Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 31 - September 1, 2019

Snooker Grand Prix 1 - Frederiksberg - Kvalifikation

Snooker

Add players

Please wait...

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break
1 Peter Hammer
2 (2/0) 4 (4/0)
100%
33
1 Nils Ritenius Manjer
2 (2/0) 4 (4/0)
100%
1 Asif Iqbal
2 (2/0) 5 (4/1)
80%
24
1 Casper Petersen
2 (2/0) 4 (4/0)
100%
23
1 Allan Bruun
2 (2/0) 4 (4/0)
100%
1 Magnus Aagaard
2 (2/0) 5 (4/1)
80%
1 Kenneth Kjærsgaard Pedersen
3 (3/0) 7 (6/1)
86%
1 Mikael Wendeberg
2 (1/1) 5 (3/2)
60%
9 Henrik Skjærup
2 (1/1) 5 (3/2)
60%
Show more
9 Peter Skough
Malmö Biljardklubb
2 (1/1) 4 (2/2)
50%
9 Nicklas Olsen
2 (1/1) 6 (3/3)
50%
9 John Stephensen
2 (1/1) 4 (2/2)
50%
9 Ali Ijaz
3 (2/1) 7 (4/3)
57%
9 Anders Holmen
2 (1/1) 5 (2/3)
40%
32, 31
9 Christian Austin Josephsen
2 (1/1) 5 (3/2)
60%
9 Hari Prasad Subedi
2 (1/1) 5 (2/3)
40%
21
17 Johannes Maan
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
17 Henryk Korona
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
17 Jan Mørch Petersen
2 (1/1) 5 (2/3)
40%
17 Michelle Hein
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
17 Jeff Juul Pedersen
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
17 Brian Monty Olofsson
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
17 Jørgen Knudsen
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
17 Anders Frydenlund
3 (1/2) 8 (4/4)
50%
25 Ahmad Gul Amar Khail
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
Starts Aug 31, 2019, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (25 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Organizer DDBU
Contact Allan Bruun (allan-bruun@hotmail.com)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Peter Hammer 2 2 0 0 4 0 4 0 0 0 1 4
2 Peter Skough 2 1 0 1 2 2 0 0 0 0 0.5 2
3 Henryk Korona 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Kenneth Kjærsgaard Pedersen 3 3 0 0 6 1 5 0 0 0 0.857 6
2 Ali Ijaz 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 4
3 Anders Frydenlund 3 1 0 2 4 4 0 0 0 0 0.5 2
4 Ahmad Gul Amar Khail 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Casper Petersen 2 2 0 0 4 0 4 0 0 0 1 4
2 Hari Prasad Subedi 2 1 0 1 2 3 -1 0 0 0 0.4 2
3 Jeff Juul Pedersen 2 0 0 2 1 4 -3 0 0 0 0.2 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Asif Iqbal 2 2 0 0 4 1 3 0 0 0 0.8 4
2 Henrik Skjærup 2 1 0 1 3 2 1 0 0 0 0.6 2
3 Johannes Maan 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Allan Bruun 2 2 0 0 4 0 4 0 0 0 1 4
2 Anders Holmen 2 1 0 1 2 3 -1 0 0 0 0.4 2
3 Michelle Hein 2 0 0 2 1 4 -3 0 0 0 0.2 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Nils Ritenius Manjer 2 2 0 0 4 0 4 0 0 0 1 4
2 John Stephensen 2 1 0 1 2 2 0 0 0 0 0.5 2
3 Brian Monty Olofsson 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Magnus Aagaard 2 2 0 0 4 1 3 0 0 0 0.8 4
2 Christian Austin Josephsen 2 1 0 1 3 2 1 0 0 0 0.6 2
3 Jørgen Knudsen 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mikael Wendeberg 2 1 0 1 3 2 1 0 0 0 0.6 2
2 Nicklas Olsen 2 1 0 1 3 3 0 0 0 0 0.5 2
3 Jan Mørch Petersen 2 1 0 1 2 3 -1 0 0 0 0.4 2

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Denmark
Peter Hammer
Sweden
Peter Skough
Sun 11:05 
2-B   
Denmark
Kenneth Kjærsgaard Pedersen
Denmark
Ahmad Gul Amar Khail
Sat 11:52 
3-B   
Denmark
Ali Ijaz
Denmark
Anders Frydenlund
Sat 11:52 
4-C   
Denmark
Casper Petersen
Denmark
Hari Prasad Subedi
Sat 11:52 
5-D   
Denmark
Asif Iqbal
Denmark
Henrik Skjærup
Sat 11:52 
6-E   
Denmark
Allan Bruun
Denmark
Anders Holmen
Sat 11:52 
7-F   
Denmark
John Stephensen
Denmark
Brian Monty Olofsson
Sun 11:05 
8-G   
Denmark
Christian Austin Josephsen
Denmark
Jørgen Knudsen
Sun 11:05 
9-H   
Denmark
Jan Mørch Petersen
Denmark
Nicklas Olsen
Sun 11:05 

Round 2

Race to 2
10-A   
Sweden
Peter Skough
Sweden
Henryk Korona
Sun 12:25 
11-B   
Denmark
Kenneth Kjærsgaard Pedersen
Denmark
Anders Frydenlund
Sat 13:26 
12-B   
Denmark
Ahmad Gul Amar Khail
Denmark
Ali Ijaz
Sat 13:26 
13-C   
Denmark
Hari Prasad Subedi
Denmark
Jeff Juul Pedersen
Sat 13:01 
14-D   
Denmark
Henrik Skjærup
Denmark
Johannes Maan
Sat 13:10 
15-E   
Denmark
Anders Holmen
Denmark
Michelle Hein
Sat 13:02 
16-F   
Denmark
Brian Monty Olofsson
Sweden
Nils Ritenius Manjer
Sun 13:48 
17-G   
Denmark
Jørgen Knudsen
Denmark
Magnus Aagaard
Sun 13:48 
18-H   
Denmark
Nicklas Olsen
Sweden
Mikael Wendeberg
Sun 13:48 

Round 3

Race to 2
19-A   
Sweden
Henryk Korona
Denmark
Peter Hammer
Sun 13:48 
20-B   
Denmark
Kenneth Kjærsgaard Pedersen
Denmark
Ali Ijaz
Sat 15:56 
21-B   
Denmark
Anders Frydenlund
Denmark
Ahmad Gul Amar Khail
Sat 15:56 
22-C   
Denmark
Jeff Juul Pedersen
Denmark
Casper Petersen
Sat 14:43 
23-D   
Denmark
Johannes Maan
Denmark
Asif Iqbal
Sat 14:43 
24-E   
Denmark
Michelle Hein
Denmark
Allan Bruun
Sat 14:53 
25-F   
Sweden
Nils Ritenius Manjer
Denmark
John Stephensen
Sun 13:48 
26-G   
Denmark
Magnus Aagaard
Denmark
Christian Austin Josephsen
Sun 15:37 
27-H   
Sweden
Mikael Wendeberg
Denmark
Jan Mørch Petersen
Sun 15:37 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment