Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 23 - February 24, 2019

Snooker Grand Prix 4 - Frederiksberg - Kvalifikation

Snooker

Add players

Please wait...

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break
1 Richard Lundin
Malmö Carambole och Snookerklubb
2 (2/0) 5 (4/1)
80%
27, 9
1 Michael Thrane
2 (2/0) 4 (4/0)
100%
41, 30
1 Peter Hammer
2 (2/0) 4 (4/0)
100%
1 Jakob Lund Andersen
2 (2/0) 5 (4/1)
80%
35, 25
1 Andreas Koll Petersen
3 (3/0) 7 (6/1)
86%
1 Casper Petersen
2 (2/0) 5 (4/1)
80%
1 Allan Bruun
2 (2/0) 4 (4/0)
100%
45
1 Thomas Salling
2 (2/0) 5 (4/1)
80%
24
9 Christian Austin Josephsen
2 (1/1) 6 (3/3)
50%
Show more
9 Michael Ørbech Couriol
2 (1/1) 5 (3/2)
60%
23, 17
9 Ali Ijaz
2 (1/1) 5 (3/2)
60%
9 Henryk Korona
2 (1/1) 5 (2/3)
40%
9 Andrew Jones
3 (2/1) 6 (4/2)
67%
9 Anders Holmen
2 (1/1) 6 (3/3)
50%
22
9 Magnus Aagaard
2 (1/1) 4 (2/2)
50%
23
9 William Kristensen
2 (1/1) 4 (2/2)
50%
11
17 Johannes Maan
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
17 Finn Deis
3 (1/2) 7 (2/5)
29%
17 Anders Nygaard
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
8
17 Jan Mørch Petersen
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
9
17 Daniel Broed
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
15, 14
17 Michelle Hein
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
17 Jeff Juul Pedersen
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
24 Torben Pedersen
3 (0/3) 8 (2/6)
25%
24 Marco Lars Zeth Pedersen
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
8
Entry deadline Feb 18, 2019, 12:00 PM (local time)
Starts Feb 23, 2019, 11:00 AM (local time)
Format Round robin (26 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Organizer DDBU
Contact Allan Bruun (allan-bruun@hotmail.com)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Richard Lundin 2 2 0 0 4 1 3 0 0 0 0.8 2
2 Michael Ørbech Couriol 2 1 0 1 3 2 1 0 0 0 0.6 1
3 Daniel Broed 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Thomas Salling 2 2 0 0 4 1 3 0 0 0 0.8 2
2 Anders Holmen 2 1 0 1 3 3 0 0 0 0 0.5 1
3 Jacob Johannsen 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Marco Lars Zeth Pedersen 2 0 0 2 1 4 -3 0 0 0 0.2 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michael Thrane 2 2 0 0 4 0 4 0 0 0 1 2
2 Magnus Aagaard 2 1 0 1 2 2 0 0 0 0 0.5 1
3 Jan Mørch Petersen 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Allan Bruun 2 2 0 0 4 0 4 0 0 0 1 2
2 William Kristensen 2 1 0 1 2 2 0 0 0 0 0.5 1
3 Anders Nygaard 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Casper Petersen 2 2 0 0 4 1 3 0 0 0 0.8 2
2 Christian Austin Josephsen 2 1 0 1 3 3 0 0 0 0 0.5 1
3 Johannes Maan 2 0 0 2 1 4 -3 0 0 0 0.2 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Peter Hammer 2 2 0 0 4 0 4 0 0 0 1 2
2 Henryk Korona 2 1 0 1 2 3 -1 0 0 0 0.4 1
3 Michelle Hein 2 0 0 2 1 4 -3 0 0 0 0.2 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Andreas Koll Petersen 3 3 0 0 6 1 5 0 0 0 0.857 3
2 Andrew Jones 3 2 0 1 4 2 2 0 0 0 0.667 2
3 Finn Deis 3 1 0 2 2 5 -3 0 0 0 0.286 1
4 Torben Pedersen 3 0 0 3 2 6 -4 0 0 0 0.25 0
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jakob Lund Andersen 2 2 0 0 4 1 3 0 0 0 0.8 2
2 Ali Ijaz 2 1 0 1 3 2 1 0 0 0 0.6 1
3 Jeff Juul Pedersen 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Sweden
Richard Lundin
Denmark
Daniel Storgaard Broed
Sat 11:07 
2-B   
Denmark
Jacob Johannsen
Denmark
Marco Lars Zeth Pedersen
Sat 11:08 
3-B   
Denmark
Thomas Salling
Denmark
Anders Holmen
Sat 11:08 
4-C   
Denmark
Jan Mørch Petersen
Denmark
Michael Thrane
Sat 11:08 
5-D   
Denmark
Anders Nygaard
Denmark
William Kristensen
Sat 11:08 
6-E   
Denmark
Casper Petersen
Denmark
Johannes Maan
Sun 11:00 
7-F   
Denmark
Peter Hammer
Sweden
Henryk Korona
Sun 11:00 
8-G   
Denmark
Andreas Koll Petersen
Denmark
Andrew Jones
Sun 11:00 
9-G   
Denmark
Finn Deis
Denmark
Torben Pedersen
Sun 11:00 
10-H   
Denmark
Ali Ijaz
Denmark
Jeff Juul Pedersen
Sun 11:00 

Round 2

Race to 2
11-A   
Denmark
Daniel Storgaard Broed
Denmark
Michael Ørbech Larsen
Sat 12:07 
12-B   
Denmark
Jacob Johannsen
Denmark
Anders Holmen
Sat 17:05 
13-B   
Denmark
Marco Lars Zeth Pedersen
Denmark
Thomas Salling
Sat 13:26 
14-C   
Denmark
Michael Thrane
Denmark
Magnus Aagaard
Sat 12:01 
15-D   
Denmark
William Kristensen
Denmark
Allan Bruun
Sat 13:26 
16-E   
Denmark
Johannes Maan
Denmark
Christian Austin Josephsen
Sun 13:26 
17-F   
Sweden
Henryk Korona
Denmark
Michelle Hein
Sun 13:25 
18-G   
Denmark
Andreas Koll Petersen
Denmark
Torben Pedersen
Sun 14:22 
19-G   
Denmark
Andrew Jones
Denmark
Finn Deis
Sun 14:22 
20-H   
Denmark
Jeff Juul Pedersen
Denmark
Jakob Lund Andersen
Sun 13:25 

Round 3

Race to 2
21-A   
Denmark
Michael Ørbech Larsen
Sweden
Richard Lundin
Sat 13:27 
22-B   
Denmark
Jacob Johannsen
Denmark
Thomas Salling
Sat 17:05 
23-B   
Denmark
Anders Holmen
Denmark
Marco Lars Zeth Pedersen
Sat 16:23 
24-C   
Denmark
Magnus Aagaard
Denmark
Jan Mørch Petersen
Sat 15:11 
25-D   
Denmark
Allan Bruun
Denmark
Anders Nygaard
Sat 15:12 
26-E   
Denmark
Christian Austin Josephsen
Denmark
Casper Petersen
Sun 15:11 
27-F   
Denmark
Michelle Hein
Denmark
Peter Hammer
Sun 14:23 
28-G   
Denmark
Andreas Koll Petersen
Denmark
Finn Deis
Sun 16:19 
29-G   
Denmark
Torben Pedersen
Denmark
Andrew Jones
Sun 16:19 
30-H   
Denmark
Jakob Lund Andersen
Denmark
Ali Ijaz
Sun 14:22 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment