Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 8 - April 9, 2023

1.Ballenstedter Oster Cup (Gruppe)

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Germany Stefan Steinmetzer
4 (3/1) 23 (15/8)
65%
1 Germany Erik Soltau
4 (4/0) 21 (16/5)
76%
1 Germany Raik Ernst
4 (4/0) 20 (16/4)
80%
1 Germany Hannes Stiller
4 (4/0) 18 (16/2)
89%
1 Germany Patrick Gautzsch
4 (3/1) 22 (15/7)
68%
1 Germany Fabian Schepers
4 (4/0) 18 (16/2)
89%
1 Germany Thomas Köhler
4 (4/0) 20 (16/4)
80%
1 Germany Mario Geiger
4 (3/1) 20 (14/6)
70%
9 Germany Oliver Hartl
4 (3/1) 21 (14/7)
67%
Show more
9 Germany Mathias Richter
4 (3/1) 23 (13/10)
57%
9 Germany Jason Moxhay
4 (3/1) 25 (15/10)
60%
9 Germany Paul Müller
4 (3/1) 24 (14/10)
58%
9 Germany Ronald Hasenfuß
4 (2/2) 22 (12/10)
55%
9 Germany Sven Neumann
4 (3/1) 23 (15/8)
65%
9 Germany Sascha Schöbbel
4 (3/1) 22 (12/10)
55%
9 Germany Frank Ossmann
4 (3/1) 21 (14/7)
67%
17 Germany Christian Weigoni
4 (2/2) 19 (9/10)
47%
17 Germany Adrian Reinecke
4 (2/2) 18 (9/9)
50%
17 Germany Markus Werner
4 (2/2) 19 (10/9)
53%
17 Germany István Pataki
4 (2/2) 20 (11/9)
55%
17 Italy Mirco Di Santo
4 (2/2) 20 (12/8)
60%
17 Germany Heiko Böhnstedt
4 (2/2) 23 (11/12)
48%
17 Germany Mario März
4 (2/2) 23 (13/10)
57%
17 Germany Angelo Weiß
4 (2/2) 21 (11/10)
52%
25 Germany Thomas Hauck
4 (1/3) 19 (6/13)
32%
25 Germany Annett Schnell
4 (1/3) 20 (8/12)
40%
25 Germany Katja Wenig
4 (1/3) 19 (4/15)
21%
25 Germany Simone Böhnstedt
4 (2/2) 24 (11/13)
46%
25 Germany Chris Bartels
4 (1/3) 22 (8/14)
36%
25 Germany Florian Adomat
4 (1/3) 20 (6/14)
30%
25 Germany Michael Falkenberg
4 (2/2) 23 (10/13)
43%
25 Germany Martin Poguntke
4 (2/2) 22 (12/10)
55%
33 Germany Hagen Abromeit
4 (1/3) 22 (7/15)
32%
33 Germany Jens Buchmann
4 (0/4) 23 (7/16)
30%
33 Germany Steffen Leubner
4 (0/4) 20 (4/16)
20%
33 Björn Rommel
4 (0/4) 16 (0/16)
0%
33 Germany Eugen-Stefan Weber
4 (0/4) 16 (0/16)
0%
33 Germany Thomas Kind
4 (0/4) 21 (5/16)
24%
33 Germany Stefan Ulrich
4 (0/4) 22 (6/16)
27%
33 Germany Ronald Koch
4 (0/4) 21 (5/16)
24%
Starts Apr 8, 2023, 11:16 AM Until Apr 9, 2023 (local time)
Entry deadline Apr 8, 2023, 10:20 AM (local time)
Organizer Billard-Landesverband Sachsen-Anhalt e.V.
Contact Simone Böhnstedt
Format Round robin (40 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
More info
Modus: Gruppe: max. 40 Spieler 8 Gruppen a 5 Spieler auf 4 GW
ersten drei ziehen in die Finalrunde ein, 24 Feld Einfach Ko auf 5 GW
Gruppenersten werden gesetzt!!!
Damenfeld: max. 8 Damen Doppel KO 4GW Finale 5 GW (10 Euro 100%_ 5 Euro 50%)
Meldeschluss: 19.03.2023 via Cuescore oder WhatsApp
Startgeld: 20 Euro pro _100% Ausschüttung, bei 10 Euro _50% vom Startgeld

Fragen an: Simone Böhnstedt Tel. 015205438368

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Fabian Schepers 4 4 0 0 16 2 14 3 0 0 0.889 4
2 Mathias Richter 4 3 0 1 13 10 3 0 0 0 0.565 3
3 Adrian Reinecke 4 2 0 2 9 9 0 1 0 0 0.5 2
4 Thomas Hauck 4 1 0 3 6 13 -7 0 0 0 0.316 1
5 Stefan Ulrich 4 0 0 4 6 16 -10 0 0 0 0.273 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Hannes Stiller 4 4 0 0 16 2 14 2 0 0 0.889 4
2 Sascha Schöbbel 4 3 0 1 12 10 2 0 0 0 0.545 3
3 Mario März 4 2 0 2 13 10 3 0 0 0 0.565 2
4 Florian Adomat 4 1 0 3 6 14 -8 0 0 0 0.3 1
5 Ronald Koch 4 0 0 4 5 16 -11 0 0 0 0.238 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Erik Soltau 4 4 0 0 16 5 11 0 0 0 0.762 4
2 Jason Moxhay 4 3 0 1 15 10 5 0 0 0 0.6 3
3 Heiko Böhnstedt 4 2 0 2 11 12 -1 0 0 0 0.478 2
4 Chris Bartels 4 1 0 3 8 14 -6 0 0 0 0.364 1
5 Jens Buchmann 4 0 0 4 7 16 -9 0 0 0 0.304 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Thomas Köhler 4 4 0 0 16 4 12 2 0 0 0.8 4
2 Frank Ossmann 4 3 0 1 14 7 7 0 0 0 0.667 3
3 Markus Werner 4 2 0 2 10 9 1 0 0 0 0.526 2
4 Annett Schnell 4 1 0 3 8 12 -4 0 0 0 0.4 1
5 Eugen-Stefan Weber 4 0 0 4 0 16 -16 0 0 0 0 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Stefan Steinmetzer 4 3 0 1 15 8 7 0 0 0 0.652 3
2 Ronald Hasenfuß 4 2 0 2 12 10 2 0 0 0 0.545 2
3 Angelo Weiß 4 2 0 2 11 10 1 0 0 0 0.524 2
4 Simone Böhnstedt 4 2 0 2 11 13 -2 0 0 0 0.458 2
5 Hagen Abromeit 4 1 0 3 7 15 -8 0 0 0 0.318 1
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Patrick Gautzsch 4 3 0 1 15 7 8 0 0 0 0.682 3
2 Sven Neumann 4 3 0 1 15 8 7 0 0 0 0.652 3
3 Christian Weigoni 4 2 0 2 9 10 -1 0 0 0 0.474 2
4 Michael Falkenberg 4 2 0 2 10 13 -3 0 0 0 0.435 2
5 Thomas Kind 4 0 0 4 5 16 -11 0 0 0 0.238 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mario Geiger 4 3 0 1 14 6 8 0 0 0 0.7 3
2 Paul Müller 4 3 0 1 14 10 4 0 0 0 0.583 3
3 István Pataki 4 2 0 2 11 9 2 1 0 0 0.55 2
4 Martin Poguntke 4 2 0 2 12 10 2 1 0 0 0.545 2
5 Björn Rommel 4 0 0 4 0 16 -16 0 0 0 0 0
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Raik Ernst 4 4 0 0 16 4 12 0 0 0 0.8 4
2 Oliver Hartl 4 3 0 1 14 7 7 1 0 0 0.667 3
3 Mirco Di Santo 4 2 0 2 12 8 4 0 0 0 0.6 2
4 Katja Wenig 4 1 0 3 4 15 -11 0 0 0 0.211 1
5 Steffen Leubner 4 0 0 4 4 16 -12 0 0 0 0.2 0

Schedule

BETA Try the new playing schedule (beta). Try now!
Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Germany
Mathias Richter
Germany
Fabian Schepers
Sat 10:51  Table 1
2-A   
Germany
Adrian Reinecke
R1
Germany
Stefan Ulrich
Sat 10:51  Table 2
3-B   
Germany
Mario März
Germany
Hannes Stiller
Sat 10:51  Table 3
4-B   
Germany
Sascha Schöbbel
Germany
Florian Adomat
Sat 10:51  Table 4
5-C   
Germany
Erik Soltau
Germany
Chris Bartels
Sat 10:51  Table 5
6-C   
Germany
Heiko Böhnstedt
Germany
Jason Moxhay
Sat 10:52  Table 6
7-D   
Germany
Markus Werner
Germany
Annett Schnell
Sat 10:52  Table 7
8-D   
Germany
Thomas Köhler
R2
Germany
Frank Ossmann
Sat 10:52  Table 8
9-E   
Germany
Simone Böhnstedt
Germany
Angelo Weiß
Sat 11:26  Table 1
10-E   
Germany
Ronald Hasenfuß
Germany
Stefan Steinmetzer
Sat 10:52  Table 9
11-F   
Germany
Christian Weigoni
Germany
Michael Falkenberg
Sat 11:18  Table 6
12-F   
Germany
Thomas Kind
Germany
Sven Neumann
Sat 11:20  Table 2
13-G   
Germany
Mario Geiger
Germany
Istvan Pataki
Sat 11:22  Table 4
14-G   
Björn Rommel
Germany
Paul Müller
Sat 11:24 
15-H   
Italy
Mirco Di Santo
Germany
Raik Ernst
Sat 11:24  Table 5
16-H   
Germany
Oliver Hartl
Germany
Katja Wenig
Sat 11:31  Table 8

Round 2

Race to 4
17-A   
Germany
Fabian Schepers
Germany
Stefan Ulrich
Sat 11:40  Table 7
18-A   
Germany
Mathias Richter
Germany
Thomas Hauck
Sat 11:44  Table 3
19-B   
Germany
Hannes Stiller
R1
Germany
Florian Adomat
Sat 12:18  Table 9
20-B   
Germany
Mario März
Germany
Ronald Koch
Sat 11:47  Table 2
21-C   
Germany
Chris Bartels
Germany
Jason Moxhay
Sat 12:10  Table 6
22-C   
Germany
Erik Soltau
Germany
Jens Buchmann
Sat 11:42  Table 6
23-D   
Germany
Annett Schnell
Germany
Frank Ossmann
Sat 11:34  Table 9
24-D   
Germany
Markus Werner
Germany
Eugen-Stefan Weber
Sat 11:35 
25-E   
Germany
Angelo Weiß
Germany
Stefan Steinmetzer
Sat 13:26  Table 8
26-E   
Germany
Simone Böhnstedt
Germany
Hagen Abromeit
Sat 12:43  Table 5
27-F   
Germany
Michael Falkenberg
Germany
Sven Neumann
Sat 13:24  Table 9
28-F   
Germany
Christian Weigoni
Germany
Patrick Gautzsch
Sat 12:49  Table 4
29-G   
Germany
Istvan Pataki
R1
Germany
Paul Müller
Sat 13:08  Table 1
30-G   
Germany
Mario Geiger
Germany
Martin Poguntke
Sat 13:17  Table 6
31-H   
Germany
Raik Ernst
Germany
Katja Wenig
Sat 13:25  Table 4
32-H   
Italy
Mirco Di Santo
Germany
Steffen Leubner
Sat 13:26  Table 5

Round 3

Race to 4
33-A   
Germany
Stefan Ulrich
Germany
Thomas Hauck
Sat 13:22  Table 3
34-A   
Germany
Fabian Schepers
R2
Germany
Adrian Reinecke
Sat 12:47  Table 7
35-B   
Germany
Florian Adomat
Germany
Ronald Koch
Sat 13:20  Table 2
36-B   
Germany
Hannes Stiller
Germany
Sascha Schöbbel
Sat 13:13  Table 7
37-C   
Germany
Jason Moxhay
Germany
Jens Buchmann
Sat 12:43  Table 9
38-C   
Germany
Chris Bartels
Germany
Heiko Böhnstedt
Sat 13:40  Table 7
39-D   
Germany
Frank Ossmann
Germany
Eugen-Stefan Weber
Sat 11:56 
40-D   
Germany
Annett Schnell
Germany
Thomas Köhler
Sat 12:37  Table 6
41-E   
Germany
Stefan Steinmetzer
Germany
Hagen Abromeit
Sat 12:03  Table 7
42-E   
Germany
Angelo Weiß
Germany
Ronald Hasenfuß
Sat 12:21  Table 2
43-F   
Germany
Sven Neumann
Germany
Patrick Gautzsch
Sat 12:01  Table 5
44-F   
Germany
Michael Falkenberg
Germany
Thomas Kind
Sat 12:28  Table 3
45-G   
Germany
Paul Müller
Germany
Martin Poguntke
Sat 11:52  Table 4
46-G   
Germany
Istvan Pataki
Björn Rommel
Sat 11:57 
47-H   
Germany
Katja Wenig
Germany
Steffen Leubner
Sat 12:14  Table 8
48-H   
Germany
Raik Ernst
Germany
Oliver Hartl
Sat 12:19  Table 1

Round 4

Race to 4
49-A   
Germany
Thomas Hauck
Germany
Adrian Reinecke
Sat 14:11  Table 7
50-A   
Germany
Stefan Ulrich
Germany
Mathias Richter
Sat 14:04  Table 4
51-B   
Germany
Ronald Koch
Germany
Sascha Schöbbel
Sat 13:54  Table 6
52-B   
Germany
Florian Adomat
Germany
Mario März
Sat 13:58  Table 3
53-C   
Germany
Jens Buchmann
Germany
Heiko Böhnstedt
Sat 14:23  Table 6
54-C   
Germany
Jason Moxhay
Germany
Erik Soltau
Sat 13:55  Table 5
55-D   
Germany
Eugen-Stefan Weber
Germany
Thomas Köhler
Sat 11:59 
56-D   
Germany
Frank Ossmann
Germany
Markus Werner
Sat 13:48  Table 2
57-E   
Germany
Hagen Abromeit
Germany
Ronald Hasenfuß
Sat 13:59  Table 1
58-E   
Germany
Stefan Steinmetzer
Germany
Simone Böhnstedt
Sat 15:03  Table 6
59-F   
Germany
Patrick Gautzsch
Germany
Thomas Kind
Sat 14:11  Table 8
60-F   
Germany
Sven Neumann
Germany
Christian Weigoni
Sat 14:25  Table 3
61-G   
Germany
Martin Poguntke
Björn Rommel
Sat 11:58 
62-G   
Germany
Paul Müller
Germany
Mario Geiger
Sat 14:28  Table 2
63-H   
Germany
Steffen Leubner
Germany
Oliver Hartl
R1
Sat 14:29  Table 9
64-H   
Germany
Katja Wenig
Italy
Mirco Di Santo
Sat 14:32  Table 5

Round 5

Race to 4
65-A   
Germany
Adrian Reinecke
Germany
Mathias Richter
Sat 14:59  Table 8
66-A   
Germany
Thomas Hauck
Germany
Fabian Schepers
R1
Sat 15:05  Table 5
67-B   
Germany
Sascha Schöbbel
Germany
Mario März
Sat 14:58  Table 4
68-B   
Germany
Ronald Koch
Germany
Hannes Stiller
R1
Sat 14:34  Table 1
69-C   
Germany
Heiko Böhnstedt
Germany
Erik Soltau
Sat 15:06  Table 3
70-C   
Germany
Jens Buchmann
Germany
Chris Bartels
Sat 15:07  Table 1
71-D   
Germany
Thomas Köhler
Germany
Markus Werner
Sat 15:00  Table 9
72-D   
Germany
Eugen-Stefan Weber
Germany
Annett Schnell
Sat 11:59 
73-E   
Germany
Ronald Hasenfuß
Germany
Simone Böhnstedt
Sat 15:49  Table 3
74-E   
Germany
Hagen Abromeit
Germany
Angelo Weiß
Sat 15:11  Table 2
75-F   
Germany
Thomas Kind
Germany
Christian Weigoni
Sat 15:21  Table 9
76-F   
Germany
Patrick Gautzsch
Germany
Michael Falkenberg
Sat 15:22  Table 4
77-G   
Björn Rommel
Germany
Mario Geiger
Sat 11:59 
78-G   
Germany
Martin Poguntke
R1
Germany
Istvan Pataki
Sat 15:33  Table 5
79-H   
Germany
Oliver Hartl
Italy
Mirco Di Santo
Sat 15:34  Table 8
80-H   
Germany
Steffen Leubner
Germany
Raik Ernst
Sat 15:36  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants