Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 14, 2020

Spc Capelle 14/01 10-ball

10-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Rick Wong
7 (6/1) 31 (19/12)
61%
50
2 Bob van Putten
7 (5/2) 30 (17/13)
57%
35
3 Adam Kiernicki
6 (4/2) 24 (15/9)
63%
25
3 Jeroen van Loon
5 (3/2) 22 (12/10)
55%
25
5 Patrick Berkenpas
Thurston Rotterdam
4 (3/1) 15 (9/6)
60%
20
5 Arco Van Der Velden
5 (3/2) 21 (11/10)
52%
20
5 Kevin Jansen
SPC Capelle
5 (3/2) 21 (13/8)
62%
20
5 Tom van Holst
5 (3/2) 19 (10/9)
53%
20
9 Anna Huang
3 (2/1) 13 (8/5)
62%
15
Show more
9 Keith Gonesh
SPC Capelle
3 (2/1) 14 (8/6)
57%
15
9 Ruard Doorje
3 (2/1) 12 (8/4)
67%
15
9 Aris Çakiris
3 (2/1) 11 (8/3)
73%
15
9 Paul Meerzorg
SPC Capelle
3 (2/1) 13 (8/5)
62%
15
9 Mike van Gelderen
4 (2/2) 15 (9/6)
60%
15
9 Michael Da Costa Goncalo
Poolcentrum Keus
4 (1/3) 15 (5/10)
33%
15
9 Yvo Tieleman
3 (2/1) 11 (6/5)
55%
15
17 Raakesh Koemar Sardjoe
3 (1/2) 13 (6/7)
46%
10
17 Jorrit Rogaar
3 (1/2) 12 (4/8)
33%
10
17 Pepijn Swets
3 (0/3) 12 (3/9)
25%
10
17 Arthur d0lkens
3 (0/3) 12 (3/9)
25%
10
17 michel mok
3 (0/3) 11 (2/9)
18%
10
17 Melanie Kerssen
3 (0/3) 10 (1/9)
10%
10
17 Remi O´rourke
3 (0/3) 12 (3/9)
25%
10
17 Maurice van Lier
3 (0/3) 11 (2/9)
18%
10
Starts Jan 14, 2020, 8:00 PM (local time)
Format Round robin (24 Participants)
Handicap No handicap
Rankings SPC Capelle ranking najaar 2019 and Pool Ranking Nederland
Organizer SPC Capelle
Contact Arco Van Der Velden and John Paul Filius (johnpaulfilius@gmail.com, +31 06-36440372)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Keith Gonesh 2 2 0 0 6 3 3 0 0 0 0.667 2
2 Raakesh Koemar Sardjoe 2 1 0 1 5 4 1 0 0 0 0.556 1
3 Pepijn Swets 2 0 0 2 2 6 -4 0 0 0 0.25 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Paul Meerzorg 2 2 0 0 6 2 4 0 0 0 0.75 2
2 Adam Kiernicki 2 1 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 1
3 Michael Da Costa Goncalo 2 0 0 2 0 6 -6 0 0 0 0 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Anna Huang 2 2 0 0 6 2 4 0 0 0 0.75 2
2 Kevin Jansen 2 1 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 1
3 michel mok 2 0 0 2 0 6 -6 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jeroen van Loon 2 1 0 1 5 4 1 0 0 0 0.556 1
2 Rick Wong 2 1 0 1 4 4 0 0 0 0 0.5 1
3 Jorrit Rogaar 2 1 0 1 4 5 -1 0 0 0 0.444 1
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Yvo Tieleman 2 2 0 0 6 2 4 0 0 0 0.75 2
2 Mike van Gelderen 2 1 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 1
3 Maurice van Lier 2 0 0 2 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ruard Doorje 2 2 0 0 6 1 5 0 0 0 0.857 2
2 Arco Van Der Velden 2 1 0 1 4 4 0 0 0 0 0.5 1
3 Melanie Kerssen 2 0 0 2 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Aris Çakiris 2 2 0 0 6 0 6 0 0 0 1 2
2 Bob van Putten 2 1 0 1 3 5 -2 0 0 0 0.375 1
3 Arthur d0lkens 2 0 0 2 2 6 -4 0 0 0 0.25 0
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Patrick Berkenpas 2 2 0 0 6 1 5 0 0 0 0.857 2
2 Tom van Holst 2 1 0 1 3 5 -2 0 0 0 0.375 1
3 Remi O´rourke 2 0 0 2 3 6 -3 0 0 0 0.333 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A   
Netherlands
Raakesh Sardjoe
Netherlands
Pepijn Swets
Tue 20:00  Table 13
2-B   
Portugal
Michael Da Costa Goncalo
Poland
Adam Kiernicki
Tue 20:00  Table 9
3-C   
Netherlands
michel mok
Netherlands
Kevin Jansen
Tue 20:00  Table 10
4-D   
Netherlands
Jorrit Rogaar
Rick Wong
Tue 21:08  Table 15
5-E   
Netherlands
Mike van Gelderen
Netherlands
Yvo Tieleman
Tue 20:00  Table 11
6-F   
Netherlands
Melanie Kerssen
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 20:00  Table 12
7-G   
Netherlands
Bob van Putten
Netherlands
Arthur d0lkens
Tue 20:00  Table 26
8-H   
Netherlands
Remi O´rourke
Netherlands
Patrick Berkenpas
Tue 20:00  Table 14

Round 2

9-A   
Netherlands
Pepijn Swets
Netherlands
Keith Gonesh
Tue 20:36  Table 13
10-B   
Poland
Adam Kiernicki
Netherlands
Paul Meerzorg
Tue 20:17  Table 9
11-C   
Netherlands
Kevin Jansen
Netherlands
Anna Huang
Tue 20:59  Table 10
12-D   
Rick Wong
Netherlands
Jeroen van Loon
Tue 20:39  Table 15
13-E   
Netherlands
Yvo Tieleman
Netherlands
Maurice van Lier
Tue 20:47  Table 11
14-F   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
Ruard Doorje
Tue 20:59  Table 12
15-G   
Netherlands
Arthur d0lkens
Turkey
Aris Cakiris
Tue 21:00  Table 26
16-H   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Tom van Holst
Tue 21:24  Table 14

Round 3

17-A   
Netherlands
Keith Gonesh
Netherlands
Raakesh Sardjoe
Tue 21:21  Table 13
18-B   
Netherlands
Paul Meerzorg
Portugal
Michael Da Costa Goncalo
Tue 21:00  Table 9
19-C   
Netherlands
Anna Huang
Netherlands
michel mok
Tue 20:39  Table 10
20-D   
Netherlands
Jeroen van Loon
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 20:01  Table 15
21-E   
Netherlands
Maurice van Lier
Netherlands
Mike van Gelderen
Tue 20:31  Table 11
22-F   
Netherlands
Ruard Doorje
Netherlands
Melanie Kerssen
Tue 20:23  Table 12
23-G   
Turkey
Aris Cakiris
Netherlands
Bob van Putten
Tue 20:39  Table 26
24-H   
Netherlands
Tom van Holst
Netherlands
Remi O´rourke
Tue 20:34  Table 14

Last thirtytwo

25   
Netherlands
Keith Gonesh
Walk Over
 
26   
Netherlands
Kevin Jansen
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 21:55  Table 9
27   
Netherlands
Bob van Putten
Netherlands
Remi O´rourke
Tue 21:55  Table 26
28   
Walk Over
Netherlands
Paul Meerzorg
 
29   
Netherlands
Jeroen van Loon
Walk Over
 
30   
Netherlands
Raakesh Sardjoe
Portugal
Michael Da Costa Goncalo
Tue 21:55  Table 13
31   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
Maurice van Lier
Tue 21:55  Table 10
32   
Walk Over
Netherlands
Anna Huang
 
33   
Turkey
Aris Cakiris
Walk Over
 
34   
Netherlands
Pepijn Swets
Poland
Adam Kiernicki
Tue 21:55  Table 12
35   
Netherlands
Mike van Gelderen
Netherlands
Melanie Kerssen
Tue 21:55  Table 15
36   
Walk Over
Netherlands
Patrick Berkenpas
 
37   
Netherlands
Ruard Doorje
Walk Over
 
38   
Netherlands
michel mok
Rick Wong
Tue 21:55  Table 14
39   
Netherlands
Tom van Holst
Netherlands
Arthur d0lkens
Tue 21:55  Table 11
40   
Walk Over
Netherlands
Yvo Tieleman
 

Last sixteen

41   
Netherlands
Keith Gonesh
Netherlands
Kevin Jansen
Tue 22:11  Table 9
42   
Netherlands
Bob van Putten
Netherlands
Paul Meerzorg
Tue 21:56  Table 26
43   
Netherlands
Jeroen van Loon
Portugal
Michael Da Costa Goncalo
Tue 22:03  Table 13
44   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
Anna Huang
Tue 22:12  Table 10
45   
Turkey
Aris Cakiris
Poland
Adam Kiernicki
Tue 21:56  Table 12
46   
Netherlands
Mike van Gelderen
Netherlands
Patrick Berkenpas
Tue 22:06  Table 15
47   
Netherlands
Ruard Doorje
Rick Wong
Tue 22:31  Table 26
48   
Netherlands
Tom van Holst
Netherlands
Yvo Tieleman
Tue 22:25  Table 11

Quarter final

49   
Netherlands
Kevin Jansen
Netherlands
Bob van Putten
Tue 22:58  Table 12
50   
Netherlands
Jeroen van Loon
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 22:58  Table 13
51   
Poland
Adam Kiernicki
Netherlands
Patrick Berkenpas
Tue 22:58  Table 11
52   
Rick Wong
Netherlands
Tom van Holst
Tue 23:15  Table 26

Semi final

53   
Netherlands
Bob van Putten
Netherlands
Jeroen van Loon
Tue 23:51  Table 26
54   
Poland
Adam Kiernicki
Rick Wong
Tue 23:48  Table 12

Final

55   
Netherlands
Bob van Putten
Rick Wong
Wed 00:28 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment