Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 4 - November 5, 2022

BBC Friday Challenge-22/23 #3

10-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Lala
7 (6/1) 44 (27/17)
61%
34
2 Jan BBC
7 (5/2) 36 (26/10)
72%
32
3 Frank Hermann
5 (4/1) 28 (16/12)
57%
30
3 Faiz Alizay
5 (4/1) 26 (18/8)
69%
30
5 Alex Reichel
4 (3/1) 22 (12/10)
55%
26
5 Thomas Kauf
3 (2/1) 17 (10/7)
59%
26
5 Gunther Marten
5 (3/2) 26 (15/11)
58%
26
5 Jürgen Düvelsdorf
5 (3/2) 24 (15/9)
63%
26
9 Uli Meink
3 (1/2) 15 (4/11)
27%
22
Show more
9 Dirk M-BBC
4 (2/2) 24 (11/13)
46%
22
9 Andreas Fischer
4 (2/2) 23 (12/11)
52%
22
9 Martin Simritzky
4 (2/2) 19 (10/9)
53%
22
13 Sascha Mehrtens
3 (1/2) 16 (7/9)
44%
18
13 Heiko Harries
4 (2/2) 20 (11/9)
55%
18
13 Hichem Mrad
3 (1/2) 15 (6/9)
40%
18
13 Uwe Neugebauer BBC
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
18
17 Ronald Sadowski
2 (0/2) 9 (1/8)
11%
14
17 Wilhelm Buennagel
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
14
17 Stefan Ronge
BBC-Bremen
2 (0/2) 9 (1/8)
11%
14
17 Corinna Meyer
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
14
17 Jens Petermann
2 (0/2) 13 (5/8)
38%
14
17 Frank Heine
2 (0/2) 9 (1/8)
11%
14
17 Csaba Adam
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
14
17 Werner Thiemann
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
14
Entry deadline Nov 4, 2022, 7:20 PM (local time)
Starts Nov 4, 2022, 7:00 PM (local time)
Format Double to Single elimination (24 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Rankings BBC Friday Challenge-22/23
Organizer BBC-Bremen
Contact Ronald Sadowski (TL) (BBC-19@web.de)
More info
Startgeld: 8 € (5,00 € direkte Ausschüttung + 2 € Finalturnier-Jackpot + 1 € Kostenumlage für das kostenlose Essen beim Finalturnier (Kuchen + warmes Essen)
Maximale Teilnehmer: 24

Rankingliste: https://cuescore.com/ranking/BBC+Friday+Challenge-22%252F23/16819708

Corona Hinweis:
es gilt die aktuelle Allgemeinverfügung der Stadt und des Landessportbundes Bremen

gesamte Ausschreibung siehe:
https://bremer-billard-club.de/turniere/
Location + Anmeldung:
Vereinsheim Bremer Billard Club - Kattenturmer Heerstraße 28 - 28277 Bremen -
Tel.: 0421 / 51846083
bbc-19@web.de

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Germany
Lala
Germany
Frank Hermann
Fri 19:16  Table 1
2   
Germany
Corinna Meyer
Germany
Uwe Neugebauer BBC
Fri 19:16  Table 2
3   
Germany
Andreas Fischer
Germany
Frank Heine - BBC e.V.
Fri 19:16  Table 3
4   
Germany
Heiko Harries
Germany
Stefan Ronge
Fri 19:17  Table 4
5   
Germany
Ronald Sadowski
Germany
Alex Reichel
Fri 19:42  Table 6
6   
Germany
Martin Simritzky
Germany
Dirk M-BBC
Fri 19:17  Table 5
7   
Afghanistan
Faiz
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Fri 19:17  Table 6
8   
Germany
Gunther Marten
Hungary
Csaba Adam
Fri 19:17  Table 7

Winner round 1

Race to 4
9   
Germany
Hichem Mrad
Germany
Frank Hermann
Fri 20:02  Table 1
10   
Germany
Corinna Meyer
Germany
Uli Meink
Fri 20:20  Table 6
11   
Wilhelm Buennagel
Germany
Andreas Fischer
Fri 19:46  Table 3
12   
Germany
Heiko Harries
Germany
Thomas Kauf
Fri 20:01  Table 5
13   
United States
Jan BBC
Germany
Alex Reichel
Fri 20:21  Table 7
14   
Germany
Dirk M-BBC
Germany
Sascha Mehrtens
Fri 20:12  Table 2
15   
Germany
Werner Thiemann
Afghanistan
Faiz
Fri 19:54  Table 7
16   
Germany
Gunther Marten
Germany
Jens Petermann
Fri 19:57  Table 4

Loser round 1

Race to 4
17   
Germany
Lala
Germany
Jens Petermann
Fri 20:52  Table 4
18   
Germany
Uwe Neugebauer BBC
Germany
Werner Thiemann
Fri 20:57  Table 1
19   
Germany
Frank Heine - BBC e.V.
Germany
Sascha Mehrtens
Fri 21:14  Table 2
20   
Germany
Stefan Ronge
United States
Jan BBC
Fri 21:08  Table 5
21   
Germany
Ronald Sadowski
Germany
Heiko Harries
Fri 20:41  Table 5
22   
Germany
Martin Simritzky
Wilhelm Buennagel
Fri 21:35  Table 5
23   
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Germany
Corinna Meyer
Fri 21:42  Table 6
24   
Hungary
Csaba Adam
Germany
Hichem Mrad
Fri 21:02  Table 7

Loser round 2

Race to 4
25   
Germany
Lala
Germany
Uwe Neugebauer BBC
Fri 22:03  Table 1
26   
Germany
Sascha Mehrtens
United States
Jan BBC
Fri 21:46  Table 2
27   
Germany
Heiko Harries
Germany
Martin Simritzky
Fri 22:15  Table 2
28   
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Germany
Hichem Mrad
Fri 22:15  Table 7

Winners qualification

Race to 4
29   
Germany
Frank Hermann
Germany
Uli Meink
Fri 22:04  Table 4
30   
Germany
Andreas Fischer
Germany
Thomas Kauf
Fri 21:35  Table 7
31   
Germany
Alex Reichel
Germany
Dirk M-BBC
Fri 21:36  Table 3
32   
Afghanistan
Faiz
Germany
Gunther Marten
Fri 21:30  Table 4

Losers qualification

Race to 4
33   
Germany
Lala
Germany
Andreas Fischer
Fri 22:43  Table 5
34   
United States
Jan BBC
Germany
Uli Meink
Fri 22:50  Table 1
35   
Germany
Martin Simritzky
Germany
Gunther Marten
Fri 22:53  Table 2
36   
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Germany
Dirk M-BBC
Fri 22:55  Table 3

Quarter final

Race to 4
37   
Germany
Frank Hermann
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Fri 23:40  Table 4
38   
Germany
Thomas Kauf
Germany
Lala
Fri 23:38  Table 5
39   
Germany
Alex Reichel
United States
Jan BBC
Fri 23:38  Table 6
40   
Afghanistan
Faiz
Germany
Gunther Marten
Fri 23:38  Table 2

Semi final

Race to 4
41   
Germany
Frank Hermann
Germany
Lala
Sat 00:29  Table 5
42   
United States
Jan BBC
Afghanistan
Faiz
Sat 00:11  Table 3

Final

Race to 4
43   
Germany
Lala
United States
Jan BBC
Sat 00:49  Table 5

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants