Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

June 11, 2022

HOB WEERT #8 SATURDAY'S MONEYPOOL 8-BALL

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Yannick Pongers
SPC Woensel
8 (7/1) 44 (29/15)
66%
50
2 Quinten Pongers
SPC Woensel
8 (7/1) 35 (29/6)
83%
35
3 Tako Tak
7 (5/2) 28 (17/11)
61%
25
3 Michael Voglhuber
7 (6/1) 32 (21/11)
66%
25
5 Mika van Berkel
6 (4/2) 25 (14/11)
56%
20
5 Lynn Pijpers
6 (4/2) 29 (16/13)
55%
20
5 Anthony Weinhold
6 (4/2) 24 (13/11)
54%
20
5 Satoru Sakai
6 (3/3) 23 (12/11)
52%
20
17 Steve Henkens
5 (4/1) 21 (13/8)
62%
15
Show more
17 Marco Carvalho
5 (3/2) 21 (13/8)
62%
15
17 Maurits Von Schleiber
5 (3/2) 18 (10/8)
56%
15
17 mohamad adnan
5 (3/2) 19 (11/8)
58%
15
21 Jeroen van Kuringen
5 (2/3) 23 (12/11)
52%
15
21 Erdal Sari
5 (2/3) 20 (9/11)
45%
15
21 Tom Steijvers
5 (3/2) 21 (10/11)
48%
15
21 Wouter Henckens
5 (2/3) 19 (8/11)
42%
15
25 Niels van Rooij
5 (1/4) 20 (7/13)
35%
10
25 Nino van Hal
5 (1/4) 17 (5/12)
29%
10
25 Carlo Stals
5 (1/4) 19 (6/13)
32%
10
25 Sjon Van bommel
5 (1/4) 22 (8/14)
36%
10
29 Ronald Douven
House of Billiards Weert Org
5 (0/5) 17 (2/15)
12%
10
29 Siento Meinhardt
5 (0/5) 17 (2/15)
12%
10
29 Lawrence Coppen
5 (0/5) 18 (3/15)
17%
10
29 Johan Van Veldhoven
5 (1/4) 18 (5/13)
28%
10
Entry deadline Jun 11, 2022, 2:15 PM (local time)
Starts Jun 11, 2022, 2:00 PM (local time)
Format Round robin (24 Participants)
Handicap No handicap
Rankings HOB Weert Saturday's Moneypool toernooi
Organizer House of Billiards Weert Org
Contact Nino van Hal (ninovanhal@hotmail.com)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Quinten Pongers 5 5 0 0 15 0 15 0 0 0 1 5
2 Satoru Sakai 5 3 0 2 11 7 4 0 0 0 0.611 3
3 Maurits Von Schleiber 5 3 0 2 10 8 2 0 0 0 0.556 3
4 Tom Steijvers 5 3 0 2 10 11 -1 0 0 0 0.476 3
5 Carlo Stals 5 1 0 4 6 13 -7 0 0 0 0.316 1
6 Ronald Douven 5 0 0 5 2 15 -13 0 0 0 0.118 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tako Tak 5 4 0 1 13 5 8 0 0 0 0.722 4
2 Anthony Weinhold 5 4 0 1 13 7 6 0 0 0 0.65 4
3 mohamad adnan 5 3 0 2 11 8 3 0 0 0 0.579 3
4 Wouter Henckens 5 2 0 3 8 11 -3 0 0 0 0.421 2
5 Niels van Rooij 5 1 0 4 7 13 -6 0 0 0 0.35 1
6 Johan Van Veldhoven 5 1 0 4 5 13 -8 0 0 0 0.278 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Yannick Pongers 5 4 0 1 14 6 8 0 0 0 0.7 4
2 Mika van Berkel 5 4 0 1 13 7 6 0 0 0 0.65 4
3 Steve Henkens 5 4 0 1 13 8 5 0 0 0 0.619 4
4 Jeroen van Kuringen 5 2 0 3 12 11 1 0 0 0 0.522 2
5 Nino van Hal 5 1 0 4 5 12 -7 0 0 0 0.294 1
6 Siento Meinhardt 5 0 0 5 2 15 -13 0 0 0 0.118 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michael Voglhuber 5 5 0 0 15 5 10 0 0 0 0.75 5
2 Lynn Pijpers 5 4 0 1 14 9 5 0 0 0 0.609 4
3 Marco Carvalho 5 3 0 2 13 8 5 0 0 0 0.619 3
4 Erdal Sari 5 2 0 3 9 11 -2 0 0 0 0.45 2
5 Sjon Van bommel 5 1 0 4 8 14 -6 0 0 0 0.364 1
6 Lawrence Coppen 5 0 0 5 3 15 -12 0 0 0 0.167 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A   
Netherlands
Ronald Douven
Netherlands
Satoru Sakai
Sat 14:14  Table 2
2-A   
Netherlands
Tom Steijvers
Netherlands
Maurits Von Schleiber
Sat 14:14  Table 2
3-A   
Netherlands
Quinten Pongers
Netherlands
Carlo Stals
Sat 14:14  Table 3
4-B   
Netherlands
Anthony Weinhold
Netherlands
Johan Van Veldhoven
Sat 14:14  Table 4
5-B   
Netherlands
Tako Tak
Netherlands
Niels van Rooij
Sat 14:14  Table 5
6-B   
Netherlands
mohamad adnan
Belgium
Wouter Henckens
Sat 14:15  Table 6
7-C   
Belgium
Steve Henkens
Netherlands
Mika van Berkel
Sat 14:15  Table 7
8-C   
Netherlands
Yannick Pongers
Netherlands
Nino van Hal
Sat 14:15  Table 8
9-C   
Netherlands
Jeroen van Kuringen
Netherlands
Siento Meinhardt
Sat 14:15  Table 9
10-D   
Netherlands
Sjon Van bommel
Antigua and Barbuda
Lynn Pijpers
Sat 14:15  Table 11
11-D   
Portugal
Marco Carvalho
Turkey
Erdal Sari
Sat 14:15  Table 12
12-D   
Netherlands
Lawrence Coppen
Austria
Michael Voglhuber
Sat 14:22  Table 3

Round 2

13-A   
Netherlands
Ronald Douven
Netherlands
Maurits Von Schleiber
Sat 18:01  Table 3
14-A   
Netherlands
Satoru Sakai
Netherlands
Carlo Stals
Sat 16:33 
15-A   
Netherlands
Tom Steijvers
Netherlands
Quinten Pongers
Sat 14:51  Table 5
16-B   
Netherlands
Anthony Weinhold
Netherlands
Niels van Rooij
Sat 17:30  Table 3
17-B   
Netherlands
Johan Van Veldhoven
Belgium
Wouter Henckens
Sat 14:41  Table 6
18-B   
Netherlands
Tako Tak
Netherlands
mohamad adnan
Sat 15:43  Table 6
19-C   
Belgium
Steve Henkens
Netherlands
Nino van Hal
Sat 16:26  Table 5
20-C   
Netherlands
Mika van Berkel
Netherlands
Siento Meinhardt
Sat 16:20 
21-C   
Netherlands
Yannick Pongers
Netherlands
Jeroen van Kuringen
Sat 14:49  Table 3
22-D   
Netherlands
Sjon Van bommel
Turkey
Erdal Sari
Sat 15:16  Table 9
23-D   
Antigua and Barbuda
Lynn Pijpers
Austria
Michael Voglhuber
Sat 15:33  Table 11
24-D   
Portugal
Marco Carvalho
Netherlands
Lawrence Coppen
Sat 15:42  Table 5

Round 3

25-A   
Netherlands
Ronald Douven
Netherlands
Carlo Stals
Sat 14:51  Table 12
26-A   
Netherlands
Maurits Von Schleiber
Netherlands
Quinten Pongers
Sat 16:42  Table 3
27-A   
Netherlands
Satoru Sakai
Netherlands
Tom Steijvers
Sat 15:35  Table 7
28-B   
Netherlands
Anthony Weinhold
Belgium
Wouter Henckens
Sat 16:54  Table 4
29-B   
Netherlands
Niels van Rooij
Netherlands
mohamad adnan
Sat 16:54  Table 6
30-B   
Netherlands
Johan Van Veldhoven
Netherlands
Tako Tak
Sat 17:00  Table 9
31-C   
Belgium
Steve Henkens
Netherlands
Siento Meinhardt
Sat 14:40  Table 4
32-C   
Netherlands
Nino van Hal
Netherlands
Jeroen van Kuringen
Sat 16:45  Table 2
33-C   
Netherlands
Mika van Berkel
Netherlands
Yannick Pongers
Sat 16:46  Table 5
34-D   
Netherlands
Sjon Van bommel
Austria
Michael Voglhuber
Sat 14:46  Table 9
35-D   
Turkey
Erdal Sari
Netherlands
Lawrence Coppen
Sat 14:42  Table 2
36-D   
Antigua and Barbuda
Lynn Pijpers
Portugal
Marco Carvalho
Sat 14:48  Table 11

Round 4

37-A   
Netherlands
Ronald Douven
Netherlands
Quinten Pongers
Sat 15:46  Table 2
38-A   
Netherlands
Carlo Stals
Netherlands
Tom Steijvers
Sat 16:28  Table 8
39-A   
Netherlands
Maurits Von Schleiber
Netherlands
Satoru Sakai
Sat 14:52  Table 8
40-B   
Netherlands
Anthony Weinhold
Netherlands
mohamad adnan
Sat 14:41  Table 7
41-B   
Belgium
Wouter Henckens
Netherlands
Tako Tak
Sat 15:17  Table 6
42-B   
Netherlands
Niels van Rooij
Netherlands
Johan Van Veldhoven
Sat 15:17  Table 4
43-C   
Belgium
Steve Henkens
Netherlands
Jeroen van Kuringen
Sat 15:25  Table 3
44-C   
Netherlands
Siento Meinhardt
Netherlands
Yannick Pongers
Sat 16:05  Table 5
45-C   
Netherlands
Nino van Hal
Netherlands
Mika van Berkel
Sat 15:20  Table 2
46-D   
Netherlands
Sjon Van bommel
Netherlands
Lawrence Coppen
Sat 16:24  Table 10
47-D   
Austria
Michael Voglhuber
Portugal
Marco Carvalho
Sat 16:15  Table 9
48-D   
Turkey
Erdal Sari
Antigua and Barbuda
Lynn Pijpers
Sat 16:14  Table 11

Round 5

49-A   
Netherlands
Ronald Douven
Netherlands
Tom Steijvers
Sat 17:18  Table 8
50-A   
Netherlands
Quinten Pongers
Netherlands
Satoru Sakai
Sat 16:22  Table 7
51-A   
Netherlands
Carlo Stals
Netherlands
Maurits Von Schleiber
Sat 15:41  Table 8
52-B   
Netherlands
Anthony Weinhold
Netherlands
Tako Tak
Sat 16:09  Table 2
53-B   
Netherlands
mohamad adnan
Netherlands
Johan Van Veldhoven
Sat 16:23  Table 4
54-B   
Belgium
Wouter Henckens
Netherlands
Niels van Rooij
Sat 16:07  Table 6
55-C   
Belgium
Steve Henkens
Netherlands
Yannick Pongers
Sat 17:12  Table 3
56-C   
Netherlands
Jeroen van Kuringen
Netherlands
Mika van Berkel
Sat 16:04  Table 3
57-C   
Netherlands
Siento Meinhardt
Netherlands
Nino van Hal
Sat 15:21  Table 2
58-D   
Netherlands
Sjon Van bommel
Portugal
Marco Carvalho
Sat 17:16  Table 12
59-D   
Netherlands
Lawrence Coppen
Antigua and Barbuda
Lynn Pijpers
Sat 17:12  Table 6
60-D   
Austria
Michael Voglhuber
Turkey
Erdal Sari
Sat 17:31  Table 11

Last sixteen

61   
Netherlands
Quinten Pongers
Walk Over
 
62   
Netherlands
Anthony Weinhold
Walk Over
 
63   
Netherlands
Satoru Sakai
Walk Over
 
64   
Netherlands
Tako Tak
Walk Over
 
65   
Netherlands
Yannick Pongers
Walk Over
 
66   
Antigua and Barbuda
Lynn Pijpers
Walk Over
 
67   
Austria
Michael Voglhuber
Walk Over
 
68   
Netherlands
Mika van Berkel
Walk Over
 

Quarter final

69   
Netherlands
Quinten Pongers
Netherlands
Anthony Weinhold
Sat 18:48  Table 2
70   
Netherlands
Satoru Sakai
Netherlands
Tako Tak
Sat 18:48  Table 3
71   
Netherlands
Yannick Pongers
Antigua and Barbuda
Lynn Pijpers
Sat 18:48  Table 4
72   
Austria
Michael Voglhuber
Netherlands
Mika van Berkel
Sat 18:48  Table 9

Semi final

73   
Netherlands
Quinten Pongers
Netherlands
Tako Tak
Sat 19:23  Table 2
74   
Netherlands
Yannick Pongers
Austria
Michael Voglhuber
Sat 19:23  Table 3

Final

75   
Netherlands
Quinten Pongers
Netherlands
Yannick Pongers
Sat 20:08  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants