Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

July 27, 2019

Jubiläumsturnier

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Vitali Braun
7 (6/1) 46 (33/13)
72%
2 Thomas Spieß
8 (6/2) 50 (31/19)
62%
3 Sascha Ratz
7 (5/2) 41 (24/17)
59%
3 Stefan Fiege
6 (3/3) 38 (19/19)
50%
5 Jörg Ehspanner
5 (3/2) 31 (17/14)
55%
5 Asmatullah Quari
5 (3/2) 30 (16/14)
53%
5 Sascha Edling
6 (3/3) 39 (20/19)
51%
5 Angelo La Rocca
6 (4/2) 39 (21/18)
54%
9 Frank Brouwer
5 (3/2) 29 (15/14)
52%
Show more
9 Julien Lindstädt
4 (2/2) 22 (10/12)
45%
9 Karlheinz Krüger
5 (3/2) 31 (17/14)
55%
9 Kevin Klein
4 (2/2) 26 (12/14)
46%
13 Henry Müller
5 (2/3) 30 (12/18)
40%
13 Agush Ahmeti
4 (2/2) 24 (11/13)
46%
13 Marcus Hopfe
5 (3/2) 30 (18/12)
60%
13 Konstantinos Goudinis
4 (1/3) 25 (13/12)
52%
17 Sigurd Klädtke
5 (1/4) 27 (11/16)
41%
17 Werner Riedewald
4 (1/3) 21 (6/15)
29%
17 Meikel Reinhardt
4 (1/3) 23 (9/14)
39%
17 Patryk Gurzynski
5 (1/4) 30 (12/18)
40%
21 Björn Rommel
5 (1/4) 23 (5/18)
22%
21 Bastian Sikora
5 (1/4) 25 (8/17)
32%
888 Michael Brockmann
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
888 Brane Ceranic
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
Entry deadline Jul 27, 2019, 11:59 PM (local time)
Starts Jul 27, 2019, 11:00 AM (local time)
Format Round robin (24 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Dresscode
Organizer 1. BC Lauenfoerde
Contact Volker Teuteberg (volker.teuteberg@t-online.de) and Jörg Ehspanner (Joerg_ehspanner@t-online.de)
More info
- 24 Feld
- 9 Ball
- 4 Gruppen a 6 Teilnehmer
- die letzten 8 EKO
- Startgeld 30€
- 1.Platz 40%
- 2.Platz 30%
- 3.Platz 20%
- 4.Platz 10%
- Anmeldeschluss 26.07.2019
- Turnierstart 27.07.2019 11.00 Uhr
- Anwesenheitspflicht 10.30 Uhr
- Kleidung: Trikot oder einfarbiges Polo-Shirt

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jörg Ehspanner 4 3 0 1 15 9 6 0 0 0 0.625 9
2 Asmatullah Quari 4 3 0 1 13 9 4 0 0 0 0.591 9
3 Kevin Klein 4 2 0 2 12 14 -2 0 0 0 0.462 6
4 Konstantinos Goudinis 4 1 0 3 13 12 1 0 0 0 0.52 3
5 Werner Riedewald 4 1 0 3 6 15 -9 0 0 0 0.286 3
6 Michael Brockmann 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Thomas Spieß 5 4 0 1 19 8 11 0 0 0 0.704 12
2 Sascha Ratz 5 4 0 1 18 9 9 0 0 0 0.667 12
3 Frank Brouwer 5 3 0 2 15 14 1 0 0 0 0.517 9
4 Henry Müller 5 2 0 3 12 18 -6 0 0 0 0.4 6
5 Patryk Gurzynski 5 1 0 4 12 18 -6 0 0 0 0.4 3
6 Bastian Sikora 5 1 0 4 8 17 -9 0 0 0 0.32 3
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Vitali Braun 4 3 0 1 15 5 10 0 0 0 0.75 9
2 Stefan Fiege 4 2 0 2 10 11 -1 0 0 0 0.476 6
3 Julien Lindstädt 4 2 0 2 10 12 -2 0 0 0 0.455 6
4 Agush Ahmeti 4 2 0 2 11 13 -2 0 0 0 0.458 6
5 Meikel Reinhardt 4 1 0 3 9 14 -5 0 0 0 0.391 3
6 Brane Ceranic 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Angelo La Rocca 5 4 0 1 19 13 6 0 0 0 0.594 12
2 Sascha Edling 5 3 0 2 17 14 3 0 0 0 0.548 9
3 Karlheinz Krüger 5 3 0 2 17 14 3 0 0 0 0.548 9
4 Marcus Hopfe 5 3 0 2 18 12 6 0 0 0 0.6 9
5 Sigurd Klädtke 5 1 0 4 11 16 -5 0 0 0 0.407 3
6 Björn Rommel 5 1 0 4 5 18 -13 0 0 0 0.217 3

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Germany
Jörg Ehspanner
Germany
Michael Brockmann
Sat 10:58  Table 4
2-A   
Greece
Konstantinos Goudinis
Germany
Kevin Klein
Sat 10:59  Table 3
3-A   
Germany
Asmatullah Quari
Germany
Werner Riedewald
Sat 10:59  Table 2
4-B   
Germany
Bastian Sikora
Germany
Henry Müller
Sat 11:00  Table 1
5-B   
Germany
Sascha Ratz
Germany
Thomas Spieß
Sat 11:36  Table 2
6-B   
Netherlands
Frank Brouwer
Poland
Patryk Gurzynski
Sat 12:18  Table 3
7-C   
Germany
Vitali Braun
Germany
Stefan Fiege
Sat 11:29  Table 4
8-C   
Germany
Brane Ceranic
Germany
Julien Lindstädt
Sat 11:45  Table 3
9-C   
Albania
Agush Ahmeti
Germany
Meikel Reinhardt
Sat 12:10  Table 1
10-D   
Germany
Sigurd Klädtke
Italy
Angelo La Rocca
Sat 11:34  Table 1
11-D   
Germany
Marcus Hopfe
Björn Rommel
Sat 11:54  Table 4
12-D   
Germany
Sascha Edling
Germany
Karlheinz Krüger
Sat 12:19  Table 2

Round 2

Race to 4
13-A   
Germany
Jörg Ehspanner
Germany
Kevin Klein
Sat 12:21  Table 4
14-A   
Germany
Michael Brockmann
Germany
Werner Riedewald
Sat 13:05  Table 4
15-A   
Greece
Konstantinos Goudinis
Germany
Asmatullah Quari
Sat 13:14  Table 2
16-B   
Germany
Bastian Sikora
Germany
Thomas Spieß
Sat 12:37  Table 1
17-B   
Germany
Henry Müller
Poland
Patryk Gurzynski
Sat 13:13  Table 1
18-B   
Germany
Sascha Ratz
Netherlands
Frank Brouwer
Sat 13:47  Table 1
19-C   
Germany
Vitali Braun
Germany
Julien Lindstädt
Sat 12:50  Table 2
20-C   
Germany
Stefan Fiege
Germany
Meikel Reinhardt
Sat 13:36  Table 3
21-C   
Germany
Brane Ceranic
Albania
Agush Ahmeti
Sat 13:58  Table 2
22-D   
Germany
Sigurd Klädtke
Björn Rommel
Sat 13:01  Table 3
23-D   
Italy
Angelo La Rocca
Germany
Karlheinz Krüger
Sat 13:42  Table 4
24-D   
Germany
Marcus Hopfe
Germany
Sascha Edling
Sat 14:14  Table 4

Round 3

Race to 4
25-A   
Germany
Jörg Ehspanner
Germany
Werner Riedewald
Sat 14:26  Table 2
26-A   
Germany
Kevin Klein
Germany
Asmatullah Quari
Sat 15:23  Table 2
27-A   
Germany
Michael Brockmann
Greece
Konstantinos Goudinis
Sat 14:29  Table 3
28-B   
Germany
Bastian Sikora
Poland
Patryk Gurzynski
Sat 14:20  Table 1
29-B   
Germany
Thomas Spieß
Netherlands
Frank Brouwer
Sat 15:03  Table 4
30-B   
Germany
Henry Müller
Germany
Sascha Ratz
Sat 15:30  Table 4
31-C   
Germany
Vitali Braun
Germany
Meikel Reinhardt
Sat 14:51  Table 1
32-C   
Germany
Julien Lindstädt
Albania
Agush Ahmeti
Sat 14:59  Table 2
33-C   
Germany
Stefan Fiege
Germany
Brane Ceranic
Sat 15:24  Table 3
34-D   
Germany
Sigurd Klädtke
Germany
Karlheinz Krüger
Sat 14:52  Table 3
35-D   
Björn Rommel
Germany
Sascha Edling
Sat 15:42  Table 1
36-D   
Italy
Angelo La Rocca
Germany
Marcus Hopfe
Sat 15:13  Table 1

Round 4

Race to 4
37-A   
Germany
Jörg Ehspanner
Germany
Asmatullah Quari
Sat 17:12  Table 4
38-A   
Germany
Werner Riedewald
Greece
Konstantinos Goudinis
Sat 15:48  Table 3
39-A   
Germany
Kevin Klein
Germany
Michael Brockmann
 
40-B   
Germany
Bastian Sikora
Netherlands
Frank Brouwer
Sat 15:56  Table 2
41-B   
Poland
Patryk Gurzynski
Germany
Sascha Ratz
Sat 16:18  Table 3
42-B   
Germany
Thomas Spieß
Germany
Henry Müller
Sat 16:49  Table 2
43-C   
Germany
Vitali Braun
Albania
Agush Ahmeti
Sat 16:18  Table 2
44-C   
Germany
Meikel Reinhardt
Germany
Brane Ceranic
 
45-C   
Germany
Julien Lindstädt
Germany
Stefan Fiege
Sat 17:06  Table 1
46-D   
Germany
Sigurd Klädtke
Germany
Sascha Edling
Sat 16:08  Table 4
47-D   
Germany
Karlheinz Krüger
Germany
Marcus Hopfe
Sat 16:09  Table 4
48-D   
Björn Rommel
Italy
Angelo La Rocca
Sat 16:59  Table 3

Round 5

Race to 4
49-A   
Germany
Jörg Ehspanner
Greece
Konstantinos Goudinis
Sat 16:34 
50-A   
Germany
Asmatullah Quari
Germany
Michael Brockmann
 
51-A   
Germany
Werner Riedewald
Germany
Kevin Klein
Sat 17:23  Table 3
52-B   
Germany
Bastian Sikora
Germany
Sascha Ratz
Sat 18:16  Table 4
53-B   
Netherlands
Frank Brouwer
Germany
Henry Müller
Sat 17:36  Table 1
54-B   
Poland
Patryk Gurzynski
Germany
Thomas Spieß
Sat 18:15  Table 2
55-C   
Germany
Vitali Braun
Germany
Brane Ceranic
 
56-C   
Albania
Agush Ahmeti
Germany
Stefan Fiege
Sat 18:00  Table 1
57-C   
Germany
Meikel Reinhardt
Germany
Julien Lindstädt
Sat 17:42  Table 4
58-D   
Germany
Sigurd Klädtke
Germany
Marcus Hopfe
Sat 17:16  Table 2
59-D   
Germany
Sascha Edling
Italy
Angelo La Rocca
Sat 17:34  Table 2
60-D   
Germany
Karlheinz Krüger
Björn Rommel
Sat 18:10  Table 3

Quarter final

Race to 5
61   
Germany
Jörg Ehspanner
Germany
Sascha Ratz
Sat 18:51  Table 3
62   
Germany
Asmatullah Quari
Germany
Thomas Spieß
Sat 18:50  Table 4
63   
Germany
Vitali Braun
Germany
Sascha Edling
Sat 18:51  Table 2
64   
Germany
Stefan Fiege
Italy
Angelo La Rocca
Sat 18:50  Table 1

Semi final

Race to 6
65   
Germany
Sascha Ratz
Germany
Thomas Spieß
Sat 19:57  Table 3
66   
Germany
Vitali Braun
Germany
Stefan Fiege
Sat 19:57  Table 1

Final

Race to 7
67   
Germany
Thomas Spieß
Germany
Vitali Braun
Sat 20:57  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants