Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 22 - November 23, 2019

BBC Friday Challenge-19/20 #4

Multiball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Mike Tost
6 (6/0) 35 (24/11)
69%
8
2 Ronald Sadowski
6 (4/2) 32 (19/13)
59%
7
3 Jan BBC
6 (4/2) 30 (16/14)
53%
6
3 Jin Huang
5 (3/2) 29 (15/14)
52%
6
5 Engin Niron
5 (3/2) 29 (17/12)
59%
4
5 Ximo Bellido
BBC-Bremen
4 (3/1) 25 (14/11)
56%
4
5 Martin Simritzky
4 (3/1) 22 (14/8)
64%
4
5 Christian Hahlbohm
3 (2/1) 17 (9/8)
53%
4
9 Thomas Kauf
4 (2/2) 25 (13/12)
52%
4
Show more
9 Heiko Harries
3 (1/2) 14 (6/8)
43%
4
9 Andreas Fischer
4 (2/2) 21 (9/12)
43%
4
9 Thomas Berg
4 (2/2) 22 (10/12)
45%
4
13 Holger Hannekum
3 (1/2) 18 (7/11)
39%
4
13 Stefan Ronge
BBC-Bremen
3 (1/2) 18 (7/11)
39%
4
13 Jens Petermann
3 (1/2) 19 (9/10)
47%
4
13 Stefan Zeise
3 (1/2) 16 (8/8)
50%
4
17 Tonja Egli Heißenhuber
3 (1/2) 17 (8/9)
47%
4
17 Hichem Mrad
3 (1/2) 15 (4/11)
27%
4
17 Lala
2 (0/2) 14 (6/8)
43%
4
17 Corinna Meyer
2 (0/2) 14 (6/8)
43%
4
17 Friedrich Siekmeier
2 (0/2) 14 (6/8)
43%
4
17 Csaba Adam
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
4
17 Adrian Tost
2 (0/2) 13 (5/8)
38%
4
Entry deadline Nov 22, 2019, 7:15 PM (local time)
Starts Nov 22, 2019, 7:15 PM (local time)
Format Double elimination (23 Participants)
Race to 4
Handicap With handicap
Organizer BBC-Bremen
Contact Ronald Sadowski (TL) (BBC-19@web.de)
More info
Startgeld: 8 €, davon fließen pro Teilnehmer 2 € in den Finalturnier-Jackpot. Der Rest wird beim jeweiligen Turnier ausgeschüttet.
Vorgaben werden vor Ort vergeben.
Maximale Teilnehmer: 24

gesamte Ausschreibung siehe:
https://billard-aktuell.de/forum/viewtopic.php?f=18&t=56106

Location + Anmeldung:
Vereinsheim Bremer Billard Club - Kattenturmer Heerstraße 28 - 28277 Bremen -
Tel.: 0421 / 84519440
www.Billard aktuell.de
bbc-19@web.de

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Germany
Mike Tost
Turkey
Engin Niron
Fri 19:06  Table 1
2   
Germany
Corinna Meyer
Walk Over
 
3   
Germany
Lala
Germany
Andreas Fischer
Fri 19:06  Table 2
4   
Germany
Martin Simritzky
Germany
Thomas Berg
Fri 19:06  Table 3
5   
Germany
Stefan Ronge
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
Fri 19:07  Table 4
6   
Germany
Adrian Tost
Spain
Ximo Bellido
Fri 19:07  Table 5
7   
Germany
Jens Petermann
Germany
Thomas Kauf
Fri 19:07  Table 6
8   
Germany
Stefan Zeise
Germany
Hichem Mrad
Fri 19:39  Table 3

Winner round 1

Race to 4
9   
Hungary
Csaba Adam
Germany
Mike Tost
Fri 19:55  Table 5
10   
Germany
Corinna Meyer
China
Jin-BBC
Fri 19:40  Table 1
11   
Germany
Jan BBC
Germany
Andreas Fischer
Fri 20:09  Table 6
12   
Germany
Martin Simritzky
Germany
Friedrich Siekmeier
Fri 20:00  Table 2
13   
Germany
Ronald Sadowski
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
Fri 20:05  Table 4
14   
Spain
Ximo Bellido
Germany
Holger Hannekum
Fri 20:23  Table 1
15   
Germany
Christian Hahlbohm
Germany
Jens Petermann
Fri 20:41  Table 5
16   
Germany
Hichem Mrad
Germany
Heiko Harries
Fri 21:15  Table 3

Loser round 1

Race to 4
17   
Turkey
Engin Niron
Germany
Hichem Mrad
Fri 21:53  Table 3
18   
Walk Over
Germany
Jens Petermann
 
19   
Germany
Lala
Germany
Holger Hannekum
Fri 21:33  Table 1
20   
Germany
Thomas Berg
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
Fri 21:05  Table 4
21   
Germany
Stefan Ronge
Germany
Friedrich Siekmeier
Fri 20:48  Table 2
22   
Germany
Adrian Tost
Germany
Jan BBC
Fri 20:52  Table 6
23   
Germany
Thomas Kauf
Germany
Corinna Meyer
Fri 20:35  Table 4
24   
Germany
Stefan Zeise
Hungary
Csaba Adam
Fri 21:15  Table 6

Loser round 2

Race to 4
25   
Turkey
Engin Niron
Germany
Jens Petermann
Fri 22:20  Table 3
26   
Germany
Holger Hannekum
Germany
Thomas Berg
Fri 22:20  Table 1
27   
Germany
Stefan Ronge
Germany
Jan BBC
Fri 21:34  Table 2
28   
Germany
Thomas Kauf
Germany
Stefan Zeise
Fri 21:48  Table 6

Winners qualification

Race to 4
29   
Germany
Mike Tost
China
Jin-BBC
Fri 21:43  Table 5
30   
Germany
Andreas Fischer
Germany
Martin Simritzky
Fri 21:57  Table 4
31   
Germany
Ronald Sadowski
Spain
Ximo Bellido
Fri 22:21  Table 6
32   
Germany
Christian Hahlbohm
Germany
Heiko Harries
Fri 22:11  Table 2

Losers qualification

Race to 4
33   
Turkey
Engin Niron
Germany
Andreas Fischer
Fri 23:30  Table 3
34   
Germany
Thomas Berg
China
Jin-BBC
Fri 23:02  Table 1
35   
Germany
Jan BBC
Germany
Heiko Harries
Fri 22:55  Table 2
36   
Germany
Thomas Kauf
Germany
Ronald Sadowski
Fri 23:05  Table 5

Quarter final

Race to 4
37   
Germany
Mike Tost
Turkey
Engin Niron
Sat 00:11  Table 1
38   
Germany
Martin Simritzky
Germany
Jan BBC
Sat 00:11  Table 2
39   
Spain
Ximo Bellido
China
Jin-BBC
Sat 00:11  Table 3
40   
Germany
Christian Hahlbohm
Germany
Ronald Sadowski
Sat 00:10  Table 5

Semi final

Race to 4
41   
Germany
Mike Tost
Germany
Jan BBC
Sat 01:05 
42   
China
Jin-BBC
Germany
Ronald Sadowski
Sat 00:59  Table 3

Final

Race to 4
43   
Germany
Mike Tost
Germany
Ronald Sadowski
Sat 01:31  Table 5

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment