Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

December 2 - December 3, 2022

BBC Friday Challenge-22/23 #4

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Thomas Kauf
6 (6/0) 26 (18/8)
69%
34
2 Lars Völsch
6 (5/1) 26 (17/9)
65%
32
3 Jan BBC
4 (3/1) 17 (10/7)
59%
30
3 Zeki Kocaman
6 (4/2) 26 (14/12)
54%
30
5 Heiko Harries
4 (3/1) 16 (11/5)
69%
26
5 Lala
5 (3/2) 22 (13/9)
59%
26
5 Jürgen Düvelsdorf
5 (3/2) 21 (12/9)
57%
26
5 Faiz Alizay
5 (3/2) 19 (12/7)
63%
26
9 Dirk M-BBC
4 (2/2) 17 (9/8)
53%
22
Show more
9 Holger Hannekum
4 (2/2) 16 (9/7)
56%
22
9 Stefan Ronge
BBC-Bremen
3 (1/2) 9 (3/6)
33%
22
9 Olaf Schütt
4 (2/2) 15 (6/9)
40%
22
13 Gunther Marten
3 (1/2) 12 (6/6)
50%
18
13 Corinna Meyer
4 (2/2) 14 (7/7)
50%
18
13 Csaba Adam
3 (1/2) 13 (5/8)
38%
18
13 Frank Schirner
3 (1/2) 14 (7/7)
50%
18
17 Uli Meink
2 (0/2) 8 (2/6)
25%
14
17 Sascha Mehrtens
2 (0/2) 7 (1/6)
14%
14
17 Steffen Andreae
2 (0/2) 8 (2/6)
25%
14
17 Frank Hermann
2 (0/2) 9 (3/6)
33%
14
17 Ronald Sadowski
2 (0/2) 9 (3/6)
33%
14
17 Frank Heine
2 (0/2) 7 (1/6)
14%
14
17 Uwe Neugebauer BBC
3 (1/2) 11 (3/8)
27%
14
17 Werner Thiemann
2 (0/2) 6 (0/6)
0%
14
Entry deadline Dec 2, 2022, 7:15 PM (local time)
Starts Dec 2, 2022, 7:00 PM (local time)
Format Double to Single elimination (24 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Rankings BBC Friday Challenge-22/23
Organizer BBC-Bremen
Contact Ronald Sadowski (TL) (BBC-19@web.de)
More info
Startgeld: 8 € (5,00 € direkte Ausschüttung + 2 € Finalturnier-Jackpot + 1 € Kostenumlage für das kostenlose Essen beim Finalturnier (Kuchen + warmes Essen)
Maximale Teilnehmer: 24

Rankingliste: https://cuescore.com/ranking/BBC+Friday+Challenge-22%252F23/16819708

Corona Hinweis:
es gilt die aktuelle Allgemeinverfügung der Stadt und des Landessportbundes Bremen

gesamte Ausschreibung siehe:
https://bremer-billard-club.de/turniere/
Location + Anmeldung:
Vereinsheim Bremer Billard Club - Kattenturmer Heerstraße 28 - 28277 Bremen -
Tel.: 0421 / 51846083
bbc-19@web.de

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1   
Germany
Dirk M-BBC
Germany
Thomas Kauf
Fri 19:08  Table 1
2   
Germany
Holger Hannekum
Germany
Sascha Mehrtens
Fri 19:08  Table 2
3   
Germany
Ronald Sadowski
Germany
Uwe Neugebauer BBC
Fri 19:08  Table 5
4   
Germany
Frank Heine - BBC e.V.
Germany
Lala
Fri 19:08  Table 3
5   
Germany
Lars Völsch
Afghanistan
Faiz Alizay
Fri 19:09  Table 4
6   
Turkey
Zeki Kocaman
Germany
Gunther Marten
Fri 19:43  Table 3
7   
Germany
Uli Meink
Germany
Corinna Meyer
Fri 19:09  Table 7
8   
Germany
Heiko Harries
Germany
Frank Hermann
Fri 19:09  Table 6

Winner round 1

Race to 3
9   
Hungary
Csaba Adam
Germany
Thomas Kauf
Fri 20:05  Table 2
10   
Germany
Holger Hannekum
Germany
Olaf Schütt
Fri 19:48  Table 1
11   
United States
Jan BBC
Germany
Uwe Neugebauer BBC
Fri 19:53  Table 5
12   
Germany
Lala
Germany
Werner Thiemann
Fri 19:43  Table 2
13   
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Germany
Lars Völsch
Fri 19:46  Table 4
14   
Turkey
Zeki Kocaman
Germany
Frank Schirner
Fri 20:33  Table 3
15   
Germany
Stefan Ronge
Germany
Corinna Meyer
Fri 20:22  Table 7
16   
Germany
Heiko Harries
Germany
Steffen Andreae
Fri 19:49  Table 6

Loser round 1

Race to 3
17   
Germany
Dirk M-BBC
Germany
Steffen Andreae
Fri 20:36  Table 6
18   
Germany
Sascha Mehrtens
Germany
Corinna Meyer
Fri 21:29  Table 4
19   
Germany
Ronald Sadowski
Germany
Frank Schirner
Fri 21:37  Table 3
20   
Germany
Frank Heine - BBC e.V.
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Fri 20:22  Table 4
21   
Afghanistan
Faiz Alizay
Germany
Werner Thiemann
Fri 20:13  Table 5
22   
Germany
Gunther Marten
Germany
Uwe Neugebauer BBC
Fri 20:34  Table 5
23   
Germany
Uli Meink
Germany
Olaf Schütt
Fri 20:30  Table 1
24   
Germany
Frank Hermann
Hungary
Csaba Adam
Fri 20:29  Table 2

Loser round 2

Race to 3
25   
Germany
Dirk M-BBC
Germany
Corinna Meyer
Fri 22:13  Table 4
26   
Germany
Frank Schirner
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Fri 22:21  Table 3
27   
Afghanistan
Faiz Alizay
Germany
Gunther Marten
Fri 21:02  Table 7
28   
Germany
Olaf Schütt
Hungary
Csaba Adam
Fri 21:30  Table 1

Winners qualification

Race to 3
29   
Germany
Thomas Kauf
Germany
Holger Hannekum
Fri 20:53  Table 4
30   
United States
Jan BBC
Germany
Lala
Fri 21:00  Table 5
31   
Germany
Lars Völsch
Turkey
Zeki Kocaman
Fri 21:37  Table 6
32   
Germany
Stefan Ronge
Germany
Heiko Harries
Fri 21:15  Table 2

Losers qualification

Race to 3
33   
Germany
Dirk M-BBC
Germany
Lala
Fri 22:57  Table 5
34   
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Germany
Holger Hannekum
Fri 23:37  Table 7
35   
Afghanistan
Faiz Alizay
Germany
Stefan Ronge
Fri 21:52  Table 7
36   
Germany
Olaf Schütt
Turkey
Zeki Kocaman
Fri 22:49  Table 2

Quarter final

Race to 3
37   
Germany
Thomas Kauf
Afghanistan
Faiz Alizay
Fri 23:30 
38   
United States
Jan BBC
Germany
Lala
Fri 23:47  Table 5
39   
Germany
Lars Völsch
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Fri 23:41  Table 7
40   
Germany
Heiko Harries
Turkey
Zeki Kocaman
Fri 23:30  Table 2

Semi final

Race to 3
41   
Germany
Thomas Kauf
United States
Jan BBC
Sat 00:29  Table 5
42   
Germany
Lars Völsch
Turkey
Zeki Kocaman
Sat 00:41  Table 2

Final

Race to 3
43   
Germany
Thomas Kauf
Germany
Lars Völsch
Sat 01:13  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants