Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 16 - September 17, 2017

Aalborg 9-ball Open m/handicap

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Jakob Lyng
DDBU
8 (8/0) 93 (56/37)
60%
2 Jesper Schmidt
8 (7/1) 91 (54/37)
59%
3 Stanislav Stanev
6 (4/2) 63 (33/30)
52%
3 Thomas Schaumburg Johannesen
7 (4/3) 77 (40/37)
52%
5 Andreas Steen Bønnelykke
5 (4/1) 54 (33/21)
61%
5 Christian Pless
5 (3/2) 58 (29/29)
50%
5 Morten Willaume Brændgaard
6 (4/2) 63 (32/31)
51%
5 Anders Due
5 (3/2) 59 (29/30)
49%
9 Marcus Mentzler
4 (3/1) 41 (24/17)
59%
Show more
9 Theis Magle
4 (2/2) 40 (21/19)
53%
9 Flemming Lei Andersen
4 (2/2) 41 (22/19)
54%
9 Kim Bing Sandhøj
4 (2/2) 38 (20/18)
53%
9 Shahriar Khan
5 (2/3) 49 (25/24)
51%
9 Lars Tolbod
4 (3/1) 42 (25/17)
60%
9 Nikolaj Svendsen
4 (2/2) 42 (22/20)
52%
9 Søren N. Nielsen
5 (3/2) 53 (25/28)
47%
17 Alan Conway
4 (2/2) 41 (22/19)
54%
18 John Christensen
3 (1/2) 30 (13/17)
43%
18 Karshing Cheng
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
18 Kim Jersin
3 (1/2) 29 (13/16)
45%
18 Frederik Svendsen
3 (1/2) 25 (10/15)
40%
18 Rune Mosbaek
3 (2/1) 26 (14/12)
54%
18 Anita Steffensen
4 (2/2) 40 (20/20)
50%
18 Simon Jung Reher-Langberg
4 (2/2) 38 (19/19)
50%
25 Rudi Wilhelmsen Verle
3 (0/3) 31 (13/18)
42%
25 Brian B. Christensen
3 (1/2) 25 (10/15)
40%
25 Jes Sønderup
4 (2/2) 41 (20/21)
49%
25 Bjarke Larsen
3 (0/3) 27 (9/18)
33%
25 Michael Bohn-Holm
3 (0/3) 30 (12/18)
40%
25 Niels Kronborg Pedersen
4 (1/3) 39 (16/23)
41%
25 Ukendt Spiller
DDBU
3 (0/3) 27 (9/18)
33%
25 Kristoffer Brokholm
4 (2/2) 39 (19/20)
49%
33 Hans Noe
4 (1/3) 37 (14/23)
38%
33 René Mortensen
4 (0/4) 42 (18/24)
43%
33 Christian Choi Sikivat Hansen
4 (0/4) 40 (16/24)
40%
888 Mads Andersen
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
Entry deadline Sep 15, 2017, 10:00 PM (local time)
Starts Sep 16, 2017, 10:30 AM (local time)
Format Round robin (36 Participants)
Race to 6
Handicap With handicap
Organizer DDBU
Contact Per Thomsen (pert@pert.dk)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jesper Schmidt 4 4 0 0 24 15 9 0 0 0 0.615 4
2 Morten Willaume Brændgaard 4 3 0 1 21 17 4 0 0 0 0.553 3
3 Simon Jung Reher-Langberg 4 2 0 2 19 19 0 0 0 0 0.5 2
4 Niels Kronborg Pedersen 4 1 0 3 16 23 -7 0 0 0 0.41 1
5 René Mortensen 4 0 0 4 18 24 -6 0 0 0 0.429 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Lars Tolbod 3 3 0 0 18 9 9 0 0 0 0.667 3
2 Christian Pless 3 2 0 1 16 15 1 0 0 0 0.516 2
3 John Christensen 3 1 0 2 13 17 -4 0 0 0 0.433 1
4 Michael Bohn-Holm 3 0 0 3 12 18 -6 0 0 0 0.4 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Marcus Mentzler 3 3 0 0 18 9 9 0 0 0 0.667 3
2 Anders Due 3 2 0 1 14 15 -1 0 0 0 0.483 2
3 Kim Jersin 3 1 0 2 13 16 -3 0 0 0 0.448 1
4 Rudi Wilhelmsen Verle 3 0 0 3 13 18 -5 0 0 0 0.419 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Andreas Steen Bønnelykke 3 3 0 0 18 8 10 0 0 0 0.692 3
2 Kim Bing Sandhøj 3 2 0 1 14 10 4 0 0 0 0.583 2
3 Frederik Svendsen 3 1 0 2 10 15 -5 0 0 0 0.4 1
4 Bjarke Larsen 3 0 0 3 9 18 -9 0 0 0 0.333 0
5 Mads Andersen 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jakob Lyng 4 4 0 0 24 15 9 0 0 0 0.615 4
2 Thomas Schaumburg Johannesen 4 2 0 2 22 22 0 0 0 0 0.5 2
3 Anita Steffensen 4 2 0 2 20 20 0 0 0 0 0.5 2
4 Kristoffer Brokholm 4 2 0 2 19 20 -1 0 0 0 0.487 2
5 Christian Choi Sikivat Hansen 4 0 0 4 16 24 -8 0 0 0 0.4 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Nikolaj Svendsen 3 2 0 1 16 12 4 0 0 0 0.571 2
2 Theis Magle 3 2 0 1 14 11 3 0 0 0 0.56 2
3 Rune Mosbaek 3 2 0 1 14 12 2 0 0 0 0.538 2
4 Ukendt Spiller 3 0 0 3 9 18 -9 0 0 0 0.333 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Flemming Lei Andersen 3 2 0 1 15 11 4 0 0 0 0.577 2
2 Stanislav Stanev 3 2 0 1 16 12 4 0 0 0 0.571 2
3 Karshing Cheng 3 1 0 2 11 14 -3 0 0 0 0.44 1
4 Brian B. Christensen 3 1 0 2 10 15 -5 0 0 0 0.4 1
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Søren N. Nielsen 4 3 0 1 23 20 3 0 0 0 0.535 3
2 Alan Conway 4 2 0 2 22 19 3 0 0 0 0.537 2
3 Shahriar Khan 4 2 0 2 20 16 4 0 0 0 0.556 2
4 Jes Sønderup 4 2 0 2 20 21 -1 0 0 0 0.488 2
5 Hans Noe 4 1 0 3 14 23 -9 0 0 0 0.378 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1-A   
Denmark
Jesper Schmidt
Denmark
René Mortensen
Fri 13:53 
2-A   
Denmark
Morten Boyling
Denmark
Niels Pedersen
Fri 13:51 
3-B   
Denmark
Christian Pless
Denmark
Michael Bohn-Holm
Thu 13:30 
4-B   
Denmark
Lars Tolbod
Denmark
John Christensen
Thu 13:30 
5-C   
Denmark
Marcus Mentzler
Denmark
Kim Jersin
Thu 13:17 
6-C   
Denmark
Rudi Wilhelmsen Verle
Denmark
Anders Due
Thu 13:18 
7-D   
Denmark
Andreas Bønnelykke
Denmark
Frederik Svendsen
Fri 14:41 
8-D   
Denmark
Mads Andersen
Denmark
Kim Bing Sandhøj
 
9-E   
Denmark
Jakob Lyng
Denmark
Kristoffer Brokholm
Fri 14:03 
10-E   
Denmark
Thomas Johannesen
Denmark
Anita Steffensen
Fri 14:03 
11-F   
Denmark
Theis Magle
Denmark
Rune Mosbæk
Thu 13:19 
12-F   
Denmark
Jan Eliasen
Denmark
Nikolaj Svendsen
Thu 13:20 
13-G   
Denmark
Flemming Lei Andersen
Denmark
Karshing Cheng
Thu 13:23 
14-G   
Denmark
Brian B. Christensen
Bulgaria
Stanislav Stanev
Thu 13:23 
15-H   
Ireland
Alan Conway
India
SHAHRIAR KHAN
Fri 13:58 
16-H   
Denmark
Jes Sønderup
Denmark
Hans Noe
Fri 13:56 

Round 2

Race to 6
17-A   
Denmark
René Mortensen
Denmark
Niels Pedersen
Fri 13:54 
18-A   
Denmark
Jesper Schmidt
Denmark
Simon Jung Reher-Langberg
Fri 13:53 
19-B   
Denmark
Christian Pless
Denmark
John Christensen
Thu 13:31 
20-B   
Denmark
Michael Bohn-Holm
Denmark
Lars Tolbod
Thu 13:31 
21-C   
Denmark
Marcus Mentzler
Denmark
Anders Due
Thu 13:18 
22-C   
Denmark
Kim Jersin
Denmark
Rudi Wilhelmsen Verle
Thu 13:18 
23-D   
Denmark
Frederik Svendsen
Denmark
Kim Bing Sandhøj
Fri 14:40 
24-D   
Denmark
Andreas Bønnelykke
Denmark
Bjarke Larsen
Fri 14:42 
25-E   
Denmark
Kristoffer Brokholm
Denmark
Anita Steffensen
Fri 14:03 
26-E   
Denmark
Jakob Lyng
Denmark
Christian CS Hansen
Fri 14:04 
27-F   
Denmark
Theis Magle
Denmark
Nikolaj Svendsen
Thu 13:20 
28-F   
Denmark
Rune Mosbæk
Denmark
Jan Eliasen
Thu 13:21 
29-G   
Denmark
Flemming Lei Andersen
Bulgaria
Stanislav Stanev
Thu 13:23 
30-G   
Denmark
Karshing Cheng
Denmark
Brian B. Christensen
Thu 13:24 
31-H   
India
SHAHRIAR KHAN
Denmark
Hans Noe
Fri 13:58 
32-H   
Ireland
Alan Conway
Denmark
Søren N. Nielsen
Fri 13:56 

Round 3

Race to 6
33-A   
Denmark
Niels Pedersen
Denmark
Simon Jung Reher-Langberg
Fri 13:53 
34-A   
Denmark
René Mortensen
Denmark
Morten Boyling
Fri 13:54 
35-B   
Denmark
Christian Pless
Denmark
Lars Tolbod
Thu 13:31 
36-B   
Denmark
John Christensen
Denmark
Michael Bohn-Holm
Thu 13:31 
37-C   
Denmark
Marcus Mentzler
Denmark
Rudi Wilhelmsen Verle
Thu 13:19 
38-C   
Denmark
Anders Due
Denmark
Kim Jersin
Thu 13:19 
39-D   
Denmark
Kim Bing Sandhøj
Denmark
Bjarke Larsen
Fri 14:41 
40-D   
Denmark
Frederik Svendsen
Denmark
Mads Andersen
 
41-E   
Denmark
Anita Steffensen
Denmark
Christian CS Hansen
Fri 14:05 
42-E   
Denmark
Kristoffer Brokholm
Denmark
Thomas Johannesen
Fri 14:04 
43-F   
Denmark
Theis Magle
Denmark
Jan Eliasen
Thu 13:21 
44-F   
Denmark
Nikolaj Svendsen
Denmark
Rune Mosbæk
Thu 13:21 
45-G   
Denmark
Flemming Lei Andersen
Denmark
Brian B. Christensen
Thu 13:24 
46-G   
Bulgaria
Stanislav Stanev
Denmark
Karshing Cheng
Thu 13:24 
47-H   
Denmark
Hans Noe
Denmark
Søren N. Nielsen
Fri 13:57 
48-H   
India
SHAHRIAR KHAN
Denmark
Jes Sønderup
Fri 13:57 

Round 4

Race to 6
49-A   
Denmark
Simon Jung Reher-Langberg
Denmark
Morten Boyling
Fri 13:53 
50-A   
Denmark
Niels Pedersen
Denmark
Jesper Schmidt
Fri 13:52 
51-D   
Denmark
Bjarke Larsen
Denmark
Mads Andersen
 
52-D   
Denmark
Kim Bing Sandhøj
Denmark
Andreas Bønnelykke
Fri 14:41 
53-E   
Denmark
Christian CS Hansen
Denmark
Thomas Johannesen
Fri 14:03 
54-E   
Denmark
Anita Steffensen
Denmark
Jakob Lyng
Fri 14:05 
55-H   
Denmark
Søren N. Nielsen
Denmark
Jes Sønderup
Fri 13:59 
56-H   
Denmark
Hans Noe
Ireland
Alan Conway
Fri 13:57 

Round 5

Race to 6
57-A   
Denmark
Morten Boyling
Denmark
Jesper Schmidt
Fri 13:54 
58-A   
Denmark
Simon Jung Reher-Langberg
Denmark
René Mortensen
Fri 13:52 
59-D   
Denmark
Mads Andersen
Denmark
Andreas Bønnelykke
 
60-D   
Denmark
Bjarke Larsen
Denmark
Frederik Svendsen
Fri 14:41 
61-E   
Denmark
Thomas Johannesen
Denmark
Jakob Lyng
Fri 14:04 
62-E   
Denmark
Christian CS Hansen
Denmark
Kristoffer Brokholm
Fri 14:05 
63-H   
Denmark
Jes Sønderup
Ireland
Alan Conway
Fri 13:58 
64-H   
Denmark
Søren N. Nielsen
India
SHAHRIAR KHAN
Fri 13:57 

Last sixteen

Race to 8
65   
Denmark
Jesper Schmidt
Denmark
Kim Bing Sandhøj
Thu 13:35 
66   
Denmark
Anders Due
Denmark
Flemming Lei Andersen
Thu 13:35 
67   
Denmark
Marcus Mentzler
Denmark
Morten Boyling
Thu 13:35 
68   
Bulgaria
Stanislav Stanev
Denmark
Lars Tolbod
Thu 13:36 
69   
Denmark
Jakob Lyng
Denmark
Theis Magle
Thu 13:36 
70   
Denmark
Andreas Bønnelykke
India
SHAHRIAR KHAN
Thu 13:36 
71   
Denmark
Nikolaj Svendsen
Denmark
Christian Pless
Thu 13:36 
72   
Denmark
Thomas Johannesen
Denmark
Søren N. Nielsen
Thu 13:36 

Quarter final

Race to 8
73   
Denmark
Jesper Schmidt
Denmark
Anders Due
Thu 13:37 
74   
Denmark
Morten Boyling
Bulgaria
Stanislav Stanev
Thu 13:37 
75   
Denmark
Jakob Lyng
Denmark
Andreas Bønnelykke
Thu 13:37 
76   
Denmark
Christian Pless
Denmark
Thomas Johannesen
Thu 13:37 

Semi final

Race to 8
77   
Denmark
Jesper Schmidt
Bulgaria
Stanislav Stanev
Thu 13:37 
78   
Denmark
Jakob Lyng
Denmark
Thomas Johannesen
Thu 13:37 

Final

Race to 8
79   
Denmark
Jesper Schmidt
Denmark
Jakob Lyng
Thu 13:38 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants