Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 21 - February 22, 2020

GVO Turnierserie 2019/2020 T11

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Bernd Janßen
GVO Oldenburg
6 (6/0) 35 (24/11)
69%
2 Faiz
BBC-Bremen
7 (5/2) 42 (23/19)
55%
3 Carsten "Calle" Becker
7 (5/2) 39 (25/14)
64%
3 Ben Tanner
6 (4/2) 35 (20/15)
57%
5 Michael Grimm
4 (3/1) 19 (13/6)
68%
5 Naci Yilmaz
3 (2/1) 19 (11/8)
58%
5 Rolf Nahrgang
5 (3/2) 26 (14/12)
54%
5 Heiko Harries
4 (3/1) 24 (13/11)
54%
9 Michael Kampers
5 (3/2) 29 (17/12)
59%
Show more
9 Lukas von Seggern
4 (2/2) 23 (13/10)
57%
9 Stephan Lövenich
3 (1/2) 16 (5/11)
31%
9 Hichem Mrad
4 (2/2) 26 (12/14)
46%
13 Ralf Zielske
4 (2/2) 24 (14/10)
58%
13 Klaus Braun
GVO Oldenburg
4 (2/2) 22 (10/12)
45%
13 Rainer Kutsch
3 (1/2) 20 (10/10)
50%
13 Jürgen Düvelsdorf
3 (1/2) 16 (5/11)
31%
17 Frank Hachmöller
3 (1/2) 16 (7/9)
44%
17 Sven Nordenholt
3 (1/2) 16 (7/9)
44%
17 Dieter Rüthemann
2 (0/2) 9 (1/8)
11%
17 Ali Tan
2 (0/2) 9 (1/8)
11%
17 Manfred Sobing
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
17 Justin Dürig
2 (0/2) 13 (5/8)
38%
17 Benjamin Elfert
3 (1/2) 16 (7/9)
44%
17 Zeki Kocaman
3 (1/2) 19 (10/9)
53%
25 Dominik Kutsch
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
25 Silvia Gulden
GVO Oldenburg
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
25 Ronald Sadowski
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
Entry deadline Feb 21, 2020, 7:30 PM (local time)
Starts Feb 21, 2020, 7:30 PM (local time)
Format Double elimination (27 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Rankings GVO Turnierserie 2019/2020
Organizer GVO Oldenburg
Contact Bernd Janßen (billard.gvo.bj@wjk.de, 017670678451)

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Turkey
Naci Yilmaz
Walk Over
 
2   
Germany
Ali Tan
Germany
Benjamin Elfert
Fri 19:53  Table 1
3   
England
Ben Tanner
Germany
Dominik Kutsch
Fri 19:53  Table 2
4   
Germany
Carsten "Calle" Becker
Germany
Klaus Braun
Fri 19:53  Table 3
5   
Germany
Rolf Nahrgang
Walk Over
 
6   
Afghanistan
Faiz Alizay
Germany
Manfred Sobing
Fri 19:53  Table 4
7   
Germany
Michael Grimm
Germany
Dieter Rüthemann
Fri 19:54  Table 5
8   
Walk Over
Germany
Justin Dürig
 
9   
Germany
Stephan Lövenich
Walk Over
 
10   
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Germany
Ralf Zielske
Fri 19:54  Table 6
11   
Germany
Bernd Janßen
Germany
Sven Nordenholt
Fri 19:54  Table 7
12   
Germany
Ronald Sadowski
Germany
Michael Kampers
Fri 19:54  Table 8
13   
Turkey
Zeki Kocaman
Frank Hachmöller
Fri 20:18  Table 6
14   
Germany
Hichem Mrad
Germany
Silvia Gulden
Fri 20:22  Table 8
15   
Germany
Rainer Kutsch
Germany
Heiko Harries
Fri 20:22  Table 3
16   
Walk Over
Germany
Lukas von Seggern
 

Winner round 1

Race to 4
17   
Turkey
Naci Yilmaz
Germany
Benjamin Elfert
Fri 20:31  Table 5
18   
England
Ben Tanner
Germany
Carsten "Calle" Becker
Fri 20:27  Table 2
19   
Germany
Rolf Nahrgang
Afghanistan
Faiz Alizay
Fri 20:24  Table 4
20   
Germany
Michael Grimm
Germany
Justin Dürig
Fri 20:37  Table 7
21   
Germany
Stephan Lövenich
Germany
Ralf Zielske
Fri 20:28  Table 1
22   
Germany
Bernd Janßen
Germany
Michael Kampers
Fri 21:23  Table 5
23   
Turkey
Zeki Kocaman
Germany
Hichem Mrad
Fri 21:25  Table 7
24   
Germany
Heiko Harries
Germany
Lukas von Seggern
Fri 21:20  Table 1

Loser round 1

Race to 4
25   
Walk Over
Germany
Ali Tan
 
26   
Germany
Dominik Kutsch
Germany
Klaus Braun
Fri 20:46  Table 4
27   
Walk Over
Germany
Manfred Sobing
 
28   
Germany
Dieter Rüthemann
Walk Over
 
29   
Walk Over
Germany
Jürgen Düvelsdorf
 
30   
Germany
Sven Nordenholt
Germany
Ronald Sadowski
Fri 20:51  Table 6
31   
Frank Hachmöller
Germany
Silvia Gulden
Fri 21:26  Table 8
32   
Germany
Rainer Kutsch
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 4
33   
Germany
Ali Tan
Germany
Lukas von Seggern
Fri 22:03  Table 1
34   
Germany
Klaus Braun
Turkey
Zeki Kocaman
Fri 22:40  Table 5
35   
Germany
Manfred Sobing
Germany
Michael Kampers
Fri 22:12  Table 5
36   
Germany
Dieter Rüthemann
Germany
Ralf Zielske
Fri 21:21  Table 2
37   
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Germany
Justin Dürig
Fri 21:21  Table 3
38   
Germany
Sven Nordenholt
Germany
Rolf Nahrgang
Fri 21:33  Table 6
39   
Frank Hachmöller
Germany
Carsten "Calle" Becker
Fri 22:10  Table 4
40   
Germany
Rainer Kutsch
Germany
Benjamin Elfert
Fri 21:22  Table 4

Winners qualification

Race to 4
41   
Turkey
Naci Yilmaz
England
Ben Tanner
Fri 21:56  Table 3
42   
Afghanistan
Faiz Alizay
Germany
Michael Grimm
Fri 21:53  Table 2
43   
Germany
Stephan Lövenich
Germany
Bernd Janßen
Fri 22:14  Table 6
44   
Germany
Hichem Mrad
Germany
Heiko Harries
Fri 22:41  Table 7

Loser round 3

Race to 4
45   
Germany
Lukas von Seggern
Germany
Klaus Braun
Fri 23:22  Table 3
46   
Germany
Michael Kampers
Germany
Ralf Zielske
Fri 22:28  Table 1
47   
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Germany
Rolf Nahrgang
Fri 22:22  Table 2
48   
Germany
Carsten "Calle" Becker
Germany
Rainer Kutsch
Fri 23:22  Table 1

Losers qualification

Race to 4
49   
Germany
Lukas von Seggern
Afghanistan
Faiz Alizay
Fri 23:51  Table 3
50   
Germany
Michael Kampers
England
Ben Tanner
Fri 23:01  Table 2
51   
Germany
Rolf Nahrgang
Germany
Hichem Mrad
Fri 23:36  Table 4
52   
Germany
Carsten "Calle" Becker
Germany
Stephan Lövenich
Sat 00:33  Table 1

Quarter final

Race to 4
53   
Turkey
Naci Yilmaz
Afghanistan
Faiz Alizay
Sat 01:06  Table 1
54   
Germany
Michael Grimm
Germany
Carsten "Calle" Becker
Sat 01:07  Table 2
55   
Germany
Bernd Janßen
Germany
Rolf Nahrgang
Sat 01:07  Table 3
56   
Germany
Heiko Harries
England
Ben Tanner
Sat 01:07  Table 4

Semi final

Race to 4
57   
Afghanistan
Faiz Alizay
Germany
Carsten "Calle" Becker
Sat 01:55  Table 1
58   
Germany
Bernd Janßen
England
Ben Tanner
Sat 01:50  Table 3

Final

Race to 4
59   
Afghanistan
Faiz Alizay
Germany
Bernd Janßen
Sat 02:38  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment