Saving..

Edit match video

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action
Share

Share this page

October 12, - October 16, 2016

American 14.1 Straight Pool Championship

Add players

Please wait...
Straightpool
Entry deadline Oct 11, 2016, 11:59 PM (local time)
Starts Oct 12, 2016, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (42 Participants)
Race to 100
Handicap No handicap
More info

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Dennis Orcullo 5 4 0 1 496 0 0 0 4
2 Radoslaw Babica 5 4 0 1 466 0 0 0 4
3 Carlo Biado 5 3 0 2 453 0 0 0 3
4 Darren Appleton 5 2 0 3 360 0 0 0 2
5 Mike Davis 5 2 0 3 376 0 0 0 2
6 ​​Bob ​​​ Jewett 5 0 0 5 193 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 John Schmidt 5 5 0 0 500 0 0 0 5
2 Brandon Shuff 5 4 0 1 444 0 0 0 4
3 Rodney Morris 5 3 0 2 383 0 0 0 3
4 Maksim Dudanets 5 2 0 3 295 0 0 0 2
5 Ruslan Chinahov 5 1 0 4 265 0 0 0 1
6 Aref Awadi 5 0 0 5 213 0 0 0 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Niels Feijen 5 5 0 0 500 0 0 0 5
2 Alex Pagulayan 5 4 0 1 396 0 0 0 4
3 Francisco Sanchez Ruiz 5 3 0 2 302 0 0 0 3
4 John Morra 5 2 0 3 347 0 0 0 2
5 Alan Duty 5 1 0 4 263 0 0 0 1
6 Elliott​​​ Sanderson​ 5 0 0 5 246 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Thorsten Hohmann 5 5 0 0 500 0 0 0 5
2 David Alcaide Bermudez 5 4 0 1 430 0 0 0 4
3 Denis Grabe 5 3 0 2 304 0 0 0 3
4 Pat Holtz 5 2 0 3 302 0 0 0 2
5 Steve Moore 5 1 0 4 218 0 0 0 1
6 JIm Gottier​​ 5 0 0 5 261 0 0 0 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Mika Immonen 5 5 0 0 500 0 0 0 5
2 Nick Ekonomopoulos 5 3 0 2 410 0 0 0 3
2 Shaun Wilkie 5 3 0 2 410 0 0 0 3
2 Michael Yednak 5 3 0 2 359 0 0 0 3
5 Danny Barouty 5 1 0 4 235 0 0 0 1
6 Don Polo 5 0 0 5 181 0 0 0 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Corey Deuel 5 4 0 1 465 0 0 0 4
2 Jayson Shaw 5 4 0 1 442 0 0 0 4
3 Daryl Peach 5 3 0 2 389 0 0 0 3
4 Warren Kiamco 5 3 0 2 418 0 0 0 3
5 Sean C Morgan 5 1 0 4 279 0 0 0 1
6 Bob Madenjian 5 0 0 5 169 0 0 0 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Konstantin Stepanov 5 4 0 1 402 0 0 0 4
2 Nick van den Berg 5 3 0 2 448 0 0 0 3
2 Lee Van Corteza 5 3 0 2 333 0 0 0 3
2 Abdullah Alyosef​ 5 3 0 2 330 0 0 0 3
5 Karl Boyes 5 2 0 3 380 0 0 0 2
6 Steve Matthieu 5 0 0 5 156 0 0 0 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 100
1-A   
United Kingdom
Darren Appleton
United States
​​Bob ​​​ Jewett
Thu 08:59 
2-A   
Philippines
Dennis Orcollo
Poland
Babica Radoslaw
Thu 08:59 
3-A   
Philippines
Carlo Biado
United States
Mike Davis
Thu 09:00 
4-B   
United States
John Schmidt
Russia
Maksim Dudanets
Thu 09:00 
5-B   
United States
Rodney Morris​​
Kuwait
Aref Awadi
Thu 09:00 
6-B   
Russia
Ruslan Chinakhov
United States
Brandon Shuff
 
7-C   
Netherlands
Niels Feijen
United States
Elliott​​​ Sanderson​
Thu 09:02 
8-C   
Canada
Alex Pagulayan
United States
Alan Duty
Thu 09:02 
9-C   
Spain
Francisco Sanchez Ruiz
Canada
John Morra
Thu 09:02 
10-D   
Germany
Thorsten Hohmann
United States
JIm Gottier​​
Thu 09:03 
11-D   
Spain
David Alcaide
United Kingdom
Pat Holtz
Thu 09:03 
12-D   
Estonia
Denis Grabe
United States
Steve Moore
Thu 09:03 
13-E   
Finland
Mika Immonen
United States
Don Polo
Thu 09:03 
14-E   
Greece
Nikos Ekonomopoulos
United States
Michael Yednak
Thu 09:03 
15-E   
United States
Danny Barouty
United States
Shaun Wilkie
Thu 09:03 
16-F   
Philippines
Warren Kiamco
United States
Bob Madenjian
Thu 09:04 
17-F   
Scotland
Jayson Shaw
United States
Sean Morgan​​
Thu 09:04 
18-F   
United States
Corey Deuel​​
United Kingdom
Daryl Peach
Thu 09:04 
19-G   
Netherlands
Nick van den Berg
United States
Steve Matthieu
Thu 09:05 
20-G   
Philippines
Lee Van Corteza
Kuwait
Abdullah Alyousef​
Thu 09:05 
21-G   
Russia
Konstantin Stepanov
United Kingdom
Karl Boyes
Thu 09:05 

Round 2

Race to 100
22-A   
United Kingdom
Darren Appleton
Poland
Babica Radoslaw
 
23-A   
United States
​​Bob ​​​ Jewett
United States
Mike Davis
 
24-A   
Philippines
Dennis Orcollo
Philippines
Carlo Biado
Fri 07:42 
25-B   
United States
John Schmidt
Kuwait
Aref Awadi
Fri 03:21 
26-B   
Russia
Maksim Dudanets
United States
Brandon Shuff
Fri 02:46 
27-B   
United States
Rodney Morris​​
Russia
Ruslan Chinakhov
Fri 07:41 
28-C   
Netherlands
Niels Feijen
United States
Alan Duty
Fri 03:23 
29-C   
United States
Elliott​​​ Sanderson​
Canada
John Morra
Fri 02:51 
30-C   
Canada
Alex Pagulayan
Spain
Francisco Sanchez Ruiz
Thu 20:37 
31-D   
Germany
Thorsten Hohmann
United Kingdom
Pat Holtz
Fri 03:27 
32-D   
United States
JIm Gottier​​
United States
Steve Moore
Fri 02:57 
33-D   
Spain
David Alcaide
Estonia
Denis Grabe
Fri 07:40 
34-E   
Finland
Mika Immonen
United States
Michael Yednak
Fri 03:30 
35-E   
United States
Don Polo
United States
Shaun Wilkie
Fri 03:00 
36-E   
Greece
Nikos Ekonomopoulos
United States
Danny Barouty
Fri 07:36 
37-F   
Philippines
Warren Kiamco
United States
Sean Morgan​​
Fri 03:36 
38-F   
United States
Bob Madenjian
United Kingdom
Daryl Peach
Fri 03:04 
39-F   
Scotland
Jayson Shaw
United States
Corey Deuel​​
Fri 07:39 
40-G   
Netherlands
Nick van den Berg
Kuwait
Abdullah Alyousef​
Fri 03:38 
41-G   
United States
Steve Matthieu
United Kingdom
Karl Boyes
Fri 03:08 
42-G   
Philippines
Lee Van Corteza
Russia
Konstantin Stepanov
Fri 08:37 

Round 3

Race to 100
43-A   
United Kingdom
Darren Appleton
United States
Mike Davis
Fri 20:53 
44-A   
Poland
Babica Radoslaw
Philippines
Carlo Biado
Fri 20:55 
45-A   
United States
​​Bob ​​​ Jewett
Philippines
Dennis Orcollo
Fri 02:38 
46-B   
United States
John Schmidt
United States
Brandon Shuff
Fri 20:56 
47-B   
Kuwait
Aref Awadi
Russia
Ruslan Chinakhov
Fri 20:57 
48-B   
Russia
Maksim Dudanets
United States
Rodney Morris​​
Fri 02:44 
49-C   
Netherlands
Niels Feijen
Canada
John Morra
Fri 20:58 
50-C   
United States
Alan Duty
Spain
Francisco Sanchez Ruiz
Fri 20:58 
51-C   
United States
Elliott​​​ Sanderson​
Canada
Alex Pagulayan
Fri 02:49 
52-D   
Germany
Thorsten Hohmann
United States
Steve Moore
Fri 20:59 
53-D   
United Kingdom
Pat Holtz
Estonia
Denis Grabe
Fri 21:00 
54-D   
United States
JIm Gottier​​
Spain
David Alcaide
Fri 02:55 
55-E   
Finland
Mika Immonen
United States
Shaun Wilkie
Fri 20:45 
56-E   
United States
Michael Yednak
United States
Danny Barouty
Fri 20:49 
57-E   
United States
Don Polo
Greece
Nikos Ekonomopoulos
 
58-F   
Philippines
Warren Kiamco
United Kingdom
Daryl Peach
Fri 21:01 
59-F   
United States
Sean Morgan​​
United States
Corey Deuel​​
Fri 21:02 
60-F   
United States
Bob Madenjian
Scotland
Jayson Shaw
Fri 03:03 
61-G   
Netherlands
Nick van den Berg
United Kingdom
Karl Boyes
Fri 21:03 
62-G   
Kuwait
Abdullah Alyousef​
Russia
Konstantin Stepanov
Fri 21:03 
63-G   
United States
Steve Matthieu
Philippines
Lee Van Corteza
Fri 03:07 

Round 4

Race to 100
64-A   
United Kingdom
Darren Appleton
Philippines
Carlo Biado
Fri 02:36 
65-A   
United States
Mike Davis
Philippines
Dennis Orcollo
Fri 21:05 
66-A   
Poland
Babica Radoslaw
United States
​​Bob ​​​ Jewett
Fri 21:05 
67-B   
United States
John Schmidt
Russia
Ruslan Chinakhov
Fri 02:43 
68-B   
United States
Brandon Shuff
United States
Rodney Morris​​
Fri 21:06 
69-B   
Kuwait
Aref Awadi
Russia
Maksim Dudanets
Fri 21:07 
70-C   
Netherlands
Niels Feijen
Spain
Francisco Sanchez Ruiz
Fri 02:47 
71-C   
Canada
John Morra
Canada
Alex Pagulayan
Fri 21:07 
72-C   
United States
Alan Duty
United States
Elliott​​​ Sanderson​
Fri 21:08 
73-D   
Germany
Thorsten Hohmann
Estonia
Denis Grabe
 
74-D   
United States
Steve Moore
Spain
David Alcaide
Fri 21:08 
75-D   
United Kingdom
Pat Holtz
United States
JIm Gottier​​
Fri 21:09 
76-E   
Finland
Mika Immonen
United States
Danny Barouty
 
77-E   
United States
Shaun Wilkie
Greece
Nikos Ekonomopoulos
 
78-E   
United States
Michael Yednak
United States
Don Polo
Fri 20:50 
79-F   
Philippines
Warren Kiamco
United States
Corey Deuel​​
Thu 13:56 
80-F   
United Kingdom
Daryl Peach
Scotland
Jayson Shaw
Fri 21:10 
81-F   
United States
Sean Morgan​​
United States
Bob Madenjian
Fri 21:10 
82-G   
Netherlands
Nick van den Berg
Russia
Konstantin Stepanov
Fri 03:05 
83-G   
United Kingdom
Karl Boyes
Philippines
Lee Van Corteza
Fri 21:13 
84-G   
Kuwait
Abdullah Alyousef​
United States
Steve Matthieu
Fri 12:44 

Round 5

Race to 100
85-A   
United Kingdom
Darren Appleton
Philippines
Dennis Orcollo
Sat 03:11 
86-A   
Philippines
Carlo Biado
United States
​​Bob ​​​ Jewett
Fri 21:39 
87-A   
United States
Mike Davis
Poland
Babica Radoslaw
Fri 03:16 
88-B   
United States
John Schmidt
United States
Rodney Morris​​
Sat 03:12 
89-B   
Russia
Ruslan Chinakhov
Russia
Maksim Dudanets
Fri 21:40 
90-B   
United States
Brandon Shuff
Kuwait
Aref Awadi
Fri 03:21 
91-C   
Netherlands
Niels Feijen
Canada
Alex Pagulayan
Sat 03:13 
92-C   
Spain
Francisco Sanchez Ruiz
United States
Elliott​​​ Sanderson​
Fri 21:41 
93-C   
Canada
John Morra
United States
Alan Duty
Fri 03:24 
94-D   
Germany
Thorsten Hohmann
Spain
David Alcaide
Sat 03:14 
95-D   
Estonia
Denis Grabe
United States
JIm Gottier​​
Fri 21:42 
96-D   
United States
Steve Moore
United Kingdom
Pat Holtz
Fri 03:28 
97-E   
Finland
Mika Immonen
Greece
Nikos Ekonomopoulos
Fri 21:13 
98-E   
United States
Danny Barouty
United States
Don Polo
Fri 20:42 
99-E   
United States
Shaun Wilkie
United States
Michael Yednak
Fri 03:33 
100-F   
Philippines
Warren Kiamco
Scotland
Jayson Shaw
Sat 03:18 
101-F   
United States
Corey Deuel​​
United States
Bob Madenjian
Fri 21:43 
102-F   
United Kingdom
Daryl Peach
United States
Sean Morgan​​
Fri 03:37 
103-G   
Netherlands
Nick van den Berg
Philippines
Lee Van Corteza
Sat 03:28 
104-G   
Russia
Konstantin Stepanov
United States
Steve Matthieu
Fri 21:43 
105-G   
United Kingdom
Karl Boyes
Kuwait
Abdullah Alyousef​
Fri 03:41 

Last thirtytwo

Race to 150
106   
Germany
Thorsten Hohmann
Walk Over
 
107   
Philippines
Carlo Biado
United Kingdom
Daryl Peach
Sat 20:48 
108   
Spain
David Alcaide
Walk Over
 
109   
United States
Brandon Shuff
Kuwait
Abdullah Alyousef​
Sat 20:52 
110   
Finland
Mika Immonen
Walk Over
 
111   
Greece
Nikos Ekonomopoulos
Spain
Francisco Sanchez Ruiz
Sat 20:58 
112   
Russia
Konstantin Stepanov
Walk Over
 
113   
Poland
Babica Radoslaw
Estonia
Denis Grabe
Sat 20:47 
114   
Philippines
Dennis Orcollo
Walk Over
 
115   
Scotland
Jayson Shaw
Philippines
Warren Kiamco
Sun 14:28 
116   
United States
John Schmidt
Walk Over
 
117   
Netherlands
Nick van den Berg
Philippines
Lee Van Corteza
Sat 21:03 
118   
United States
Corey Deuel​​
Walk Over
 
119   
Canada
Alex Pagulayan
United States
Michael Yednak
Sat 20:53 
120   
Netherlands
Niels Feijen
Walk Over
 
121   
United States
Rodney Morris​​
United States
Shaun Wilkie
Sat 20:49 

Last sixteen

Race to 150
122   
Germany
Thorsten Hohmann
Philippines
Carlo Biado
Sat 20:49 
123   
Spain
David Alcaide
United States
Brandon Shuff
Sat 20:52 
124   
Finland
Mika Immonen
Greece
Nikos Ekonomopoulos
Sat 20:59 
125   
Russia
Konstantin Stepanov
Estonia
Denis Grabe
Sat 20:48 
126   
Philippines
Dennis Orcollo
Scotland
Jayson Shaw
Sat 21:02 
127   
United States
John Schmidt
Netherlands
Nick van den Berg
 
128   
United States
Corey Deuel​​
Canada
Alex Pagulayan
 
129   
Netherlands
Niels Feijen
United States
Shaun Wilkie
Sat 20:50 

Quarter final

Race to 150
130   
Philippines
Carlo Biado
Spain
David Alcaide
Sun 05:32 
131   
Finland
Mika Immonen
Russia
Konstantin Stepanov
Sun 05:32 
132   
Scotland
Jayson Shaw
Netherlands
Nick van den Berg
Sun 05:32 
133   
Canada
Alex Pagulayan
Netherlands
Niels Feijen
Sun 05:32 

Semi final

Race to 150
134   
Philippines
Carlo Biado
Finland
Mika Immonen
Sun 14:30 
135   
Netherlands
Nick van den Berg
Netherlands
Niels Feijen
Sun 14:30 

Final

Race to 150
136   
Finland
Mika Immonen
Netherlands
Niels Feijen
Sun 16:05 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment