Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

June 29, 2020

Beginner Cup XV - turniej 12.

8-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Piotr Jurusik
6 (5/1) 14 (11/3)
79%
2 Marcin Gruber
6 (5/1) 14 (10/4)
71%
3 Karol Gryżewski
5 (3/2) 12 (7/5)
58%
3 Robert Cessna
5 (3/2) 12 (7/5)
58%
5 Alina Buryma
4 (1/3) 9 (3/6)
33%
5 Ewelina Piślewska
3 (2/1) 8 (6/2)
75%
5 Tomasz Kulczyński
4 (3/1) 9 (6/3)
67%
5 Olga Kulczyńska
3 (1/2) 9 (3/6)
33%
9 Mariusz Ptaszyński
3 (2/1) 7 (4/3)
57%
9 Barbara Łożko
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
9 Bartek Tołkaczewski
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
9 Marek Wójtowicz
2 (0/2) 7 (1/6)
14%
13 Wolny Los1
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
13 Krzysztof Doroszkiewicz
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
13 Piotr Kędzierski
3 (0/3) 8 (2/6)
25%
13 Maciej Piślewski
3 (1/2) 7 (2/5)
29%
Starts Jun 29, 2020, 7:00 PM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Rankings Beginner Cup XV
Organizer Black Ball Events
Contact Michał Nowak (agencja@black-ball.eu, 517648279)
More info
Turniej rankingowy WPT

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tomasz Kulczyński 3 3 0 0 6 1 5 0 0 0 0.857 3
2 Alina Buryma 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 1
3 Bartek Tołkaczewski 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 1
4 Maciej Piślewski 3 1 0 2 2 5 -3 0 0 0 0.286 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ewelina Piślewska 2 2 0 0 6 0 6 0 0 0 1 2
2 Olga Kulczyńska 2 1 0 1 3 4 -1 0 0 0 0.429 1
3 Wolny Los1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Marek Wójtowicz 2 0 0 2 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Marcin Gruber 3 3 0 0 6 2 4 0 0 0 0.75 3
2 Robert Cessna 3 2 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 2
3 Barbara Łożko 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1
4 Piotr Kędzierski 3 0 0 3 2 6 -4 0 0 0 0.25 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Karol Gryżewski 3 2 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 2
2 Piotr Jurusik 3 2 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 2
3 Mariusz Ptaszyński 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 2
4 Krzysztof Doroszkiewicz 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Poland
Tomasz Kulczyński
Poland
Maciej Piślewski
Mon 19:07 
2-A   
Poland
Bartek Tołkaczewski
Poland
Alina Buryma
Mon 19:07 
3-B   
Poland
Ewelina Piślewska
Poland
Marek Wójtowicz
Mon 19:07 
4-B   
Poland
Olga Kulczyńska
Wolny Los1
 
5-C   
Poland
Robert Cessna
Poland
Barbara Łożko
Mon 19:36 
6-C   
Poland
Marcin Gruber
Poland
Piotr Kędzierski
Mon 19:07 
7-D   
Poland
Piotr Jurusik
Poland
Mariusz Ptaszyński
Mon 20:25 
8-D   
Poland
Karol Gryżewski
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Mon 20:25 

Round 2

Race to 2
9-A   
Poland
Tomasz Kulczyński
Poland
Alina Buryma
Mon 20:17 
10-A   
Poland
Maciej Piślewski
Poland
Bartek Tołkaczewski
Mon 20:17 
11-B   
Poland
Ewelina Piślewska
Wolny Los1
 
12-B   
Poland
Marek Wójtowicz
Poland
Olga Kulczyńska
Mon 20:06 
13-C   
Poland
Robert Cessna
Poland
Piotr Kędzierski
Mon 20:05 
14-C   
Poland
Barbara Łożko
Poland
Marcin Gruber
Mon 20:05 
15-D   
Poland
Piotr Jurusik
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Mon 19:14 
16-D   
Poland
Mariusz Ptaszyński
Poland
Karol Gryżewski
Mon 19:26 

Round 3

Race to 2
17-A   
Poland
Tomasz Kulczyński
Poland
Bartek Tołkaczewski
Mon 19:34 
18-A   
Poland
Alina Buryma
Poland
Maciej Piślewski
Mon 19:34 
19-B   
Poland
Ewelina Piślewska
Poland
Olga Kulczyńska
Mon 19:33 
20-B   
Wolny Los1
Poland
Marek Wójtowicz
 
21-C   
Poland
Robert Cessna
Poland
Marcin Gruber
Mon 20:35 
22-C   
Poland
Piotr Kędzierski
Poland
Barbara Łożko
Mon 20:35 
23-D   
Poland
Piotr Jurusik
Poland
Karol Gryżewski
Mon 19:56 
24-D   
Poland
Krzysztof Doroszkiewicz
Poland
Mariusz Ptaszyński
Mon 19:56 

Quarter final

Race to 2
25   
Poland
Tomasz Kulczyński
Poland
Robert Cessna
Mon 21:15 
26   
Poland
Ewelina Piślewska
Poland
Piotr Jurusik
Mon 21:15 
27   
Poland
Marcin Gruber
Poland
Alina Buryma
Mon 21:15 
28   
Poland
Karol Gryżewski
Poland
Olga Kulczyńska
Mon 21:15 

Semi final

Race to 2
29   
Poland
Robert Cessna
Poland
Piotr Jurusik
Mon 21:37 
30   
Poland
Marcin Gruber
Poland
Karol Gryżewski
Mon 21:51 

Final

Race to 2
31   
Poland
Piotr Jurusik
Poland
Marcin Gruber
Mon 22:17 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment