Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 4 - November 5, 2022

Freitagsturnier BC Osterode mit Jackpot 11/2022

Multiball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Christian Hahlbohm
7 (5/2) 34 (22/12)
65%
10
2 Eugen-Stefan Weber
7 (4/3) 36 (19/17)
53%
9
3 Sascha Edling
6 (4/2) 29 (17/12)
59%
8
3 Giuseppe Prencipe
6 (3/3) 30 (16/14)
53%
8
5 Holger Bauer
5 (3/2) 25 (13/12)
52%
6
5 Tomas Roth
5 (4/1) 22 (15/7)
68%
6
5 Angelo La Rocca
5 (2/3) 24 (11/13)
46%
6
5 Thomas Schmoll
5 (4/1) 21 (14/7)
67%
6
9 Sascha Meister
4 (2/2) 13 (6/7)
46%
2
10 Holger Heinzel
4 (2/2) 13 (6/7)
46%
1
10 Kevin Werner
Mtv Goslar
4 (2/2) 17 (7/10)
41%
1
10 Klaus-Peter Schmitz
4 (1/3) 18 (7/11)
39%
1
13 Georgios Vellios
4 (1/3) 16 (5/11)
31%
1
13 Christian Kemstedt
4 (0/4) 13 (1/12)
8%
1
13 Stefan Reiff
4 (0/4) 17 (5/12)
29%
1
Entry deadline Nov 4, 2022, 8:01 PM (local time)
Starts Nov 4, 2022, 7:00 PM (local time)
Format Round robin (15 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Rankings Freitagsturnier BC Osterode
Organizer BC Osterode
Contact Holger Heinzel (Buelow70@gmail.com) and Luca Brennecke (brenneckeluca15@gmail.com)
More info
- jeden 1. Freitag im Monat ab 19.00 Uhr
- Anmeldeschluss 18.30 Uhr
- Multiball auf 3 Gewinn
- bis 16 Teilnehmern Gruppenmodus, letzten 8 EKO
- ab 17 Teilnehmern DKO, letzten 8 EKO
- max. 24 Teilnehmer
- Die Ausspielziele werden der Teilnehmerzahl und dem entsprechenden Modus angepasst
- Startgeld 13,00€ (10,00€ Preisgeld, 2,00€ Jackpot, 1,00 € Turniergebühr)
- Ausschüttung
1. Platz 50%
2. Platz 30%
3. + 4. Platz je 10%
- Jackpot (9-Ball) nach der Gruppenphase
- Änderungen sind der Turnierleitung vorbehalten
Für das Leibliche Wohl ist gesorgt
Wir bitten um rechtzeitige Anmeldung um das Essen zu planen.

Video / Livestream

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Thomas Schmoll 4 4 0 0 12 3 9 0 0 0 0.8 4
2 Giuseppe Prencipe 4 2 0 2 9 7 2 0 0 0 0.563 2
3 Sascha Meister 4 2 0 2 6 7 -1 0 0 0 0.462 2
4 Klaus-Peter Schmitz 4 1 0 3 7 11 -4 0 0 0 0.389 1
5 Georgios Vellios 4 1 0 3 5 11 -6 -1 0 0 0.313 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tomas Roth 4 4 0 0 12 3 9 0 0 0 0.8 4
2 Christian Hahlbohm 4 2 0 2 10 6 4 0 0 0 0.625 2
3 Angelo La Rocca 4 2 0 2 8 9 -1 0 0 0 0.471 2
4 Holger Heinzel 4 2 0 2 6 7 -1 0 0 0 0.462 2
5 Christian Kemstedt 4 0 0 4 1 12 -11 0 0 0 0.077 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sascha Edling 4 3 0 1 11 5 6 0 0 0 0.688 3
2 Holger Bauer 4 3 0 1 11 8 3 0 0 0 0.579 3
3 Eugen-Stefan Weber 4 2 0 2 9 8 1 0 0 0 0.529 2
4 Kevin Werner 4 2 0 2 7 10 -3 0 0 0 0.412 2
5 Stefan Reiff 4 0 0 4 5 12 -7 0 0 0 0.294 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Greece
Georgios Vellios
Germany
Thomas Schmoll
Fri 19:41  Table 2
2-A   
Italy
Giuseppe Prencipe
Germany
Klaus-Peter Schmitz
Fri 19:15  Table 1
3-B   
Germany
Christian Kemstedt
Germany
Christian Hahlbohm
Fri 19:45  Table 4
4-B   
Italy
Angelo La Rocca
Germany
Holger Heinzel
Fri 19:16  Table 2
5-C   
Germany
Eugen-Stefan Weber
Germany
Holger Bauer
Fri 19:16  Table 3
6-C   
Germany
Stefan Reiff
Germany
Sascha Edling
Fri 19:16  Table 4

Round 2

Race to 3
7-A   
Germany
Thomas Schmoll
Germany
Klaus-Peter Schmitz
Fri 20:27  Table 1
8-A   
Greece
Georgios Vellios
Germany
Sascha Meister
Fri 20:27  Table 3
9-B   
Germany
Christian Hahlbohm
Germany
Holger Heinzel
Fri 20:03  Table 4
10-B   
Germany
Christian Kemstedt
Czech Republic
Tomas Roth
  Table 3
11-C   
Germany
Holger Bauer
Germany
Sascha Edling
Fri 20:16  Table 2
12-C   
Germany
Eugen-Stefan Weber
Germany
Kevin Werner
Fri 20:22  Table 4

Round 3

Race to 3
13-A   
Germany
Klaus-Peter Schmitz
Germany
Sascha Meister
Fri 19:54  Table 1
14-A   
Germany
Thomas Schmoll
Italy
Giuseppe Prencipe
Fri 21:00  Table 1
15-B   
Germany
Holger Heinzel
Czech Republic
Tomas Roth
Fri 20:53  Table 2
16-B   
Germany
Christian Hahlbohm
Italy
Angelo La Rocca
Fri 20:47  Table 3
17-C   
Germany
Sascha Edling
Germany
Kevin Werner
Fri 21:14  Table 2
18-C   
Germany
Holger Bauer
Germany
Stefan Reiff
Fri 21:13  Table 4

Round 4

Race to 3
19-A   
Germany
Sascha Meister
Italy
Giuseppe Prencipe
Fri 21:49  Table 4
20-A   
Germany
Klaus-Peter Schmitz
Greece
Georgios Vellios
R-1
Fri 21:24  Table 3
21-B   
Czech Republic
Tomas Roth
Italy
Angelo La Rocca
Fri 21:31  Table 1
22-B   
Germany
Holger Heinzel
Germany
Christian Kemstedt
Fri 21:52  Table 1
23-C   
Germany
Kevin Werner
Germany
Stefan Reiff
Fri 22:03  Table 2
24-C   
Germany
Sascha Edling
Germany
Eugen-Stefan Weber
Fri 21:32  Table 2

Round 5

Race to 3
25-A   
Italy
Giuseppe Prencipe
Greece
Georgios Vellios
Fri 22:12  Table 4
26-A   
Germany
Sascha Meister
Germany
Thomas Schmoll
Fri 22:33  Table 1
27-B   
Italy
Angelo La Rocca
Germany
Christian Kemstedt
Fri 22:14  Table 1
28-B   
Czech Republic
Tomas Roth
Germany
Christian Hahlbohm
Fri 22:06  Table 3
29-C   
Germany
Stefan Reiff
Germany
Eugen-Stefan Weber
Fri 22:41  Table 2
30-C   
Germany
Kevin Werner
Germany
Holger Bauer
Fri 22:48  Table 3

Quarter final

Race to 4
31   
Germany
Thomas Schmoll
Germany
Eugen-Stefan Weber
Fri 23:34  Table 1
32   
Czech Republic
Tomas Roth
Italy
Giuseppe Prencipe
Fri 23:35  Table 3
33   
Germany
Sascha Edling
Italy
Angelo La Rocca
Fri 23:35  Table 2
34   
Germany
Christian Hahlbohm
Germany
Holger Bauer
Fri 23:35  Table 4

Semi final

Race to 4
35   
Germany
Eugen-Stefan Weber
Italy
Giuseppe Prencipe
Sat 00:33  Table 3
36   
Germany
Sascha Edling
Germany
Christian Hahlbohm
Sat 00:25  Table 2

Final

Race to 4
37   
Germany
Eugen-Stefan Weber
Germany
Christian Hahlbohm
Sat 01:28  Table 3

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants