Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 12 - October 13, 2019

Swedish 3-cushion Tour (Klass 1) Södra 2019/20:2

Three-cushion

Add players

Please wait...

Results  

#NameAvg Points
1 Lars Ringby
0.782 500
2 Anders Kall
0.641 400
3 Bernard Aupeix
0.638 350
3 Per Hägg
0.662 350
5 Ratcha Alievski
0.596 300
6 Ingvar Pettersson
Old Fellows Billiard Club
0.493 300
7 Richard Lundin
0.411 300
8 Rikard Ljung
0.354 300
9 Olle Nisslert
BK Milen
0.584 250
Show more
10 Torsten Svendsen
0.538 250
11 Göran Espe
0.503 250
12 uldis martinovs
0.425 250
13 Ken Hultqvist
0.688 200
14 Eladio Garcia
0.607 200
15 Mats Lohmander
0.430 200
16 Mark Mahyar Jenabpour
0.408 200
17 Per Lundberg
0.375 100
18 Mats Jeppsson
0.360 100
19 Bo Svensson
0.342 100
20 Pelle Boberg
0.240 100
21 Magnus JARBO
0.225 100
22 Sven Junghagen
Interpool Biljardklubb Malmö
0.118 100
Entry deadline Oct 10, 2019, 5:00 PM (local time)
Starts Oct 12, 2019, 10:00 AM (local time)
Format Double elimination (22 Participants)
Race to 25
Handicap No handicap
Rankings Swedish 3-cushion Tour - Rankings 2019/20
Organizer Svenska Biljardförbundet Carambole
Contact David Pennör (dd.pennor@gmail.com, 0739070844) and Magnus JARBO (jabbe444@gmail.com, +46704324362)
More info
Tävlingen spelas under aktuell lördag och söndag men beroende på antal deltagare så kan eventuellt matcher även komma att spelas under fredagskvällen.

Efter att lottning av matchschemat är klar torsdagar eftermiddag och om fredagsmatcher blir aktuella så meddelar tävlingsledningen detta samt eventuella justeringar av starttiden lördag, söndag via Carambole i Sverige. Samtliga spelare som blir berörda av fredagsspel alternativt justering av sina starttider lördag kommer även att kontaktas via telefon/eller mejl då inte alla har Facebook.

Observera att all kommunikation till arrangerande klubb gällande eventet måste ske direkt till berörda tävlingsledare och inte via Facebook eller Carambole i Sverige.

Startavgiften: 300kr

Tävlingsledare/kontaktpersoner: Magnus Jarbo 070-4324362. Biträdande, David Pennör.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 25
1   
Sweden
Ratcha Alievski
Walk Over
 
2   
Sweden
Mats Lohmander
Sweden
Sven Junghagen
Sat 09:48 
3   
Sweden
Rikard Ljung
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
uldis martinovs
 
5   
Sweden
Torsten Svendsen
Walk Over
 
6   
Sweden
Bo Svensson
Sweden
Magnus Jarbo
Sat 09:48 
7   
Sweden
Olle Nisslert
Sweden
Eladio Garcia
Sat 09:48 
8   
Walk Over
Sweden
Per Hägg
 
9   
Sweden
Lars Ringby
Walk Over
 
10   
Sweden
Pelle Boberg
Sweden
Mats Jeppsson
Sat 09:48 
11   
Sweden
Göran Espe
Mark Mahyar Jenabpour
Sat 10:41 
12   
Walk Over
Sweden
Ingvar Pettersson
 
13   
Sweden
Anders Kall
Walk Over
 
14   
Walk Over
Sweden
Richard Lundin
 
15   
France
Bernard Aupeix
Sweden
Per Lundberg
Sat 10:47 
16   
Walk Over
Sweden
Ken Hultqvist
 

Winner round 1

Race to 25
17   
Sweden
Ratcha Alievski
Sweden
Mats Lohmander
Sat 11:10 
18   
Sweden
Rikard Ljung
Sweden
uldis martinovs
Sat 11:13 
19   
Sweden
Torsten Svendsen
Sweden
Bo Svensson
Sat 12:06 
20   
Sweden
Eladio Garcia
Sweden
Per Hägg
Sat 12:10 
21   
Sweden
Lars Ringby
Sweden
Mats Jeppsson
Sat 12:17 
22   
Mark Mahyar Jenabpour
Sweden
Ingvar Pettersson
Sat 12:35 
23   
Sweden
Anders Kall
Sweden
Richard Lundin
Sat 13:24 
24   
France
Bernard Aupeix
Sweden
Ken Hultqvist
Sat 13:35 

Loser round 1

Race to 25
25   
Walk Over
Sweden
Sven Junghagen
 
26   
Walk Over
Walk Over
 
27   
Walk Over
Sweden
Magnus Jarbo
 
28   
Sweden
Olle Nisslert
Walk Over
 
29   
Walk Over
Sweden
Pelle Boberg
 
30   
Sweden
Göran Espe
Walk Over
 
31   
Walk Over
Walk Over
 
32   
Sweden
Per Lundberg
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 25
33   
Sweden
Sven Junghagen
Sweden
Ken Hultqvist
Sat 15:07 
34   
Walk Over
Sweden
Anders Kall
 
35   
Sweden
Magnus Jarbo
Mark Mahyar Jenabpour
Sat 14:47 
36   
Sweden
Olle Nisslert
Sweden
Mats Jeppsson
Sat 13:47 
37   
Sweden
Pelle Boberg
Sweden
Eladio Garcia
Sat 14:41 
38   
Sweden
Göran Espe
Sweden
Bo Svensson
Sat 14:44 
39   
Walk Over
Sweden
uldis martinovs
 
40   
Sweden
Per Lundberg
Sweden
Mats Lohmander
Sat 13:36 

Winners qualification

Race to 25
41   
Sweden
Ratcha Alievski
Sweden
Rikard Ljung
Sat 15:56 
42   
Sweden
Torsten Svendsen
Sweden
Per Hägg
Sat 15:56 
43   
Sweden
Lars Ringby
Sweden
Ingvar Pettersson
Sat 16:02 
44   
Sweden
Richard Lundin
France
Bernard Aupeix
Sat 16:10 

Loser round 3

Race to 25
45   
Sweden
Ken Hultqvist
Sweden
Anders Kall
Sat 17:10 
46   
Mark Mahyar Jenabpour
Sweden
Olle Nisslert
Sat 17:13 
47   
Sweden
Eladio Garcia
Sweden
Göran Espe
Sat 17:17 
48   
Sweden
uldis martinovs
Sweden
Mats Lohmander
Sat 17:21 

Losers qualification

Race to 25
49   
Sweden
Anders Kall
Sweden
Torsten Svendsen
Sat 18:26 
50   
Sweden
Olle Nisslert
Sweden
Ratcha Alievski
Sat 18:53 
51   
Sweden
Göran Espe
Sweden
Richard Lundin
Sat 18:45 
52   
Sweden
uldis martinovs
Sweden
Ingvar Pettersson
Sat 18:20 

Quarter final

Race to 30
53   
Sweden
Rikard Ljung
Sweden
Anders Kall
Sun 10:14 
54   
Sweden
Per Hägg
Sweden
Ratcha Alievski
Sun 10:14 
55   
Sweden
Lars Ringby
Sweden
Richard Lundin
Sun 10:14 
56   
France
Bernard Aupeix
Sweden
Ingvar Pettersson
Sun 10:14 

Semi final

Race to 30
57   
Sweden
Anders Kall
Sweden
Per Hägg
Sun 11:34 
58   
Sweden
Lars Ringby
France
Bernard Aupeix
Sun 11:34 

Final

Race to 30
59   
Sweden
Anders Kall
Sweden
Lars Ringby
Sun 13:30 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment