Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 1, 2021

Beginner Cup XVII - turniej 1/15

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Marcin Gruber
5 (5/0) 15 (12/3)
80%
2 Ewelina Piślewska
6 (4/2) 16 (9/7)
56%
3 Krzysztof Doroszkiewicz
5 (3/2) 14 (8/6)
57%
3 Alina Buryma
5 (3/2) 13 (6/7)
46%
5 Ksawery Bajon
4 (3/1) 10 (7/3)
70%
5 Marek Wójtowicz
4 (2/2) 11 (5/6)
45%
5 Mariusz Kowalik
4 (2/2) 11 (5/6)
45%
5 Bartosz Kusy
3 (1/2) 12 (6/6)
50%
9 Mariusz Ptaszyński
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
9 Piotr Kędzierski
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
9 Marcin Piątkowski
3 (1/2) 8 (4/4)
50%
9 Konstantinos Lagoudianakis
2 (0/2) 7 (1/6)
14%
13 Karol Gryżewski
3 (0/3) 9 (3/6)
33%
13 Łukasz Wojtkowiak
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
13 Maciej Piślewski
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
Starts Mar 1, 2021, 7:00 PM (local time)
Format Round robin (15 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Rankings Ranking Warszawy 2020/21 and Beginner Cup XVII
Organizer Black Ball Events
Contact Michał Nowak (agencja@black-ball.eu, 517648279)
More info
Turniej rankingowy WPT

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Marcin Gruber 2 2 0 0 6 2 4 0 0 0 0.75 2
2 Bartosz Kusy 2 1 0 1 5 4 1 0 0 0 0.556 1
3 Konstantinos Lagoudianakis 2 0 0 2 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ksawery Bajon 3 3 0 0 6 1 5 0 0 0 0.857 3
2 Marek Wójtowicz 3 2 0 1 4 4 0 0 0 0 0.5 2
3 Piotr Kędzierski 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1
4 Karol Gryżewski 3 0 0 3 3 6 -3 0 0 0 0.333 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ewelina Piślewska 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 2
2 Mariusz Kowalik 3 2 0 1 5 4 1 0 0 0 0.556 2
3 Mariusz Ptaszyński 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 1
4 Łukasz Wojtkowiak 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Krzysztof Doroszkiewicz 3 2 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 2
2 Alina Buryma 3 2 0 1 4 4 0 0 0 0 0.5 2
3 Marcin Piątkowski 3 1 0 2 4 4 0 0 0 0 0.5 1
4 Maciej Piślewski 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Poland
Bartosz Kusy
Poland
Marcin Gruber
Mon 19:07 
2-B   
Poland
Ksawery Bajon
Poland
Piotr Kędzierski
Mon 19:07 
3-B   
Poland
Karol Gryżewski
Poland
Marek Wójtowicz
Mon 19:07 
4-C   
Poland
Mariusz Ptaszyński
Poland
Mariusz Kowalik
Mon 19:07 
5-C   
Poland
Łukasz Wojtkowiak
Poland
Ewelina Piślewska
Mon 19:07 
6-D   
Poland
Marcin Piątkowski
Poland
Alina Buryma
Mon 19:07 
7-D   
Poland
Maciej Piślewski
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Mon 19:07 

Round 2

Race to 2
8-A   
Poland
Marcin Gruber
Poland
Konstantinos Lagoudianakis
Mon 20:13 
9-B   
Poland
Ksawery Bajon
Poland
Marek Wójtowicz
Mon 20:12 
10-B   
Poland
Piotr Kędzierski
Poland
Karol Gryżewski
Mon 20:12 
11-C   
Poland
Mariusz Ptaszyński
Poland
Ewelina Piślewska
Mon 20:16 
12-C   
Poland
Mariusz Kowalik
Poland
Łukasz Wojtkowiak
Mon 20:16 
13-D   
Poland
Marcin Piątkowski
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Mon 20:15 
14-D   
Poland
Alina Buryma
Poland
Maciej Piślewski
Mon 20:15 

Round 3

Race to 2
15-A   
Poland
Konstantinos Lagoudianakis
Poland
Bartosz Kusy
Mon 21:02 
16-B   
Poland
Ksawery Bajon
Poland
Karol Gryżewski
Mon 19:40 
17-B   
Poland
Marek Wójtowicz
Poland
Piotr Kędzierski
Mon 19:41 
18-C   
Poland
Mariusz Ptaszyński
Poland
Łukasz Wojtkowiak
Mon 19:51 
19-C   
Poland
Ewelina Piślewska
Poland
Mariusz Kowalik
Mon 19:51 
20-D   
Poland
Marcin Piątkowski
Poland
Maciej Piślewski
Mon 19:33 
21-D   
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Poland
Alina Buryma
Mon 19:33 

Quarter final

Race to 2
22   
Poland
Marcin Gruber
Poland
Mariusz Kowalik
Mon 21:27 
23   
Poland
Ksawery Bajon
Poland
Alina Buryma
Mon 21:27 
24   
Poland
Ewelina Piślewska
Poland
Bartosz Kusy
Mon 21:33 
25   
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Poland
Marek Wójtowicz
Mon 21:27 

Semi final

Race to 2
26   
Poland
Marcin Gruber
Poland
Alina Buryma
Mon 21:33 
27   
Poland
Ewelina Piślewska
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Mon 21:54 

Final

Race to 2
28   
Poland
Marcin Gruber
Poland
Ewelina Piślewska
Mon 22:16 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants