Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 27 - March 2, 2024

WPA Predator World Championship Men's 10-Ball 2024 - Stage 1

10-Ball
Please review event rules and referee briefing video at the following page: https://probilliardseries.com/vegas-2024/rules/
Please review event rules and referee briefing video at the following page: https://probilliardseries.com/vegas-2024/rules/

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 AIN Fedor Gorst
3 (3/0) 7 (6/1)
86%
1 Chinese Taipei Ko Pin-Yi (秉逸柯)
3 (3/0) 7 (6/1)
86%
1 Spain Francisco Sanchez Ruiz
3 (3/0) 8 (6/2)
75%
1 Chinese Taipei Ko Ping Chung (秉中柯)
3 (3/0) 7 (6/1)
86%
1 Philippines Carlo Biado
3 (3/0) 6 (6/0)
100%
1 Poland Wojciech Szewczyk
3 (3/0) 7 (6/1)
86%
1 Poland Mieszko Fortuński
3 (3/0) 7 (6/1)
86%
1 Singapore Aloysius Yapp
3 (3/0) 6 (6/0)
100%
9 Albania Eklent Kaçi
4 (3/1) 8 (6/2)
75%
Show more
9 Estonia Denis Grabe
5 (4/1) 11 (9/2)
82%
9 Austria Albin Ouschan
4 (3/1) 8 (6/2)
75%
9 United States Shane Van Boening
4 (3/1) 8 (6/2)
75%
9 Japan Naoyuki Oi
5 (4/1) 10 (8/2)
80%
9 United States Skyler Woodward
5 (4/1) 12 (8/4)
67%
9 Kuwait Bader Alawadhi
5 (4/1) 14 (9/5)
64%
9 Chinese Taipei Chang Jung-Lin
4 (3/1) 10 (6/4)
60%
17 Austria Max Lechner
5 (3/2) 14 (8/6)
57%
17 Canada Alex Pagulayan
4 (2/2) 9 (5/4)
56%
17 Chinese Taipei Wu Kun Lin
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
17 Poland Daniel Macioł
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
17 Peru Gerson Martinez Boza
5 (3/2) 11 (6/5)
55%
17 Hong Kong Yip Kin Ling Leo
4 (2/2) 9 (5/4)
56%
17 Poland Konrad Juszczyszyn
5 (3/2) 12 (7/5)
58%
17 Japan Hayato Hijikata
4 (2/2) 9 (4/5)
44%
25 Turkey Mustafa Alnar
4 (2/2) 10 (4/6)
40%
25 United States Hunter Lombardo
4 (2/2) 11 (5/6)
45%
25 Poland Szymon Kural
4 (2/2) 9 (5/4)
56%
25 Iran Sina Valizadeh
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
25 United Kingdom Jayson Shaw
4 (2/2) 11 (5/6)
45%
25 Hong Kong Robbie Capito
4 (2/2) 9 (5/4)
56%
25 Chinese Taipei (Ryan) Hsu Jui-An
4 (2/2) 11 (6/5)
55%
25 Germany Luca Menn
4 (2/2) 8 (4/4)
50%
33 Austria Mario He
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
33 Greece Alex Kazakis
KING8
3 (1/2) 9 (4/5)
44%
33 Netherlands Yannick Pongers
SPC Woensel
3 (1/2) 7 (2/5)
29%
33 Canada Jason Klatt
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
33 Australia Justin Sajich
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
33 Hungary Olivér Szolnoki
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
33 New Zealand Sullivan Clark
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
33 Chile Enrique Rojas
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
33 Germany Yuma Dörner
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
33 Poland Mateusz Śniegocki
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
33 Qatar Bashar Hussain Abdulmajeed
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
33 Czech Republic Roman Hybler
3 (1/2) 6 (2/4)
33%
33 Poland Wiktor Zieliński
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
33 Canada Danny Hewitt
3 (1/2) 7 (2/5)
29%
33 Canada John Morra
3 (1/2) 8 (4/4)
50%
33 Mexico Ruben Bautista
3 (1/2) 7 (2/5)
29%
49 Lebanon Mohammad Ali Berjaoui
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
49 Netherlands Marco Teutscher
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
49 Poland Radoslaw Babica
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
49 Sweden Ragnar Grönsten
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
49 Oman Mubarak Al-Wahaibi
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
49 Germany Dennis Laszkowski
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
49 Dominican Republic Jose Ramon Diaz
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
49 Norway Mikael Oegaard
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
49 South Korea Min-Ug Ha
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
49 Indonesia Punguan Hasiholan Sihombing
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
49 Peru Edgar Vallenas
1 (0/1) 2 (0/2)
0%
49 Qatar Meshaal Turki Al-Ali
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
49 Canada Stephen Holem
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
49 Germany Joshua Filler
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
49 United States Tyler Styer
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
49 United States Jeremy Sossei
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
Starts Feb 27, 2024, 6:00 AM Until Mar 2, 2024 (local time)
Organizer Pro Billiard Series
Format Double elimination qualifier (64 Participants)
Handicap No handicap
More info
WPA Predator World Championship Men's 10-Ball 2024 - Stage 1 (Double Elimination)

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Best of 4 sets 
1   
Albania
Eklent Kaçi
United States
Skyler Woodward
Tue 09:30  Table 1
2   
Germany
Luca Menn
Qatar
Meshaal Turki Al-Ali
Tue 09:31  Table 3
3   
Iran
Sina Valizadeh
Netherlands
Yannick Pongers
Tue 09:31  Table 4
4   
Germany
Dennis Laszkowski
Singapore
Aloysius Yapp
Tue 09:31  Table 5
5   
Austria
Mario He
Canada
Stephen Holem
Tue 09:31  Table 6
6   
Austria
Max Lechner
Poland
Daniel Macioł
Tue 09:31  Table 7
7   
Germany
Yuma Dörner
Chinese Taipei
(Ryan) Hsu Jui-An
Tue 09:31  Table 8
8   
Netherlands
Marco Teutscher
Spain
Francisco Sanchez Ruiz
Tue 09:31  Table 9
9   
Chinese Taipei
Chang Jung-Lin
Oman
Mubarak Alwahaibi
Tue 09:31  Table 10
10   
Hungary
Olivér Szolnoki
United States
Hunter Lombardo
Tue 09:31  Table 11
11   
Poland
Radoslaw Babica
R1
Poland
Mieszko Fortuński
Tue 09:31  Table 12
12   
United Kingdom
Jayson Shaw
Estonia
Denis Grabe
Tue 09:30  Table 2
13   
United States
Shane Van Boening
United States
Jeremy Sossei
Tue 09:31  Table 15
14   
Australia
Justin Sajich
Philippines
Carlo Biado
Tue 09:31  Table 16
15   
Indonesia
Punguan Hasiholan Sihombing
Turkey
Mustafa Alnar
Tue 09:31  Table 17
16   
Chile
Enrique Rojas
Chinese Taipei
Wu Kun Lin
Tue 09:31  Table 18
17   
Poland
Wiktor Zieliński
Hong Kong
Robbie Capito
Tue 12:21  Table 10
18   
Hong Kong
Yip Kin Ling Leo
United States
Tyler Styer
Tue 12:21  Table 9
19   
Peru
Edgar Vallenas
Peru
Gerson Martinez Boza
R1
Tue 12:22  Table 12
20   
Canada
Jason Klatt
R1
Poland
Wojciech Szewczyk
Tue 12:32  Table 4
21   
Canada
John Morra
Japan
Hayato Hijikata
Tue 12:32  Table 11
22   
South Korea
Min-Ug Ha
Canada
Danny Hewitt
R1
Tue 12:32  Table 14
23   
Qatar
Bashar Hussain Abdulmajeed
Dominican Republic
Jose Ramon Diaz
Tue 12:22  Table 6
24   
AIN
Fedor Gorst
Poland
Konrad Juszczyszyn
Tue 12:22  Table 7
25   
Austria
Albin Ouschan
Sweden
Ragnar Grönsten ( Pro Billiard Club)
Tue 12:21  Table 3
26   
Czech Republic
Roman Hybler
Poland
Szymon Kural
Tue 12:22  Table 5
27   
Chinese Taipei
Ko Ping Chung (秉中柯)
Norway
Mikael Oegaard
Tue 12:23  Table 17
28   
Kuwait
Bader alawadhi
Greece
Alex Kazakis
Tue 12:23  Table 18
29   
Japan
Naoyuki Oi
Chinese Taipei
Ko Pin-Yi (秉逸柯)
Tue 12:21  Table 2
30   
Lebanon
Mohammad Ali Berjaoui
Poland
Mateusz Śniegocki
Tue 12:23  Table 15
31   
Mexico
Ruben Bautista
New Zealand
Sullivan Clark
Tue 12:23  Table 16
32   
Canada
Alex Pagulayan
Germany
Joshua Filler
Tue 12:21  Table 1

Winner round 1

Best of 4 sets 
33   
Albania
Eklent Kaçi
Germany
Luca Menn
Tue 18:16  Table 11
34   
Netherlands
Yannick Pongers
Singapore
Aloysius Yapp
Tue 18:16  Table 3
35   
Austria
Mario He
Poland
Daniel Macioł
Tue 18:16  Table 6
36   
Germany
Yuma Dörner
Spain
Francisco Sanchez Ruiz
Tue 18:16  Table 7
37   
Chinese Taipei
Chang Jung-Lin
Hungary
Olivér Szolnoki
Tue 18:16  Table 4
38   
Poland
Mieszko Fortuński
United Kingdom
Jayson Shaw
Tue 18:16  Table 18
39   
United States
Shane Van Boening
Philippines
Carlo Biado
Tue 18:16  Table 1
40   
Turkey
Mustafa Alnar
Chinese Taipei
Wu Kun Lin
Tue 18:16  Table 5
41   
Hong Kong
Robbie Capito
Hong Kong
Yip Kin Ling Leo
Tue 18:16  Table 17
42   
Peru
Gerson Martinez Boza
Poland
Wojciech Szewczyk
Tue 18:16  Table 16
43   
Japan
Hayato Hijikata
Canada
Danny Hewitt
Tue 18:16  Table 15
44   
Qatar
Bashar Hussain Abdulmajeed
AIN
Fedor Gorst
Tue 18:16  Table 14
45   
Austria
Albin Ouschan
Czech Republic
Roman Hybler
Tue 18:16  Table 9
46   
Chinese Taipei
Ko Ping Chung (秉中柯)
R2
Greece
Alex Kazakis
R1
Tue 18:16  Table 2
47   
Chinese Taipei
Ko Pin-Yi (秉逸柯)
Poland
Mateusz Śniegocki
Tue 18:16  Table 10
48   
New Zealand
Sullivan Clark
Canada
Alex Pagulayan
Tue 18:16  Table 8

Loser round 1

Best of 4 sets 
49   
United States
Skyler Woodward
Qatar
Meshaal Turki Al-Ali
Wed 09:17  Table 18
50   
Iran
Sina Valizadeh
R2
Germany
Dennis Laszkowski
Wed 09:17  Table 17
51   
Canada
Stephen Holem
Austria
Max Lechner
Wed 09:17  Table 16
52   
Chinese Taipei
(Ryan) Hsu Jui-An
Netherlands
Marco Teutscher
Wed 09:17  Table 15
53   
Oman
Mubarak Alwahaibi
United States
Hunter Lombardo
Wed 09:17  Table 12
54   
Poland
Radoslaw Babica
Estonia
Denis Grabe
Wed 09:17  Table 11
55   
United States
Jeremy Sossei
Australia
Justin Sajich
Wed 09:17  Table 10
56   
Indonesia
Punguan Hasiholan Sihombing
Chile
Enrique Rojas
Wed 09:17  Table 8
57   
Poland
Wiktor Zieliński
R2
United States
Tyler Styer
Wed 09:17  Table 2
58   
Peru
Edgar Vallenas
Canada
Jason Klatt
Wed 09:17  Table 7
59   
Canada
John Morra
South Korea
Min-Ug Ha
Wed 09:17  Table 6
60   
Dominican Republic
Jose Ramon Diaz
Poland
Konrad Juszczyszyn
Wed 09:17  Table 5
61   
Sweden
Ragnar Grönsten
Poland
Szymon Kural
Wed 09:18  Table 4
62   
Norway
Mikael Oegaard
Kuwait
Bader alawadhi
Wed 09:18  Table 3
63   
Japan
Naoyuki Oi
Lebanon
Mohammad Ali Berjaoui
Wed 09:18  Table 13
64   
Mexico
Ruben Bautista
Germany
Joshua Filler
Wed 09:18  Table 1

Loser round 2

Best of 4 sets 
65   
United States
Skyler Woodward
New Zealand
Sullivan Clark
Wed 13:49  Table 12
66   
Iran
Sina Valizadeh
Poland
Mateusz Śniegocki
Wed 13:49  Table 9
67   
Austria
Max Lechner
Greece
Alex Kazakis
Wed 13:49  Table 2
68   
Chinese Taipei
(Ryan) Hsu Jui-An
Czech Republic
Roman Hybler
Wed 13:49  Table 11
69   
United States
Hunter Lombardo
Qatar
Bashar Hussain Abdulmajeed
Wed 13:49  Table 10
70   
Estonia
Denis Grabe
Canada
Danny Hewitt
Wed 13:49  Table 4
71   
Australia
Justin Sajich
Peru
Gerson Martinez Boza
R2
Wed 13:49  Table 8
72   
Chile
Enrique Rojas
Hong Kong
Robbie Capito
Wed 13:49  Table 7
73   
Poland
Wiktor Zieliński
Turkey
Mustafa Alnar
Wed 13:49  Table 6
74   
Canada
Jason Klatt
United States
Shane Van Boening
Wed 13:50  Table 3
75   
Canada
John Morra
United Kingdom
Jayson Shaw
Wed 13:50  Table 1
76   
Poland
Konrad Juszczyszyn
Hungary
Olivér Szolnoki
Wed 13:50  Table 5
77   
Poland
Szymon Kural
Germany
Yuma Dörner
Wed 13:49  Table 13
78   
Kuwait
Bader alawadhi
Austria
Mario He
Wed 13:49  Table 16
79   
Japan
Naoyuki Oi
Netherlands
Yannick Pongers
Wed 13:49  Table 17
80   
Mexico
Ruben Bautista
Germany
Luca Menn
Wed 13:49  Table 18

Winners qualification

Best of 4 sets 
81   
Albania
Eklent Kaçi
Singapore
Aloysius Yapp
Wed 18:21  Table 6
82   
Poland
Daniel Macioł
Spain
Francisco Sanchez Ruiz
Wed 18:21  Table 8
83   
Chinese Taipei
Chang Jung-Lin
Poland
Mieszko Fortuński
Wed 18:21  Table 7
84   
Philippines
Carlo Biado
Chinese Taipei
Wu Kun Lin
Wed 18:20  Table 15
85   
Hong Kong
Yip Kin Ling Leo
Poland
Wojciech Szewczyk
Wed 18:21  Table 16
86   
Japan
Hayato Hijikata
AIN
Fedor Gorst
Wed 18:21  Table 18
87   
Austria
Albin Ouschan
Chinese Taipei
Ko Ping Chung (秉中柯)
Wed 18:21  Table 1
88   
Chinese Taipei
Ko Pin-Yi (秉逸柯)
Canada
Alex Pagulayan
Wed 18:21  Table 2

Loser round 3

Best of 4 sets 
89   
United States
Skyler Woodward
Iran
Sina Valizadeh
Thu 09:16  Table 8
90   
Austria
Max Lechner
Chinese Taipei
(Ryan) Hsu Jui-An
Thu 09:16  Table 10
91   
United States
Hunter Lombardo
Estonia
Denis Grabe
Thu 09:17  Table 6
92   
Peru
Gerson Martinez Boza
Hong Kong
Robbie Capito
Thu 09:17  Table 16
93   
Turkey
Mustafa Alnar
United States
Shane Van Boening
Thu 09:17  Table 17
94   
United Kingdom
Jayson Shaw
Poland
Konrad Juszczyszyn
Thu 09:17  Table 2
95   
Poland
Szymon Kural
Kuwait
Bader alawadhi
Thu 09:17  Table 18
96   
Japan
Naoyuki Oi
R3
Germany
Luca Menn
Thu 09:17  Table 1

Losers qualification

Best of 4 sets 
97   
United States
Skyler Woodward
Chinese Taipei
Wu Kun Lin
Thu 15:20  Table 2
98   
Austria
Max Lechner
Chinese Taipei
Chang Jung-Lin
Thu 15:20  Table 16
99   
Estonia
Denis Grabe
Poland
Daniel Macioł
Thu 15:20  Table 17
100   
Peru
Gerson Martinez Boza
Albania
Eklent Kaçi
R1
Thu 15:20  Table 18
101   
United States
Shane Van Boening
Canada
Alex Pagulayan
Thu 15:20  Table 1
102   
Poland
Konrad Juszczyszyn
Austria
Albin Ouschan
Thu 15:20  Table 7
103   
Kuwait
Bader alawadhi
Japan
Hayato Hijikata
Thu 15:20  Table 8
104   
Japan
Naoyuki Oi
Hong Kong
Yip Kin Ling Leo
Thu 15:20  Table 9

Participants