Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 14, 2024

T9B ARAMITH/SIMONIS RANKING SERIES EVENT 1 2024

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 England Marcus Schmid
6 (6/0) 65 (42/23)
65%
25
2 Lithuania Dmitrijus Teriajevas
6 (5/1) 61 (39/22)
64%
22
3 United Kingdom Tom Staveley
7 (5/2) 76 (44/32)
58%
19
3 Philippines Romy Roque
6 (4/2) 65 (37/28)
57%
19
5 United Kingdom Russell Thomas
5 (3/2) 53 (26/27)
49%
13
5 Bangladesh Alim Khan
5 (4/1) 56 (30/26)
54%
13
5 Philippines Raffy Gonzales
5 (3/2) 50 (28/22)
56%
13
5 Tashunka Witko Fishonahook
5 (3/2) 47 (28/19)
60%
13
9 United Kingdom Anthony Ginn
3 (2/1) 27 (13/14)
48%
8
Show more
9 England wayne rooke
4 (2/2) 45 (23/22)
51%
8
9 England Karl Williams
3 (2/1) 34 (16/18)
47%
8
9 So Shaw
3 (2/1) 29 (16/13)
55%
8
9 United Kingdom Dan Jenkins
4 (2/2) 45 (22/23)
49%
8
9 United Kingdom Barry Ferguson
4 (3/1) 41 (27/14)
66%
8
9 United Kingdom Liam Davis
5 (3/2) 61 (31/30)
51%
8
9 United Kingdom Carlo Blasi
3 (2/1) 33 (19/14)
58%
8
17 United Kingdom Darren Saxby
3 (1/2) 35 (16/19)
46%
4
17 England Trev Smith
3 (1/2) 36 (18/18)
50%
4
17 United Kingdom Rich Fulwell
4 (2/2) 49 (23/26)
47%
4
17 Bulgaria Pavel Plyakov
3 (1/2) 31 (15/16)
48%
4
17 United Kingdom Alan Morgan
3 (1/2) 30 (12/18)
40%
4
17 Northern Ireland Chris Alexander
3 (1/2) 34 (15/19)
44%
4
17 Romania Vlad Valentin Antochi
3 (1/2) 32 (12/20)
38%
4
17 Greece Dimitris Siampanis
West of England Billiards and Snooker Foundation
3 (1/2) 32 (13/19)
41%
4
25 United Kingdom Phillip Wildman
2 (0/2) 22 (8/14)
36%
2
25 United Kingdom Steve Davison
2 (0/2) 24 (10/14)
42%
2
25 United Kingdom Tommy Hamill
3 (1/2) 33 (16/17)
48%
2
25 United Kingdom Nick Stapley
2 (0/2) 16 (2/14)
13%
2
25 United Kingdom Tim Foreman
2 (0/2) 20 (6/14)
30%
2
25 Poland Tomasz Jedlecki
2 (0/2) 23 (9/14)
39%
2
25 Romania Andy Banilevici
2 (0/2) 22 (8/14)
36%
2
25 England Danny Johnson
3 (1/2) 31 (13/18)
42%
2
33 Bulgaria Veselin Papradanov
2 (0/2) 21 (7/14)
33%
2
33 United Kingdom Kevin May
1 (0/1) 12 (5/7)
42%
2
33 United Kingdom Mark Newell
2 (0/2) 25 (11/14)
44%
2
33 United Kingdom Amy May
2 (0/2) 24 (10/14)
42%
2
9993 United Kingdom tony burton
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Starts Jan 14, 2024, 9:30 AM (local time)
Organizer Total9Ball
Contact Phillip Wildman (pl_wildman@hotmail.co.uk) and Alan Morgan (bigal757@hotmail.com)
Rankings T9B Aramith/Simonis Rankings 2024
Format Double to Single elimination (37 Participants)
Race to 7
Handicap With handicap

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
United Kingdom
tony burton
-2
Greece
Dimitris Siampanis
0
Sun 09:45 
2   
United Kingdom
Anthony Ginn
Walk Over
 
3   
Walk Over
Poland
Tomasz Jedlecki
 
4   
England
Marcus Schmid
Walk Over
 
5   
Bulgaria
Veselin Papradanov
3
Bangladesh
Alim Khan
1
Sun 09:55  Table 13
6   
Philippines
Romy Roque
Walk Over
 
7   
Walk Over
Bulgaria
Pavel Plyakov
 
8   
England
Danny Johnson
3
United Kingdom
Barry Ferguson
2
Sun 09:56  Table 14
9   
United Kingdom
Kevin May
-2
R1
United Kingdom
Liam Davis
2
Sun 09:56  Table 15
10   
England
Karl Williams
Walk Over
 
11   
Walk Over
United Kingdom
Darren Saxby
 
12   
United Kingdom
Alan Morgan
Walk Over
 
13   
Walk Over
Romania
Vlad Valentin Antochi
 
14   
United Kingdom
Carlo Blasi
Walk Over
 
15   
Walk Over
Lithuania
Dmitrijus Teriajevas
 
16   
United Kingdom
Tom Staveley
-3
R3
United Kingdom
Rich Fulwell
2
Sun 09:56  Table 26

Winner round 1

Race to 7
17   
United Kingdom
Mark Newell
0
Greece
Dimitris Siampanis
0
Sun 10:48  Table 13
18   
United Kingdom
Anthony Ginn
-3
United Kingdom
Steve Davison
3
Sun 09:56  Table 18
19   
United Kingdom
Russell Thomas
-1
R1
Poland
Tomasz Jedlecki
2
Sun 09:57  Table 17
20   
England
Marcus Schmid
1
R2
United Kingdom
Dan Jenkins
2
Sun 09:57  Table 19
21   
England
Trev Smith
2
Bangladesh
Alim Khan
1
Sun 11:05  Table 18
22   
Philippines
Romy Roque
1
Romania
Andy Banilevici
4
Sun 10:07  Table 16
23   
Northern Ireland
Chris Alexander
-3
Bulgaria
Pavel Plyakov
1
Sun 10:56  Table 14
24   
United Kingdom
Barry Ferguson
2
United Kingdom
Nick Stapley
2
Sun 11:01  Table 17
25   
United Kingdom
Amy May
4
United Kingdom
Liam Davis
2
R1
Sun 11:51  Table 17
26   
England
Karl Williams
1
R1
Tashunka Witko Fishonahook
0
Sun 10:58  Table 26
27   
So Shaw
-3
United Kingdom
Darren Saxby
0
Sun 10:58  Table 16
28   
United Kingdom
Alan Morgan
1
United Kingdom
Tommy Hamill
4
Sun 10:12  Table 20
29   
England
wayne rooke
0
Romania
Vlad Valentin Antochi
2
Sun 11:14  Table 19
30   
United Kingdom
Carlo Blasi
0
R1
United Kingdom
Phillip Wildman
-3
Sun 11:34  Table 15
31   
Philippines
Raffy Gonzales
0
Lithuania
Dmitrijus Teriajevas
2
Sun 11:55  Table 13
32   
United Kingdom
Tom Staveley
-3
R3
United Kingdom
Tim Foreman
-1
Sun 11:07  Table 20

Loser round 1

Race to 7
33   
United Kingdom
tony burton
-2
United Kingdom
Tim Foreman
-1
 
34   
Walk Over
Philippines
Raffy Gonzales
 
35   
Walk Over
United Kingdom
Phillip Wildman
 
36   
Walk Over
Romania
Vlad Valentin Antochi
 
37   
Bulgaria
Veselin Papradanov
3
United Kingdom
Tommy Hamill
4
  Table 16
38   
Walk Over
United Kingdom
Darren Saxby
 
39   
Walk Over
Tashunka Witko Fishonahook
 
40   
England
Danny Johnson
3
United Kingdom
Amy May
4
Sun 13:12  Table 18
41   
United Kingdom
Kevin May
-2
United Kingdom
Nick Stapley
2
Sun 12:03  Table 26
42   
Walk Over
Bulgaria
Pavel Plyakov
 
43   
Walk Over
Romania
Andy Banilevici
 
44   
Walk Over
England
Trev Smith
 
45   
Walk Over
United Kingdom
Dan Jenkins
 
46   
Walk Over
Poland
Tomasz Jedlecki
 
47   
Walk Over
United Kingdom
Steve Davison
 
48   
United Kingdom
Rich Fulwell
2
United Kingdom
Mark Newell
0
Sun 12:03  Table 19

Winners qualification

Race to 7
49   
Greece
Dimitris Siampanis
0
United Kingdom
Anthony Ginn
-3
Sun 12:20  Table 18
50   
United Kingdom
Russell Thomas
-1
England
Marcus Schmid
1
R1
Sun 12:21  Table 26
51   
Bangladesh
Alim Khan
1
Philippines
Romy Roque
1
Sun 12:33  Table 14
52   
Northern Ireland
Chris Alexander
-3
United Kingdom
Barry Ferguson
2
Sun 12:36  Table 20
53   
United Kingdom
Liam Davis
2
England
Karl Williams
1
R2
Sun 13:03  Table 15
54   
So Shaw
-3
United Kingdom
Alan Morgan
1
Sun 13:09  Table 19
55   
England
wayne rooke
0
United Kingdom
Carlo Blasi
0
R2
Sun 13:35  Table 14
56   
Lithuania
Dmitrijus Teriajevas
2
United Kingdom
Tom Staveley
-3
R2
Sun 13:35  Table 16

Loser round 2

Race to 7
57   
United Kingdom
Tim Foreman
-1
Philippines
Raffy Gonzales
0
Sun 13:40  Table 17
58   
United Kingdom
Phillip Wildman
-3
Romania
Vlad Valentin Antochi
2
Sun 13:41  Table 20
59   
United Kingdom
Tommy Hamill
4
United Kingdom
Darren Saxby
0
Sun 13:48  Table 19
60   
Tashunka Witko Fishonahook
0
England
Danny Johnson
3
Sun 14:28  Table 18
61   
United Kingdom
Nick Stapley
2
Bulgaria
Pavel Plyakov
1
Sun 12:43  Table 16
62   
Romania
Andy Banilevici
4
England
Trev Smith
2
Sun 12:57  Table 17
63   
United Kingdom
Dan Jenkins
2
Poland
Tomasz Jedlecki
2
Sun 12:47  Table 13
64   
United Kingdom
Steve Davison
3
United Kingdom
Rich Fulwell
2
Sun 14:03  Table 13

Losers qualification

Race to 7
65   
Philippines
Raffy Gonzales
0
Northern Ireland
Chris Alexander
-3
Sun 15:05  Table 14
66   
Romania
Vlad Valentin Antochi
2
Philippines
Romy Roque
1
R2
Sun 15:09  Table 17
67   
United Kingdom
Darren Saxby
0
United Kingdom
Russell Thomas
-1
Sun 15:18  Table 18
68   
Tashunka Witko Fishonahook
0
Greece
Dimitris Siampanis
0
Sun 15:19  Table 19
69   
Bulgaria
Pavel Plyakov
1
United Kingdom
Tom Staveley
-3
R1
Sun 14:41  Table 15
70   
England
Trev Smith
2
England
wayne rooke
0
Sun 15:00  Table 13
71   
United Kingdom
Dan Jenkins
2
United Kingdom
Alan Morgan
1
Sun 14:38  Table 26
72   
United Kingdom
Rich Fulwell
2
United Kingdom
Liam Davis
2
Sun 15:09  Table 20

Last sixteen

Race to 7
73   
United Kingdom
Anthony Ginn
-3
Tashunka Witko Fishonahook
0
Sun 16:09  Table 20
74   
England
Marcus Schmid
1
England
wayne rooke
0
Sun 15:48  Table 17
75   
Bangladesh
Alim Khan
1
R1
United Kingdom
Dan Jenkins
2
Sun 15:35  Table 16
76   
United Kingdom
Barry Ferguson
2
Philippines
Romy Roque
1
R2
Sun 15:45  Table 26
77   
England
Karl Williams
1
Philippines
Raffy Gonzales
0
Sun 16:10  Table 19
78   
So Shaw
-3
United Kingdom
Tom Staveley
-3
R4
Sun 15:49  Table 13
79   
United Kingdom
Carlo Blasi
0
United Kingdom
Russell Thomas
-1
Sun 16:25  Table 14
80   
Lithuania
Dmitrijus Teriajevas
2
United Kingdom
Liam Davis
2
Sun 15:57  Table 15

Quarter final

Race to 7
81   
Tashunka Witko Fishonahook
0
England
Marcus Schmid
1
Sun 16:50  Table 18
82   
Bangladesh
Alim Khan
1
Philippines
Romy Roque
1
R1
Sun 17:07  Table 19
83   
Philippines
Raffy Gonzales
0
United Kingdom
Tom Staveley
-3
R2
Sun 17:13  Table 20
84   
United Kingdom
Russell Thomas
-1
Lithuania
Dmitrijus Teriajevas
2
Sun 18:10  Table 18

Semi final

Race to 7
85   
England
Marcus Schmid
1
R1
Philippines
Romy Roque
1
R1
Sun 18:04  Table 26
86   
United Kingdom
Tom Staveley
-3
R1
Lithuania
Dmitrijus Teriajevas
2
R1
Sun 18:58  Table 15

Final

Race to 7
87   
England
Marcus Schmid
1
Lithuania
Dmitrijus Teriajevas
2
Sun 20:18  Table 26

Participants