Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 2 - November 3, 2019

2019 - Danmarksmesterskab 8-ball

8-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Christoffer Lentz
6 (5/1) 70 (44/26)
63%
1200
2 Samir S Ajeti
8 (6/2) 94 (60/34)
64%
960
3 Alan Conway
4 (3/1) 43 (25/18)
58%
816
3 Jeppe Thyde
4 (3/1) 43 (25/18)
58%
816
5 Mickey Krause
3 (2/1) 42 (23/19)
55%
694
5 Bahram Lotfy
3 (2/1) 34 (21/13)
62%
694
5 Lasse Buhl
4 (2/2) 46 (24/22)
52%
694
5 Jesper Vestergaard Nielsen
4 (2/2) 52 (24/28)
46%
694
9 Søren Hartner Terp
3 (1/2) 35 (16/19)
46%
413
Show more
9 Mathias Spanggaard Mortensen
3 (1/2) 36 (18/18)
50%
413
9 Søren Rydlund
DDBU
4 (2/2) 49 (23/26)
47%
413
9 Rene Bak
3 (1/2) 32 (9/23)
28%
413
13 Andreas Steen Bønnelykke
3 (1/2) 34 (17/17)
50%
289
13 Theis Magle
2 (0/2) 25 (9/16)
36%
289
13 Martin Brackenbury
4 (2/2) 46 (24/22)
52%
289
13 Rasmus Boss Nielsen
4 (2/2) 42 (21/21)
50%
289
17 Sorin Dimtofte
2 (0/2) 22 (6/16)
27%
203
17 William Damkjer Buhl
2 (0/2) 21 (5/16)
24%
203
17 Jens Hytting Petersen
2 (0/2) 22 (6/16)
27%
203
17 Tomasz Czorniak
2 (0/2) 20 (4/16)
20%
203
Entry deadline Oct 30, 2019, 8:00 PM (local time)
Starts Nov 2, 2019, 9:00 AM (local time)
Format Double elimination (20 Participants)
Race to 8
Handicap No handicap
Rankings DDBU Pool Rangliste
Organizer DDBU
Contact Herlev Admin (jens@hipc.dk, +45 40192540)
More info
Fri tilmelding. Dog Max 40 deltagere. Det er først til mølle.
Det vil sige at de første 40 der betaler tilmelding er med:https://ddbu.nemtilmeld.dk/38/

Turneringen afvikles som dobbelt/enkelt KO.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 8
1   
Denmark
Jens Petersen
England
Martin Brackenbury
Sat 10:36  Table 1
2   
Denmark
Rene Bak
Walk Over
 
3   
Walk Over
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
 
4   
Denmark
Søren Rydlund
Denmark
Tomasz Czorniak
Sat 10:36  Table 2
5   
Denmark
Rasmus Boss Nielsen
Denmark
William Damkjer Buhl
Sat 10:36  Table 3
6   
Denmark
Søren Hartner Terp
Walk Over
 
7   
Walk Over
Denmark
Theis Magle
 
8   
Macedonia (FYROM)
Samir Saciri
Denmark
Sorin Dimtofte
Sat 10:36  Table 4

Winner round 1

Race to 8
9   
Denmark
Christoffer Lentz
England
Martin Brackenbury
Sat 12:29  Table 4
10   
Denmark
Rene Bak
Denmark
Bahram Lotfy
Sat 10:36  Table 5
11   
Denmark
Jeppe Thyde
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Sat 10:36  Table 6
12   
Denmark
Søren Rydlund
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Sat 12:17  Table 6
13   
Ireland
Alan Conway
Denmark
Rasmus Boss Nielsen
Sat 12:47  Table 3
14   
Denmark
Søren Hartner Terp
Denmark
Lasse Buhl
Sat 11:36  Table 5
15   
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Denmark
Theis Magle
Sat 12:16  Table 1
16   
Macedonia (FYROM)
Samir Saciri
Denmark
Mickey Krause
Sat 12:17  Table 2

Loser round 1

Race to 8
17   
Denmark
Jens Petersen
Macedonia (FYROM)
Samir Saciri
Sat 14:10  Table 3
18   
Walk Over
Denmark
Theis Magle
 
19   
Walk Over
Denmark
Søren Hartner Terp
 
20   
Denmark
Tomasz Czorniak
Denmark
Rasmus Boss Nielsen
Sat 14:10  Table 4
21   
Denmark
William Damkjer Buhl
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Sat 14:37  Table 2
22   
Walk Over
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
 
23   
Walk Over
Denmark
Rene Bak
 
24   
Denmark
Sorin Dimtofte
England
Martin Brackenbury
Sat 13:22  Table 5

Loser round 2

Race to 8
25   
Macedonia (FYROM)
Samir Saciri
Denmark
Theis Magle
Sat 15:59  Table 6
26   
Denmark
Søren Hartner Terp
Denmark
Rasmus Boss Nielsen
Sat 16:09  Table 5
27   
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Sat 15:58  Table 2
28   
Denmark
Rene Bak
England
Martin Brackenbury
Sat 15:36  Table 3

Winners qualification

Race to 8
29   
Denmark
Christoffer Lentz
Denmark
Bahram Lotfy
Sat 14:39  Table 6
30   
Denmark
Jeppe Thyde
Denmark
Søren Rydlund
Sat 14:55  Table 1
31   
Ireland
Alan Conway
Denmark
Lasse Buhl
Sat 14:39  Table 5
32   
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Denmark
Mickey Krause
Sat 15:33  Table 4

Losers qualification

Race to 8
33   
Macedonia (FYROM)
Samir Saciri
Denmark
Søren Rydlund
Sat 17:20  Table 1
34   
Denmark
Søren Hartner Terp
Denmark
Christoffer Lentz
Sat 18:03  Table 3
35   
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Sat 17:32  Table 4
36   
Denmark
Rene Bak
Denmark
Lasse Buhl
Sat 17:20  Table 2

Quarter final

Race to 8
37   
Denmark
Bahram Lotfy
Macedonia (FYROM)
Samir Saciri
Sun 10:00  Table 1
38   
Denmark
Jeppe Thyde
Denmark
Lasse Buhl
Sun 10:00  Table 5
39   
Ireland
Alan Conway
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Sun 10:00  Table 3
40   
Denmark
Mickey Krause
Denmark
Christoffer Lentz
Sun 10:00  Table 6

Semi final

Race to 8
41   
Macedonia (FYROM)
Samir Saciri
Denmark
Jeppe Thyde
Sun 12:28  Table 3
42   
Ireland
Alan Conway
Denmark
Christoffer Lentz
Sun 12:27  Table 1

Final

Race to 8
43   
Macedonia (FYROM)
Samir Saciri
Denmark
Christoffer Lentz
Sun 13:55  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment