Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

June 13, 2021

Sport Pub Goes 9 ball clubkampioenschap (besloten)

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Piotr Haraszczuk
8 (8/0) 58 (44/14)
76%
2 Tom Penrose
8 (6/2) 66 (41/25)
62%
3 Ronny Brocken
7 (5/2) 53 (34/19)
64%
3 Dave Kuzee
8 (5/3) 64 (34/30)
53%
5 Ruud Schilders
6 (4/2) 44 (23/21)
52%
5 Nicolas van Parys
6 (3/3) 43 (21/22)
49%
5 Thomas Vanbroekhoven
6 (4/2) 53 (28/25)
53%
5 Kenneth Meyskens
6 (4/2) 44 (26/18)
59%
9 Vincent Peemen
Sport Pub Goes
5 (2/3) 39 (15/24)
38%
Show more
9 Davy Steveninck
5 (2/3) 41 (20/21)
49%
9 Bjorn Van Goethem
6 (3/3) 52 (26/26)
50%
9 Patrick Verschueren
4 (2/2) 32 (16/16)
50%
9 Fabian Standaert
5 (3/2) 37 (19/18)
51%
9 Matthias Droesbeke
4 (2/2) 36 (18/18)
50%
9 Quinten Brack
4 (1/3) 33 (14/19)
42%
9 Ayala Telehala
5 (3/2) 38 (19/19)
50%
17 Alexander Stabler
4 (1/3) 29 (11/18)
38%
17 Matteo Speelman
4 (1/3) 26 (7/19)
27%
17 Faroek Mangroe
4 (1/3) 29 (13/16)
45%
17 Joeri van den Broeck
4 (1/3) 35 (17/18)
49%
17 Arno Meuwese
4 (1/3) 31 (14/17)
45%
17 Michael Noens
4 (0/4) 32 (12/20)
38%
17 Chris Hoth
4 (1/3) 31 (14/17)
45%
17 Kris Vanmechelen
4 (2/2) 29 (13/16)
45%
17 Dennis Koot
4 (0/4) 29 (9/20)
31%
17 Bram Verleye
4 (1/3) 28 (12/16)
43%
17 Erik Dieleman
5 (3/2) 38 (18/20)
47%
17 Peter Kwant
5 (3/2) 40 (20/20)
50%
17 Sander van der Weijden
3 (1/2) 26 (10/16)
38%
Starts Jun 13, 2021, 11:30 AM (local time)
Format Round robin (29 Participants)
Race to 5
Handicap With handicap
Organizer Sport Pub Goes
Contact Vincent Peemen (Info@sportpub.nl, +31113211843)
More info
Besloten Clubkampioenschap Sport Pub Goes.
Huiscompetitie 2020 en aankomend 2021, divisie spelers.
Deelname is gratis
Zaal open 11 uur, start 11:30
Speltype 9 ball
Poulesysteem met handicap
Poule race naar 5, daarna 6
Kruisfinales, nummer 1 en 2 door, anderen spelend de lucky loser finales.
10,00 inleg
Opgeven via ciescore of pb

Video / Livestream

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tom Penrose 4 3 0 1 19 9 10 1 0 0 0.679 3
2 Davy Steveninck 4 2 0 2 15 15 0 0 0 0 0.5 2
3 Vincent Peemen 4 2 0 2 15 18 -3 0 0 0 0.455 2
4 Kris Vanmechelen 4 2 0 2 13 16 -3 1 0 0 0.448 2
5 Bram Verleye 4 1 0 3 12 16 -4 1 0 0 0.429 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ruud Schilders 4 3 0 1 17 12 5 0 0 0 0.586 3
2 Fabian Standaert 4 3 0 1 16 12 4 0 0 0 0.571 3
3 Erik Dieleman 4 3 0 1 16 14 2 0 0 0 0.533 3
4 Faroek Mangroe 4 1 0 3 13 16 -3 0 0 0 0.448 1
5 Michael Noens 4 0 0 4 12 20 -8 0 0 0 0.375 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ronny Brocken 4 3 0 1 17 11 6 0 0 0 0.607 3
2 Thomas Vanbroekhoven 4 3 0 1 18 14 4 0 0 0 0.563 3
3 Bjorn Van Goethem 4 2 0 2 16 16 0 2 0 0 0.5 2
4 Alexander Stabler 4 1 0 3 11 18 -7 0 0 0 0.379 1
5 Arno Meuwese 4 1 0 3 14 17 -3 0 0 0 0.452 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Piotr Haraszczuk 4 4 0 0 20 6 14 0 0 0 0.769 4
2 Nicolas van Parys 4 2 0 2 14 15 -1 0 0 0 0.483 2
3 Dave Kuzee 4 2 0 2 14 14 0 0 0 0 0.5 2
4 Matteo Speelman 4 1 0 3 7 19 -12 0 0 0 0.269 1
5 Joeri van den Broeck 4 1 0 3 17 18 -1 0 0 0 0.486 1
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Matthias Droesbeke 3 2 0 1 14 12 2 0 0 0 0.538 2
2 Patrick Verschueren 3 2 0 1 15 10 5 0 0 0 0.6 2
3 Quinten Brack 3 1 0 2 12 13 -1 0 0 0 0.48 1
4 Sander van der Weijden 3 1 0 2 10 16 -6 0 0 0 0.385 1
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Kenneth Meyskens 4 3 0 1 18 9 9 0 0 0 0.667 3
2 Ayala Telehala 4 3 0 1 16 13 3 0 0 0 0.552 3
3 Peter Kwant 4 3 0 1 16 14 2 0 0 0 0.533 3
4 Chris Hoth 4 1 0 3 14 17 -3 0 0 0 0.452 1
5 Dennis Koot 4 0 0 4 9 20 -11 0 0 0 0.31 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
Netherlands
Tom Penrose
Belgium
Davy Steveninck
Sun 11:45  Table 18
2-A   
Belgium
Bram Verleye
R1
Netherlands
Vincent Peemen
0
Sun 11:45  Table 17
3-B   
Netherlands
Faroek Mangroe
0
Netherlands
Erik Dieleman
0
Sun 11:45  Table 16
4-B   
Netherlands
Ruud Schilders
0
Belgium
Michael Noens
Sun 11:45  Table 15
5-C   
Netherlands
Arno Meuwese
1
Belgium
Bjorn Van Goethem
Sun 11:45  Table 14
6-C   
Netherlands
Ronny Brocken
0
Netherlands
Alexander Stabler
Sun 11:45  Table 13
7-D   
Netherlands
Dave Kuzee
Belgium
Nicolas van Parys
Sun 11:45  Table 12
8-D   
Belgium
Piotr Haraszczuk
Belgium
Joeri van den Broeck
0
Sun 11:46  Table 11
9-E   
Netherlands
Matthias Droesbeke
Belgium
Patrick Verschueren
Sun 11:46  Table 5
10-E   
Netherlands
Quinten Brack
1
Netherlands
Sander van der Weijden
Sun 11:46  Table 6
11-F   
Netherlands
Dennis Koot
1
Netherlands
Ayala Telehala
Sun 11:46  Table 7
12-F   
Netherlands
Peter Kwant
0
Belgium
Kenneth Meyskens
Sun 11:46  Table 8

Round 2

Race to 5
13-A   
Belgium
Davy Steveninck
Netherlands
Vincent Peemen
0
Sun 12:40  Table 17
14-A   
Netherlands
Tom Penrose
Belgium
Kris Vanmechelen
Sun 12:23  Table 18
15-B   
Netherlands
Erik Dieleman
0
Belgium
Michael Noens
Sun 12:33  Table 16
16-B   
Netherlands
Faroek Mangroe
0
Belgium
Fabian Standaert
Sun 15:28  Table 16
17-C   
Belgium
Bjorn Van Goethem
R1
Netherlands
Alexander Stabler
Sun 12:42  Table 8
18-C   
Netherlands
Arno Meuwese
1
Belgium
Thomas Vanbroekhoven
Sun 12:42  Table 14
19-D   
Belgium
Nicolas van Parys
Belgium
Joeri van den Broeck
0
Sun 12:43  Table 12
20-D   
Netherlands
Dave Kuzee
Netherlands
Matteo Speelman
1
Sun 12:43  Table 11
21-E   
Netherlands
Matthias Droesbeke
Netherlands
Sander van der Weijden
Sun 12:53  Table 6
22-E   
Belgium
Patrick Verschueren
Netherlands
Quinten Brack
1
Sun 12:53  Table 5
23-F   
Netherlands
Ayala Telehala
Belgium
Kenneth Meyskens
Sun 12:36  Table 7
24-F   
Netherlands
Dennis Koot
1
Netherlands
Chris Hoth
Sun 12:37  Table 13

Round 3

Race to 5
25-A   
Netherlands
Vincent Peemen
0
Belgium
Kris Vanmechelen
Sun 13:19  Table 17
26-A   
Belgium
Davy Steveninck
Belgium
Bram Verleye
Sun 13:19  Table 18
27-B   
Belgium
Michael Noens
Belgium
Fabian Standaert
Sun 13:17  Table 16
28-B   
Netherlands
Erik Dieleman
0
Netherlands
Ruud Schilders
0
Sun 13:24  Table 15
29-C   
Netherlands
Alexander Stabler
Belgium
Thomas Vanbroekhoven
Sun 13:42  Table 13
30-C   
Belgium
Bjorn Van Goethem
R1
Netherlands
Ronny Brocken
0
Sun 13:25  Table 14
31-D   
Belgium
Joeri van den Broeck
0
Netherlands
Matteo Speelman
1
Sun 13:24  Table 11
32-D   
Belgium
Nicolas van Parys
Belgium
Piotr Haraszczuk
Sun 13:24  Table 12
33-E   
Netherlands
Matthias Droesbeke
Netherlands
Quinten Brack
1
Sun 14:04  Table 6
34-E   
Netherlands
Sander van der Weijden
Belgium
Patrick Verschueren
Sun 14:04  Table 5
35-F   
Belgium
Kenneth Meyskens
Netherlands
Chris Hoth
Sun 13:42  Table 8
36-F   
Netherlands
Ayala Telehala
Netherlands
Peter Kwant
0
Sun 13:34  Table 7

Round 4

Race to 5
37-A   
Belgium
Kris Vanmechelen
R1
Belgium
Bram Verleye
Sun 13:57  Table 17
38-A   
Netherlands
Vincent Peemen
0
Netherlands
Tom Penrose
Sun 13:57  Table 18
39-B   
Belgium
Fabian Standaert
Netherlands
Ruud Schilders
0
Sun 14:21  Table 16
40-B   
Belgium
Michael Noens
Netherlands
Faroek Mangroe
0
Sun 14:21  Table 15
41-C   
Belgium
Thomas Vanbroekhoven
Netherlands
Ronny Brocken
0
Sun 14:39  Table 14
42-C   
Netherlands
Alexander Stabler
Netherlands
Arno Meuwese
1
Sun 14:39  Table 13
43-D   
Netherlands
Matteo Speelman
1
Belgium
Piotr Haraszczuk
Sun 14:22  Table 12
44-D   
Belgium
Joeri van den Broeck
0
Netherlands
Dave Kuzee
Sun 14:22  Table 11
45-F   
Netherlands
Chris Hoth
Netherlands
Peter Kwant
0
Sun 14:20  Table 7
46-F   
Belgium
Kenneth Meyskens
Netherlands
Dennis Koot
1
Sun 14:14  Table 8

Round 5

Race to 5
47-A   
Belgium
Bram Verleye
Netherlands
Tom Penrose
R1
Sun 14:52  Table 17
48-A   
Belgium
Kris Vanmechelen
Belgium
Davy Steveninck
Sun 14:55  Table 18
49-B   
Netherlands
Ruud Schilders
0
Netherlands
Faroek Mangroe
0
Sun 12:33  Table 15
50-B   
Belgium
Fabian Standaert
Netherlands
Erik Dieleman
0
Sun 15:02  Table 16
51-C   
Netherlands
Ronny Brocken
0
Netherlands
Arno Meuwese
1
Sun 15:23  Table 13
52-C   
Belgium
Thomas Vanbroekhoven
Belgium
Bjorn Van Goethem
Sun 15:18  Table 14
53-D   
Belgium
Piotr Haraszczuk
Netherlands
Dave Kuzee
Sun 15:11  Table 11
54-D   
Netherlands
Matteo Speelman
1
Belgium
Nicolas van Parys
Sun 15:07  Table 12
55-F   
Netherlands
Peter Kwant
0
Netherlands
Dennis Koot
1
Sun 15:20  Table 7
56-F   
Netherlands
Chris Hoth
Netherlands
Ayala Telehala
Sun 15:20  Table 8

Last thirtytwo

Race to 6
57   
Netherlands
Tom Penrose
Random draw
 
58   
Netherlands
Peter Kwant
0
Belgium
Bjorn Van Goethem
Sun 16:16  Table 14
59   
Belgium
Nicolas van Parys
Netherlands
Faroek Mangroe
0
 
60   
Belgium
Bram Verleye
Belgium
Patrick Verschueren
 
61   
Belgium
Kenneth Meyskens
Netherlands
Arno Meuwese
1
 
62   
Netherlands
Matteo Speelman
1
Belgium
Fabian Standaert
 
63   
Netherlands
Vincent Peemen
0
Netherlands
Sander van der Weijden
 
64   
Netherlands
Dennis Koot
1
Netherlands
Ronny Brocken
0
 
65   
Belgium
Piotr Haraszczuk
Belgium
Michael Noens
 
66   
Belgium
Kris Vanmechelen
Netherlands
Quinten Brack
1
 
67   
Netherlands
Ayala Telehala
Netherlands
Alexander Stabler
 
68   
Belgium
Joeri van den Broeck
0
Netherlands
Ruud Schilders
0
 
69   
Belgium
Davy Steveninck
Drawn from group standings
 
70   
Netherlands
Chris Hoth
Belgium
Thomas Vanbroekhoven
 
71   
Netherlands
Dave Kuzee
Netherlands
Erik Dieleman
0
Sun 16:17  Table 13
72   
Random draw
Netherlands
Matthias Droesbeke
 

Last sixteen

Race to 6
73   
Netherlands
Tom Penrose
Belgium
Bjorn Van Goethem
Sun 17:18  Table 15
74   
Belgium
Nicolas van Parys
Belgium
Patrick Verschueren
Sun 16:18  Table 12
75   
Belgium
Kenneth Meyskens
Belgium
Fabian Standaert
Sun 16:18  Table 11
76   
Netherlands
Vincent Peemen
0
Netherlands
Ronny Brocken
0
R1
Sun 16:18  Table 5
77   
Belgium
Piotr Haraszczuk
Netherlands
Quinten Brack
1
Sun 16:18  Table 6
78   
Netherlands
Ayala Telehala
Netherlands
Ruud Schilders
0
Sun 16:18  Table 7
79   
Belgium
Davy Steveninck
Belgium
Thomas Vanbroekhoven
Sun 16:48  Table 5
80   
Netherlands
Dave Kuzee
Netherlands
Matthias Droesbeke
Sun 16:55  Table 13

Quarter final

Race to 6
81   
Netherlands
Tom Penrose
Belgium
Nicolas van Parys
Sun 18:03  Table 11
82   
Belgium
Kenneth Meyskens
Netherlands
Ronny Brocken
0
Sun 17:18  Table 11
83   
Belgium
Piotr Haraszczuk
Netherlands
Ruud Schilders
0
Sun 17:05  Table 12
84   
Belgium
Thomas Vanbroekhoven
Netherlands
Dave Kuzee
Sun 18:16  Table 13

Semi final

Race to 6
85   
Netherlands
Tom Penrose
Netherlands
Ronny Brocken
0
Sun 18:43  Table 12
86   
Belgium
Piotr Haraszczuk
Netherlands
Dave Kuzee
Sun 19:43  Table 13

Final

Race to 6
87   
Netherlands
Tom Penrose
Belgium
Piotr Haraszczuk
Sun 20:26  Table 12

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants