Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

June 25 - June 26, 2022

2022 - DDBU & DIF'S DANMARKSMESTERSKAB 9-ball

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Mickey Krause
5 (5/0) 68 (51/17)
75%
1200
2 Martin Brackenbury
5 (4/1) 84 (45/39)
54%
960
3 Jesper Schmidt
5 (3/2) 78 (41/37)
53%
816
3 Lasse Buhl
4 (3/1) 57 (32/25)
56%
816
5 Alan Conway
4 (2/2) 59 (30/29)
51%
694
5 Janick Navne
Malmö Biljardklubb
4 (2/2) 64 (34/30)
53%
694
5 Daniel Kandi
3 (2/1) 51 (27/24)
53%
694
5 Martin Søndergaard
5 (3/2) 70 (35/35)
50%
694
9 Theis Magle
4 (2/2) 55 (29/26)
53%
413
Show more
9 Søren Rydlund
DDBU
5 (3/2) 70 (39/31)
56%
413
9 Nikolaj Svendsen
3 (1/2) 40 (16/24)
40%
413
9 Kar Shing Cheng
3 (1/2) 42 (19/23)
45%
413
13 Jeppe Poulsen
4 (2/2) 56 (25/31)
45%
289
13 Søren Hartner Terp
2 (0/2) 25 (7/18)
28%
289
13 Helene Krogsgaard Mikkelsen
3 (1/2) 36 (16/20)
44%
289
13 Jens Hytting Petersen
Malmö Biljardklubb
4 (2/2) 52 (24/28)
46%
289
17 Amar Gurung
3 (1/2) 39 (15/24)
38%
203
17 Kim Bing Sandhøj
2 (0/2) 32 (14/18)
44%
203
17 Per Gunnar Ingebrigtsen
2 (0/2) 28 (10/18)
36%
203
17 Frederik Sonne Svendsen
2 (0/2) 31 (13/18)
42%
203
17 Yzeir Baku
2 (0/2) 29 (11/18)
38%
203
Entry deadline Jun 19, 2022, 11:59 PM (local time)
Starts Jun 25, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (21 Participants)
Race to 9
Handicap No handicap
Organizer DDBU
Contact Søren Rydlund (rydlund@gmail.com, 29726502)
More info
**** NB: Kampskema er foreløbig. Kan ændre sig ved afbud. ****

Mødetid er kl. 10:00 på ABK-31 for alle spillere.

Kampene 1-8 (runde 1) og kampene 17-20 (Vinder runde 1) spilles på Dan's.

DDBU inviterer spillere og tilskuere til årets største poolevent!

DM 9-Ball arrangeres som et led i DIF's DM-uge, så der bliver fest og farver i Aalborg, i uge 25!
Indledende runder spilles på ABK31 og Dans Pool Hall den 25. juni. Fra finalestadiet d. 26. juni spilles der 3 kvartfinaler på ABK31 samt 1 kvartfinale, 2 semifinaler og 1 finale i Gigantiums Foyer, hvor DDBU har fået en rigtig god placering af arenaen - Der afholdes også DM i 5-kegler, samme weekend!

Der spilles på nye klæder på ABK31, men ikke på Dans Pool Hall. Dette er clearet mellem Pooludvalget, DDBUs Forretningsudvalg og de deltagende klubber. I Gigantium stilles der et nyt Søren Søgaard Pro bord op til lejligheden.

Pooludvalget vil gerne opfordre så mange som muligt til at deltage - hvis ikke som spiller, så som tilskuer. Ønsker man ikke at spille, kan man som tilskuer deltage i banket mod egen betaling. Mere om dette senere 😃

---
Links:
Rækkeinddeling for sæsonen - https://dendanskebillardunion.dk/pool-rating/raekkeinddeling/

Turnerings reglement - https://dendanskebillardunion.dk/wp-content/uploads/Nyt-Turneringsreglement-2.pdf

Pool regler- https://dendanskebillardunion.dk/wp-content/uploads/Pool-Billard-Spilleregler-1.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 9
1   
Denmark
Mickey Krause
Walk Over
 
2   
Denmark
Jeppe Poulsen
Denmark
Frederik Sonne Svendsen
Sat 10:01  Table 1 DPH
3   
Norway
Kar Shing Cheng
Walk Over
 
4   
Walk Over
Denmark
Nikolaj Svendsen
 
5   
Denmark
Jesper Schmidt
Walk Over
 
6   
Denmark
Helene Krogsgaard Mikkelsen
Denmark
Martin Søndergaard
Sat 10:01  Table 2 DPH
7   
Norway
Per Gunnar Ingebrigtsen
Nepal
Amar Gurung
Sat 10:01  Table 3 DPH
8   
Walk Over
Denmark
Lasse Buhl
 
9   
Denmark
Alan Conway
Walk Over
 
10   
Denmark
Jens Hytting Petersen
Denmark
Theis Magle
Sat 10:01  Table 1 A?
11   
Denmark
Kim Bing Sandhøj
Walk Over
 
12   
Walk Over
Denmark
Martin Brackenbury
 
13   
Denmark
Janick Navne
Walk Over
 
14   
Walk Over
Denmark
Søren Hartner Terp
 
15   
Denmark
Søren Rydlund
Albania
Yzeir Baku
Sat 10:01  Table 2 A?
16   
Walk Over
Denmark
Daniel Kandi
 

Winner round 1

Race to 9
17   
Denmark
Mickey Krause
Denmark
Jeppe Poulsen
Sat 12:39  Table 1 DPH
18   
Norway
Kar Shing Cheng
Denmark
Nikolaj Svendsen
Sat 10:01  Table 4 DPH
19   
Denmark
Jesper Schmidt
Denmark
Helene Krogsgaard Mikkelsen
Sat 12:39  Table 4 DPH
20   
Nepal
Amar Gurung
Denmark
Lasse Buhl
Sat 12:39  Table 2 DPH
21   
Denmark
Alan Conway
Denmark
Jens Hytting Petersen
Sat 12:05  Table 2 A?
22   
Denmark
Kim Bing Sandhøj
Denmark
Martin Brackenbury
Sat 10:01  Table 3 A?
23   
Denmark
Janick Navne
Denmark
Søren Hartner Terp
Sat 10:01  Table 4 A?
24   
Denmark
Søren Rydlund
Denmark
Daniel Kandi
Sat 12:07  Table 1 A?

Loser round 1

Race to 9
25   
Walk Over
Denmark
Frederik Sonne Svendsen
 
26   
Walk Over
Walk Over
 
27   
Walk Over
Denmark
Martin Søndergaard
 
28   
Norway
Per Gunnar Ingebrigtsen
Walk Over
 
29   
Walk Over
Denmark
Theis Magle
 
30   
Walk Over
Walk Over
 
31   
Walk Over
Walk Over
 
32   
Albania
Yzeir Baku
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 9
33   
Denmark
Frederik Sonne Svendsen
Denmark
Søren Rydlund
Sat 15:12  Table 2 A?
34   
Walk Over
Denmark
Søren Hartner Terp
 
35   
Denmark
Martin Søndergaard
Denmark
Kim Bing Sandhøj
Sat 12:58  Table 4 A?
36   
Norway
Per Gunnar Ingebrigtsen
Denmark
Jens Hytting Petersen
Sat 13:35  Table 3 A?
37   
Denmark
Theis Magle
Nepal
Amar Gurung
Sat 13:50  Table 2 A?
38   
Walk Over
Denmark
Helene Krogsgaard Mikkelsen
 
39   
Walk Over
Norway
Kar Shing Cheng
 
40   
Albania
Yzeir Baku
Denmark
Jeppe Poulsen
Sat 13:53  Table 1 A?

Winners qualification

Race to 9
41   
Denmark
Mickey Krause
Denmark
Nikolaj Svendsen
Sat 15:13  Table 3 A?
42   
Denmark
Jesper Schmidt
Denmark
Lasse Buhl
Sat 15:41  Table 1 A?
43   
Denmark
Alan Conway
Denmark
Martin Brackenbury
Sat 15:45  Table 4 A?
44   
Denmark
Janick Navne
Denmark
Daniel Kandi
Sat 15:57  Table 3 A?

Loser round 3

Race to 9
45   
Denmark
Søren Rydlund
Denmark
Søren Hartner Terp
Sat 17:32  Table 3 A?
46   
Denmark
Martin Søndergaard
Denmark
Jens Hytting Petersen
Sat 16:55  Table 1 A?
47   
Denmark
Theis Magle
Denmark
Helene Krogsgaard Mikkelsen
Sat 17:08  Table 4 A?
48   
Norway
Kar Shing Cheng
Denmark
Jeppe Poulsen
Sat 17:24  Table 2 A?

Losers qualification

Race to 9
49   
Denmark
Søren Rydlund
Denmark
Jesper Schmidt
Sat 19:39  Table 3 A?
50   
Denmark
Martin Søndergaard
Denmark
Nikolaj Svendsen
Sat 19:39  Table 1 A?
51   
Denmark
Theis Magle
Denmark
Janick Navne
Sat 19:39  Table 2 A?
52   
Norway
Kar Shing Cheng
Denmark
Alan Conway
Sat 19:39  Table 4 A?

Quarter final

Race to 11
53   
Denmark
Mickey Krause
Denmark
Alan Conway
Sun 10:01  Table 1 G
54   
Denmark
Lasse Buhl
Denmark
Martin Søndergaard
Sun 10:07 
55   
Denmark
Martin Brackenbury
Denmark
Janick Navne
Sun 10:07 
56   
Denmark
Daniel Kandi
Denmark
Jesper Schmidt
Sun 10:16 

Semi final

Race to 11
57   
Denmark
Mickey Krause
Denmark
Lasse Buhl
Sun 12:48  Table 1 G
58   
Denmark
Martin Brackenbury
Denmark
Jesper Schmidt
Sun 13:47  Table 1 G

Final

Race to 11
59   
Denmark
Mickey Krause
Denmark
Martin Brackenbury
Sun 15:57  Table 1 G

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants