Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 18, 2021

BC-Queue Monday Masters

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Hansjörg Fally
8 (7/1) 60 (33/27)
55%
550
2 Markus Ast
BCQ Hamburg
7 (5/2) 55 (29/26)
53%
500
3 Jörg Balschuweit
5 (4/1) 39 (24/15)
62%
400
3 Luke Friester
6 (4/2) 41 (24/17)
59%
400
5 Alex Weiß
4 (2/2) 25 (13/12)
52%
350
5 Andreas Hartmann
BCQ Hamburg
4 (3/1) 35 (19/16)
54%
350
5 Toshiyuki Hatanaka
4 (3/1) 30 (18/12)
60%
350
5 Geronimo Hornung
4 (3/1) 28 (16/12)
57%
350
9 Spiros Tseronis
4 (2/2) 31 (16/15)
52%
250
Show more
9 Rainer Lerche
4 (2/2) 24 (12/12)
50%
250
9 Martin Haase
5 (3/2) 32 (18/14)
56%
250
9 June Enriquez
4 (2/2) 26 (12/14)
46%
250
13 Marko Thümler
4 (2/2) 27 (15/12)
56%
200
13 Thore Kandel
3 (1/2) 19 (10/9)
53%
200
13 Dirk Richter
3 (1/2) 20 (10/10)
50%
200
13 Robin Tiomico
3 (1/2) 19 (7/12)
37%
200
17 Jens Hädrich
2 (0/2) 13 (4/9)
31%
150
17 Peter Lau
BCQ Hamburg
2 (0/2) 13 (4/9)
31%
150
17 Dirk Ahrens
3 (1/2) 20 (10/10)
50%
150
17 Max Rappl
3 (1/2) 24 (12/12)
50%
150
17 Andreas Ricken
3 (1/2) 21 (10/11)
48%
150
17 Jörg Hunger
2 (0/2) 16 (7/9)
44%
150
17 Manuel Ellmas
3 (1/2) 16 (6/10)
38%
150
17 Zeki Kocaman
2 (0/2) 10 (1/9)
10%
150
25 Ulrich Reinhold
2 (0/2) 14 (5/9)
36%
100
25 Oliver Oswald
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
100
25 Faiz
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
100
Entry deadline Oct 18, 2021, 7:00 PM (local time)
Starts Oct 18, 2021, 7:00 PM (local time)
Format Double to Single elimination (27 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Rankings BC-Queue Monday Masters 2022/2023
Organizer BCQ Hamburg
Contact Markus Ast (markus.ast2811@gmx.de)
More info
Wer: offenes Turnier für alle Spielklassen / 2G-Veranstaltung
Wo: BCQ-Hamburg Dammwiesenstraße 25 / 22045 Hamburg
Was: 9 Ball Winnerbreak auf 5 GWS/Verliererrunde 4 GWS, hoher Aufbau, Folie, ohne Kitchen Rule
Wann: an jedem Montag um 19:00 Uhr
Modus: Doppel KO bis zu den letzten 16/8 im Anschluss Einfach KO bis Finale.

Startgeld:
10€ bis zur Spielstärke Oberliga, 15€ ab Oberliga.

Vom Startgeld gehen 3€ in den Jackpot, der Rest wird zu 100% ausgeschüttet.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Germany
Rainer Lerche
Walk Over
 
2   
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Philippines
Robin Tiomico
Mon 18:59  Table 4
3   
Germany
Manuel Ellmas
Germany
Dirk Ahrens
Mon 18:59  Table 5
4   
Germany
Oliver Oswald
Philippines
June Enriquez
Mon 18:59  Table 6
5   
Germany
Alex Weiß
Walk Over
 
6   
South Africa
Luke Friester
Austria
Hansjörg Fally
Mon 18:59  Table 7
7   
Turkey
Zeki Kocaman
Germany
Geronimo Hornung
Mon 18:59  Table 8
8   
Walk Over
Germany
Dirk Richter
 
9   
Germany
Thore Kandel
Walk Over
 
10   
Germany
Markus Ast
Germany
Peter Lau
Mon 19:48  Table 1
11   
Germany
Jörg Balschuweit
Germany
Andreas Ricken
Mon 18:59  Table 2
12   
Germany
Max Rappl
R1
Germany
Ulrich Reinhold
Mon 18:59  Table 3
13   
Greece
Spiros Tseronis
Afghanistan
Faiz
Mon 18:59  Table 9
14   
Germany
Marko Thümler
Germany
Martin Haase
Mon 18:59  Table 1
15   
Germany
Jens Hädrich
Germany
Andreas Hartmann
Mon 18:59  Table 10
16   
Walk Over
Germany
Jörg Hunger
 

Winner round 1

Race to 5
17   
Germany
Rainer Lerche
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Mon 20:01  Table 4
18   
Germany
Dirk Ahrens
Philippines
June Enriquez
Mon 20:06  Table 10
19   
Germany
Alex Weiß
Austria
Hansjörg Fally
Mon 20:09  Table 7
20   
Germany
Geronimo Hornung
Germany
Dirk Richter
Mon 19:48  Table 5
21   
Germany
Thore Kandel
Germany
Markus Ast
Mon 20:49  Table 1
22   
Germany
Jörg Balschuweit
Germany
Max Rappl
Mon 19:55  Table 2
23   
Greece
Spiros Tseronis
Germany
Martin Haase
Mon 19:48  Table 8
24   
Germany
Andreas Hartmann
Germany
Jörg Hunger
Mon 20:27  Table 3

Loser round 1

Race to 4
25   
Walk Over
Philippines
Robin Tiomico
 
26   
Germany
Manuel Ellmas
Germany
Oliver Oswald
Mon 20:05  Table 6
27   
Walk Over
South Africa
Luke Friester
 
28   
Turkey
Zeki Kocaman
Walk Over
 
29   
Walk Over
Germany
Peter Lau
 
30   
Germany
Andreas Ricken
Germany
Ulrich Reinhold
Mon 19:53  Table 3
31   
Afghanistan
Faiz
Germany
Marko Thümler
Mon 19:48  Table 9
32   
Germany
Jens Hädrich
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 4
33   
Philippines
Robin Tiomico
Germany
Jörg Hunger
Mon 21:53  Table 6
34   
Germany
Manuel Ellmas
Germany
Martin Haase
Mon 20:49  Table 6
35   
South Africa
Luke Friester
Germany
Max Rappl
Mon 20:53  Table 8
36   
Turkey
Zeki Kocaman
Germany
Thore Kandel
Mon 22:01  Table 8
37   
Germany
Peter Lau
Germany
Dirk Richter
Mon 20:49  Table 7
38   
Germany
Andreas Ricken
Austria
Hansjörg Fally
Mon 20:45  Table 5
39   
Germany
Marko Thümler
Germany
Dirk Ahrens
Mon 20:59  Table 9
40   
Germany
Jens Hädrich
Germany
Rainer Lerche
Mon 21:24  Table 5

Winners qualification

Race to 5
41   
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Philippines
June Enriquez
Mon 21:23  Table 4
42   
Germany
Alex Weiß
Germany
Geronimo Hornung
Mon 20:54  Table 2
43   
Germany
Markus Ast
Germany
Jörg Balschuweit
Mon 22:01  Table 1
44   
Greece
Spiros Tseronis
Germany
Andreas Hartmann
Mon 21:41  Table 3

Loser round 3

Race to 4
45   
Philippines
Robin Tiomico
Germany
Martin Haase
Mon 22:39  Table 5
46   
South Africa
Luke Friester
Germany
Thore Kandel
Mon 22:32  Table 4
47   
Germany
Dirk Richter
Austria
Hansjörg Fally
Mon 21:31  Table 7
48   
Germany
Marko Thümler
Germany
Rainer Lerche
Mon 22:09  Table 2

Losers qualification

Race to 4
49   
Germany
Martin Haase
Germany
Alex Weiß
Mon 23:07  Table 1
50   
South Africa
Luke Friester
Philippines
June Enriquez
Mon 23:29  Table 1
51   
Austria
Hansjörg Fally
Greece
Spiros Tseronis
Mon 22:26  Table 3
52   
Germany
Rainer Lerche
Germany
Markus Ast
Mon 23:20  Table 2

Quarter final

Race to 5
53   
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Austria
Hansjörg Fally
Tue 00:14  Table 1
54   
Germany
Geronimo Hornung
South Africa
Luke Friester
Tue 00:14  Table 2
55   
Germany
Jörg Balschuweit
Germany
Alex Weiß
Tue 00:14  Table 3
56   
Germany
Andreas Hartmann
Germany
Markus Ast
Tue 00:14  Table 4

Semi final

Race to 5
57   
Austria
Hansjörg Fally
South Africa
Luke Friester
Tue 01:17  Table 2
58   
Germany
Jörg Balschuweit
Germany
Markus Ast
Tue 01:23  Table 1

Final

Race to 5
59   
Austria
Hansjörg Fally
Germany
Markus Ast
Tue 02:25  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants