Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 25 - September 26, 2021

2021 - Dansk Pool Tour - ELITE - Odense

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Andreas Madsen
6 (5/1) 62 (41/21)
66%
1000
2 Samir Saciri
6 (5/1) 70 (38/32)
54%
800
3 Christoffer Lentz
5 (4/1) 53 (32/21)
60%
680
3 Jesper Vestergaard Nielsen
5 (2/3) 54 (26/28)
48%
680
5 Andreas Steen Bønnelykke
4 (2/2) 43 (22/21)
51%
579
5 Alan Conway
4 (2/2) 43 (22/21)
51%
579
5 Jeppe Thyde
4 (2/2) 42 (21/21)
50%
579
5 Lasse Buhl
4 (2/2) 42 (21/21)
50%
579
9 Kim Bing Sandhøj
3 (1/2) 31 (15/16)
48%
345
9 Mathias Spanggaard Mortensen
3 (2/1) 25 (14/11)
56%
345
9 Rene Bak
3 (1/2) 29 (12/17)
41%
345
9 Jens H Petersen
Malmö Biljardklubb
3 (1/2) 24 (11/13)
46%
345
13 Frederik Schelde Madsen
3 (1/2) 27 (10/17)
37%
241
13 William Damkjer Buhl
3 (0/3) 28 (10/18)
36%
241
13 Helene Krogsgaard Mikkelsen
3 (0/3) 22 (4/18)
18%
241
13 Per Gunnar Ingebrigtsen
3 (1/2) 29 (13/16)
45%
241
Entry deadline Sep 22, 2021, 8:00 PM (local time)
Starts Sep 25, 2021, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Rankings ELITE Rangliste 2021
Organizer DDBU
Contact Mathias Spanggaard Mortensen (msm6862@gmail.com)
More info
Disciplinen er 9-ball
Race i puljerne er til 6. I enkelt Knock Out sættes dette op til 7.
1+2 fra hver pulje går videre til enkelt KO.
Betaling af tilmelding: https://ddbu.nemtilmeld.dk/100/

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Andreas Madsen 3 2 0 1 17 9 8 0 0 0 0.654 4
2 Lasse Buhl 3 2 0 1 16 13 3 0 0 0 0.552 4
3 Mathias Spanggaard Mortensen 3 2 0 1 14 11 3 0 0 0 0.56 4
4 Helene Krogsgaard Mikkelsen 3 0 0 3 4 18 -14 0 0 0 0.182 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Alan Conway 3 2 0 1 16 13 3 0 0 0 0.552 4
2 Jeppe Thyde 3 2 0 1 14 13 1 0 0 0 0.519 4
3 Kim Bing Sandhøj 3 1 0 2 15 16 -1 0 0 0 0.484 2
4 Per Gunnar Ingebrigtsen 3 1 0 2 13 16 -3 0 0 0 0.448 2
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Samir Saciri 3 3 0 0 18 11 7 0 0 0 0.621 6
2 Jesper Vestergaard Nielsen 3 1 0 2 16 14 2 0 0 0 0.533 2
3 Jens H Petersen 3 1 0 2 11 13 -2 0 0 0 0.458 2
4 Frederik Schelde Madsen 3 1 0 2 10 17 -7 0 0 0 0.37 2
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Christoffer Lentz 3 3 0 0 18 8 10 0 0 0 0.692 6
2 Andreas Steen Bønnelykke 3 2 0 1 16 13 3 0 0 0 0.552 4
3 Rene Bak 3 1 0 2 12 17 -5 0 0 0 0.414 2
4 William Damkjer Buhl 3 0 0 3 10 18 -8 0 0 0 0.357 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1-A   
Denmark
Andreas Madsen
Denmark
Helene Krogsgaard Mikkelsen
Sat 10:33  Table 2
2-A   
Denmark
Lasse Buhl
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Sat 10:33  Table 1
3-B   
Ireland
Alan Conway
Denmark
Kim Bing Sandhøj
Sat 10:33  Table 3
4-B   
Denmark
Jeppe Thyde
Norway
Per Gunnar Ingebrigtsen
Sat 10:33  Table 4
5-C   
Macedonia (FYROM)
Samir Saciri
Denmark
Jens Hytting Petersen
Sat 10:33  Table 5
6-C   
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Denmark
Frederik Schelde Madsen
Sat 10:34  Table 6
7-D   
Denmark
Christoffer Lentz
Denmark
William Damkjer Buhl
Sat 11:21  Table 2
8-D   
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Denmark
Rene Bak
Sat 11:34  Table 1

Round 2

Race to 6
9-A   
Denmark
Andreas Madsen
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Sat 11:36  Table 5
10-A   
Denmark
Helene Krogsgaard Mikkelsen
Denmark
Lasse Buhl
Sat 11:37  Table 4
11-B   
Ireland
Alan Conway
Norway
Per Gunnar Ingebrigtsen
Sat 11:46  Table 3
12-B   
Denmark
Kim Bing Sandhøj
Denmark
Jeppe Thyde
Sat 12:07  Table 2
13-C   
Macedonia (FYROM)
Samir Saciri
Denmark
Frederik Schelde Madsen
Sat 12:07  Table 6
14-C   
Denmark
Jens Hytting Petersen
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Sat 12:26  Table 4
15-D   
Denmark
Christoffer Lentz
Denmark
Rene Bak
Sat 12:58  Table 1
16-D   
Denmark
William Damkjer Buhl
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Sat 12:54  Table 3

Round 3

Race to 6
17-A   
Denmark
Andreas Madsen
Denmark
Lasse Buhl
Sat 12:58  Table 5
18-A   
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Denmark
Helene Krogsgaard Mikkelsen
Sat 13:26  Table 4
19-B   
Ireland
Alan Conway
Denmark
Jeppe Thyde
Sat 13:30  Table 2
20-B   
Norway
Per Gunnar Ingebrigtsen
Denmark
Kim Bing Sandhøj
Sat 13:49  Table 1
21-C   
Macedonia (FYROM)
Samir Saciri
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Sat 13:29  Table 6
22-C   
Denmark
Frederik Schelde Madsen
Denmark
Jens Hytting Petersen
Sat 14:11  Table 5
23-D   
Denmark
Christoffer Lentz
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
  Table 4
24-D   
Denmark
Rene Bak
Denmark
William Damkjer Buhl
Sat 14:17  Table 3

Quarter final

Race to 8
25   
Denmark
Andreas Madsen
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Sat 15:37  Table 1
26   
Ireland
Alan Conway
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Sat 15:37  Table 3
27   
Macedonia (FYROM)
Samir Saciri
Denmark
Jeppe Thyde
Sat 15:37  Table 4
28   
Denmark
Christoffer Lentz
Denmark
Lasse Buhl
Sat 15:37  Table 5

Semi final

Race to 8
29   
Denmark
Andreas Madsen
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Sat 17:57  Table 3
30   
Macedonia (FYROM)
Samir Saciri
Denmark
Christoffer Lentz
Sat 17:57  Table 1

Final

Race to 8
31   
Denmark
Andreas Madsen
Macedonia (FYROM)
Samir Saciri
Sat 20:19  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants