Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 28, 2024

Kreismeisterschaft Unterfranken 9-Ball

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Greece Georgios Doulougeris
8 (7/1) 51 (37/14)
73%
2 Germany Gerhard Schmidt
8 (5/3) 61 (32/29)
52%
3 Germany Marco Reinisch
7 (5/2) 51 (29/22)
57%
4 Germany Jochen Jutzi
7 (6/1) 44 (32/12)
73%
5 Germany Nicolas Klappenberger
6 (4/2) 41 (24/17)
59%
5 Germany Stefan Schlosser
6 (4/2) 39 (23/16)
59%
5 Germany Tim Kampfmann
6 (5/1) 45 (29/16)
64%
5 Germany Wilko Reents
6 (4/2) 46 (24/22)
52%
9 Germany Christian Gehrsitz
5 (3/2) 36 (20/16)
56%
Show more
9 Germany Gerhard Klöber
5 (2/3) 35 (18/17)
51%
9 Germany Christa Chevalier
5 (2/3) 36 (17/19)
47%
9 Germany Sebastian Möldner
5 (4/1) 35 (21/14)
60%
13 Vietnam Vinh Nguyen
5 (2/3) 36 (18/18)
50%
13 Germany Raimund Fleckenstein
5 (1/4) 40 (16/24)
40%
13 Germany Joachim Friedrich
5 (2/3) 41 (19/22)
46%
13 Germany Oliver "HORNISSE" Horn
5 (2/3) 35 (17/18)
49%
17 Germany Mandy Müller
5 (1/4) 28 (7/21)
25%
17 Germany Jürgen Zeller
5 (1/4) 32 (11/21)
34%
17 Germany Georg Hartung
5 (2/3) 38 (15/23)
39%
17 Turkey Ertan Eroglu
5 (2/3) 36 (16/20)
44%
21 Germany Tristan Gast
5 (1/4) 38 (15/23)
39%
21 Germany Matthias Ort
5 (1/4) 38 (14/24)
37%
21 Germany Louis Pilger
5 (0/5) 37 (12/25)
32%
21 Germany Dieter Poullie
5 (1/4) 31 (9/22)
29%
Starts Jan 28, 2024, 10:00 AM (local time)
Entry deadline Jan 28, 2024, 10:00 AM (local time)
Organizer 1. PBC Würzburg/KT
Format Round robin (24 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Stefan Schlosser 5 4 0 1 22 11 11 0 0 0 0.667 4
2 Wilko Reents 5 4 0 1 22 17 5 0 0 0 0.564 4
3 Gerhard Klöber 5 2 0 3 18 17 1 0 0 0 0.514 2
4 Vinh Nguyen 5 2 0 3 18 18 0 0 0 0 0.5 2
5 Ertan Eroglu 5 2 0 3 16 20 -4 0 0 0 0.444 2
6 Dieter Poullie 5 1 0 4 9 22 -13 0 0 0 0.29 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jochen Jutzi 5 5 0 0 25 5 20 0 0 0 0.833 5
2 Gerhard Schmidt 5 3 0 2 21 20 1 0 0 0 0.512 3
3 Christa Chevalier 5 2 0 3 17 19 -2 0 0 0 0.472 2
4 Joachim Friedrich 5 2 0 3 19 22 -3 0 0 0 0.463 2
5 Georg Hartung 5 2 0 3 15 23 -8 0 0 0 0.395 2
6 Tristan Gast 5 1 0 4 15 23 -8 0 0 0 0.395 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Georgios Doulougeris 5 4 0 1 21 9 12 0 0 0 0.7 4
2 Marco Reinisch 5 4 0 1 22 13 9 0 0 0 0.629 4
3 Sebastian Möldner 5 4 0 1 21 14 7 0 0 0 0.6 4
4 Oliver "HORNISSE" Horn 5 2 0 3 17 18 -1 0 0 0 0.486 2
5 Mandy Müller 5 1 0 4 7 21 -14 0 0 0 0.25 1
6 Louis Pilger 5 0 0 5 12 25 -13 0 0 0 0.324 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tim Kampfmann 5 5 0 0 25 11 14 0 0 0 0.694 5
2 Nicolas Klappenberger 5 4 0 1 22 12 10 0 0 0 0.647 4
3 Christian Gehrsitz 5 3 0 2 20 16 4 0 0 0 0.556 3
4 Raimund Fleckenstein 5 1 0 4 16 24 -8 0 0 0 0.4 1
5 Jürgen Zeller 5 1 0 4 11 21 -10 0 0 0 0.344 1
6 Matthias Ort 5 1 0 4 14 24 -10 0 0 0 0.368 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
Germany
Dieter Poullie
Germany
Wilko Reents
Sun 10:04  Table 1
2-A   
Germany
Gerhard Klöber
Germany
Stefan Schlosser
Sun 10:07  Table 2
3-A   
Vietnam
Vinh Nguyen
Turkey
Ertan Eroglu
Sun 10:07  Table 3
4-B   
Germany
Gerhard Schmidt
Germany
Jochen Jutzi
Sun 10:07  Table 4
5-B   
Germany
Tristan Gast
Germany
Georg Hartung
Sun 10:07  Table 5
6-B   
Germany
Christa Chevalier
Germany
Joachim Friedrich
Sun 10:07  Table 6
7-C   
Greece
Georgios Doulougeris
Germany
Mandy Müller
Sun 10:07  Table 7
8-C   
Germany
Marco Reinisch
Germany
Sebastian Möldner
Sun 10:07  Table 8
9-C   
Germany
Oliver "HORNISSE" Horn
Germany
Louis Pilger
Sun 10:37  Table 7
10-D   
Germany
Matthias Ort
Germany
Raimund Fleckenstein
Sun 10:57  Table 4
11-D   
Germany
Christian Gehrsitz
Germany
Nicolas Klappenberger
Sun 10:58  Table 3
12-D   
Germany
Tim Kampfmann
Germany
Jürgen Zeller
Sun 10:59  Table 2

Round 2

Race to 5
13-A   
Germany
Dieter Poullie
Germany
Stefan Schlosser
Sun 11:12  Table 1
14-A   
Germany
Wilko Reents
Turkey
Ertan Eroglu
Sun 11:12  Table 5
15-A   
Germany
Gerhard Klöber
Vietnam
Vinh Nguyen
Sun 11:13  Table 8
16-B   
Germany
Gerhard Schmidt
Germany
Georg Hartung
Sun 11:28  Table 7
17-B   
Germany
Jochen Jutzi
Germany
Joachim Friedrich
Sun 11:36  Table 6
18-B   
Germany
Tristan Gast
Germany
Christa Chevalier
Sun 11:40  Table 2
19-C   
Greece
Georgios Doulougeris
Germany
Sebastian Möldner
Sun 11:54  Table 3
20-C   
Germany
Mandy Müller
Germany
Louis Pilger
  Table 1
21-C   
Germany
Marco Reinisch
Germany
Oliver "HORNISSE" Horn
Sun 12:00  Table 8
22-D   
Germany
Matthias Ort
Germany
Nicolas Klappenberger
Sun 12:01  Table 4
23-D   
Germany
Raimund Fleckenstein
Germany
Jürgen Zeller
  Table 5
24-D   
Germany
Christian Gehrsitz
Germany
Tim Kampfmann
Sun 12:26  Table 3

Round 3

Race to 5
25-A   
Germany
Dieter Poullie
Turkey
Ertan Eroglu
Sun 12:33  Table 7
26-A   
Germany
Stefan Schlosser
Vietnam
Vinh Nguyen
Sun 12:35  Table 6
27-A   
Germany
Wilko Reents
Germany
Gerhard Klöber
Sun 12:44  Table 4
28-B   
Germany
Gerhard Schmidt
Germany
Joachim Friedrich
Sun 12:50  Table 2
29-B   
Germany
Georg Hartung
Germany
Christa Chevalier
Sun 12:55  Table 1
30-B   
Germany
Jochen Jutzi
Germany
Tristan Gast
Sun 12:59  Table 8
31-C   
Greece
Georgios Doulougeris
Germany
Louis Pilger
Sun 13:30  Table 3
32-C   
Germany
Sebastian Möldner
Germany
Oliver "HORNISSE" Horn
Sun 13:33  Table 4
33-C   
Germany
Mandy Müller
Germany
Marco Reinisch
Sun 13:37  Table 7
34-D   
Germany
Matthias Ort
Germany
Jürgen Zeller
Sun 14:01  Table 1
35-D   
Germany
Nicolas Klappenberger
Germany
Tim Kampfmann
Sun 13:41  Table 6
36-D   
Germany
Raimund Fleckenstein
Germany
Christian Gehrsitz
Sun 14:08  Table 3

Round 4

Race to 5
37-A   
Germany
Dieter Poullie
Vietnam
Vinh Nguyen
Sun 13:41  Table 8
38-A   
Turkey
Ertan Eroglu
Germany
Gerhard Klöber
Sun 13:46  Table 2
39-A   
Germany
Stefan Schlosser
Germany
Wilko Reents
Sun 13:47  Table 5
40-B   
Germany
Gerhard Schmidt
Germany
Christa Chevalier
Sun 14:16  Table 6
41-B   
Germany
Joachim Friedrich
Germany
Tristan Gast
Sun 14:19  Table 4
42-B   
Germany
Georg Hartung
Germany
Jochen Jutzi
Sun 14:21  Table 7
43-C   
Greece
Georgios Doulougeris
Germany
Oliver "HORNISSE" Horn
Sun 14:28  Table 2
44-C   
Germany
Louis Pilger
Germany
Marco Reinisch
Sun 14:39  Table 5
45-C   
Germany
Sebastian Möldner
Germany
Mandy Müller
Sun 14:50  Table 7
46-D   
Germany
Matthias Ort
Germany
Tim Kampfmann
Sun 14:44  Table 1
47-D   
Germany
Jürgen Zeller
Germany
Christian Gehrsitz
Sun 15:15  Table 1
48-D   
Germany
Nicolas Klappenberger
Germany
Raimund Fleckenstein
Sun 15:10  Table 3

Round 5

Race to 5
49-A   
Germany
Dieter Poullie
Germany
Gerhard Klöber
Sun 14:52  Table 8
50-A   
Vietnam
Vinh Nguyen
Germany
Wilko Reents
Sun 15:02  Table 2
51-A   
Turkey
Ertan Eroglu
Germany
Stefan Schlosser
Sun 15:16  Table 4
52-B   
Germany
Gerhard Schmidt
Germany
Tristan Gast
Sun 15:27  Table 7
53-B   
Germany
Christa Chevalier
Germany
Jochen Jutzi
Sun 15:23  Table 6
54-B   
Germany
Joachim Friedrich
Germany
Georg Hartung
Sun 15:30  Table 8
55-C   
Greece
Georgios Doulougeris
Germany
Marco Reinisch
Sun 15:34  Table 5
56-C   
Germany
Oliver "HORNISSE" Horn
Germany
Mandy Müller
Sun 15:49  Table 3
57-C   
Germany
Louis Pilger
Germany
Sebastian Möldner
Sun 15:58  Table 4
58-D   
Germany
Matthias Ort
Germany
Christian Gehrsitz
Sun 16:07  Table 1
59-D   
Germany
Tim Kampfmann
Germany
Raimund Fleckenstein
Sun 16:12  Table 2
60-D   
Germany
Jürgen Zeller
Germany
Nicolas Klappenberger
Sun 16:07  Table 5

Quarter final

Race to 5
61   
Germany
Stefan Schlosser
Germany
Gerhard Schmidt
Sun 17:17  Table 1
62   
Germany
Wilko Reents
Germany
Jochen Jutzi
Sun 17:17  Table 3
63   
Greece
Georgios Doulougeris
Germany
Nicolas Klappenberger
Sun 17:17  Table 5
64   
Germany
Marco Reinisch
Germany
Tim Kampfmann
Sun 17:17  Table 7

Semi final

Race to 5
65   
Germany
Gerhard Schmidt
Germany
Jochen Jutzi
Sun 18:11  Table 1
66   
Greece
Georgios Doulougeris
Germany
Marco Reinisch
Sun 18:07  Table 5

Final

Race to 6
67   
Germany
Gerhard Schmidt
Greece
Georgios Doulougeris
Sun 19:12  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants