Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 11 - January 12, 2020

2020 - Dansk Pool Tour - ELITE - København

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Andreas Madsen
7 (7/0) 65 (48/17)
74%
1000
2 Andreas Steen Bønnelykke
6 (5/1) 69 (39/30)
57%
800
3 Bahram Lotfy
6 (4/2) 56 (35/21)
63%
680
3 Kasper Kristoffersen
6 (5/1) 56 (39/17)
70%
680
5 Alan Conway
5 (3/2) 48 (25/23)
52%
579
5 Jeppe Thyde
5 (3/2) 48 (26/22)
54%
579
5 Lasse Buhl
4 (1/3) 35 (15/20)
43%
579
5 Jesper Vestergaard Nielsen
5 (2/3) 49 (22/27)
45%
579
9 Christoffer Lentz
4 (3/1) 29 (20/9)
69%
345
Show more
9 Mickey Krause
4 (3/1) 29 (18/11)
62%
345
11 Jesper Schmidt
3 (1/2) 28 (13/15)
46%
293
11 Theis Magle
4 (2/2) 32 (18/14)
56%
293
11 Samir S Ajeti
4 (3/1) 35 (19/16)
54%
293
11 Mathias Spanggaard Mortensen
4 (2/2) 32 (17/15)
53%
293
11 Rene Bak
4 (2/2) 31 (14/17)
45%
293
16 Søren Hartner Terp
4 (1/3) 34 (13/21)
38%
186
16 Kim Bing Sandhøj
3 (1/2) 25 (10/15)
40%
186
16 Frederik Schelde Madsen
4 (1/3) 30 (11/19)
37%
186
16 Henrik Andersen
4 (1/3) 29 (10/19)
34%
186
16 Per Gunnar Ingebrigtsen
4 (2/2) 35 (15/20)
43%
186
21 Sorin Dimtofte
4 (0/4) 28 (4/24)
14%
143
21 William Damkjer Buhl
4 (1/3) 37 (15/22)
41%
143
21 Marios Vlaikidis
4 (0/4) 31 (7/24)
23%
143
21 Jens Hytting Petersen
4 (0/4) 33 (9/24)
27%
143
Entry deadline Jan 6, 2020, 8:00 PM (local time)
Starts Jan 11, 2020, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (24 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Rankings DDBU Pool Rangliste
Organizer DDBU
Contact Lasse Buhl (lasse.buhl@avenir.dk) and Johnny Krause (krauseogsonner@gmail.com)
More info
Disciplinen er 9-ball
Race i puljerne er til 6. I enkelt Knock Out sættes dette op til 8.
1+2 fra hver pulje går videre til enkelt KO.
Puljevindere + den bedste 2'er får Walk Over i 1. runde

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Kasper Kristoffersen 4 4 0 0 24 6 18 0 0 0 0.8 8
2 Mickey Krause 4 3 0 1 18 11 7 0 0 0 0.621 6
3 Theis Magle 4 2 0 2 18 14 4 0 0 0 0.563 4
4 Henrik Andersen 4 1 0 3 10 19 -9 0 0 0 0.345 2
5 Sorin Dimtofte 4 0 0 4 4 24 -20 0 0 0 0.143 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Andreas Steen Bønnelykke 3 3 0 0 18 11 7 0 0 0 0.621 6
2 Jesper Schmidt 3 1 0 2 13 15 -2 0 0 0 0.464 2
3 Lasse Buhl 3 1 0 2 12 12 0 0 0 0 0.5 2
4 Kim Bing Sandhøj 3 1 0 2 10 15 -5 0 0 0 0.4 2
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jeppe Thyde 4 3 0 1 22 14 8 0 0 0 0.611 6
2 Jesper Vestergaard Nielsen 4 2 0 2 21 19 2 0 0 0 0.525 4
3 Mathias Spanggaard Mortensen 4 2 0 2 17 15 2 0 0 0 0.531 4
4 Per Gunnar Ingebrigtsen 4 2 0 2 15 20 -5 0 0 0 0.429 4
5 William Damkjer Buhl 4 1 0 3 15 22 -7 0 0 0 0.405 2
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Bahram Lotfy 4 3 0 1 23 10 13 0 0 0 0.697 6
2 Alan Conway 4 3 0 1 22 15 7 0 0 0 0.595 6
3 Samir S Ajeti 4 3 0 1 19 16 3 0 0 0 0.543 6
4 Frederik Schelde Madsen 4 1 0 3 11 19 -8 0 0 0 0.367 2
5 Jens Hytting Petersen 4 0 0 4 9 24 -15 0 0 0 0.273 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Andreas Madsen 4 4 0 0 24 7 17 0 0 0 0.774 8
2 Christoffer Lentz 4 3 0 1 20 9 11 0 0 0 0.69 6
3 Rene Bak 4 2 0 2 14 17 -3 0 0 0 0.452 4
4 Søren Hartner Terp 4 1 0 3 13 21 -8 0 0 0 0.382 2
5 Marios Vlaikidis 4 0 0 4 7 24 -17 0 0 0 0.226 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1-A   
Denmark
Mickey Krause
Denmark
Sorin Dimtofte
Sat 10:37  Table 1
2-A   
Denmark
Kasper Kristoffersen
Denmark
Henrik Andersen
Sat 10:37  Table 2
3-B   
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Denmark
Kim Bing Sandhøj
Sat 10:37  Table 3
4-B   
Denmark
Lasse Buhl
Denmark
Jesper Schmidt
Sat 10:37  Table 4
5-C   
Denmark
Jeppe Thyde
Norway
Per Gunnar Ingebrigtsen
Sat 10:37  Table 5
6-C   
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Denmark
William Damkjer Buhl
Sat 10:37  Table 6
7-D   
Ireland
Alan Conway
Denmark
Frederik Schelde Madsen
Sat 10:37  Table 7
8-D   
Denmark
Bahram Lotfy
Denmark
Jens Hytting Petersen
Sat 10:37  Table 8
9-E   
Denmark
Christoffer Lentz
Denmark
Andreas Madsen
Sat 10:47  Table 1
10-E   
Denmark
Rene Bak
Greece
Marios Vlaikidis
Sat 11:27  Table 7

Round 2

Race to 6
11-A   
Denmark
Sorin Dimtofte
Denmark
Henrik Andersen
Sat 11:06  Table 8
12-A   
Denmark
Mickey Krause
Denmark
Theis Magle
Sat 10:55  Table 2
13-B   
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Denmark
Jesper Schmidt
Sat 11:35  Table 2
14-B   
Denmark
Kim Bing Sandhøj
Denmark
Lasse Buhl
Sat 11:35  Table 6
15-C   
Norway
Per Gunnar Ingebrigtsen
Denmark
William Damkjer Buhl
Sat 11:47  Table 3
16-C   
Denmark
Jeppe Thyde
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Sat 11:47  Table 5
17-D   
Denmark
Frederik Schelde Madsen
Denmark
Jens Hytting Petersen
Sat 11:17  Table 4
18-D   
Ireland
Alan Conway
Macedonia (FYROM)
Samir Saciri
Sat 12:15  Table 4
19-E   
Denmark
Andreas Madsen
Greece
Marios Vlaikidis
Sat 12:22  Table 6
20-E   
Denmark
Christoffer Lentz
Denmark
Søren Hartner Terp
Sat 12:14  Table 8

Round 3

Race to 6
21-A   
Denmark
Henrik Andersen
Denmark
Theis Magle
Sat 12:16  Table 1
22-A   
Denmark
Sorin Dimtofte
Denmark
Kasper Kristoffersen
Sat 12:19  Table 7
23-B   
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Denmark
Lasse Buhl
Sat 12:38  Table 5
24-B   
Denmark
Jesper Schmidt
Denmark
Kim Bing Sandhøj
Sat 12:39  Table 2
25-C   
Denmark
William Damkjer Buhl
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Sat 13:13  Table 1
26-C   
Norway
Per Gunnar Ingebrigtsen
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Sat 13:13  Table 4
27-D   
Denmark
Jens Hytting Petersen
Macedonia (FYROM)
Samir Saciri
Sat 13:05  Table 3
28-D   
Denmark
Frederik Schelde Madsen
Denmark
Bahram Lotfy
Sat 13:06  Table 8
29-E   
Greece
Marios Vlaikidis
Denmark
Søren Hartner Terp
Sat 13:33  Table 7
30-E   
Denmark
Andreas Madsen
Denmark
Rene Bak
Sat 13:33  Table 6

Round 4

Race to 6
31-A   
Denmark
Theis Magle
Denmark
Kasper Kristoffersen
Sat 13:39  Table 8
32-A   
Denmark
Henrik Andersen
Denmark
Mickey Krause
Sat 13:40  Table 5
33-C   
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Sat 14:36  Table 5
34-C   
Denmark
William Damkjer Buhl
Denmark
Jeppe Thyde
Sat 14:21  Table 2
35-D   
Macedonia (FYROM)
Samir Saciri
Denmark
Bahram Lotfy
Sat 14:36  Table 3
36-D   
Denmark
Jens Hytting Petersen
Ireland
Alan Conway
Sat 14:36  Table 6
37-E   
Denmark
Søren Hartner Terp
Denmark
Rene Bak
Sat 14:45  Table 4
38-E   
Greece
Marios Vlaikidis
Denmark
Christoffer Lentz
Sat 14:45  Table 7

Round 5

Race to 6
39-A   
Denmark
Kasper Kristoffersen
Denmark
Mickey Krause
Sat 14:48  Table 1
40-A   
Denmark
Theis Magle
Denmark
Sorin Dimtofte
Sat 14:50  Table 8
41-C   
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Denmark
Jeppe Thyde
Sat 16:10  Table 5
42-C   
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Norway
Per Gunnar Ingebrigtsen
Sat 16:46  Table 3
43-D   
Denmark
Bahram Lotfy
Ireland
Alan Conway
Sat 15:55  Table 1
44-D   
Macedonia (FYROM)
Samir Saciri
Denmark
Frederik Schelde Madsen
Sat 15:55  Table 2
45-E   
Denmark
Rene Bak
Denmark
Christoffer Lentz
Sat 16:10  Table 3
46-E   
Denmark
Søren Hartner Terp
Denmark
Andreas Madsen
Sat 16:10  Table 4

Last sixteen

Race to 8
47   
Denmark
Kasper Kristoffersen
Walk Over
Sun 10:30 
48   
Ireland
Alan Conway
Walk Over
Sat 20:09 
49   
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Walk Over
Sun 10:30 
50   
Walk Over
Denmark
Jeppe Thyde
Sun 10:30 
51   
Denmark
Bahram Lotfy
Walk Over
Sun 10:30 
52   
Walk Over
Denmark
Lasse Buhl
Sun 10:30 
53   
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Walk Over
Sun 10:30 
54   
Denmark
Andreas Madsen
Walk Over
Sun 10:30 

Quarter final

Race to 8
55   
Denmark
Kasper Kristoffersen
Ireland
Alan Conway
Sun 12:27  Table 1
56   
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Denmark
Jeppe Thyde
Sun 12:27  Table 3
57   
Denmark
Bahram Lotfy
Denmark
Lasse Buhl
Sun 12:27  Table 6
58   
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Denmark
Andreas Madsen
Sun 12:27  Table 8

Semi final

Race to 8
59   
Denmark
Kasper Kristoffersen
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Sun 14:02  Table 2
60   
Denmark
Bahram Lotfy
Denmark
Andreas Madsen
Sun 14:02  Table 4

Final

Race to 8
61   
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Denmark
Andreas Madsen
Sun 16:01  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment