4 2 0 2 5 5 0 0 0 0 0.5 2
3 Kåre Åsnes 4 2 0 2 6 5 1 0 0 0 0.545 2
4 Jan Hevrøy 4 1 0 3 3 7 -4 0 0 0 0.3 1
5 Inge Kvarven 4 1 0 3 3 6 -3 0 0 0 0.333 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Kåre Valde
Runar Røsand
Sat 11:42  Table 4
2-A   
Toni Stokka
Håkon Tverderøy
Sat 12:15  Table 1
3-B   
Douglas McGaw
Asle Valvatne
Sat 11:13  Table 2
4-B   
Arnfinn Saue
Tore Vespestad
Sat 11:13  Table 6
5-C   
John christian Vespestad
Inge Kvarven
Sat 11:14  Table 5
6-C   
Tommy Kvarsvik
Kåre Åsnes
Sat 12:15  Table 3

Round 2

Race to 2
7-A   
Runar Røsand
Håkon Tverderøy
Sat 13:08 
8-A   
Kåre Valde
Arve Hatlevik
Sat 13:34 
9-B   
Douglas McGaw
Tore Vespestad
Sat 13:30 
10-B   
Asle Valvatne
Arnfinn Saue
Sat 13:48 
11-C   
Inge Kvarven
Kåre Åsnes
Sat 14:34 
12-C   
John christian Vespestad
Jan Hevrøy
Sat 12:15 

Round 3

Race to 2
13-A   
Håkon Tverderøy
Arve Hatlevik
Sat 14:43 
14-A   
Runar Røsand
Toni Stokka
Sat 14:21 
15-B   
Douglas McGaw
Arnfinn Saue
Sat 16:01 
16-B   
Tore Vespestad
Asle Valvatne
Sat 16:18 
17-C   
Kåre Åsnes
Jan Hevrøy
Sat 16:11 
18-C   
Inge Kvarven
Tommy Kvarsvik
Sat 15:52 

Round 4

Race to 2
19-A   
Arve Hatlevik
Toni Stokka
Sat 16:12 
20-A   
Håkon Tverderøy
Kåre Valde
Sat 16:34 
21-C   
Jan Hevrøy
Tommy Kvarsvik
Sat 17:34 
22-C   
Kåre Åsnes
John christian Vespestad
Sat 18:07 

Round 5

Race to 2
23-A   
Toni Stokka
Kåre Valde
Sat 17:50 
24-A   
Arve Hatlevik
Runar Røsand
Sat 18:22 
25-C   
Tommy Kvarsvik
John christian Vespestad
Sat 14:34 
26-C   
Jan Hevrøy
Inge Kvarven
Sat 18:52 

Quarter final

Race to 3
27   
Håkon Tverderøy
Asle Valvatne
Sun 11:57  Table 4
28   
Tommy Kvarsvik
Douglas McGaw
Sun 12:50  Table 6
29   
Arnfinn Saue
Runar Røsand
Sun 10:46  Table 5
30   
Kåre Valde
John christian Vespestad
Sun 12:55  Table 1

Semi final

Race to 3
31   
Håkon Tverderøy
Douglas McGaw
Sun 13:16  Table 1
32   
Arnfinn Saue
John christian Vespestad
Sun 13:16  Table 5

Final

Race to 3
33   
Håkon Tverderøy
Arnfinn Saue
Sun 16:38  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Sponsorer