Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

July 3, 2022

A-Finale Monday Masters Turnierserie 2019/2020

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Jan Wolf
6 (6/0) 55 (36/19)
65%
2 Pascal Bruckmann
7 (5/2) 69 (38/31)
55%
3 Benjamin Baier
5 (4/1) 49 (33/16)
67%
3 Max Rappl
5 (4/1) 56 (33/23)
59%
5 Torsten Prack
PBV Pinneberg
6 (4/2) 59 (29/30)
49%
5 Fynn Engel
TheGamblers
6 (4/2) 59 (31/28)
53%
5 Vivien Schade
5 (3/2) 51 (23/28)
45%
5 Balschi ..
4 (3/1) 40 (24/16)
60%
9 Torsten "TURBO" Bonke
BCQ Hamburg
5 (3/2) 51 (27/24)
53%
Show more
9 Peter Lau
BCQ Hamburg
5 (3/2) 47 (24/23)
51%
9 Toshiyuki Hatanaka
4 (2/2) 42 (23/19)
55%
9 Angelina Lubinaz
BCQ Hamburg
4 (2/2) 38 (19/19)
50%
13 Allen Zulueta
4 (2/2) 36 (16/20)
44%
13 Frank Glaser
4 (2/2) 36 (20/16)
56%
13 Jan Herz
PBV Pinneberg
4 (2/2) 36 (18/18)
50%
13 Geronimo Hornung
4 (2/2) 35 (20/15)
57%
17 Mario Stahl
3 (1/2) 26 (13/13)
50%
17 Olaf Köster
TheGamblers
3 (1/2) 28 (12/16)
43%
17 Hansjörg Fally
3 (1/2) 28 (13/15)
46%
17 Ulrich Reinhold
3 (1/2) 31 (15/16)
48%
17 Marko Thümler
3 (1/2) 25 (12/13)
48%
17 Rainer Lerche
3 (1/2) 24 (12/12)
50%
17 Stephan Assmuß
3 (1/2) 28 (13/15)
46%
17 Martin Haase
3 (1/2) 25 (12/13)
48%
25 Mike Hartmann
BCQ Hamburg
2 (0/2) 19 (7/12)
37%
25 Dieter Rinkenberg
2 (0/2) 18 (6/12)
33%
25 Jannik Putsche
2 (0/2) 20 (8/12)
40%
25 Markus Ast
BCQ Hamburg
2 (0/2) 15 (3/12)
20%
25 Andreas Riecken
2 (0/2) 16 (4/12)
25%
25 Jörg Hunger
2 (0/2) 15 (3/12)
20%
25 Berislav Trogrlic
2 (0/2) 12 (0/12)
0%
25 Lennart Bruhn
2 (0/2) 19 (7/12)
37%
Entry deadline Jul 3, 2022, 10:00 AM (local time)
Starts Jul 3, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (32 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Organizer BCQ Hamburg
Contact Markus Ast (turnierleitung@bcqueue.de, 040 669 00 353)
More info
A-Finale Monday Masters Turnierserie 2019/2020

03.07.2022 A-Finale
Beginn: 10:00 Uhr
Einlass: ab 08:30 Uhr
Akkreditierungsfrist: 09:30 Uhr

A-Finale:
Im A-Finale starten wir mit 32 Teilnehmern.
Top 24 der Rangliste 2019/2020 sowie 8 Qualifikanten aus dem Quali-Turnier vom 12.06.2022.
Nachrücker werden aus dem Qualifikations-Turnier generiert, bei kurzfristigen Absagen.

Vorrunde Doppel-Ko auf 6 GWS, Verlierer- und Gewinnerqualifikation auf 7 GWS, ab KO-Phase - Viertel- und Halbfinale auf 8 GWS und Finale auf 9 GWS.

Kleiderordnung:
Lange Stoffhose oder Jeans, Hemd oder Polohemd und festes Schuhwerk.
Verboten: Jogginghose, Trikots von Fußballvereinen, Sandalen, Latschen oder Flip-Flops!!!

Geplante Ausschüttung (bei gleichbleibender Teilnehmerzahl im Rahmen der laufenden Serie)

1. Platz 760 €
2. Platz 460 €
3-4. Platz 260 €
5.-8. Platz 190 €
9.-12. Platz 100 €
13.-16. Platz 75€
17.-24. Platz 50 €
25.-32. Platz 25 €

Gesamt: 3800€

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Germany
Torsten "TURBO" Bonke
Germany
Lennart Bruhn
Sun 11:20  Table 3
2   
Germany
Peter Lau
Germany
Max Rappl
R1
Sun 10:15  Table 1
3   
Germany
Rainer Lerche
Germany
Ulrich Reinhold
Sun 10:17  Table 6
4   
Croatia
Berislav Trogrlic
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Sun 10:23 
5   
Germany
Mike Hartmann
Germany
Jan Wolf
Sun 10:13  Table 2
6   
Austria
Hansjörg Fally
Germany
Frank Glaser
Sun 10:16  Table 9
7   
Germany
Torsten Prack
Germany
Mario Stahl
Sun 11:10  Table 7
8   
Germany
Vivien Schade
Germany
Jannik Putsche
Sun 11:04  Table 8
9   
Germany
Olaf Köster
Germany
Fynn Engel
Sun 10:26  Table 3
10   
Germany
Benjamin Baier
Germany
Andreas Ricken
Sun 10:17  Table 8
11   
Germany
Jan Herz
Germany
Pascal Bruckmann
Sun 11:20  Table 2
12   
Germany
Markus Ast
Germany
Martin Haase
Sun 11:04  Table 4
13   
Germany
Dieter Rinkenberg
Germany
Angelina Lubinaz
Sun 10:15  Table 4
14   
Germany
Geronimo Hornung
Philippines
Allen Zulueta
Sun 10:15  Table 5
15   
Germany
Jörg Hunger
Germany
Balschi ..
Sun 10:19  Table 7
16   
Germany
Stephan Assmuß
Germany
Marko Thümler
Sun 10:16  Table 10

Winner round 1

Race to 6
17   
Germany
Torsten "TURBO" Bonke
Germany
Max Rappl
Sun 12:49  Table 9
18   
Germany
Ulrich Reinhold
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Sun 11:32  Table 6
19   
Germany
Jan Wolf
Austria
Hansjörg Fally
Sun 11:55  Table 4
20   
Germany
Mario Stahl
Germany
Vivien Schade
Sun 12:09  Table 3
21   
Germany
Olaf Köster
Germany
Benjamin Baier
Sun 11:48  Table 2
22   
Germany
Pascal Bruckmann
Germany
Martin Haase
Sun 12:29  Table 1
23   
Germany
Angelina Lubinaz
Germany
Geronimo Hornung
Sun 12:14  Table 10
24   
Germany
Balschi ..
Germany
Stephan Assmuß
Sun 12:51  Table 4

Loser round 1

Race to 6
25   
Germany
Lennart Bruhn
Germany
Peter Lau
Sun 12:12  Table 5
26   
Germany
Rainer Lerche
Croatia
Berislav Trogrlic
Sun 11:51 
27   
Germany
Mike Hartmann
Germany
Frank Glaser
Sun 11:28  Table 1
28   
Germany
Torsten Prack
Germany
Jannik Putsche
Sun 12:08  Table 8
29   
Germany
Fynn Engel
Germany
Andreas Ricken
Sun 11:21  Table 5
30   
Germany
Jan Herz
Germany
Markus Ast
Sun 11:51  Table 7
31   
Germany
Dieter Rinkenberg
Philippines
Allen Zulueta
Sun 11:28  Table 9
32   
Germany
Jörg Hunger
Germany
Marko Thümler
Sun 11:29  Table 10

Loser round 2

Race to 6
33   
Germany
Peter Lau
Germany
Stephan Assmuß
Sun 14:12  Table 6
34   
Germany
Rainer Lerche
Germany
Geronimo Hornung
Sun 13:25  Table 6
35   
Germany
Frank Glaser
Germany
Martin Haase
Sun 13:10  Table 1
36   
Germany
Torsten Prack
Germany
Olaf Köster
Sun 13:06  Table 2
37   
Germany
Fynn Engel
Germany
Mario Stahl
Sun 13:16  Table 3
38   
Germany
Jan Herz
Austria
Hansjörg Fally
Sun 12:55  Table 7
39   
Philippines
Allen Zulueta
Germany
Ulrich Reinhold
Sun 13:07  Table 5
40   
Germany
Marko Thümler
Germany
Torsten "TURBO" Bonke
Sun 13:44  Table 8

Winners qualification

Race to 7
41   
Germany
Max Rappl
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Sun 14:11  Table 1
42   
Germany
Jan Wolf
Germany
Vivien Schade
Sun 13:58  Table 3
43   
Germany
Benjamin Baier
Germany
Pascal Bruckmann
Sun 14:06  Table 2
44   
Germany
Angelina Lubinaz
Germany
Balschi ..
Sun 14:14  Table 4

Loser round 3

Race to 6
45   
Germany
Peter Lau
Germany
Geronimo Hornung
Sun 15:14  Table 3
46   
Germany
Frank Glaser
Germany
Torsten Prack
Sun 14:12  Table 5
47   
Germany
Fynn Engel
Germany
Jan Herz
Sun 14:01  Table 7
48   
Philippines
Allen Zulueta
Germany
Torsten "TURBO" Bonke
Sun 14:37  Table 8

Losers qualification

Race to 7
49   
Germany
Peter Lau
Germany
Vivien Schade
Sun 16:34  Table 3
50   
Germany
Torsten Prack
R1
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Sun 16:02  Table 1
51   
Germany
Fynn Engel
Germany
Angelina Lubinaz
Sun 15:41  Table 4
52   
Germany
Torsten "TURBO" Bonke
Germany
Pascal Bruckmann
Sun 15:39  Table 2

Quarter final

Race to 7
53   
Germany
Max Rappl
Germany
Torsten Prack
Sun 17:50  Table 1
54   
Germany
Jan Wolf
Germany
Fynn Engel
Sun 17:50  Table 2
55   
Germany
Benjamin Baier
Germany
Vivien Schade
Sun 17:50  Table 3
56   
Germany
Balschi ..
Germany
Pascal Bruckmann
Sun 17:50  Table 4

Semi final

Race to 8
57   
Germany
Max Rappl
Germany
Jan Wolf
Sun 19:02  Table 1
58   
Germany
Benjamin Baier
Germany
Pascal Bruckmann
Sun 19:02  Table 3

Final

Race to 2
59   
Germany
Jan Wolf
Germany
Pascal Bruckmann
Sun 21:00  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants