Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

June 7, 2021

Beginner Cup XVII - turniej 3/15

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Marcin Gruber
5 (4/1) 12 (9/3)
75%
2 Karol Gryżewski
5 (4/1) 12 (8/4)
67%
3 Maciej Piślewski
5 (3/2) 13 (8/5)
62%
3 Tomasz Wilk
5 (3/2) 13 (7/6)
54%
5 Mariusz Ptaszyński
4 (2/2) 11 (6/5)
55%
5 Karol Gorodecki
4 (2/2) 10 (4/6)
40%
5 Piotr Kędzierski
4 (2/2) 9 (4/5)
44%
5 Mariusz Kowalik
4 (2/2) 10 (6/4)
60%
9 Ksawery Bajon
3 (2/1) 9 (5/4)
56%
9 Kamil Trzaska
3 (1/2) 8 (4/4)
50%
9 Krzysztof Doroszkiewicz
3 (2/1) 9 (5/4)
56%
9 Paweł Gol
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
13 Barbara Łożko
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
13 Bartek Tołkaczewski
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
13 Ewelina Piślewska
3 (1/2) 6 (2/4)
33%
13 Tomasz Roszko
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
Starts Jun 7, 2021, 7:00 PM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Rankings Ranking Warszawy 2020/21 and Beginner Cup XVII
Organizer Black Ball Events
Contact Michał Nowak (agencja@black-ball.eu, 517648279)
More info
Turniej rankingowy WPT

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Karol Gryżewski 2 2 0 0 4 1 3 0 0 0 0.8 2
2 Marcin Gruber 2 1 0 1 3 2 1 0 0 0 0.6 1
3 Tomasz Roszko 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Paweł Gol 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Maciej Piślewski 3 2 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 2
2 Mariusz Ptaszyński 3 2 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 2
3 Krzysztof Doroszkiewicz 3 2 0 1 5 4 1 0 0 0 0.556 2
4 Bartek Tołkaczewski 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mariusz Kowalik 3 2 0 1 5 2 3 0 0 0 0.714 2
2 Piotr Kędzierski 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 2
3 Ksawery Bajon 3 2 0 1 5 4 1 0 0 0 0.556 2
4 Barbara Łożko 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tomasz Wilk 3 2 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 2
2 Karol Gorodecki 3 2 0 1 4 4 0 0 0 0 0.5 2
3 Kamil Trzaska 3 1 0 2 4 4 0 0 0 0 0.5 1
4 Ewelina Piślewska 3 1 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Poland
Tomasz Roszko
Poland
Paweł Gol
 
2-A   
Poland
Marcin Gruber
Poland
Karol Gryżewski
Mon 19:01 
3-B   
Poland
Mariusz Ptaszyński
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Mon 19:01 
4-B   
Poland
Bartek Tołkaczewski
Poland
Maciej Piślewski
Mon 19:01 
5-C   
Poland
Ksawery Bajon
Poland
Piotr Kędzierski
Mon 19:01 
6-C   
Poland
Mariusz Kowalik
Poland
Barbara Łożko
Mon 19:01 
7-D   
Poland
Kamil Trzaska
Poland
Tomasz Wilk
Mon 19:01 
8-D   
Poland
Karol Gorodecki
Poland
Ewelina Piślewska
Mon 19:01 

Round 2

Race to 2
9-A   
Poland
Tomasz Roszko
Poland
Karol Gryżewski
 
10-A   
Poland
Paweł Gol
Poland
Marcin Gruber
Mon 19:33 
11-B   
Poland
Mariusz Ptaszyński
Poland
Maciej Piślewski
Mon 20:07 
12-B   
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Poland
Bartek Tołkaczewski
Mon 20:07 
13-C   
Poland
Ksawery Bajon
Poland
Barbara Łożko
Mon 20:16 
14-C   
Poland
Piotr Kędzierski
Poland
Mariusz Kowalik
Mon 20:16 
15-D   
Poland
Kamil Trzaska
Poland
Ewelina Piślewska
Mon 19:33 
16-D   
Poland
Tomasz Wilk
Poland
Karol Gorodecki
Mon 19:33 

Round 3

Race to 2
17-A   
Poland
Tomasz Roszko
Poland
Marcin Gruber
 
18-A   
Poland
Karol Gryżewski
Poland
Paweł Gol
Mon 20:08 
19-B   
Poland
Mariusz Ptaszyński
Poland
Bartek Tołkaczewski
Mon 19:33 
20-B   
Poland
Maciej Piślewski
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Mon 19:33 
21-C   
Poland
Ksawery Bajon
Poland
Mariusz Kowalik
Mon 19:44 
22-C   
Poland
Barbara Łożko
Poland
Piotr Kędzierski
Mon 19:44 
23-D   
Poland
Kamil Trzaska
Poland
Karol Gorodecki
Mon 20:20 
24-D   
Poland
Ewelina Piślewska
Poland
Tomasz Wilk
Mon 20:20 

Quarter final

Race to 2
25   
Poland
Karol Gryżewski
Poland
Piotr Kędzierski
Mon 22:12 
26   
Poland
Maciej Piślewski
Poland
Karol Gorodecki
Mon 22:12 
27   
Poland
Mariusz Kowalik
Poland
Marcin Gruber
Tue 00:49 
28   
Poland
Tomasz Wilk
Poland
Mariusz Ptaszyński
Tue 00:49 

Semi final

Race to 2
29   
Poland
Karol Gryżewski
Poland
Maciej Piślewski
Tue 00:49 
30   
Poland
Marcin Gruber
Poland
Tomasz Wilk
Tue 00:49 

Final

Race to 2
31   
Poland
Karol Gryżewski
Poland
Marcin Gruber
Tue 00:50 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants