Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 20 - November 21, 2021

Snooker Grand Prix 3 - Odense - Kvalifikation

Snooker

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break
1 Alex Tanev Persson
3 (3/0) 6 (6/0)
100%
33
1 Anders Nygaard
3 (3/0) 9 (6/3)
67%
18
1 Roman Gold
2 (2/0) 4 (4/0)
100%
16
1 Daniel Nedergaard
3 (3/0) 6 (6/0)
100%
5 Daniel Broed
3 (1/2) 8 (4/4)
50%
17
5 Daniel Meyer
3 (2/1) 6 (4/2)
67%
5 Claus Schmidt
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
5 Anders Frydenlund
2 (1/1) 4 (2/2)
50%
9 Jimmi Jeppesen
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
9 Yakub Arman Kring
3 (1/2) 9 (4/5)
44%
9 Finn Valkvist
3 (1/2) 6 (2/4)
33%
9 Carl-Emil Hartig Rysgaard
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
13 Duane Goodman
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
16
13 Svend Ellegaard Sørensen
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
13 Daniel Hoppe Hansen
3 (1/2) 7 (2/5)
29%
13 Nicolas Sieborg
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
Starts Nov 20, 2021, 9:00 AM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Organizer DDBU
Contact Henrik Skjærup (henrik.skjaerup@gmail.com)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Anders Nygaard 3 3 0 0 6 3 3 0 0 0 0.667 3
2 Daniel Broed 3 1 0 2 4 4 0 0 0 0 0.5 1
3 Yakub Arman Kring 3 1 0 2 4 5 -1 0 0 0 0.444 1
4 Svend Ellegaard Sørensen 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Roman Gold 2 2 0 0 4 0 4 0 0 0 1 2
2 Anders Frydenlund 2 1 0 1 2 2 0 0 0 0 0.5 1
3 Carl-Emil Hartig Rysgaard 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Duane Goodman 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Alex Tanev Persson 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 3
2 Claus Schmidt 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 1
3 Jimmi Jeppesen 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1
4 Daniel Hoppe Hansen 3 1 0 2 2 5 -3 0 0 0 0.286 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Daniel Nedergaard 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 3
2 Daniel Meyer 3 2 0 1 4 2 2 0 0 0 0.667 2
3 Finn Valkvist 3 1 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 1
4 Nicolas Sieborg 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Denmark
Daniel Broed
Denmark
Yakub Arman Kring
Sat 15:30  Table 2
2-A   
Denmark
Svend Ellegaard Sørensen
Denmark
Anders Nygaard
Sat 14:36  Table 3
3-B   
Denmark
Roman Gold
Norway
Anders Frydenlund
Sat 15:30  Table 1
4-B   
Denmark
Carl-Emil Hartig Rysgaard
United Kingdom
Duane Goodman
Sat 14:30 
5-C   
Denmark
Jimmi Jeppesen
Denmark
Daniel Hoppe Hansen
Sat 09:55  Table 1
6-C   
Denmark
Claus Schmidt
Denmark
Alex Tanev Persson
Sat 09:55  Table 2
7-D   
Denmark
Finn Valkvist
Denmark
Nicolas Sieborg
Sat 09:55  Table 3
8-D   
Denmark
Daniel Meyer
Denmark
Daniel Nedergaard
Sat 09:55  Table 4

Round 2

Race to 2
9-A   
Denmark
Daniel Broed
Denmark
Anders Nygaard
Sat 17:10  Table 3
10-A   
Denmark
Yakub Arman Kring
Denmark
Svend Ellegaard Sørensen
Sat 17:10  Table 2
11-B   
Denmark
Roman Gold
United Kingdom
Duane Goodman
Sat 17:30  Table 1
12-B   
Norway
Anders Frydenlund
Denmark
Carl-Emil Hartig Rysgaard
Sat 16:00 
13-C   
Denmark
Jimmi Jeppesen
Denmark
Alex Tanev Persson
Sat 11:45  Table 2
14-C   
Denmark
Daniel Hoppe Hansen
Denmark
Claus Schmidt
Sat 11:45  Table 1
15-D   
Denmark
Finn Valkvist
Denmark
Daniel Nedergaard
Sat 11:31  Table 3
16-D   
Denmark
Nicolas Sieborg
Denmark
Daniel Meyer
Sat 11:32  Table 4

Round 3

Race to 2
17-A   
Denmark
Daniel Broed
Denmark
Svend Ellegaard Sørensen
Sat 19:12  Table 2
18-A   
Denmark
Anders Nygaard
Denmark
Yakub Arman Kring
Sat 19:12  Table 3
19-B   
Denmark
Roman Gold
Denmark
Carl-Emil Hartig Rysgaard
Sat 17:30 
20-B   
United Kingdom
Duane Goodman
Norway
Anders Frydenlund
Sat 19:36  Table 1
21-C   
Denmark
Jimmi Jeppesen
Denmark
Claus Schmidt
Sat 13:43  Table 1
22-C   
Denmark
Alex Tanev Persson
Denmark
Daniel Hoppe Hansen
Sat 13:44  Table 2
23-D   
Denmark
Finn Valkvist
Denmark
Daniel Meyer
Sat 13:44  Table 4
24-D   
Denmark
Daniel Nedergaard
Denmark
Nicolas Sieborg
Sat 13:44  Table 3

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants