Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

May 29, 2022

Vereinsmeisterschaft 10-Ball

10-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Lukas Lubczyk
6 (6/0) 40 (28/12)
70%
550
2 Zlatan Coralic
6 (4/2) 42 (24/18)
57%
480
3 Kristian Nazikov
5 (4/1) 33 (20/13)
61%
430
4 Yiannis Charlaftis
5 (4/1) 25 (20/5)
80%
400
5 Michael Walter
5 (3/2) 29 (15/14)
52%
370
5 Luca Craciunescu
4 (2/2) 25 (11/14)
44%
370
5 Sebastian Rudek
5 (3/2) 28 (16/12)
57%
370
5 Guenter Gerhard
4 (2/2) 21 (8/13)
38%
370
9 Vinh Nguyen
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
330
Show more
9 İbrahim Arslan
4 (3/1) 23 (14/9)
61%
330
9 Thomas Kröhnert
3 (1/2) 19 (10/9)
53%
330
9 Kai Aldinger
3 (1/2) 16 (8/8)
50%
330
13 Nicolas Klappenberger
3 (0/3) 15 (3/12)
20%
330
13 Jochen Jutzi
3 (0/3) 17 (5/12)
29%
330
13 Matthias Stabrey
3 (0/3) 15 (3/12)
20%
330
13 Markus Futschek
4 (1/3) 21 (8/13)
38%
330
17 Brandon Ulrich
4 (0/4) 18 (2/16)
11%
300
Entry deadline May 29, 2022, 11:00 AM (local time)
Starts May 29, 2022, 11:00 AM (local time)
Format Round robin (17 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Rankings Vereinsranking des 1. PBC Würzburg/KT
Organizer 1. PBC Würzburg/KT
Contact Zlatan Coralic (zlatancoralic2506@gmail.com, 017660984243)
More info
Willkommen bei der Vereinsmeisterschaft 8-Ball des 1. PBC Würzburg/KT.

Hier die Eckdaten:

- Dieses Turnier ist Mitgliedern des 1. PBC Würzburg/KT vorbehalben.
- Wir streben ein Teilnehmerfled von 20 Personen an.
- Es wird auf jeden Fall eine Gruppenphase gespielt.
- Aus den individuellen Resultaten der Vereinsmeisterschaften ergibt sich das Vereinsranking.
- Die Teilnahme ist kostenlos!

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sebastian Rudek 4 3 0 1 15 7 8 0 0 0 0.682 3
2 Michael Walter 4 3 0 1 15 9 6 0 0 0 0.625 3
3 İbrahim Arslan 4 3 0 1 14 9 5 0 0 0 0.609 3
4 Markus Futschek 4 1 0 3 8 13 -5 0 0 0 0.381 1
5 Brandon Ulrich 4 0 0 4 2 16 -14 0 0 0 0.111 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Yiannis Charlaftis 3 3 0 0 12 0 12 0 0 0 1 3
2 Guenter Gerhard 3 2 0 1 8 8 0 0 0 0 0.5 2
3 Vinh Nguyen 3 1 0 2 7 10 -3 0 0 0 0.412 1
4 Matthias Stabrey 3 0 0 3 3 12 -9 0 0 0 0.2 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Kristian Nazikov 3 3 0 0 12 8 4 0 0 0 0.6 3
2 Luca Craciunescu 3 2 0 1 11 9 2 0 0 0 0.55 2
3 Thomas Kröhnert 3 1 0 2 10 9 1 0 0 0 0.526 1
4 Jochen Jutzi 3 0 0 3 5 12 -7 0 0 0 0.294 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Lukas Lubczyk 3 3 0 0 12 4 8 0 0 0 0.75 3
2 Zlatan Coralic 3 2 0 1 9 8 1 0 0 0 0.529 2
3 Kai Aldinger 3 1 0 2 8 8 0 0 0 0 0.5 1
4 Nicolas Klappenberger 3 0 0 3 3 12 -9 0 0 0 0.2 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Germany
İbrahim Arslan
Germany
Sebastian Rudek
Sun 10:57  Table 1
2-A   
Germany
Michael Walter
Germany
Markus Futschek
Sun 10:57  Table 2
3-B   
Germany
Guenter Gerhard
Germany
Matthias Stabrey
Sun 10:57  Table 3
4-B   
Vietnam
Vinh Nguyen
Greece
Yiannis Charlaftis
Sun 10:57  Table 4
5-C   
Germany
Jochen Jutzi
Germany
Thomas Kröhnert
Sun 10:57  Table 5
6-C   
Bulgaria
Kristian Nazikov
Germany
Luca Craciunescu
Sun 10:57  Table 6
7-D   
Germany
Nicolas Klappenberger
Germany
Kai Aldinger
Sun 10:57  Table 7
8-D   
Bosnia and Herzegovina
Zlatan Coralic
Germany
Lukas Lubczyk
Sun 10:57  Table 8

Round 2

Race to 4
9-A   
Germany
Sebastian Rudek
Germany
Markus Futschek
Sun 12:19  Table 2
10-A   
Germany
İbrahim Arslan
United States
Brandon Ulrich
Sun 13:53  Table 1
11-B   
Germany
Guenter Gerhard
Greece
Yiannis Charlaftis
Sun 12:09  Table 3
12-B   
Germany
Matthias Stabrey
Vietnam
Vinh Nguyen
Sun 12:09  Table 4
13-C   
Germany
Jochen Jutzi
Germany
Luca Craciunescu
Sun 11:52  Table 5
14-C   
Germany
Thomas Kröhnert
Bulgaria
Kristian Nazikov
Sun 11:52  Table 6
15-D   
Germany
Nicolas Klappenberger
Germany
Lukas Lubczyk
Sun 11:29  Table 7
16-D   
Germany
Kai Aldinger
Bosnia and Herzegovina
Zlatan Coralic
Sun 11:29  Table 8

Round 3

Race to 4
17-A   
Germany
Markus Futschek
United States
Brandon Ulrich
Sun 11:33  Table 2
18-A   
Germany
Sebastian Rudek
Germany
Michael Walter
Sun 13:54  Table 2
19-B   
Germany
Guenter Gerhard
Vietnam
Vinh Nguyen
Sun 13:35  Table 3
20-B   
Greece
Yiannis Charlaftis
Germany
Matthias Stabrey
Sun 13:18  Table 4
21-C   
Germany
Jochen Jutzi
Bulgaria
Kristian Nazikov
Sun 13:03  Table 5
22-C   
Germany
Luca Craciunescu
Germany
Thomas Kröhnert
Sun 13:03  Table 6
23-D   
Germany
Nicolas Klappenberger
Bosnia and Herzegovina
Zlatan Coralic
Sun 12:12  Table 7
24-D   
Germany
Lukas Lubczyk
Germany
Kai Aldinger
Sun 12:12  Table 8

Round 4

Race to 4
25-A   
United States
Brandon Ulrich
Germany
Michael Walter
Sun 12:44  Table 1
26-A   
Germany
Markus Futschek
Germany
İbrahim Arslan
Sun 12:50  Table 2

Round 5

Race to 4
27-A   
Germany
Michael Walter
Germany
İbrahim Arslan
Sun 11:53  Table 1
28-A   
United States
Brandon Ulrich
Germany
Sebastian Rudek
Sun 13:14  Table 1

Quarter final

Race to 5
29   
Germany
Sebastian Rudek
Bosnia and Herzegovina
Zlatan Coralic
Sun 14:52  Table 1
30   
Greece
Yiannis Charlaftis
Germany
Luca Craciunescu
Sun 14:52  Table 2
31   
Bulgaria
Kristian Nazikov
Germany
Guenter Gerhard
Sun 14:52  Table 3
32   
Germany
Lukas Lubczyk
Germany
Michael Walter
Sun 14:52  Table 4

Semi final

Race to 5
33   
Bosnia and Herzegovina
Zlatan Coralic
Greece
Yiannis Charlaftis
Sun 15:36  Table 1
34   
Bulgaria
Kristian Nazikov
Germany
Lukas Lubczyk
Sun 15:36  Table 3

Final

Race to 6
35   
Bosnia and Herzegovina
Zlatan Coralic
Germany
Lukas Lubczyk
Sun 16:22  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants