Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 24 - October 25, 2020

2020 NATIONAL 8-BALL CHAMPIONSHIP - MEN'S QUALIFYING GROUP

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
2 Matt Edwards
New Zealand Pool Association
4 (4/0) 22 (16/6)
73%
150
2 Toan Nguyen
New Zealand Pool Association
4 (3/1) 23 (15/8)
65%
150
2 Greg Croudis
4 (4/0) 23 (16/7)
70%
150
2 Dominic Mareko
4 (4/0) 19 (16/3)
84%
150
2 Johno McDowell Pakieto
4 (4/0) 17 (16/1)
94%
150
2 Simon Singleton
4 (4/0) 25 (16/9)
64%
150
2 William An
5 (5/0) 24 (20/4)
83%
150
2 Brendan Ng
4 (4/0) 19 (16/3)
84%
150
2 Chiung Hao(Mark) Chiu
4 (3/1) 17 (13/4)
76%
150
Show more
2 Robin ‘Scouser’ Flynn
4 (4/0) 21 (16/5)
76%
150
2 Danny Ryan
4 (4/0) 20 (16/4)
80%
150
13 Ian Davis
4 (2/2) 22 (12/10)
55%
50
13 Aman Nayyar
4 (3/1) 24 (13/11)
54%
50
13 Mike Bowen
5 (4/1) 24 (17/7)
71%
50
13 Doug Stewart
4 (3/1) 23 (12/11)
52%
50
13 Logan Mckenzie
4 (2/2) 19 (9/10)
47%
50
13 Tony Maitland
4 (3/1) 19 (14/5)
74%
50
13 Julius Manching
4 (2/2) 25 (14/11)
56%
50
13 Neil Whalley
4 (3/1) 21 (14/7)
67%
50
13 Danny Hunia
4 (3/1) 22 (14/8)
64%
50
13 Mike Hayes
4 (3/1) 24 (15/9)
63%
50
13 Richard Dagg
4 (2/2) 25 (13/12)
52%
50
24 Pauly Te Whata Goldthorpe
4 (2/2) 21 (11/10)
52%
30
24 Aaron Gantley
New Zealand Pool Association
4 (2/2) 24 (13/11)
54%
30
24 Brent Ogg
4 (2/2) 22 (11/11)
50%
30
24 Brendon Paterson
4 (2/2) 21 (12/9)
57%
30
24 Baz Winders
4 (2/2) 21 (9/12)
43%
30
24 Glenn Spiers
4 (2/2) 24 (11/13)
46%
30
24 Alan Gill
4 (2/2) 20 (10/10)
50%
30
24 Delvin Chin
4 (2/2) 23 (12/11)
52%
30
24 Sam Chin
5 (3/2) 26 (14/12)
54%
30
24 Kyri Michaelides
4 (2/2) 24 (11/13)
46%
30
24 Steve Proctor
4 (2/2) 21 (11/10)
52%
30
35 Henry Nguyen
New Zealand Pool Association
4 (2/2) 23 (11/12)
48%
10
35 John Adamson
4 (2/2) 24 (11/13)
46%
10
35 Michael Marwood
4 (1/3) 20 (6/14)
30%
10
35 Sab Fikaj
4 (1/3) 24 (10/14)
42%
10
35 Stephen Boyle
4 (1/3) 20 (7/13)
35%
10
35 Joseph Lavery
4 (1/3) 23 (8/15)
35%
10
35 Mikoláš Rychtařík
4 (1/3) 22 (8/14)
36%
10
35 Jacob Roberts
4 (1/3) 23 (9/14)
39%
10
35 Joseph Mendoza
4 (1/3) 23 (10/13)
43%
10
35 Craig Broadley
5 (2/3) 26 (11/15)
42%
10
35 Adam Chapman
4 (1/3) 24 (10/14)
42%
10
46 Fale Pakieto
4 (0/4) 23 (7/16)
30%
10
46 Nathan Whelan
New Zealand Pool Association
4 (0/4) 25 (9/16)
36%
10
46 Steve Cropper
4 (1/3) 22 (7/15)
32%
10
46 Tane Tau
4 (1/3) 19 (6/13)
32%
10
46 Zavier Gantley
New Zealand Pool Association
4 (0/4) 19 (3/16)
16%
10
46 Ryan Wong
4 (0/4) 18 (2/16)
11%
10
46 Reece Chapman
4 (1/3) 20 (7/13)
35%
10
46 Steve Woodford
4 (1/3) 20 (6/14)
30%
10
46 Kent McKenzie
5 (1/4) 28 (9/19)
32%
10
46 Wayne Johnston
4 (0/4) 20 (4/16)
20%
10
46 Dave Burgess
4 (0/4) 19 (3/16)
16%
10
57 Cameron Wright
5 (0/5) 26 (6/20)
23%
10
Entry deadline Oct 21, 2020, 9:00 PM (local time)
Starts Oct 24, 2020, 8:00 AM (local time)
Format Round robin (56 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Dresscode
Organizer New Zealand Pool Association
Contact Brendan Ng (husler13@live.com.au)
More info
-THIS IS A NZPA NATIONAL RANKING EVENT!
-TOP 4 QUALIFY IN EACH SECTION PLUS THE NEXT BEST 4 PLAYERS OVERALL.
-OTAGO PLAYERS CAN PAY ONLINE TO DUNEDIN POOL ASSOCIATION
02 0910 0052694 00 PLEASE USE YOUR NAME AND N8 AS THE REFERENCE (B.NG N8 )
-OTHER PLAYERS ARE TO PAY THEIR ENTRY FEES TO THEIR OWN REGIONAL ASSOCIATIONS.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Matt Edwards 4 4 0 0 16 6 10 0 0 0 0.727 4
2 Ian Davis 4 2 0 2 12 10 2 0 0 0 0.545 2
3 Delvin Chin 4 2 0 2 12 11 1 0 0 0 0.522 2
4 Jacob Roberts 4 1 0 3 9 14 -5 0 0 0 0.391 1
5 Steve Cropper 4 1 0 3 7 15 -8 0 0 0 0.318 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Robin ‘Scouser’ Flynn 4 4 0 0 16 5 11 0 0 0 0.762 4
2 Tony Maitland 4 3 0 1 14 5 9 0 0 0 0.737 3
3 Pauly Te Whata Goldthorpe 4 2 0 2 11 10 1 0 0 0 0.524 2
4 Michael Marwood 4 1 0 3 6 14 -8 0 0 0 0.3 1
5 Dave Burgess 4 0 0 4 3 16 -13 0 0 0 0.158 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Brendan Ng 4 4 0 0 16 3 13 0 0 0 0.842 4
2 Logan Mckenzie 4 2 0 2 9 10 -1 0 0 0 0.474 2
3 Baz Winders 4 2 0 2 9 12 -3 0 0 0 0.429 2
4 Joseph Mendoza 4 1 0 3 10 13 -3 0 0 0 0.435 1
5 Reece Chapman 4 1 0 3 7 13 -6 0 0 0 0.35 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Dominic Mareko 4 4 0 0 16 3 13 0 0 0 0.842 4
2 Neil Whalley 4 3 0 1 14 7 7 0 0 0 0.667 3
3 Alan Gill 4 2 0 2 10 10 0 0 0 0 0.5 2
4 Stephen Boyle 4 1 0 3 7 13 -6 0 0 0 0.35 1
5 Ryan Wong 4 0 0 4 2 16 -14 0 0 0 0.111 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Toan Nguyen 4 3 0 1 15 8 7 0 0 0 0.652 3
2 Richard Dagg 4 2 0 2 13 12 1 0 0 0 0.52 2
3 Steve Proctor 4 2 0 2 11 10 1 0 0 0 0.524 2
4 Henry Nguyen 4 2 0 2 11 12 -1 0 0 0 0.478 2
5 Steve Woodford 4 1 0 3 6 14 -8 0 0 0 0.3 1
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Chiung Hao(Mark) Chiu 4 3 0 1 13 4 9 0 0 0 0.765 3
2 Danny Hunia 4 3 0 1 14 8 6 0 0 0 0.636 3
3 Kyri Michaelides 4 2 0 2 11 13 -2 0 0 0 0.458 2
4 Mikoláš Rychtařík 4 1 0 3 8 14 -6 0 0 0 0.364 1
5 Tane Tau 4 1 0 3 6 13 -7 0 0 0 0.316 1
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 William An 5 5 0 0 20 4 16 0 0 0 0.833 5
2 Mike Bowen 5 4 0 1 17 7 10 0 0 0 0.708 4
3 Sam Chin 5 3 0 2 14 12 2 0 0 0 0.538 3
4 Craig Broadley 5 2 0 3 11 15 -4 0 0 0 0.423 2
5 Kent McKenzie 5 1 0 4 9 19 -10 0 0 0 0.321 1
6 Cameron Wright 5 0 0 5 6 20 -14 0 0 0 0.231 0
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Johno McDowell Pakieto 4 4 0 0 16 1 15 0 0 0 0.941 4
2 Doug Stewart 4 3 0 1 12 11 1 0 0 0 0.522 3
3 Brent Ogg 4 2 0 2 11 11 0 0 0 0 0.5 2
4 Joseph Lavery 4 1 0 3 8 15 -7 0 0 0 0.348 1
5 Fale Pakieto 4 0 0 4 7 16 -9 0 0 0 0.304 0
Group I Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Danny Ryan 4 4 0 0 16 4 12 0 0 0 0.8 4
2 Aman Nayyar 4 3 0 1 13 11 2 0 0 0 0.542 3
3 Brendon Paterson 4 2 0 2 12 9 3 0 0 0 0.571 2
4 Sab Fikaj 4 1 0 3 10 14 -4 0 0 0 0.417 1
5 Zavier Gantley 4 0 0 4 3 16 -13 0 0 0 0.158 0
Group J Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Greg Croudis 4 4 0 0 16 7 9 0 0 0 0.696 4
2 Julius Manching 4 2 0 2 14 11 3 0 0 0 0.56 2
3 Aaron Gantley 4 2 0 2 13 11 2 0 0 0 0.542 2
4 John Adamson 4 2 0 2 11 13 -2 0 0 0 0.458 2
5 Wayne Johnston 4 0 0 4 4 16 -12 0 0 0 0.2 0
Group K Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Simon Singleton 4 4 0 0 16 9 7 0 0 0 0.64 4
2 Mike Hayes 4 3 0 1 15 9 6 0 0 0 0.625 3
3 Glenn Spiers 4 2 0 2 11 13 -2 0 0 0 0.458 2
4 Adam Chapman 4 1 0 3 10 14 -4 0 0 0 0.417 1
5 Nathan Whelan 4 0 0 4 9 16 -7 0 0 0 0.36 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
New Zealand
Matt Edwards
United Kingdom
Ian Davis
Sat 08:18 
2-A   
New Zealand
Steve Cropper
United Kingdom
Jacob Roberts
Sat 08:19 
3-B   
New Zealand
Pauly Te Whata Goldthorpe
New Zealand
Dave Burgess
Sat 08:19 
4-B   
United Kingdom
Robin ‘Scouser’ Flynn
United Kingdom
Michael Marwood
Sat 08:19 
5-C   
New Zealand
Brendan Ng
New Zealand
Reece Chapman
Sat 08:19 
6-C   
New Zealand
Logan Mckenzie
New Zealand
Joseph Mendoza
Sat 08:19 
7-D   
New Zealand
Dominic Mareko
Hong Kong
Ryan Wong
Sat 08:19 
8-D   
New Zealand
Neil Whalley
New Zealand
Alan Gill
Sat 08:19 
9-E   
New Zealand
Toan Nguyen
New Zealand
Steve Woodford
Sat 08:19 
10-E   
New Zealand
Henry Nguyen
New Zealand
Steve Proctor
Sat 08:19 
11-F   
Taiwan
Chiung Hao(Mark) Chiu
Czech Republic
Mikoláš Rychtařík
Sat 08:19 
12-F   
New Zealand
Danny Hunia
New Zealand
Tane Tau
Sat 08:19 
13-G   
New Zealand
Mike Bowen
New Zealand
Cameron Wright
Sat 16:16 
14-G   
New Zealand
William An
New Zealand
Kent McKenzie
Sat 17:02 
15-G   
New Zealand
Craig Broadley
New Zealand
Sam Chin
Sat 17:09 
16-H   
Niue
Johno McDowell Pakieto
Joseph Lavery
Sat 12:32 
17-H   
Niue
Fale Pakieto
New Zealand
Brent Ogg
Sat 13:26 
18-I   
New Zealand
Aman Nayyar
Albania
Sab Fikaj
Sat 13:38 
19-I   
New Zealand
Zavier Gantley
New Zealand
Danny Ryan
Sat 13:17 
20-J   
New Zealand
Greg Croudis
New Zealand
Wayne Johnston
Sat 13:43 
21-J   
New Zealand
Aaron Gantley
Philippines
Julius Manching
Sat 13:06 
22-K   
New Zealand
Simon Singleton
New Zealand
Adam Chapman
Sat 13:39 
23-K   
New Zealand
Glenn Spiers
New Zealand
Nathan Whelan
Sat 14:05 

Round 2

Race to 4
24-A   
United Kingdom
Ian Davis
United Kingdom
Jacob Roberts
Sat 09:12 
25-A   
New Zealand
Matt Edwards
New Zealand
Delvin Chin
Sat 08:56 
26-B   
New Zealand
Dave Burgess
United Kingdom
Michael Marwood
Sat 17:09 
27-B   
New Zealand
Pauly Te Whata Goldthorpe
New Zealand
Tony Maitland
Sat 16:58 
28-C   
New Zealand
Reece Chapman
New Zealand
Joseph Mendoza
Sat 13:52 
29-C   
New Zealand
Brendan Ng
New Zealand
Baz Winders
Sat 13:12  Table 7
30-D   
Hong Kong
Ryan Wong
New Zealand
Alan Gill
Sat 09:09 
31-D   
New Zealand
Dominic Mareko
England
Stephen Boyle
Sat 09:01 
32-E   
New Zealand
Steve Woodford
New Zealand
Steve Proctor
Sat 09:25 
33-E   
New Zealand
Toan Nguyen
New Zealand
Richard Dagg
Sat 09:09 
34-F   
Czech Republic
Mikoláš Rychtařík
New Zealand
Tane Tau
Sat 09:18 
35-F   
Taiwan
Chiung Hao(Mark) Chiu
New Zealand
Kyri Michaelides
Sat 09:10 
36-G   
New Zealand
Mike Bowen
New Zealand
Kent McKenzie
  Table 7
37-G   
New Zealand
Cameron Wright
New Zealand
Sam Chin
Sat 18:10 
38-G   
New Zealand
William An
New Zealand
Craig Broadley
Sat 18:10 
39-H   
Joseph Lavery
New Zealand
Brent Ogg
Sat 13:18 
40-H   
Niue
Johno McDowell Pakieto
New Zealand
Doug Stewart
Sat 13:21 
41-I   
Albania
Sab Fikaj
New Zealand
Danny Ryan
Sat 13:38 
42-I   
New Zealand
Aman Nayyar
New Zealand
Brendon Paterson
Sat 13:40 
43-J   
New Zealand
Wayne Johnston
Philippines
Julius Manching
Sat 13:44 
44-J   
New Zealand
Greg Croudis
New Zealand
John Adamson
Sat 13:47  Table 7
45-K   
New Zealand
Adam Chapman
New Zealand
Nathan Whelan
Sat 14:09 
46-K   
New Zealand
Simon Singleton
New Zealand
Mike Hayes
Sat 13:55 

Round 3

Race to 4
47-A   
United Kingdom
Jacob Roberts
New Zealand
Delvin Chin
Sat 09:55 
48-A   
United Kingdom
Ian Davis
New Zealand
Steve Cropper
Sat 09:57 
49-B   
United Kingdom
Michael Marwood
New Zealand
Tony Maitland
Sat 17:51 
50-B   
New Zealand
Dave Burgess
United Kingdom
Robin ‘Scouser’ Flynn
Sat 17:58 
51-C   
New Zealand
Joseph Mendoza
New Zealand
Baz Winders
Sat 13:56 
52-C   
New Zealand
Reece Chapman
New Zealand
Logan Mckenzie
Sat 14:06 
53-D   
New Zealand
Alan Gill
England
Stephen Boyle
Sat 09:43 
54-D   
Hong Kong
Ryan Wong
New Zealand
Neil Whalley
Sat 09:48 
55-E   
New Zealand
Steve Proctor
New Zealand
Richard Dagg
Sat 10:51 
56-E   
New Zealand
Steve Woodford
New Zealand
Henry Nguyen
Sat 10:51 
57-F   
New Zealand
Tane Tau
New Zealand
Kyri Michaelides
Sat 10:00 
58-F   
Czech Republic
Mikoláš Rychtařík
New Zealand
Danny Hunia
Sat 10:00 
59-G   
New Zealand
Mike Bowen
New Zealand
Sam Chin
Sat 18:21  Table 7
60-G   
New Zealand
Kent McKenzie
New Zealand
Craig Broadley
Sat 18:21 
61-G   
New Zealand
Cameron Wright
New Zealand
William An
Sat 18:18 
62-H   
New Zealand
Brent Ogg
New Zealand
Doug Stewart
Sat 14:28 
63-H   
Joseph Lavery
Niue
Fale Pakieto
Sat 14:48  Table 7
64-I   
New Zealand
Danny Ryan
New Zealand
Brendon Paterson
Sat 14:45 
65-I   
Albania
Sab Fikaj
New Zealand
Zavier Gantley
Sat 14:40 
66-J   
Philippines
Julius Manching
New Zealand
John Adamson
Sat 14:59 
67-J   
New Zealand
Wayne Johnston
New Zealand
Aaron Gantley
Sat 15:04 
68-K   
New Zealand
Nathan Whelan
New Zealand
Mike Hayes
Sat 14:52 
69-K   
New Zealand
Adam Chapman
New Zealand
Glenn Spiers
Sat 14:53 

Round 4

Race to 4
70-A   
New Zealand
Delvin Chin
New Zealand
Steve Cropper
Sat 11:12 
71-A   
United Kingdom
Jacob Roberts
New Zealand
Matt Edwards
Sat 10:47 
72-B   
New Zealand
Tony Maitland
United Kingdom
Robin ‘Scouser’ Flynn
Sat 18:36 
73-B   
United Kingdom
Michael Marwood
New Zealand
Pauly Te Whata Goldthorpe
Sat 18:36 
74-C   
New Zealand
Baz Winders
New Zealand
Logan Mckenzie
Sat 15:00 
75-C   
New Zealand
Joseph Mendoza
New Zealand
Brendan Ng
Sat 15:03 
76-D   
England
Stephen Boyle
New Zealand
Neil Whalley
Sat 10:33 
77-D   
New Zealand
Alan Gill
New Zealand
Dominic Mareko
Sat 10:36 
78-E   
New Zealand
Richard Dagg
New Zealand
Henry Nguyen
Sat 10:03 
79-E   
New Zealand
Steve Proctor
New Zealand
Toan Nguyen
Sat 12:07 
80-F   
New Zealand
Kyri Michaelides
New Zealand
Danny Hunia
Sat 09:49 
81-F   
New Zealand
Tane Tau
Taiwan
Chiung Hao(Mark) Chiu
Sat 11:34 
82-G   
New Zealand
Mike Bowen
New Zealand
Craig Broadley
Sat 19:25 
83-G   
New Zealand
Sam Chin
New Zealand
William An
Sat 19:05  Table 7
84-G   
New Zealand
Kent McKenzie
New Zealand
Cameron Wright
Sat 19:24 
85-H   
New Zealand
Doug Stewart
Niue
Fale Pakieto
Sat 15:36 
86-H   
New Zealand
Brent Ogg
Niue
Johno McDowell Pakieto
Sat 15:30 
87-I   
New Zealand
Brendon Paterson
New Zealand
Zavier Gantley
Sat 15:54 
88-I   
New Zealand
Danny Ryan
New Zealand
Aman Nayyar
Sat 15:29 
89-J   
New Zealand
John Adamson
New Zealand
Aaron Gantley
Sat 15:54 
90-J   
Philippines
Julius Manching
New Zealand
Greg Croudis
Sat 15:55 
91-K   
New Zealand
Mike Hayes
New Zealand
Glenn Spiers
Sat 15:34 
92-K   
New Zealand
Nathan Whelan
New Zealand
Simon Singleton
Sat 15:37  Table 7

Round 5

Race to 4
93-A   
New Zealand
Steve Cropper
New Zealand
Matt Edwards
Sat 11:57 
94-A   
New Zealand
Delvin Chin
United Kingdom
Ian Davis
Sat 11:56  Table 7
95-B   
United Kingdom
Robin ‘Scouser’ Flynn
New Zealand
Pauly Te Whata Goldthorpe
Sat 19:29 
96-B   
New Zealand
Tony Maitland
New Zealand
Dave Burgess
Sat 19:29 
97-C   
New Zealand
Logan Mckenzie
New Zealand
Brendan Ng
Sat 15:39 
98-C   
New Zealand
Baz Winders
New Zealand
Reece Chapman
Sat 15:40 
99-D   
New Zealand
Neil Whalley
New Zealand
Dominic Mareko
Sat 11:56 
100-D   
England
Stephen Boyle
Hong Kong
Ryan Wong
Sat 11:14 
101-E   
New Zealand
Henry Nguyen
New Zealand
Toan Nguyen
Sat 12:07 
102-E   
New Zealand
Richard Dagg
New Zealand
Steve Woodford
Sat 11:56 
103-F   
New Zealand
Danny Hunia
Taiwan
Chiung Hao(Mark) Chiu
Sat 11:56 
104-F   
New Zealand
Kyri Michaelides
Czech Republic
Mikoláš Rychtařík
Sat 11:56 
105-G   
New Zealand
Mike Bowen
New Zealand
William An
Sat 19:44  Table 7
106-G   
New Zealand
Craig Broadley
New Zealand
Cameron Wright
Sat 20:41 
107-G   
New Zealand
Sam Chin
New Zealand
Kent McKenzie
Sat 20:41 
108-H   
Niue
Fale Pakieto
Niue
Johno McDowell Pakieto
Sat 16:19 
109-H   
New Zealand
Doug Stewart
Joseph Lavery
Sat 16:20 
110-I   
New Zealand
Zavier Gantley
New Zealand
Aman Nayyar
Sat 16:24 
111-I   
New Zealand
Brendon Paterson
Albania
Sab Fikaj
Sat 17:00 
112-J   
New Zealand
Aaron Gantley
New Zealand
Greg Croudis
Sat 17:00 
113-J   
New Zealand
John Adamson
New Zealand
Wayne Johnston
Sat 17:08 
114-K   
New Zealand
Glenn Spiers
New Zealand
Simon Singleton
Sat 16:50  Table 7
115-K   
New Zealand
Mike Hayes
New Zealand
Adam Chapman
Sat 17:31 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment