Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

December 18, 2021

BM 10-Ball Herren (WB)

10-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Patryk Gurzynski
8 (7/1) 84 (48/36)
57%
2 Julian Götting
7 (5/2) 70 (40/30)
57%
3 Toni Scheinig
7 (5/2) 62 (36/26)
58%
4 Justin Beer
6 (4/2) 57 (31/26)
54%
5 Ronnie Giesecke
7 (5/2) 63 (35/28)
56%
6 Tim Wiegmann
5 (3/2) 44 (25/19)
57%
7 Oliver Schilling
5 (3/2) 45 (26/19)
58%
8 Julien Lindstädt
5 (3/2) 46 (26/20)
57%
9 Puria Mosane
BSG Hannover
4 (2/2) 34 (20/14)
59%
Show more
10 Agush Ahmeti
4 (2/2) 33 (18/15)
55%
11 Bony Scheerschmidt
4 (2/2) 38 (20/18)
53%
12 Max Lohse
4 (2/2) 36 (17/19)
47%
13 Jan-Sebastian Schories
4 (2/2) 37 (17/20)
46%
14 Jens Dreiucker
3 (1/2) 28 (12/16)
43%
15 Holger Bauer
3 (1/2) 26 (10/16)
38%
16 Andreas Schultz
3 (1/2) 27 (10/17)
37%
17 Ralph Steinberg
3 (1/2) 27 (13/14)
48%
18 Anton Säckl
2 (0/2) 20 (8/12)
40%
18 Daniel Schinkel
2 (0/2) 20 (8/12)
40%
20 Tomas Roth
2 (0/2) 19 (7/12)
37%
21 Michael Kragl
2 (0/2) 18 (6/12)
33%
22 Fabrizio Niewerth
2 (0/2) 17 (5/12)
29%
23 Sven Voß
2 (0/2) 16 (4/12)
25%
24 Panagioti Theodosiadis
2 (0/2) 14 (2/12)
14%
25 Pascal Schneider
2 (0/2) 17 (5/12)
29%
Entry deadline Dec 12, 2021, 11:00 AM (local time)
Starts Dec 18, 2021, 12:30 PM (local time)
Format Double elimination (25 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode Turnierkleidung lt. Sport- und Turnierordnung des BLVN
Organizer Billard Landesverband Niedersachsen
Contact Anke Liepelt and Holger Deutges
More info
Achtung: 2G Regel vor Ort

Alle Disziplinen werden nach den Regeln und Regularien der DBU Stand 06.2020 gespielt.

Meldeschluss (Anwesenheit) am Turniertag: 12:00 Uhr
Doppel-KO: 6 GWS
Finale: 1 Satz auf 8 GWS

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Germany
Bony Scheerschmidt
Walk Over
 
2   
Germany
Patryk Gurzynski
Germany
Jens Dreiucker
Sat 12:39  Table 1
3   
Germany
Pascal Schneider
Germany
Julien Lindstädt
Sat 12:39  Table 2
4   
Germany
Ronnie Giesecke
Germany
Jan-Sebastian Schories
Sat 12:39  Table 3
5   
Germany
Michael Kragl
Walk Over
 
6   
Greece
Panagioti Theodosiadis
Albania
Agush Ahmeti
Sat 12:39  Table 4
7   
South Korea
Holger Bauer
Germany
Tim Wiegmann
Sat 12:40  Table 5
8   
Walk Over
Czech Republic
Tomas Roth
 
9   
Germany
Justin Beer
Walk Over
 
10   
Germany
Max Lohse
Germany
Ralph Steinberg
Sat 12:40  Table 6
11   
Germany
Toni Scheinig
Germany
Andreas Schultz
Sat 12:40  Table 7
12   
Walk Over
Iran
Puria Mosane
 
13   
Germany
Sven Voß
Walk Over
 
14   
Germany
Anton Säckl
Germany
Julian Götting
Sat 12:40  Table 8
15   
Germany
Fabrizio Niewerth
Germany
Oliver Schilling
Sat 13:20  Table 4
16   
Walk Over
Germany
Daniel Schinkel
 

Winner round 1

Race to 6
17   
Germany
Bony Scheerschmidt
Germany
Patryk Gurzynski
Sat 13:44  Table 1
18   
Germany
Julien Lindstädt
Germany
Jan-Sebastian Schories
Sat 13:38  Table 3
19   
Germany
Michael Kragl
Albania
Agush Ahmeti
Sat 13:24  Table 2
20   
Germany
Tim Wiegmann
Czech Republic
Tomas Roth
Sat 13:34  Table 5
21   
Germany
Justin Beer
Germany
Ralph Steinberg
Sat 13:38  Table 6
22   
Germany
Toni Scheinig
Iran
Puria Mosane
Sat 13:26  Table 7
23   
Germany
Sven Voß
Germany
Julian Götting
Sat 13:45  Table 8
24   
Germany
Oliver Schilling
Germany
Daniel Schinkel
Sat 13:54  Table 4

Loser round 1

Race to 6
25   
Walk Over
Germany
Jens Dreiucker
 
26   
Germany
Pascal Schneider
Germany
Ronnie Giesecke
Sat 14:01  Table 2
27   
Walk Over
Greece
Panagioti Theodosiadis
 
28   
South Korea
Holger Bauer
Walk Over
 
29   
Walk Over
Germany
Max Lohse
 
30   
Germany
Andreas Schultz
Walk Over
 
31   
Walk Over
Germany
Anton Säckl
 
32   
Germany
Fabrizio Niewerth
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 6
33   
Germany
Jens Dreiucker
Germany
Daniel Schinkel
Sat 15:05  Table 2
34   
Germany
Ronnie Giesecke
Germany
Sven Voß
Sat 15:41  Table 7
35   
Greece
Panagioti Theodosiadis
Iran
Puria Mosane
Sat 14:33  Table 7
36   
South Korea
Holger Bauer
Germany
Ralph Steinberg
Sat 14:24  Table 6
37   
Germany
Max Lohse
Czech Republic
Tomas Roth
Sat 14:51  Table 5
38   
Germany
Andreas Schultz
Germany
Michael Kragl
Sat 14:32  Table 8
39   
Germany
Anton Säckl
Germany
Jan-Sebastian Schories
Sat 14:52  Table 3
40   
Germany
Fabrizio Niewerth
Germany
Bony Scheerschmidt
Sat 14:47  Table 1

Winner round 2

Race to 6
41   
Germany
Patryk Gurzynski
Germany
Julien Lindstädt
Sat 15:02  Table 4
42   
Albania
Agush Ahmeti
Germany
Tim Wiegmann
Sat 15:02  Table 7
43   
Germany
Justin Beer
Germany
Toni Scheinig
Sat 15:49  Table 6
44   
Germany
Julian Götting
Germany
Oliver Schilling
Sat 15:49  Table 1

Loser round 3

Race to 6
45   
Germany
Jens Dreiucker
Germany
Ronnie Giesecke
Sat 16:20  Table 2
46   
Iran
Puria Mosane
South Korea
Holger Bauer
Sat 15:51  Table 3
47   
Germany
Max Lohse
Germany
Andreas Schultz
Sat 16:00  Table 4
48   
Germany
Jan-Sebastian Schories
Germany
Bony Scheerschmidt
Sat 15:53  Table 8

Loser round 4

Race to 6
49   
Germany
Ronnie Giesecke
Albania
Agush Ahmeti
Sat 17:12  Table 2
50   
Iran
Puria Mosane
Germany
Julien Lindstädt
Sat 16:30  Table 3
51   
Germany
Max Lohse
Germany
Oliver Schilling
Sat 17:12  Table 4
52   
Germany
Bony Scheerschmidt
Germany
Justin Beer
Sat 16:50  Table 5

Winner round 3

Race to 6
53   
Germany
Patryk Gurzynski
Germany
Tim Wiegmann
Sat 16:48  Table 1
54   
Germany
Toni Scheinig
Germany
Julian Götting
Sat 16:50  Table 6

Loser round 5

Race to 6
55   
Germany
Ronnie Giesecke
Germany
Julien Lindstädt
Sat 18:05  Table 2
56   
Germany
Oliver Schilling
Germany
Justin Beer
Sat 18:03  Table 3

Loser round 6

Race to 6
57   
Germany
Ronnie Giesecke
Germany
Toni Scheinig
Sat 19:01  Table 2
58   
Germany
Justin Beer
Germany
Tim Wiegmann
Sat 19:01  Table 1

Winners qualification

Race to 6
59   
Germany
Patryk Gurzynski
Germany
Julian Götting
Sat 17:56  Table 1

Loser round 7

Race to 6
60   
Germany
Toni Scheinig
Germany
Justin Beer
Sat 19:57  Table 1

Losers qualification

Race to 6
61   
Germany
Toni Scheinig
Germany
Patryk Gurzynski
Sat 20:57  Table 1

Final

Race to 8
62   
Germany
Julian Götting
Germany
Patryk Gurzynski
Sat 21:56  Table 1
63   
Germany
Patryk Gurzynski
Germany
Julian Götting
Sat 22:53  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants