Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 16, 2022

Sunday Funday with ØBK at Cue Bar & Biljard

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Ibra Nordland
8 (7/1) 61 (37/24)
61%
200
2 Mark McGauley
Oslo BK
5 (4/1) 35 (19/16)
54%
150
3 Christian Wikeby
Østkanten Biljardklubb
5 (3/2) 40 (22/18)
55%
125
3 Truls Bakken
6 (4/2) 51 (28/23)
55%
125
5 Jan Atle Kofoed
Oslo BK
3 (2/1) 21 (13/8)
62%
100
5 Stig Nesvik
Oslo BK
4 (2/2) 32 (14/18)
44%
100
5 Isa Malik
3 (2/1) 24 (14/10)
58%
100
5 Kim Bjørnstad
Oslo BK
3 (2/1) 21 (12/9)
57%
100
9 Jan Thomassen
Østkanten Biljardklubb
4 (2/2) 31 (16/15)
52%
75
Show more
9 Paweł "Włóczykij" Zalewski
Svithun BK
4 (2/2) 34 (16/18)
47%
75
9 Morten Bjellås
4 (2/2) 32 (16/16)
50%
75
9 Trygve Jensen
4 (2/2) 32 (15/17)
47%
75
13 Sven Høgdahl
2 (0/2) 17 (7/10)
41%
50
13 Mona Søvold Sunde
Østkanten Biljardklubb
2 (0/2) 17 (7/10)
41%
50
13 Leif Norvald Nilsen
3 (1/2) 24 (12/12)
50%
50
13 Ida Amundsen Holtet
Oslo BK
3 (1/2) 25 (12/13)
48%
50
17 Jarek (Barracuda) Kapuściński
Unique BK
2 (0/2) 13 (3/10)
23%
25
17 Nikola Tadijanovic
Østkanten Biljardklubb
3 (1/2) 24 (10/14)
42%
25
17 Thea Nordnes
2 (0/2) 18 (8/10)
44%
25
17 Dimitrios Makryniotis
2 (0/2) 14 (4/10)
29%
25
17 (Eivind) Yoo Yong Jae (Johansen)
Østkanten Biljardklubb
2 (0/2) 16 (6/10)
38%
25
Entry deadline Oct 16, 2022, 3:08 PM (local time)
Starts Oct 16, 2022, 3:08 PM (local time)
Format Double to Single elimination (21 Participants)
Race to 5
Handicap With handicap
Rankings ØBK @ Cue ranking 2022/2023
Organizer Østkanten Biljardklubb
Contact Kensi Kion (lionessprincess91@gmail.com, 92225939), Stig Nesvik (stignesvik@hotmail.com, 46552338) and Mona Søvold Sunde (mona.sunde68@hotmail.com, 41851882)
More info
Race to 5 (depending on number of participants)
If you have –1 or –2 in HCP and you meet a player with the same –HCP you will play your match from 0-0 race to 5. !!!NOTICE!!!! This is only for those who has the same MINUS HCP.

Tournament rules:
• Alternate break
• Always lag for the break
• No 3 point break rule (9-ball)
• No break box.
• Entry fee 150,-

IMPORTANT!! If you’re out of the tournament you must rent a table to continue to play.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Norway
Christian Wikeby
Walk Over
 
2   
Norway
Truls Bakken
2
Croatia
Nikola Tadijanovic
2
Sun 14:59  Table 21
3   
Norway
Isa Malik
Walk Over
 
4   
Walk Over
Norway
Stig Nesvik
 
5   
Norway
Mona Søvold Sunde
Walk Over
 
6   
Norway
Leif Norvald Nilsen
2
Norway
Trygve Jensen
2
Sun 15:08  Table 15
7   
Norway
Thea Nordnes
3
Norway
Ibra Nordland
0
Sun 15:06  Table 22
8   
Walk Over
Norway
Kim Bjørnstad
 
9   
Poland
Paweł "Włóczykij" Zalewski
Walk Over
 
10   
Norway
Morten Bjellås
2
South Korea
(Eivind) Yoo Yong Jae (Johansen)
2
Sun 14:59  Table 20
11   
Poland
Jarek (Barracuda) Kapuściński
Walk Over
 
12   
Walk Over
Norway
Jan Atle Kofoed
 
13   
United Kingdom
Mark McGauley
Walk Over
 
14   
Walk Over
Norway
Sven Høgdahl
 
15   
Norway
Jan Thomassen
0
Norway
Ida Amundsen Holtet
3
Sun 14:59  Table 12
16   
Walk Over
Greece
Dimitrios Makryniotis
 

Winner round 1

Race to 5
17   
Norway
Christian Wikeby
0
Croatia
Nikola Tadijanovic
2
Sun 15:54  Table 12
18   
Norway
Isa Malik
3
Norway
Stig Nesvik
1
Sun 14:58  Table 14
19   
Norway
Mona Søvold Sunde
3
Norway
Trygve Jensen
2
Sun 14:59  Table 15
20   
Norway
Ibra Nordland
0
Norway
Kim Bjørnstad
1
Sun 15:00  Table 20
21   
Poland
Paweł "Włóczykij" Zalewski
0
Norway
Morten Bjellås
2
Sun 15:32  Table 14
22   
Poland
Jarek (Barracuda) Kapuściński
1
Norway
Jan Atle Kofoed
0
Sun 15:00  Table 13
23   
United Kingdom
Mark McGauley
-2
Norway
Sven Høgdahl
2
Sun 15:00  Table 16
24   
Norway
Jan Thomassen
0
Greece
Dimitrios Makryniotis
2
Sun 15:50  Table 22

Loser round 1

Race to 5
25   
Walk Over
Norway
Truls Bakken
 
26   
Walk Over
Walk Over
 
27   
Walk Over
Norway
Leif Norvald Nilsen
 
28   
Norway
Thea Nordnes
Walk Over
 
29   
Walk Over
South Korea
(Eivind) Yoo Yong Jae (Johansen)
 
30   
Walk Over
Walk Over
 
31   
Walk Over
Walk Over
 
32   
Norway
Ida Amundsen Holtet
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 5
33   
Norway
Truls Bakken
2
Greece
Dimitrios Makryniotis
2
Sun 16:20  Table 21
34   
Walk Over
Norway
Sven Høgdahl
 
35   
Norway
Leif Norvald Nilsen
2
Poland
Jarek (Barracuda) Kapuściński
1
Sun 16:16 
36   
Norway
Thea Nordnes
3
Poland
Paweł "Włóczykij" Zalewski
0
Sun 16:16  Table 16
37   
South Korea
(Eivind) Yoo Yong Jae (Johansen)
2
Norway
Ibra Nordland
0
Sun 16:17  Table 20
38   
Walk Over
Norway
Mona Søvold Sunde
 
39   
Walk Over
Norway
Stig Nesvik
 
40   
Norway
Ida Amundsen Holtet
3
Croatia
Nikola Tadijanovic
2
Sun 16:24  Table 12

Winners qualification

Race to 5
41   
Norway
Christian Wikeby
0
Norway
Isa Malik
3
Sun 16:25  Table 13
42   
Norway
Trygve Jensen
2
Norway
Kim Bjørnstad
1
Sun 16:18  Table 15
43   
Norway
Morten Bjellås
2
Norway
Jan Atle Kofoed
0
Sun 16:18  Table 11
44   
United Kingdom
Mark McGauley
-2
Norway
Jan Thomassen
0
Sun 16:25  Table 22

Loser round 3

Race to 5
45   
Norway
Truls Bakken
2
Norway
Sven Høgdahl
2
Sun 16:43  Table 20
46   
Norway
Leif Norvald Nilsen
2
Poland
Paweł "Włóczykij" Zalewski
0
Sun 16:48 
47   
Norway
Ibra Nordland
0
Norway
Mona Søvold Sunde
3
Sun 16:39  Table 21
48   
Norway
Stig Nesvik
1
Norway
Ida Amundsen Holtet
3
Sun 16:56  Table 12

Losers qualification

Race to 5
49   
Norway
Truls Bakken
2
Norway
Trygve Jensen
2
Sun 17:40  Table 20
50   
Poland
Paweł "Włóczykij" Zalewski
0
Norway
Christian Wikeby
0
Sun 17:35  Table 14
51   
Norway
Ibra Nordland
0
Norway
Jan Thomassen
0
Sun 17:40  Table 21
52   
Norway
Stig Nesvik
1
Norway
Morten Bjellås
2
Sun 17:40  Table 12

Quarter final

Race to 5
53   
Norway
Isa Malik
3
Norway
Truls Bakken
2
Sun 18:15  Table 12
54   
Norway
Kim Bjørnstad
1
Norway
Ibra Nordland
0
Sun 18:16  Table 15
55   
Norway
Jan Atle Kofoed
0
Norway
Christian Wikeby
0
Sun 18:16  Table 16
56   
United Kingdom
Mark McGauley
-2
Norway
Stig Nesvik
1
Sun 18:16  Table 14

Semi final

Race to 5
57   
Norway
Truls Bakken
2
Norway
Ibra Nordland
0
Sun 18:55  Table 12
58   
Norway
Christian Wikeby
0
United Kingdom
Mark McGauley
-2
Sun 19:22  Table 19

Final

Race to 5
59   
Norway
Ibra Nordland
0
United Kingdom
Mark McGauley
-2
Sun 20:29 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants