Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

May 21, 2022

The 12th Vic Leaper Legends Pool Competition 2022

Blackball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Jon McAllister
7 (7/0) 50 (35/15)
70%
2 Ash Walker
7 (6/1) 51 (34/17)
67%
3 Steve Bedford
6 (5/1) 47 (28/19)
60%
3 Andy Bingham
6 (5/1) 47 (26/21)
55%
5 Kevin Seaman
8 (6/2) 37 (22/15)
59%
5 Ash Ruse
7 (5/2) 39 (23/16)
59%
5 Bash Maqsood
7 (5/2) 38 (20/18)
53%
5 Jason Shaw
6 (4/2) 42 (24/18)
57%
9 Jason Rimington
5 (3/2) 30 (17/13)
57%
Show more
9 Rob Chambers
5 (3/2) 30 (21/9)
70%
9 Ben Carless
5 (3/2) 37 (20/17)
54%
9 Steve Finnegan
7 (5/2) 34 (19/15)
56%
13 Connor Jones (Notts)
5 (3/2) 25 (14/11)
56%
13 David Casey
6 (4/2) 27 (15/12)
56%
13 Darren Golding
5 (3/2) 34 (18/16)
53%
13 Steve Wallett
6 (4/2) 31 (19/12)
61%
17 Sean Bates
4 (2/2) 27 (16/11)
59%
17 Leigh Mannion
4 (2/2) 23 (12/11)
52%
17 Jonathan Hall
4 (2/2) 24 (13/11)
54%
17 Ryan Hopkinson
4 (2/2) 18 (8/10)
44%
17 Kyle Cope
4 (2/2) 29 (15/14)
52%
17 Clyde Doyle
5 (3/2) 29 (17/12)
59%
17 Carl Bartram
4 (2/2) 29 (14/15)
48%
17 Troy Taylor
4 (2/2) 25 (13/12)
52%
25 Matt Fell
4 (2/2) 18 (6/12)
33%
25 Dan Calladine
3 (1/2) 16 (6/10)
38%
25 Dave Eley
3 (1/2) 15 (5/10)
33%
25 Dan Flatt
4 (2/2) 19 (8/11)
42%
25 Chris Winter
4 (2/2) 25 (12/13)
48%
25 Ashley Anderson
4 (2/2) 20 (10/10)
50%
25 Greg Davis
4 (2/2) 22 (13/9)
59%
25 Neil Jones
4 (2/2) 20 (10/10)
50%
33 Joe Crespo
3 (1/2) 12 (4/8)
33%
33 Trev Vaughan
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
33 Steven Dove
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
33 Nick Jones
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
33 Aiden Ellis
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
33 Kieran Carr
3 (1/2) 20 (8/12)
40%
33 Jules Goodyear
3 (1/2) 18 (9/9)
50%
33 Wayne Sterland
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
33 Gary Casterton
3 (1/2) 14 (6/8)
43%
33 Jay Smith
3 (1/2) 18 (10/8)
56%
33 Craig Stonley
3 (1/2) 14 (5/9)
36%
33 Gary McLeod
3 (1/2) 16 (7/9)
44%
33 Dominic Câmara
3 (1/2) 16 (7/9)
44%
33 Ashley Barnes
2 (0/2) 9 (1/8)
11%
33 Mckenzie Street
3 (1/2) 16 (6/10)
38%
33 OLIVER JONES
3 (1/2) 16 (7/9)
44%
49 Steve Hotchkiss
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
49 Lucas Clarke
2 (0/2) 9 (1/8)
11%
49 Jack Binstead
2 (0/2) 9 (1/8)
11%
49 Paul Clarridge
1 (0/1) 8 (3/5)
38%
49 Terry Mulligan
2 (0/2) 9 (1/8)
11%
49 Joe Hall
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
49 Jordan Watts
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
49 Owen Calladine
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
49 Graham Cliffe
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
49 Oliver Goddard
2 (0/2) 13 (5/8)
38%
49 Maximus Goodyear
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
49 Paul Cottam
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
9991 Matt Fisher
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
9991 Andy Wilson
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
9991 Paul Eaton
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
9991 Wayne Glover
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
Entry deadline May 12, 2022, 7:00 PM (local time)
Starts May 21, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (64 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Dresscode Collared shirt, trousers/shoes.
Organizer Top Table TV
Contact Andy Johnson

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
England
Jonathan Hall
England
Ashley Barnes
Sat 10:00  Table 1
2   
England
Steven Dove
R1
England
Paul Clarridge
R1
Sat 10:00  Table 2
3   
England
Jack Binstead
England
Kevin Seaman
Sat 10:00  Table 5
4   
England
Ashley Anderson
England
Jason Rimington
Sat 11:19  Table 0
5   
United Kingdom
Oliver Goddard
United Kingdom
Chris Winter
Sat 11:16  Table 2
6   
England
Gary McLeod
United Kingdom
Carl Bartram
Sat 10:42  Table 4
7   
England
David Casey
England
Steve Hotchkiss
Sat 10:02  Table 0
8   
Portugal
Dominic Câmara
England
Jon McAllister
Sat 12:18  Table 6
9   
England
Lucas Clarke
England
Steve Bedford
Sat 10:02  Table 12
10   
England
Kieran Carr
Steve Finnegan
Sat 10:58  Table 1
11   
England
Joe Hall
England
Sean Bates
R1
Sat 10:02  Table 3
12   
United Kingdom
OLIVER JONES
England
Mckenzie Street
Sat 10:57  Table 12
13   
England
Gary Casterton
Clyde Doyle
Sat 10:02  Table 9
14   
England
Kyle Cope
United Kingdom
Owen Calladine
Sat 10:45  Table 11
15   
United Kingdom
Matt Fisher
England
Nick Jones
Sat 11:00 
16   
England
Ben Carless
England
Wayne Sterland
Sat 12:57  Table 0
17   
England
Greg Davis
England
Jordan Watts
Sat 11:00  Table 6
18   
England
Matt Fell
England
Ash Walker
Sat 11:18  Table 9
19   
Spain
Joe Crespo
United Kingdom
Leigh Mannion
Sat 12:20  Table 1
20   
United Kingdom
Steve Wallett
Terry Mulligan
Sat 10:54  Table 3
21   
United Kingdom
Rob Chambers
R3
United Kingdom
Ryan Hopkinson
Sat 12:16  Table 0
22   
United Kingdom
Dave Eley
England
Paul Eaton
Sat 12:00 
23   
United Kingdom
Jay Smith
England
Dan Flatt
Sat 10:03  Table 4
24   
United Kingdom
Troy Taylor
England
Paul Cottam
Sat 10:03  Table 6
25   
England
Trev Vaughan
United Kingdom
Jason Shaw
Sat 10:03  Table 7
26   
England
Andy Wilson
United Kingdom
Bash Maqsood
Sat 10:00 
27   
England
Neil Jones
United Kingdom
Maximus Goodyear
Sat 11:49  Table 3
28   
England
Craig Stonley
England
Ash Ruse
Sat 11:03  Table 5
29   
England
Jules Goodyear
England
Darren Golding
Sat 11:51  Table 4
30   
England
Aiden Ellis
England
Graham Cliffe
Sat 10:03  Table 8
31   
United Kingdom
Connor Jones (Notts)
England
Wayne Glover
Sat 12:00 
32   
England
Andy Bingham
England
Dan Calladine
R1
Sat 12:06  Table 9

Winner round 1

Race to 5
33   
England
Jonathan Hall
England
Steven Dove
Sat 11:32  Table 7
34   
England
Kevin Seaman
England
Jason Rimington
Sat 13:00  Table 4
35   
United Kingdom
Chris Winter
United Kingdom
Carl Bartram
Sat 12:46  Table 7
36   
England
David Casey
England
Jon McAllister
Sat 13:48  Table 2
37   
England
Steve Bedford
R1
England
Kieran Carr
Sat 12:25  Table 8
38   
England
Sean Bates
England
Mckenzie Street
R1
Sat 12:52  Table 2
39   
Clyde Doyle
England
Kyle Cope
Sat 11:39  Table 5
40   
England
Nick Jones
England
Ben Carless
Sat 14:21  Table 2
41   
England
Greg Davis
England
Ash Walker
Sat 14:00  Table 0
42   
United Kingdom
Leigh Mannion
United Kingdom
Steve Wallett
Sat 14:01  Table 6
43   
United Kingdom
Rob Chambers
R5
United Kingdom
Dave Eley
Sat 13:07  Table 6
44   
United Kingdom
Jay Smith
United Kingdom
Troy Taylor
Sat 11:32  Table 8
45   
United Kingdom
Jason Shaw
United Kingdom
Bash Maqsood
Sat 12:23  Table 5
46   
England
Neil Jones
England
Ash Ruse
Sat 13:10  Table 9
47   
England
Darren Golding
England
Aiden Ellis
Sat 13:01  Table 3
48   
United Kingdom
Connor Jones (Notts)
England
Andy Bingham
Sat 13:18  Table 8

Loser round 1

Race to 3
49   
England
Ashley Barnes
England
Paul Clarridge
 
50   
England
Jack Binstead
England
Ashley Anderson
Sat 12:37  Table 12
51   
United Kingdom
Oliver Goddard
England
Gary McLeod
Sat 12:24  Table 2
52   
England
Steve Hotchkiss
Portugal
Dominic Câmara
Sat 13:10  Table 12
53   
England
Lucas Clarke
Steve Finnegan
Sat 12:27  Table 7
54   
England
Joe Hall
United Kingdom
OLIVER JONES
Sat 12:03  Table 12
55   
England
Gary Casterton
United Kingdom
Owen Calladine
Sat 11:39  Table 6
56   
Walk Over
England
Wayne Sterland
 
57   
England
Jordan Watts
England
Matt Fell
Sat 12:21  Table 11
58   
Spain
Joe Crespo
Terry Mulligan
Sat 13:28  Table 11
59   
United Kingdom
Ryan Hopkinson
Walk Over
 
60   
England
Dan Flatt
England
Paul Cottam
Sat 11:33  Table 11
61   
England
Trev Vaughan
Walk Over
 
62   
United Kingdom
Maximus Goodyear
England
Craig Stonley
Sat 13:27  Table 1
63   
England
Jules Goodyear
England
Graham Cliffe
Sat 13:31  Table 5
64   
Walk Over
England
Dan Calladine
 

Loser round 2

Race to 3
65   
England
Ashley Barnes
United Kingdom
Connor Jones (Notts)
Sat 13:59  Table 1
66   
England
Ashley Anderson
England
Aiden Ellis
Sat 13:58  Table 3
67   
England
Gary McLeod
England
Neil Jones
Sat 14:06  Table 8
68   
Portugal
Dominic Câmara
R1
United Kingdom
Bash Maqsood
Sat 14:21  Table 1
69   
Steve Finnegan
United Kingdom
Jay Smith
Sat 14:06  Table 9
70   
United Kingdom
OLIVER JONES
United Kingdom
Dave Eley
Sat 14:11  Table 5
71   
England
Gary Casterton
United Kingdom
Steve Wallett
Sat 15:57  Table 3
72   
England
Wayne Sterland
England
Greg Davis
Sat 14:59  Table 1
73   
England
Matt Fell
R1
England
Nick Jones
Sat 15:13  Table 5
74   
Spain
Joe Crespo
Clyde Doyle
Sat 14:12  Table 4
75   
United Kingdom
Ryan Hopkinson
England
Mckenzie Street
Sat 13:47  Table 12
76   
England
Dan Flatt
England
Kieran Carr
Sat 14:19  Table 11
77   
England
Trev Vaughan
England
David Casey
Sat 14:28  Table 7
78   
England
Craig Stonley
United Kingdom
Chris Winter
Sat 14:51  Table 3
79   
England
Jules Goodyear
England
Kevin Seaman
Sat 14:47  Table 0
80   
England
Dan Calladine
R1
England
Steven Dove
Sat 14:19  Table 12

Winner round 2

Race to 5
81   
England
Jonathan Hall
England
Jason Rimington
Sat 15:07  Table 6
82   
United Kingdom
Carl Bartram
England
Jon McAllister
Sat 14:51  Table 7
83   
England
Steve Bedford
England
Sean Bates
Sat 14:34  Table 9
84   
England
Kyle Cope
England
Ben Carless
Sat 15:23  Table 3
85   
England
Ash Walker
United Kingdom
Leigh Mannion
Sat 15:17  Table 8
86   
United Kingdom
Rob Chambers
R5
United Kingdom
Troy Taylor
R1
Sat 14:42  Table 4
87   
United Kingdom
Jason Shaw
England
Ash Ruse
Sat 14:35  Table 8
88   
England
Darren Golding
England
Andy Bingham
Sat 15:33  Table 0

Loser round 3

Race to 3
89   
United Kingdom
Connor Jones (Notts)
England
Ashley Anderson
Sat 15:14  Table 2
90   
England
Neil Jones
United Kingdom
Bash Maqsood
Sat 15:37  Table 4
91   
Steve Finnegan
United Kingdom
Dave Eley
Sat 15:21  Table 1
92   
United Kingdom
Steve Wallett
England
Greg Davis
Sat 16:35  Table 1
93   
England
Matt Fell
Clyde Doyle
Sat 16:02  Table 8
94   
United Kingdom
Ryan Hopkinson
England
Dan Flatt
Sat 15:01  Table 12
95   
England
David Casey
United Kingdom
Chris Winter
Sat 15:44  Table 2
96   
England
Kevin Seaman
England
Dan Calladine
Sat 15:44  Table 9

Loser round 4

Race to 3
97   
United Kingdom
Connor Jones (Notts)
England
Kyle Cope
Sat 16:03  Table 5
98   
United Kingdom
Bash Maqsood
England
Sean Bates
Sat 16:27  Table 3
99   
Steve Finnegan
United Kingdom
Carl Bartram
Sat 16:13  Table 2
100   
United Kingdom
Steve Wallett
England
Jonathan Hall
Sat 17:04  Table 9
101   
Clyde Doyle
England
Darren Golding
Sat 16:25  Table 5
102   
United Kingdom
Ryan Hopkinson
England
Ash Ruse
Sat 16:03  Table 7
103   
England
David Casey
United Kingdom
Troy Taylor
Sat 16:23  Table 6
104   
England
Kevin Seaman
United Kingdom
Leigh Mannion
Sat 16:28  Table 9

Winners qualification

Race to 5
105   
England
Jason Rimington
England
Jon McAllister
Sat 17:43  Table 0
106   
England
Steve Bedford
R2
England
Ben Carless
Sat 16:28  Table 8
107   
England
Ash Walker
United Kingdom
Rob Chambers
R1
Sat 16:24  Table 0
108   
United Kingdom
Jason Shaw
England
Andy Bingham
Sat 16:31  Table 4

Loser round 5

Race to 3
109   
United Kingdom
Connor Jones (Notts)
United Kingdom
Bash Maqsood
Sat 17:00  Table 5
110   
Steve Finnegan
United Kingdom
Steve Wallett
Sat 17:35  Table 5
111   
England
Darren Golding
England
Ash Ruse
Sat 16:47  Table 7
112   
England
David Casey
England
Kevin Seaman
Sat 17:05  Table 3

Losers qualification

Race to 3
113   
United Kingdom
Bash Maqsood
United Kingdom
Rob Chambers
Sat 17:50  Table 9
114   
Steve Finnegan
United Kingdom
Jason Shaw
Sat 18:17  Table 8
115   
England
Ash Ruse
England
Jason Rimington
Sat 18:29  Table 5
116   
England
Kevin Seaman
England
Ben Carless
Sat 17:51  Table 4

Quarter final

Race to 5
117   
England
Jon McAllister
England
Kevin Seaman
Sat 18:32  Table 0
118   
England
Steve Bedford
United Kingdom
Jason Shaw
Sat 18:32  Table 4
119   
England
Ash Walker
United Kingdom
Bash Maqsood
Sat 18:46  Table 8
120   
England
Andy Bingham
England
Ash Ruse
Sat 18:50  Table 9

Semi final

Race to 5
121   
England
Jon McAllister
England
Steve Bedford
Sat 19:48  Table 9
122   
England
Ash Walker
England
Andy Bingham
Sat 19:38  Table 0

Final

Race to 5
123   
England
Jon McAllister
England
Ash Walker
Sat 20:56  Table 0

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants