Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 21, 2020

LÖRDAGSTÄVLING 6, för alla

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Fuad Dzin
6 (5/1) 91 (53/38)
58%
2 Lukas Andersson
5 (4/1) 73 (42/31)
58%
3 Patric Vursen
Malmö Biljardklubb
4 (2/2) 54 (27/27)
50%
3 Slavko Nikolic
4 (3/1) 59 (33/26)
56%
5 Jorma Antikainen
Västerviks Biljard
3 (2/1) 48 (23/25)
48%
5 Henrik Andersen
4 (2/2) 62 (31/31)
50%
5 Roger Olsson
Malmö Biljardklubb
3 (1/2) 44 (18/26)
41%
5 Jonas Schröder
Biljardklubben Flamingo
3 (2/1) 43 (22/21)
51%
9 Niklas Tälth
Nässjö Billiard Club
3 (1/2) 44 (20/24)
45%
9 Dario Rakic
Bjärnums Biljardklubb
2 (0/2) 30 (12/18)
40%
9 Leo Johannesen
Bjärnums Biljardklubb
3 (1/2) 47 (22/25)
47%
9 Carolin Wikström
Bjärnums Biljardklubb
2 (0/2) 34 (16/18)
47%
13 Arvid Brattwall
Elme Biljardklubb
2 (0/2) 32 (14/18)
44%
13 Tony Sellbjer
Bjärnums Biljardklubb
2 (0/2) 31 (13/18)
42%
Entry deadline Mar 20, 2020, 6:00 PM (local time)
Starts Mar 21, 2020, 1:00 PM (local time)
Format Double elimination (14 Participants)
Race to 9
Handicap With handicap
Rankings Lördagstävling
Organizer Bjärnums Biljardklubb
Contact Dario Rakic (dariorakic@hotmail.com, 708336449) and Leo Johannesen (leo.johannesen@gmail.com, +46703431866)
More info
OBS! Anmälningstiden är ändrad, senast fredag 18:00 innan tävling.
Max 16 deltagare.
ALLA kan deltaga oavsett biljardkunskap och klubbtillhörighet.
Tävlingar kommer att spelas under höst, vinter och vår och slutar med en final i juni.
Man kommer att spela in sina poäng under de tävlingar man deltager i och de blir
avgörande om vem som skall spela i slutspelet. Alla får poäng oavsett placering.
De sexton som toppar tabellen https://cuescore.com/ranking/L%C3%B6rdagst%C3%A4vling/6736442 kommer att göra upp om totalsegern 27 juni 2020.
Anmälningsavgift för varje lördagstävling är 100 kr samt för speltid under tävlingen debiteras 50 kr.
HELST KONTANT BETALNING.
Pris utdelas vid varje tävling och ett större vi finalomgången.
Vi kommer att spela 8 tävlingar på principen en lördagstävling varje månad,
(exakta lördagar finns på www.facebook.com/bjarnumsbiljardklubb och CueScore).
All information om tävlingen finns på klubben.
Disciplin 9-Ball
Distans 9
Handicap 0-7
(handicap räknas ut efter spelarens biljardkunskap,
så alla har chansen och möjligheten att vinna)
Dubbelcup
(betyder att alla får spela minst 2 matcher).
Vinnerbreak
(förloraren rackar)
Anmälan sker i CueScore, SMS till Leo på 0703 43 18 66
eller på plats minst en timme innan tävlingen börjar.
Öppet från kl 12:00
Hjärtligt välkomna till en trevlig speldag

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 9
1   
Sweden
Dario Rakic
Walk Over
 
2   
Sweden
Roger Olsson
3
Sweden
Jonas Schröder
0
Sat 12:55  Table 1
3   
Sweden
Tony Sellbjer
5
Sweden
Niklas Tälth
4
R2
Sat 12:55  Table 3
4   
Sweden
Slavko Nikolic
-3
Denmark
Leo Johannesen
5
Sat 12:56  Table 2
5   
Denmark
Henrik Andersen
2
Sweden
Fuad Dzin
0
Sat 13:44  Table 3
6   
Sweden
Jorma Antikainen
4
Sweden
Arvid Brattwall
5
Sat 14:00  Table 2
7   
Sweden
Lukas Andersson
-1
Sweden
Patric Vursen
2
Sat 14:00  Table 1
8   
Walk Over
Sweden
Carolin Wikström
 

Winners qualification

Race to 9
9   
Sweden
Dario Rakic
2
Sweden
Jonas Schröder
0
Sat 14:42  Table 1
10   
Sweden
Niklas Tälth
4
Sweden
Slavko Nikolic
-3
Sat 14:54  Table 2
11   
Sweden
Fuad Dzin
0
Sweden
Jorma Antikainen
4
Sat 15:47  Table 1
12   
Sweden
Lukas Andersson
-1
Sweden
Carolin Wikström
7
Sat 15:18  Table 3

Loser round 1

Race to 9
13   
Walk Over
Sweden
Roger Olsson
 
14   
Sweden
Tony Sellbjer
5
Denmark
Leo Johannesen
5
Sat 15:59  Table 2
15   
Denmark
Henrik Andersen
2
Sweden
Arvid Brattwall
5
Sat 16:20  Table 3
16   
Sweden
Patric Vursen
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 9
17   
Sweden
Roger Olsson
3
Sweden
Carolin Wikström
7
Sat 16:54  Table 2
18   
Denmark
Leo Johannesen
5
Sweden
Fuad Dzin
0
Sat 16:57  Table 1
19   
Denmark
Henrik Andersen
2
Sweden
Niklas Tälth
4
Sat 17:40  Table 3
20   
Sweden
Patric Vursen
2
Sweden
Dario Rakic
2
Sat 17:48  Table 2

Quarter final

Race to 9
21   
Sweden
Jonas Schröder
0
Sweden
Fuad Dzin
0
Sat 19:03  Table 1
22   
Sweden
Slavko Nikolic
-3
Sweden
Roger Olsson
3
Sat 19:04  Table 2
23   
Sweden
Jorma Antikainen
4
Sweden
Patric Vursen
2
Sat 19:04  Table 3
24   
Sweden
Lukas Andersson
-1
Denmark
Henrik Andersen
2
Sat 19:46  Table 3

Semi final

Race to 9
25   
Sweden
Fuad Dzin
0
Sweden
Slavko Nikolic
-3
R-2
Sat 20:53  Table 1
26   
Sweden
Patric Vursen
2
Sweden
Lukas Andersson
-1
Sat 20:53  Table 2

Final

Race to 9
27   
Sweden
Fuad Dzin
0
Sweden
Lukas Andersson
-1
Sat 22:40  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants