Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 18, 2022

Sunday Funday with ØBK at Cue Bar & Biljard

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Mark McGauley
Oslo BK
6 (5/1) 48 (29/19)
60%
200
2 Kim Bjørnstad
Oslo BK
6 (4/2) 43 (24/19)
56%
150
3 Bjørn Bratteberg
Oslo BK
4 (3/1) 30 (18/12)
60%
125
3 Stig Nesvik
Oslo BK
4 (3/1) 34 (18/16)
53%
125
5 Christian Wikeby
Østkanten Biljardklubb
4 (3/1) 31 (17/14)
55%
100
5 Jarek (Barracuda) Kapuściński
Unique BK
3 (1/2) 24 (11/13)
46%
100
5 Levi Pavdeja
Oslo BK
4 (2/2) 33 (17/16)
52%
100
5 Grzegorz Tabor
3 (2/1) 22 (12/10)
55%
100
9 Erik Gårdelöf
Oslo BK
4 (2/2) 32 (16/16)
50%
75
Show more
9 Herman Aleksander Wium
3 (1/2) 23 (11/12)
48%
75
9 Morten Bjellås
4 (2/2) 29 (14/15)
48%
75
9 Jóhann Marel Viðarsson
2 (1/1) 16 (8/8)
50%
75
13 Nikola Tadijanovic
Østkanten Biljardklubb
4 (2/2) 33 (15/18)
45%
50
13 Kim Bengtsson
2 (0/2) 17 (7/10)
41%
50
13 Stian Wium
2 (0/2) 17 (7/10)
41%
50
13 Henning Ingvorsen
Østkanten Biljardklubb
3 (1/2) 27 (13/14)
48%
50
17 Ingolf Höns
Ask BC
2 (1/1) 14 (7/7)
50%
25
17 Jan Atle Kofoed
Oslo BK
3 (1/2) 22 (8/14)
36%
25
17 Axel Mikhail Dalberg
Østkanten Biljardklubb
1 (0/1) 8 (3/5)
38%
25
17 Andris Viksnins
Oslo BK
2 (0/2) 16 (6/10)
38%
25
17 Daði Már Guðmundsson
2 (1/1) 16 (8/8)
50%
25
17 Leif Norvald Nilsen
2 (0/2) 17 (7/10)
41%
25
Entry deadline Sep 18, 2022, 4:45 PM (local time)
Starts Sep 18, 2022, 4:45 PM (local time)
Format Double to Single elimination (22 Participants)
Race to 5
Handicap With handicap
Rankings ØBK @ Cue ranking 2022/2023
Organizer Østkanten Biljardklubb
Contact Kensi Kion (lionessprincess91@gmail.com, 92225939)
More info
WE START AFTER THE FINAL!!!
For those who wants to come and watch, the Nordic championship finals starts at 14:00. For both men and women 👏 bcuz of this the tournament will start a little later.


READ EVERYTHING!!!

We rotate between the different disciplines: 8-ball, 9-ball, 10-ball. 8-ball first Sunday of the month, 10-ball last and 9-ball in between.
Race to 5 (depending on number of participants)
If you have -1 or -2 in HCP and you meet a player with the same -HCP you both start 0-0. NOTE! This is only for those with same MINUS HCP.

• Alternate break
• Lag for break always
• No 3 point rules.
• No break box.
• Entry fee 150,-

IMPORTANT!! If you’re out of the tournament you must rent a table to continue to play. Playing with players who’s still in the tournament is strictly forbidden.

• Deadline is set at 2:40PM and will not be changed unless low participants.
• All participants MUST have paid the entry fee BEFORE start. If you have signed up but can’t come delete yourself or let me know before I make the draw. If you do not do this and you’re officially in the tournament after I’ve made the draw you will receive a vipps request unless you have a very good reason for dropping out. If you’re running late, let me know and I’ll see what I can do.
• I will not allow players to “just put me on the loser side” for being way too late.
• I will make the draw at 2:50PM. This is so that you will know when and where and whom you’re playing so you can easily go to that table, get ready and warm up before the match officially starts at 3:00PM.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Norway
Ingolf Höns
0
Norway
Morten Bjellås
2
Sun 16:47  Table 11
2   
Norway
Stian Wium
Walk Over
 
3   
Norway
Henning Ingvorsen
0
United Kingdom
Mark McGauley
-2
Sun 16:47  Table 12
4   
Norway
Leif Norvald Nilsen
2
Norway
Christian Wikeby
0
Sun 16:47  Table 13
5   
Croatia
Nikola Tadijanovic
2
Norway
Andris Viksnins
1
Sun 16:47  Table 14
6   
Iceland
Daði Már Guðmundsson
0
Norway
Axel Mikhail Dalberg
2
Sun 16:47  Table 20
7   
Walk Over
Norway
Bjørn Bratteberg
 
8   
Poland
Jarek (Barracuda) Kapuściński
1
Norway
Jan Atle Kofoed
0
Sun 16:47  Table 21

Winner round 1

Race to 5
9   
Norway
Herman Aleksander Wium
3
Norway
Ingolf Höns
0
Sun 17:22  Table 11
10   
Norway
Stian Wium
3
Norway
Stig Nesvik
1
Sun 16:47  Table 22
11   
Albania
Levi Pavdeja
0
Norway
Henning Ingvorsen
0
Sun 17:34  Table 14
12   
Norway
Christian Wikeby
0
Sweden
Erik Gårdelöf
-2
Sun 17:35  Table 13
13   
Poland
Grzegorz Tabor
0
Croatia
Nikola Tadijanovic
2
Sun 17:30  Table 22
14   
Iceland
Daði Már Guðmundsson
0
Iceland
Jóhann Marel Viðarsson
0
Sun 17:32  Table 20
15   
Sweden
Kim Bengtsson
2
Norway
Bjørn Bratteberg
0
Sun 16:48  Table 23
16   
Norway
Jan Atle Kofoed
0
Norway
Kim Bjørnstad
1
Sun 17:37  Table 21

Loser round 1

Race to 5
17   
Norway
Morten Bjellås
2
Norway
Jan Atle Kofoed
0
Sun 18:19  Table 21
18   
Walk Over
Sweden
Kim Bengtsson
 
19   
United Kingdom
Mark McGauley
-2
Iceland
Daði Már Guðmundsson
0
Sun 18:09  Table 20
20   
Norway
Leif Norvald Nilsen
2
Croatia
Nikola Tadijanovic
2
Sun 18:05  Table 22
21   
Norway
Andris Viksnins
1
Sweden
Erik Gårdelöf
-2
Sun 18:28  Table 14
22   
Norway
Axel Mikhail Dalberg
2
Norway
Henning Ingvorsen
0
 
23   
Walk Over
Norway
Stian Wium
 
24   
Poland
Jarek (Barracuda) Kapuściński
1
Norway
Ingolf Höns
0
 

Loser round 2

Race to 5
25   
Norway
Morten Bjellås
2
Sweden
Kim Bengtsson
2
Sun 18:50  Table 12
26   
United Kingdom
Mark McGauley
-2
Croatia
Nikola Tadijanovic
2
Sun 18:48  Table 21
27   
Sweden
Erik Gårdelöf
-2
Norway
Henning Ingvorsen
0
Sun 19:06  Table 14
28   
Norway
Stian Wium
3
Poland
Jarek (Barracuda) Kapuściński
1
Sun 17:55  Table 12

Winners qualification

Race to 5
29   
Norway
Herman Aleksander Wium
3
Norway
Stig Nesvik
1
Sun 18:08  Table 11
30   
Albania
Levi Pavdeja
0
Norway
Christian Wikeby
0
Sun 18:29  Table 13
31   
Poland
Grzegorz Tabor
0
Iceland
Jóhann Marel Viðarsson
0
Sun 18:08  Table 15
32   
Norway
Bjørn Bratteberg
0
Norway
Kim Bjørnstad
1
Sun 18:18  Table 16

Losers qualification

Race to 5
33   
Norway
Morten Bjellås
2
Albania
Levi Pavdeja
0
Sun 19:27  Table 15
34   
United Kingdom
Mark McGauley
-2
Norway
Herman Aleksander Wium
3
Sun 19:21  Table 13
35   
Sweden
Erik Gårdelöf
-2
Norway
Kim Bjørnstad
1
Sun 19:58 
36   
Poland
Jarek (Barracuda) Kapuściński
1
Iceland
Jóhann Marel Viðarsson
0
  Table 12

Quarter final

Race to 5
37   
Norway
Stig Nesvik
1
Albania
Levi Pavdeja
0
Sun 20:42  Table 14
38   
Norway
Christian Wikeby
0
United Kingdom
Mark McGauley
-2
Sun 20:42  Table 13
39   
Poland
Grzegorz Tabor
0
Norway
Kim Bjørnstad
1
Sun 20:42  Table 12
40   
Norway
Bjørn Bratteberg
0
Poland
Jarek (Barracuda) Kapuściński
1
Sun 20:42  Table 15

Semi final

Race to 5
41   
Norway
Stig Nesvik
1
United Kingdom
Mark McGauley
-2
Sun 21:31  Table 14
42   
Norway
Kim Bjørnstad
1
Norway
Bjørn Bratteberg
0
Sun 21:24  Table 13

Final

Race to 5
43   
United Kingdom
Mark McGauley
-2
Norway
Kim Bjørnstad
1
Sun 22:42  Table 14

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants