Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 12, 2019

Spc Capelle 12/11 9-ball

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Patrick Berkenpas
Thurston Rotterdam
6 (6/0) 30 (22/8)
73%
50
2 Raymond Kloosterman
7 (5/2) 35 (23/12)
66%
35
3 Hsu-jong Sun
SPC Capelle
5 (4/1) 29 (17/12)
59%
25
3 Tristan Crawfurd
6 (3/3) 29 (12/17)
41%
25
5 Adam Kiernicki
5 (3/2) 27 (15/12)
56%
20
5 Arco Van Der Velden
5 (3/2) 26 (14/12)
54%
20
5 Kevin Jansen
SPC Capelle
4 (3/1) 18 (10/8)
56%
20
5 Maikel Do
4 (3/1) 19 (10/9)
53%
20
9 Anna Huang
4 (2/2) 16 (9/7)
56%
15
Show more
9 John Breur
5 (3/2) 21 (12/9)
57%
15
9 John Koot
Pool West 2
3 (2/1) 12 (7/5)
58%
15
9 Bob van Putten
3 (1/2) 14 (7/7)
50%
15
9 Arthur d0lkens
4 (3/1) 16 (11/5)
69%
15
9 Sergiy Hazebroek
Thurston Rotterdam
4 (2/2) 15 (8/7)
53%
15
9 Mike van Gelderen
4 (2/2) 15 (7/8)
47%
15
9 Tom van Holst
4 (1/3) 19 (8/11)
42%
15
17 Jorrit Rogaar
3 (1/2) 14 (7/7)
50%
10
17 Zumfer Benquku
3 (1/2) 11 (3/8)
27%
10
17 Paul Meerzorg
SPC Capelle
3 (0/3) 13 (4/9)
31%
10
17 michel mok
3 (0/3) 11 (2/9)
18%
10
17 Phil Mirontoneng
3 (1/2) 14 (6/8)
43%
10
17 Rick Wong
3 (1/2) 12 (5/7)
42%
10
17 Sohrab Atmar
3 (0/3) 11 (2/9)
18%
10
17 Melanie Kerssen
4 (0/4) 14 (2/12)
14%
10
17 Remi O´rourke
4 (1/3) 15 (5/10)
33%
10
Starts Nov 12, 2019, 8:00 PM (local time)
Format Round robin (25 Participants)
Handicap No handicap
Rankings SPC Capelle ranking najaar 2019 and Pool Ranking Nederland
Organizer SPC Capelle
Contact Arco Van Der Velden and John Paul Filius (johnpaulfilius@gmail.com, +31 06-36440372)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Bob van Putten 2 1 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 1
2 Sergiy Hazebroek 2 1 0 1 3 3 0 0 0 0 0.5 1
3 Zumfer Benquku 2 1 0 1 3 5 -2 0 0 0 0.375 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Arthur d0lkens 3 3 0 0 9 1 8 0 0 0 0.9 3
2 John Breur 3 2 0 1 6 5 1 0 0 0 0.545 2
3 Remi O´rourke 3 1 0 2 5 7 -2 0 0 0 0.417 1
4 Melanie Kerssen 3 0 0 3 2 9 -7 0 0 0 0.182 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Maikel Do 2 2 0 0 6 3 3 0 0 0 0.667 2
2 Adam Kiernicki 2 1 0 1 5 5 0 0 0 0 0.5 1
3 Paul Meerzorg 2 0 0 2 3 6 -3 0 0 0 0.333 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Patrick Berkenpas 2 2 0 0 6 2 4 0 0 0 0.75 2
2 Mike van Gelderen 2 1 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 1
3 michel mok 2 0 0 2 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Kevin Jansen 2 2 0 0 6 2 4 0 0 0 0.75 2
2 Rick Wong 2 1 0 1 3 4 -1 0 0 0 0.429 1
3 Tom van Holst 2 0 0 2 3 6 -3 0 0 0 0.333 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Arco Van Der Velden 2 1 0 1 5 5 0 0 0 0 0.5 1
1 Raymond Kloosterman 2 1 0 1 5 5 0 0 0 0 0.5 1
1 Phil Mirontoneng 2 1 0 1 5 5 0 0 0 0 0.5 1
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Hsu-jong Sun 2 2 0 0 6 3 3 0 0 0 0.667 2
2 Jorrit Rogaar 2 1 0 1 5 4 1 0 0 0 0.556 1
3 Sohrab Atmar 2 0 0 2 2 6 -4 0 0 0 0.25 0
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 John Koot 2 2 0 0 6 1 5 0 0 0 0.857 2
2 Anna Huang 2 1 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 1
3 Tristan Crawfurd 2 0 0 2 0 6 -6 0 0 0 0 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A   
Netherlands
Bob van Putten
Netherlands
Sergiy Hazebroek
Tue 20:13  Table 11
2-B   
Netherlands
Melanie Kerssen
Netherlands
Remi O´rourke
Tue 20:13  Table 13
3-B   
Netherlands
John Breur
Netherlands
Arthur d0lkens
Tue 20:14  Table 14
4-C   
Vietnam
Maikel Do
Poland
Adam Kiernicki
Tue 20:14  Table 26
5-D   
Netherlands
michel mok
Netherlands
Patrick Berkenpas
Tue 20:14  Table 10
6-E   
Rick Wong
Netherlands
Kevin Jansen
Tue 20:32  Table 14
7-F   
Netherlands
Raymond Kloosterman
Netherlands
Phil Mirontoneng
Tue 21:15  Table 13
8-G   
Netherlands
Sohrab Atmar
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 20:15  Table 12
9-H   
Netherlands
John Koot
Netherlands
Tristan Crawfurd
Tue 20:27  Table 11

Round 2

10-A   
Netherlands
Sergiy Hazebroek
Kosovo
Zumfer Benquku
Tue 20:42  Table 12
11-B   
Netherlands
Melanie Kerssen
Netherlands
Arthur d0lkens
Tue 20:52  Table 13
12-B   
Netherlands
Remi O´rourke
Netherlands
John Breur
Tue 20:58  Table 12
13-C   
Poland
Adam Kiernicki
Netherlands
Paul Meerzorg
Tue 20:51  Table 11
14-D   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Mike van Gelderen
Tue 20:52  Table 10
15-E   
Netherlands
Kevin Jansen
Netherlands
Tom van Holst
Tue 20:53  Table 14
16-F   
Netherlands
Phil Mirontoneng
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 20:48  Table 26
17-G   
Netherlands
Jorrit Rogaar
Netherlands
Hsu-jong Sun
Tue 21:06  Table 10
18-H   
Netherlands
Tristan Crawfurd
Netherlands
Anna Huang
Tue 21:15  Table 26

Round 3

19-A   
Kosovo
Zumfer Benquku
Netherlands
Bob van Putten
Tue 21:26  Table 11
20-B   
Netherlands
Melanie Kerssen
Netherlands
John Breur
Tue 21:27  Table 12
21-B   
Netherlands
Arthur d0lkens
Netherlands
Remi O´rourke
Tue 21:27  Table 10
22-C   
Netherlands
Paul Meerzorg
Vietnam
Maikel Do
Tue 21:28  Table 14
23-D   
Netherlands
Mike van Gelderen
Netherlands
michel mok
Tue 21:39  Table 13
24-E   
Netherlands
Tom van Holst
Rick Wong
Tue 21:45  Table 15
25-F   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
Raymond Kloosterman
Tue 21:47  Table 12
26-G   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
Sohrab Atmar
Tue 21:46  Table 10
27-H   
Netherlands
Anna Huang
Netherlands
John Koot
Tue 21:30  Table 26

Last thirtytwo

28   
Netherlands
Bob van Putten
Walk Over
 
29   
Poland
Adam Kiernicki
Netherlands
michel mok
Tue 22:24  Table 26
30   
Netherlands
Jorrit Rogaar
Netherlands
Tristan Crawfurd
Tue 22:24  Table 14
31   
Walk Over
Netherlands
Arthur d0lkens
 
32   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Walk Over
 
33   
Netherlands
Sergiy Hazebroek
Netherlands
Remi O´rourke
  Table 9
34   
Netherlands
Phil Mirontoneng
Netherlands
Tom van Holst
Tue 22:24  Table 15
35   
Walk Over
Vietnam
Maikel Do
 
36   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Walk Over
 
37   
Kosovo
Zumfer Benquku
Netherlands
John Breur
Tue 22:23  Table 9
38   
Rick Wong
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 22:24  Table 10
39   
Walk Over
Netherlands
John Koot
 
40   
Netherlands
Raymond Kloosterman
Netherlands
Melanie Kerssen
  Table 9
41   
Netherlands
Paul Meerzorg
Netherlands
Mike van Gelderen
  Table 9
42   
Netherlands
Anna Huang
Netherlands
Sohrab Atmar
Tue 22:24  Table 13
43   
Walk Over
Netherlands
Kevin Jansen
 

Last sixteen

44   
Netherlands
Bob van Putten
Poland
Adam Kiernicki
Tue 22:27  Table 26
45   
Netherlands
Tristan Crawfurd
Netherlands
Arthur d0lkens
Tue 22:55  Table 14
46   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Sergiy Hazebroek
Tue 22:24  Table 11
47   
Netherlands
Tom van Holst
Vietnam
Maikel Do
Tue 22:38  Table 15
48   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
John Breur
Tue 22:24  Table 12
49   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
John Koot
Tue 22:45  Table 10
50   
Netherlands
Raymond Kloosterman
Netherlands
Mike van Gelderen
Tue 22:25  Table 9
51   
Netherlands
Anna Huang
Netherlands
Kevin Jansen
Tue 22:39  Table 13

Quarter final

52   
Poland
Adam Kiernicki
Netherlands
Tristan Crawfurd
Tue 23:33  Table 11
53   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Vietnam
Maikel Do
Tue 23:20  Table 26
54   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 23:09  Table 12
55   
Netherlands
Raymond Kloosterman
Netherlands
Kevin Jansen
Tue 23:24  Table 13

Semi final

56   
Netherlands
Tristan Crawfurd
Netherlands
Patrick Berkenpas
Wed 00:17  Table 12
57   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
Raymond Kloosterman
Tue 23:46  Table 26

Final

58   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Raymond Kloosterman
Wed 00:30  Table 12

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment