Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 2, 2023

Høstferie turnering C&D

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Norway Wael Handal
Oslo BK
5 (4/1) 24 (17/7)
71%
2 Italy Alessandro Luca
Østkanten Biljardklubb
5 (3/2) 27 (14/13)
52%
3 Norway Tor-Arne Slorafoss
Oslo BK
4 (3/1) 25 (15/10)
60%
3 Norway Lasse Rognlien
Oslo BK
5 (4/1) 27 (17/10)
63%
5 Norway Andris Viksnins
Oslo BK
4 (3/1) 20 (13/7)
65%
5 South Korea (Eivind) Yoo Yong Jae (Johansen)
Østkanten Biljardklubb
4 (2/2) 27 (14/13)
52%
5 Norway Tomas Gryczon
Oslo BK
4 (2/2) 21 (11/10)
52%
5 Greece Pergantis Zalachas
Oslo BK
3 (1/2) 14 (4/10)
29%
9 Norway Ketil Blix
2 (0/2) 13 (5/8)
38%
9 Norway Arne Pedersen
3 (1/2) 17 (8/9)
47%
9 Sweden Mattias Beckman
3 (1/2) 16 (6/10)
38%
9 Norway Petter Rognlien
2 (1/1) 11 (5/6)
45%
13 Poland Paulina Statkiewicz
3 (0/3) 15 (3/12)
20%
13 Norway Rune Fevang
Oslo BK
3 (0/3) 17 (5/12)
29%
Entry deadline Oct 2, 2023, 5:55 PM (local time)
Starts Oct 2, 2023, 6:00 PM (local time)
Format Round robin (14 Participants)
Race to 4
Handicap With handicap
Organizer Oslo BK
Contact Isa Malik
More info
Turneringen koster 150,- og betales før turneringens start.
Regler:
- 9 på spot
- Spiller om brekket
- Annethvert brekk
- 3 feil
- Ingen 3 poengsregel.

Ved forsentkomming blir det tap av parti etter at turnering og match er startet.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tor-Arne Slorafoss 2 2 0 0 8 3 5 0 0 0 0.727 2
2 Pergantis Zalachas 2 1 0 1 4 6 -2 0 0 0 0.4 1
3 Ketil Blix 2 0 0 2 5 8 -3 0 0 0 0.385 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Andris Viksnins 3 3 0 0 12 3 9 0 0 0 0.8 3
2 Tomas Gryczon 3 2 0 1 10 6 4 0 0 0 0.625 2
3 Mattias Beckman 3 1 0 2 6 10 -4 0 0 0 0.375 1
4 Paulina Statkiewicz 3 0 0 3 3 12 -9 0 0 0 0.2 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Lasse Rognlien 3 3 0 0 12 6 6 0 0 0 0.667 3
2 (Eivind) Yoo Yong Jae (Johansen) 3 2 0 1 11 9 2 0 0 0 0.55 2
3 Arne Pedersen 3 1 0 2 8 9 -1 0 0 0 0.471 1
4 Rune Fevang 3 0 0 3 5 12 -7 0 0 0 0.294 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Alessandro Luca 2 1 0 1 6 5 1 0 0 0 0.545 1
2 Wael Handal 2 1 0 1 5 5 0 0 0 0 0.5 1
3 Petter Rognlien 2 1 0 1 5 6 -1 0 0 0 0.455 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Norway
Tor-Arne Slorafoss
202
Norway
Ketil Blix
104
Mon 18:04  Table 10
2-B   
Poland
Paulina Statkiewicz
220
Sweden
Mattias Beckman
210
Mon 18:03  Table 4
3-B   
Norway
Andris Viksnins
287
Norway
Tomas Gryczon
210
Mon 18:03  Table 5
4-C   
Norway
Arne Pedersen
220
Norway
Rune Fevang
231
Mon 18:03  Table 6
5-C   
Norway
Lasse Rognlien
240
South Korea
(Eivind) Yoo Yong Jae (Johansen)
182
Mon 18:03  Table 7
6-D   
Norway
Petter Rognlien
146
Italy
Alessandro Luca
260
Mon 18:03  Table 8

Round 2

Race to 4
7-A   
Norway
Ketil Blix
104
Greece
Pergantis Zalachas
206
Mon 19:04  Table 10
8-B   
Poland
Paulina Statkiewicz
220
Norway
Tomas Gryczon
210
Mon 18:51  Table 5
9-B   
Sweden
Mattias Beckman
210
Norway
Andris Viksnins
287
Mon 18:51  Table 4
10-C   
Norway
Arne Pedersen
220
South Korea
(Eivind) Yoo Yong Jae (Johansen)
182
Mon 19:04  Table 6
11-C   
Norway
Rune Fevang
231
Norway
Lasse Rognlien
240
Mon 19:04  Table 7
12-D   
Italy
Alessandro Luca
260
Norway
Wael Handal
279
Mon 18:56  Table 8

Round 3

Race to 4
13-A   
Greece
Pergantis Zalachas
206
Norway
Tor-Arne Slorafoss
202
Mon 19:52  Table 10
14-B   
Poland
Paulina Statkiewicz
220
Norway
Andris Viksnins
287
Mon 19:20  Table 9
15-B   
Norway
Tomas Gryczon
210
Sweden
Mattias Beckman
210
Mon 19:20  Table 4
16-C   
Norway
Arne Pedersen
220
Norway
Lasse Rognlien
240
Mon 19:53  Table 7
17-C   
South Korea
(Eivind) Yoo Yong Jae (Johansen)
182
Norway
Rune Fevang
231
Mon 19:53  Table 5
18-D   
Norway
Wael Handal
279
Norway
Petter Rognlien
146
Mon 19:35  Table 8

Quarter final

Race to 4
19   
Norway
Tor-Arne Slorafoss
202
South Korea
(Eivind) Yoo Yong Jae (Johansen)
182
Mon 20:40  Table 4
20   
Italy
Alessandro Luca
260
Norway
Tomas Gryczon
210
Mon 20:40  Table 5
21   
Norway
Lasse Rognlien
240
Greece
Pergantis Zalachas
206
Mon 20:40  Table 6
22   
Norway
Andris Viksnins
287
Norway
Wael Handal
279
Mon 20:40  Table 7

Semi final

Race to 4
23   
Norway
Tor-Arne Slorafoss
202
Italy
Alessandro Luca
260
Mon 21:28  Table 5
24   
Norway
Lasse Rognlien
240
Norway
Wael Handal
279
Mon 21:11  Table 6

Final

Race to 4
25   
Italy
Alessandro Luca
260
Norway
Wael Handal
279
Mon 22:13  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants