Saving..

Edit match video

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action
Share

Share this page

May 1, 2018

Capelle SPC 01/05/2018 10 ball

Add players

Please wait...
10-Ball

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Ron Qiu
6 (6/0) 33 (24/9)
73%
50
2 Hsu-jong Sun
SPC Capelle
6 (5/1) 36 (23/13)
64%
35
3 Raymond Kloosterman
5 (4/1) 22 (17/5)
77%
25
3 Rick Wong
6 (3/3) 37 (19/18)
51%
25
5 John Koot
Pool West 2
5 (2/3) 29 (11/18)
38%
20
5 René Beysens
5 (3/2) 30 (16/14)
53%
20
5 Bob van Putten
4 (2/2) 25 (14/11)
56%
20
5 John Roels
4 (3/1) 22 (15/7)
68%
20
9 Arco Van Der Velden
3 (2/1) 18 (11/7)
61%
15
Show more
9 Alex Gelderblom
3 (1/2) 18 (8/10)
44%
15
9 Eric Huwae
4 (2/2) 23 (12/11)
52%
15
9 Jeroen van Loon
4 (2/2) 22 (10/12)
45%
15
9 Ho Bang Tang
3 (2/1) 18 (11/7)
61%
15
9 Jorrit Rogaar
4 (1/3) 22 (7/15)
32%
15
9 Keywan Goodarzi
4 (2/2) 22 (11/11)
50%
15
9 Tom van Holst
4 (1/3) 22 (8/14)
36%
15
17 Patrick Berkenpas
Thurston Rotterdam
3 (1/2) 18 (7/11)
39%
10
17 John Paul Filius
3 (1/2) 19 (10/9)
53%
10
17 Dylan Dasar
3 (1/2) 18 (8/10)
44%
10
17 Lena Artjuh
3 (0/3) 16 (4/12)
25%
10
17 Arthur Dolkens
3 (0/3) 14 (2/12)
14%
10
17 Michiel Yperman
3 (1/2) 18 (7/11)
39%
10
17 Johannes Tichelman
3 (1/2) 16 (5/11)
31%
10
17 Mike van Gelderen
3 (1/2) 16 (7/9)
44%
10
Entry deadline May 1, 2018, 11:15 PM (local time)
Starts May 1, 2018, 8:00 PM (local time)
Schematype Round-robin G8 SE32 (24 Participants)
Handicap No handicap
Rankings Capelle SPC voorjaar 2018 ranking and Pool Ranking Nederland
Organizer SPC Capelle
Contact John Paul Filius (johnpaulfilius@gmail.com, +31 06-36440372) and Arco Van Der Velden

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Ho Bang Tang 2 2 0 0 8 3 5 0.727 2
2 John Paul Filius 2 1 0 1 7 5 2 0.583 1
3 Lena Artjuh 2 0 0 2 1 8 -7 0.111 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Ron Qiu 2 2 0 0 8 2 6 0.8 2
2 Jeroen van Loon 2 1 0 1 6 5 1 0.545 1
3 John Koot 2 0 0 2 1 8 -7 0.111 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Arco Van Der Velden 2 2 0 0 8 3 5 0.727 2
2 René Beysens 2 1 0 1 7 6 1 0.538 1
3 Jorrit Rogaar 2 0 0 2 2 8 -6 0.2 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Raymond Kloosterman 2 2 0 0 8 0 8 1 2
2 Mike van Gelderen 2 1 0 1 4 5 -1 0.444 1
3 Arthur Dolkens 2 0 0 2 1 8 -7 0.111 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 John Roels 2 2 0 0 8 2 6 0.8 2
2 Patrick Berkenpas 2 1 0 1 5 7 -2 0.417 1
3 Rick Wong 2 0 0 2 4 8 -4 0.333 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Hsu-jong Sun 2 2 0 0 8 2 6 0.8 2
2 Dylan Dasar 2 1 0 1 6 6 0 0.5 1
3 Tom van Holst 2 0 0 2 2 8 -6 0.2 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Bob van Putten 2 1 0 1 7 5 2 0.583 1
2 Eric Huwae 2 1 0 1 7 7 0 0.5 1
3 Michiel Yperman 2 1 0 1 5 7 -2 0.417 1
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Alex Gelderblom 2 1 0 1 7 6 1 0.538 1
2 Keywan Goodarzi 2 1 0 1 6 5 1 0.545 1
3 Johannes Tichelman 2 1 0 1 5 7 -2 0.417 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A
Netherlands
Ho Bang Tang
Netherlands
John Paul Filius
Tue 19:59  Table 12   
2-B
Netherlands
Ron Qiu
Netherlands
Jeroen van Loon
Tue 21:14  Table 13   
3-C
Netherlands
Jorrit Rogaar
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 20:00  Table 26   
4-D
Netherlands
Arthur Dolkens
Netherlands
Mike van Gelderen
Tue 20:00  Table 15   
5-E
Netherlands
Rick Wong
Netherlands
Patrick Berkenpas
Tue 21:09  Table 14   
6-F
Netherlands
Tom van Holst
Netherlands
Hsu-jong Sun
Tue 20:00  Table 9   
7-G
Belgium
Michiel Yperman
Netherlands
Bob van Putten
Tue 20:00  Table 11   
8-H
Netherlands
Alex Gelderblom
Netherlands
Keywan Goodarzi
Tue 20:00  Table 10   

Round 2

9-A
Netherlands
John Paul Filius
Netherlands
Lena Artjuh
Tue 21:16  Table 12   
10-B
Netherlands
Jeroen van Loon
Netherlands
John Koot
Tue 20:01  Table 13   
11-C
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
René Beysens
Tue 20:50  Table 26   
12-D
Netherlands
Mike van Gelderen
Netherlands
Raymond Kloosterman
Tue 21:17  Table 15   
13-E
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
John Roels
Tue 20:02  Table 14   
14-F
Netherlands
Hsu-jong Sun
Indonesia
Dylan Dasar
Tue 20:26  Table 9   
15-G
Netherlands
Bob van Putten
Netherlands
Eric Huwae
Tue 21:16  Table 11   
16-H
Netherlands
Keywan Goodarzi
Netherlands
Johannes Tichelman
Tue 20:43  Table 10   

Round 3

17-A
Netherlands
Lena Artjuh
Netherlands
Ho Bang Tang
Tue 20:42  Table 12   
18-B
Netherlands
John Koot
Netherlands
Ron Qiu
Tue 20:54  Table 13   
19-C
Netherlands
René Beysens
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 21:07  Table 26   
20-D
Netherlands
Raymond Kloosterman
Netherlands
Arthur Dolkens
Tue 20:50  Table 15   
21-E
Netherlands
John Roels
Netherlands
Rick Wong
Tue 20:42  Table 14   
22-F
Indonesia
Dylan Dasar
Netherlands
Tom van Holst
Tue 21:07  Table 9   
23-G
Netherlands
Eric Huwae
Belgium
Michiel Yperman
Tue 20:50  Table 11   
24-H
Netherlands
Johannes Tichelman
Netherlands
Alex Gelderblom
Tue 21:07  Table 10   

Last thirtytwo

25
Netherlands
Ho Bang Tang
Walk Over
    
26
Netherlands
Arthur Dolkens
Netherlands
René Beysens
Tue 23:24    
27
Netherlands
Jeroen van Loon
Netherlands
Lena Artjuh
Tue 23:24    
28
Walk Over
Netherlands
Raymond Kloosterman
    
29
Netherlands
Ron Qiu
Walk Over
    
30
Netherlands
Jorrit Rogaar
Netherlands
Mike van Gelderen
    
31
Netherlands
John Paul Filius
Netherlands
John Koot
Tue 23:20    
32
Walk Over
Netherlands
Arco Van Der Velden
    
33
Netherlands
John Roels
Walk Over
    
34
Netherlands
Johannes Tichelman
Netherlands
Eric Huwae
    
35
Indonesia
Dylan Dasar
Netherlands
Rick Wong
Tue 23:20    
36
Walk Over
Netherlands
Alex Gelderblom
    
37
Netherlands
Hsu-jong Sun
Walk Over
    
38
Belgium
Michiel Yperman
Netherlands
Keywan Goodarzi
Tue 23:20    
39
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Tom van Holst
Tue 23:20    
40
Walk Over
Netherlands
Bob van Putten
    

Last sixteen

41
Netherlands
Ho Bang Tang
Netherlands
René Beysens
Tue 23:27    
42
Netherlands
Jeroen van Loon
Netherlands
Raymond Kloosterman
Tue 23:39    
43
Netherlands
Ron Qiu
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 23:27    
44
Netherlands
John Koot
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 23:27    
45
Netherlands
John Roels
Netherlands
Eric Huwae
Tue 23:26    
46
Netherlands
Rick Wong
Netherlands
Alex Gelderblom
Tue 23:25    
47
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
Keywan Goodarzi
    
48
Netherlands
Tom van Holst
Netherlands
Bob van Putten
Tue 23:27    

Quarter final

49
Netherlands
René Beysens
Netherlands
Raymond Kloosterman
Tue 23:41    
50
Netherlands
Ron Qiu
Netherlands
John Koot
Tue 23:41    
51
Netherlands
John Roels
Netherlands
Rick Wong
Tue 23:41    
52
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
Bob van Putten
Tue 23:41  Table 11   

Semi final

53
Netherlands
Raymond Kloosterman
Netherlands
Ron Qiu
Wed 00:25  Table 11   
54
Netherlands
Rick Wong
Netherlands
Hsu-jong Sun
Wed 00:47  Table 12   

Final

55
Netherlands
Ron Qiu
Netherlands
Hsu-jong Sun
Wed 01:30    

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment