Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 29, 2021

BC-Queue Monday Masters

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Mario Stahl
6 (6/0) 33 (26/7)
79%
550
2 Stephan Assmuß
7 (5/2) 46 (27/19)
59%
500
3 Stelios Fountoulakis
Hall of Fame
6 (4/2) 38 (22/16)
58%
400
3 Geronimo Hornung
6 (4/2) 40 (24/16)
60%
400
5 Spiros Tseronis
4 (3/1) 32 (17/15)
53%
350
5 Peter Lau
BCQ Hamburg
4 (3/1) 27 (17/10)
63%
350
5 Dirk Ahrens
5 (3/2) 28 (14/14)
50%
350
5 Jörg Rother
3 (2/1) 26 (14/12)
54%
350
9 Olaf Köster
TheGamblers
3 (1/2) 22 (12/10)
55%
250
Show more
9 Ulrich Reinhold
4 (2/2) 21 (12/9)
57%
250
9 June Enriquez
3 (1/2) 18 (9/9)
50%
250
9 Lennart Bruhn
3 (1/2) 18 (6/12)
33%
250
13 Allen Zulueta
2 (0/2) 15 (6/9)
40%
200
13 Kai Scholz
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
200
13 Jörg Hunger
2 (0/2) 9 (0/9)
0%
200
13 Manuel Ellmas
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
200
17 Hansjörg Fally
2 (0/2) 9 (0/9)
0%
150
17 Toshiyuki Hatanaka
2 (0/2) 13 (4/9)
31%
150
17 Martin Haase
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
150
17 Amine Specht
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
150
Entry deadline Nov 29, 2021, 7:04 PM (local time)
Starts Nov 29, 2021, 7:00 PM (local time)
Format Double to Single elimination (20 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Rankings BC-Queue Monday Masters 2022/2023
Organizer BCQ Hamburg
Contact Markus Ast (markus.ast2811@gmx.de)
More info
Wer: offenes Turnier für alle Spielklassen / 2G-Veranstaltung
Wo: BCQ-Hamburg Dammwiesenstraße 25 / 22045 Hamburg
Was: 9 Ball Winnerbreak auf 5 GWS/Verliererrunde 4 GWS, hoher Aufbau, Folie, ohne Kitchen Rule
Wann: an jedem Montag um 19:00 Uhr
Modus: Doppel KO bis zu den letzten 16/8 im Anschluss Einfach KO bis Finale.

Startgeld:
10€ bis zur Spielstärke Oberliga, 15€ ab Oberliga.

Vom Startgeld gehen 3€ in den Jackpot, der Rest wird zu 100% ausgeschüttet.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Germany
Ulrich Reinhold
Germany
Mario Stahl
Mon 19:10  Table 1
2   
Germany
Kai Scholz
Walk Over
 
3   
Walk Over
Germany
Jörg Rother
 
4   
Greece
Stelios Fountoulakis
Germany
Stephan Assmuß
Mon 19:10  Table 2
5   
Greece
Spiros Tseronis
Germany
Geronimo Hornung
Mon 19:10  Table 3
6   
Germany
Manuel Ellmas
Walk Over
 
7   
Walk Over
Philippines
June Enriquez
 
8   
Germany
Peter Lau
Germany
Dirk Ahrens
Mon 19:10  Table 4

Winner round 1

Race to 5
9   
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Germany
Mario Stahl
Mon 19:43  Table 1
10   
Germany
Kai Scholz
Germany
Lennart Bruhn
Mon 19:10  Table 5
11   
Philippines
Allen Zulueta
Germany
Jörg Rother
Mon 19:10  Table 6
12   
Germany
Stephan Assmuß
Germany
Amine Specht
Mon 19:57  Table 2
13   
Germany
Martin Haase
Greece
Spiros Tseronis
Mon 20:09  Table 3
14   
Germany
Manuel Ellmas
Germany
Olaf Köster
Mon 19:10  Table 7
15   
Germany
Jörg Hunger
Philippines
June Enriquez
Mon 19:10  Table 8
16   
Germany
Peter Lau
Austria
Hansjörg Fally
Mon 19:58  Table 4

Loser round 1

Race to 4
17   
Germany
Ulrich Reinhold
Austria
Hansjörg Fally
Mon 20:30  Table 4
18   
Walk Over
Germany
Jörg Hunger
 
19   
Walk Over
Germany
Manuel Ellmas
 
20   
Greece
Stelios Fountoulakis
Germany
Martin Haase
Mon 20:40  Table 3
21   
Germany
Geronimo Hornung
Germany
Amine Specht
Mon 20:36  Table 2
22   
Walk Over
Philippines
Allen Zulueta
 
23   
Walk Over
Germany
Kai Scholz
 
24   
Germany
Dirk Ahrens
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Mon 20:29  Table 1

Loser round 2

Race to 4
25   
Germany
Ulrich Reinhold
Germany
Jörg Hunger
Mon 21:02  Table 4
26   
Germany
Manuel Ellmas
Greece
Stelios Fountoulakis
Mon 21:16  Table 1
27   
Germany
Geronimo Hornung
Philippines
Allen Zulueta
Mon 21:21  Table 2
28   
Germany
Kai Scholz
Germany
Dirk Ahrens
Mon 21:16  Table 3

Winners qualification

Race to 5
29   
Germany
Mario Stahl
Germany
Lennart Bruhn
Mon 21:02  Table 5
30   
Germany
Jörg Rother
Germany
Stephan Assmuß
Mon 21:02  Table 6
31   
Greece
Spiros Tseronis
Germany
Olaf Köster
Mon 21:03  Table 7
32   
Philippines
June Enriquez
Germany
Peter Lau
Mon 21:03  Table 8

Losers qualification

Race to 4
33   
Germany
Ulrich Reinhold
Germany
Stephan Assmuß
Mon 21:56  Table 4
34   
Greece
Stelios Fountoulakis
Germany
Lennart Bruhn
Mon 21:46  Table 1
35   
Germany
Geronimo Hornung
Philippines
June Enriquez
Mon 22:11  Table 2
36   
Germany
Dirk Ahrens
Germany
Olaf Köster
Mon 21:46  Table 3

Quarter final

Race to 5
37   
Germany
Mario Stahl
Germany
Dirk Ahrens
Mon 22:45  Table 1
38   
Germany
Jörg Rother
Greece
Stelios Fountoulakis
Mon 22:45  Table 2
39   
Greece
Spiros Tseronis
Germany
Stephan Assmuß
Mon 22:46  Table 3
40   
Germany
Peter Lau
Germany
Geronimo Hornung
Mon 22:46  Table 4

Semi final

Race to 5
41   
Germany
Mario Stahl
Greece
Stelios Fountoulakis
Mon 23:46  Table 2
42   
Germany
Stephan Assmuß
Germany
Geronimo Hornung
Mon 23:38  Table 1

Final

Race to 1
43   
Germany
Mario Stahl
Germany
Stephan Assmuß
Tue 00:33  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants