Saving..

Edit match video

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action
Share

Share this page

May 19, 2018

2018 - DM 9-ball Kvalifikation

Add players

Please wait...
9-Ball

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Hans Noe
2 (2/0) 28 (16/12)
57%
1 Lasse Buhl
1 (1/0) 8 (8/0)
100%
1 Dragos Botezatu
1 (1/0) 12 (8/4)
67%
1 Martin Brackenbury
1 (1/0) 10 (8/2)
80%
5 Haukur Gudjonsson
3 (2/1) 35 (20/15)
57%
5 Radu Nicolae Marica
3 (2/1) 42 (22/20)
52%
5 Axel Keller
3 (2/1) 34 (16/18)
47%
5 Rune Mosbaek
3 (2/1) 38 (18/20)
47%
9 Flemming Lei Andersen
2 (0/2) 28 (12/16)
43%
9 Niels Kronborg Pedersen
2 (0/2) 30 (14/16)
47%
9 Christian Choi Sikivat Hansen
2 (0/2) 19 (3/16)
16%
9 Jens Petersen
3 (1/2) 39 (21/18)
54%
13 Nicklas Olsen
2 (0/2) 23 (7/16)
30%
Entry deadline May 14, 2018, 11:45 PM (local time)
Starts May 19, 2018, 9:30 AM (local time)
Schematype Double elimination 16-Q8 (13 Participants)
Race to 8
Handicap No handicap
Organizer DDBU
Contact Søren Terp (hartnerterp@gmail.com, 21659096) and DDBU Person (ddbupool@gmail.com)
More info
Der er maksimalt 16 pladser i kvalifikationen.
Der spilles om 8 pladser i hovedturneringen, hvor spillerne seedes 17-24.

Tilmelding er kun gældende når tilmeldingsgebyret er betalt, og betaling er afgørende for rækkefølgen af tilmeldinger.
Betaling: https://ddbu.nemtilmeld.dk/3/
Der er fælles mødetid for alle: Lørdag d. 19. maj kl. 9.30

Herunder er et udpluk af de vigtigste regler fra Turneringsreglementet:

- Der spilles efter de til en hver tid gældende EPBF turneringsregler.

- Spilletidspunkter ved turneringer fastsættes før turneringens start, og vil fremgå skemaet og
match oversigten på turneringsportalen.

- I løbet af en turnering kan turneringslederen revidere og redigere tidspunkterne.

- I forbindelse med hver kamp har en spiller fem minutters opvarmning.
Er en spiller ikke mødt op til kampstart, uanset grunden, mister denne retten til opvarmning.

Er en spiller ikke mødt op til kampstar, taber denne trilningen og første sæt.
Hvis spilleren endnu ikke er klar 5 min. efter kampstart tidspunktet, taber denne endnu et sæt.
Hvis spilleren 10 min. efter kampstart tidspunktet, stadigvæk ikke er klar taber denne kampen.

Hver spiller har én timeout, som maksimalt må tage 5 min. og skal foregå mellem to sæt, uanset hvis
tur det er til at breake.
Den anden spiller skal blive ved bordet under modstandernes timeout, hvis han ikke gør dette, bruger
denne også sin timeout.
Er spilleren ikke tilbage inden de 5 min. er gået, taber denne et sæt
Hvis spilleren ikke er tilbage inden der er gået 10 minutter dømmes denne som taber af kampen.

Dresscode A:
Sorte sko med læder, eller kunstlæder, overdel.
Sorte strømper.
Mørke ”Dress Pants”. Piger må desuden bruge kjole eller nederdel.
Polo eller skjorte med fastgjort logo

- Har en spiller på grund af særlige personlige forhold ikke mulighed for at bære en reglementeret
beklædningsgenstand, kan spilleren før turneringens start søge om dispensation. Ansøgning om
dispensation skal sendes skriftligt til Pool udvalgets formand og være denne i hænde senest syv
dage før turneringens start. Som udgangspunkt skal der fremvises lægeattest.

§ 12 SEEDNING
§ 12.1 DANMARKS IDRÆTSFORBUNDS DANMARKSMESTERSKABER (DM)
1. Medaljetagere fra sidste DM seedes forud for alle andre, såfremt de er kvalificeret til
hovedturneringen.

2. Herefter seedes ud fra ranglisten, modificeret til de enkelte discipliner.
• 9-ball: 9-ball turneringer tæller dobbelt, 10-ball turneringer * 1,25, 8-ball og 14.1 * 0,75

3. Hvis flere spillere står lige, trækkes der lod.
4. Seedningen er først endelig efter akkreditering til det enkelte stævne.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 8
1
Denmark
Lasse Buhl
Walk Over
    
2
Denmark
Axel Keller
Denmark
Christian Choi Sikivat Hansen
Sat 11:23  Table 1   
3
Denmark
Nicklas Olsen
Romania
Radu Nicolae Marica
Sat 11:23    
4
Denmark
Hans Christian Noe
Denmark
Jens Hytting Petersen
Sat 12:51  Table 2   
5
England
Martin Brackenbury
Walk Over
    
6
Denmark
Rune Mosbæk
Denmark
Flemming Lei Andersen
Sat 12:46  Table 1   
7
Denmark
Haukur Gudjonsson
Denmark
Niels Kronborg Pedersen
Sat 14:25  Table 1   
8
Walk Over
Romania
Dragos Botezatu
    

Winners qualification

Race to 8
9
Denmark
Lasse Buhl
Denmark
Axel Keller
Sat 16:08  Table 2   
10
Romania
Radu Nicolae Marica
Denmark
Hans Christian Noe
Sat 16:08  Table 5   
11
England
Martin Brackenbury
Denmark
Rune Mosbæk
Sat 16:31  Table 1   
12
Denmark
Haukur Gudjonsson
Romania
Dragos Botezatu
Sat 17:11  Table 4   

Loser round 1

Race to 8
13
Walk Over
Denmark
Christian Choi Sikivat Hansen
    
14
Denmark
Nicklas Olsen
Denmark
Jens Hytting Petersen
Sat 14:50    
15
Walk Over
Denmark
Flemming Lei Andersen
    
16
Denmark
Niels Kronborg Pedersen
Walk Over
    

Losers qualification

Race to 8
17
Denmark
Christian Choi Sikivat Hansen
Denmark
Haukur Gudjonsson
Sat 18:21  Table 4   
18
Denmark
Jens Hytting Petersen
Denmark
Rune Mosbæk
Sat 17:42  Table 1   
19
Denmark
Flemming Lei Andersen
Romania
Radu Nicolae Marica
Sat 18:21  Table 5   
20
Denmark
Niels Kronborg Pedersen
Denmark
Axel Keller
Sat 17:11  Table 2   

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment