Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

May 25 - May 26, 2024

Swedish 3-cushion Tour (Klass 1) Norra 2024:3

Three-cushion

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Starts May 25, 2024, 10:00 AM Until May 26, 2024 (local time)
Entry deadline May 22, 2024, 5:00 PM (local time)
Organizer Old Fellows Billiard Club and Svenska Biljardförbundet
Rankings Swedish 3-Cushion Tour - Ranking 2024
Format Round robin (12 Participants)
Race to 25
Handicap No handicap
Dresscode Kort- eller långärmad klubbtröja i valfri färg med krage och klubbmärke fast applicerat på vänster bröst. Skjorta eller kombinationen skjorta och väst är tillåtet under förutsättning att klubbmärke finns fast applicerat på vänster bröst. Tröja eller skjorta ska vara nedstoppad i byxorna utan synlig hud.

Enfärgade långbyxor (Kostymbyxor, golfbyxor, chinos) i valfri färg. Jeans är ej tillåtna oavsett färg.

Enfärgade strumpor, enfärgade lågskor eller enfärgade sportskor i valfri färg.

Allt ska vara helt och rent, ej slitet och ge ett gott intryck. Huvudbonad är ej tillåten.

More info
Startavgift: 300 kr

Antal dagar: Tävling som spelas på 3 bord ska spelas över två dagar vid fler än 12 anmälda spelare.

Övrigt:
- Gratis träning på fredagen fram till 22,00 – ingen träning på tävlingsdagarna!
- Prisvärt kafé med korv, mackor, godis och dryck.
- Alkohol och förtäring av detta är strängt förbjudet i lokalen och kommer att beivras.
- Lokalen ligger centralt med ett antal bra restauranger inom 3-4 minuters gångväg.
- Promenadstråk i Kumlasjö-parken alldeles utanför dörren.
- Vi har streaming på alla borden – så sprid det till klubbkompisar och nära, så vi får en bredare publik.
- Vi kommer att vara strikta med både matchstarter och med klädsel – så klä Er rätt och bevaka era starter noggrant.

Video / Livestream

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Sebastian Larsson 3 2 0 1 53 0 120 0.442 4
2 Björn Karlsson 3 2 0 1 47 0 120 0.392 4
3 Peter Meister 3 2 0 1 45 0 120 0.375 4
4 Lars-magnus Malmberg 3 0 0 3 46 0 120 0.383 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Richard Helander 3 3 0 0 58 0 114 0.509 6
2 Andreas Lagemyr 3 2 0 1 58 0 110 0.527 4
3 Anders Sannemo 3 1 0 2 43 0 115 0.374 2
4 Kjell-Åke Johansson 3 0 0 3 15 0 120 0.125 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Peter Åkesson 3 3 0 0 72 0 117 0.615 6
2 Jörgen Edström 3 2 0 1 34 0 117 0.291 4
3 Lasse Litzén 3 1 0 2 23 0 120 0.192 2
4 Lars Kjerrgren 3 0 0 3 39 0 120 0.325 0

Schedule

BETA Try the new playing schedule (beta). Try now!
Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 25
1-A   
Sweden
Sebastian Larsson
Sweden
Lars-magnus Malmberg
Sat 07:30  Table 1
2-A   
Sweden
Peter Meister
Sweden
Björn Karlsson
Sat 07:30  Table 2
3-B   
Sweden
Richard Helander
Sweden
Kjell-Åke Johansson
Sat 07:30  Table 3
4-B   
Sweden
Andreas Lagemyr
Anders Sannemo
Sat 11:07  Table 3
5-C   
Sweden
Peter Åkesson
Sweden
Jörgen Edström
Sat 11:07  Table 1
6-C   
Sweden
Lars Kjerrgren
Sweden
Lasse Litzén
Sat 11:07  Table 2

Round 2

Race to 25
7-A   
Sweden
Sebastian Larsson
Sweden
Björn Karlsson
Sat 12:00  Table 1
8-A   
Sweden
Lars-magnus Malmberg
Sweden
Peter Meister
Sat 12:12  Table 3
9-B   
Sweden
Richard Helander
Anders Sannemo
Sat 12:37  Table 2
10-B   
Sweden
Kjell-Åke Johansson
Sweden
Andreas Lagemyr
Sat 13:10  Table 1
11-C   
Sweden
Peter Åkesson
Sweden
Lasse Litzén
Sat 13:18  Table 3
12-C   
Sweden
Jörgen Edström
Sweden
Lars Kjerrgren
Sat 13:49  Table 2

Round 3

Race to 25
13-A   
Sweden
Sebastian Larsson
Sweden
Peter Meister
Sat 14:16  Table 1
14-A   
Sweden
Björn Karlsson
Sweden
Lars-magnus Malmberg
Sat 14:20  Table 3
15-B   
Sweden
Richard Helander
Sweden
Andreas Lagemyr
Sat 14:57  Table 2
16-B   
Anders Sannemo
Sweden
Kjell-Åke Johansson
Sat 15:16  Table 3
17-C   
Sweden
Peter Åkesson
Sweden
Lars Kjerrgren
Sat 15:34  Table 1
18-C   
Sweden
Lasse Litzén
Sweden
Jörgen Edström
Sat 16:08  Table 2

Semi final

Race to 30
19   
Sweden
Peter Åkesson
Sweden
Andreas Lagemyr
Sat 16:54  Table 1
20   
Sweden
Sebastian Larsson
Sweden
Richard Helander
Sat 16:54  Table 3

Final

Race to 30
21   
Sweden
Peter Åkesson
Sweden
Richard Helander
Sat 18:42  Table 3

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants